Log In
Monday PIR #2 • May 11 2009
OBRA races uploaded by Chris Bagg
Download
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christian Tresser Cyclepath Racing
2 Shannon Skerritt Vanilla Bicycles
3 Joseph Holcomb Specialized River City Bicycles
4 Matt D'elia Portland Velo
5 David Hopper NoMad Sports Club
6 Michael Henry
7 Wade Goff Half Fast Velo
8 Kent Johnston Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
9 Jeff Tedder Hammer Velo
10 John Mitchem Guinness Cycling Team
11 Michael Brunelle Life Cycle Bike Shop
12 Eric Hopper NoMad Sports Club Teammate Top 5: David Hopper
13 Benjamin Miller Guinness Cycling Team
14 Harald Graham Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Joseph Holcomb
15 Daniel Quirk Veloce/Felt
16 Mark Magilner Half Fast Velo
17 Darroll Batke Multnomah Athletic Club
18 Chris Haverty Bridgetown Velo
19 Ron Magnus Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
20 Stephen Hemminger Southtown Velo
21 Kirk Matteson Half Fast Velo
22 Keith Seed
23 Ty Lambert Portland Velo Teammate Top 5: Matt D'elia
24 Bret Berner River City Bicycles
25 David Rosen Half Fast Velo
26 John Obrien ZTeam
27 David Saltzberg Bridgetown Velo
28 Jefferson Vowell Cat 6
29 Aaron Bozeman Half Fast Velo
30 ? ?
31 Jeff Buck Team Rose City
32 Tim Schauer Specialized River City Bicycles Teammate Top 5: Joseph Holcomb
33 Brett Boyles Finnegans Toys/Discover Chiropracti
34 Dan Larson Half Fast Velo
35 John Wiest NoMad Sports Club Teammate Top 5: David Hopper
36 Daniel Quirk Veloce/Felt
37 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
38 Mitch Denham NoMad Sports Club Teammate Top 5: David Hopper
39 Bryan Curry Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
40 Chris Alling Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
41 Kelly Benjamin Colavita Sutter Home p/b Cooking Li
42 Peter Drake Fred Meyer/Lakeside Cycling Team
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 6   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Fogli
2 Jeff Jones
3 Mark Koller
4 Eric Pool
5 Richard Anderson
6 David Hagmeier
7 Alan Park
8 Erik Spillman
9 Brian Echerer
10 Steve Johnson
11 Dave Torrance
12 Bill Croswell
13 Doug Mcrae Portland Velo
14 Rick Christen
15 Thomas Gross
16 Dennis Bley
17 Donovan Stewart Portland Velo
18 Paul Long
19 Todd Bauch
20 Joe Paz
21 Peter Casey
22 Adam Misenheimer
23 Jamie Fitzgerald
24 Charles Ramsay Coffee Plant
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 19  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Rosenfeld Forest Grove
2 Shawn Cecotti
3 Stephen Mcdade Beaverton Bicycle Club
4 Ryan Van dusen NoMad Sports Club
5 Steve Popp Cats moon coffee
6 Wayne Boyle Pacific Power Blue Sky
7 William Blanton
8 Peter Seelig
9 Peter Nielsen Sunset Cycles
10 Henry Grass NoMad Sports Club Teammate Top 5: Ryan Van dusen
11 Robert King Portland Velo
12 David Thielen
13 Jacob Balderas Existential Velo
14 Ken Lee Skyline Velo
15 Shaun Conley
16 Mike Ripley Team Dirt
17 Joe Martin Veloce/Felt
18 David Smith
19 Jason Crago Yakima Bike Vigilantes
20 Mike Farthing
21 John Porter Portland Velo
22 Dave Burnard Olsons Bike
23 Henry Grass NoMad Sports Club Teammate Top 5: Ryan Van dusen
24 Frank Stevens na
25 Juan Cagampang Hammer Velo
26 Mike Liefeld Existential Velo
27 Matt Radich Cat 6
28 Michael Olson
29 Jon Jones
30 Steven Burger Sunset Cycles
31 Paul Formiller Portland Velo
32 Scott Sloat Nike Cycling
33 Martin Shellard Hammer Velo
34 Chris Deardorff
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 4   Cat 5: 5   Cat ?: 23  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Hagen
2 Traci D'elia Portland Velo
3 Melissa Cate Cycology Racing
4 Lisa Reeve
5 Jennifer Urich Sorella Forte
6 Katy Pranian Sorella Forte
7 Michelle Kunec
8 Lisa Heathman
9 ? ? Sorella Forte Teammate Top 5: Jennifer Urich
10 Theresa Olson Olson Bicycle's
11 Lisa Graham
12 Anne Hartgerink
13 Ali Angle
14 Maria Zilke
15 Michelle Mishoe Specialized River City Bicycles
16 Anne Kennedy
17 Suzanne Marcoe
18 Kristin Bott
19 Susan Grandjean Showers Pass
20 Lynn Thompson
21 Zan Gibbs Sorella Forte Teammate Top 5: Jennifer Urich
22 Laura Davies
23 Rachael Parker Olson Bicycle's
24 ? Nsi
25 Janet Colfelt Title 9 Sports
26 Susan Pflaum-quarterman
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lindsay Kandra Hammer Velo
2 Beth Burns Veloce/Felt
3 Cara Bussell
4 Anne Linton Sorella Forte
5 Kira Crawford Ironclad Performance Wear
6 Sam Yeo Hammer Velo Teammate Win: Lindsay Kandra
7 Sarah Tingey Bridgetown Velo
8 Kim Rueter Sorella Forte Teammate Top 5: Anne Linton
9 Angela Horton gapay Hammer Velo Teammate Win: Lindsay Kandra
10 Alice Chang Hammer Velo Teammate Win: Lindsay Kandra
11 Jennifer Woodruff Hammer Velo Teammate Win: Lindsay Kandra
12 Sarah Tisdale Sorella Forte Teammate Top 5: Anne Linton
13 Sara Fletcher Bridgetown Velo
14 Anna Clark Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Kira Crawford
15 Elena Larson Therapeutic Associates Inc. Cycling
16 Karleta Reierson Sorella Forte Teammate Top 5: Anne Linton
17 Eryn Barker Specialized River City Bicycles
18 Camille Hook
19 Sallyanne Ellis Hammer Velo Teammate Win: Lindsay Kandra
20 Barbara Thiele Team Rose City
21 Jennifer Schweitzer Veloforma
22 Kristin Mccarthy Ironclad Performance Wear Teammate Top 5: Kira Crawford
23 Libby Evans Sorella Forte Teammate Top 5: Anne Linton
24 Debra Stolt-krichko Damascus
25 Catherine Diviney Cyclepath
26 Shari Matyas Sorella Forte Teammate Top 5: Anne Linton
27 Joanna Mensher Gentle Lovers
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat ?: 17