Log In
Olde Mill Inn Tour of Basking Ridge • Sep 3 2012
Mostly Cloudy, 76 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pete Rovtar Liberty Cycle
2 Chris Strumolo
3 George Schroeder Century Road Club Assoc
4 John Sedlak Team Marty's
5 Edekson Pena Century Road Club Assoc
6 Tony Deorio Five Four Sports
7 Tim Borsetti Five Four Sports
8 Patrik Dyberg Liberty Cycle Teammate Win: Pete Rovtar
9 James Pitman Skylands Cycling
10 Jason Hunter Five Four Sports
11 Myles Fennell 3D Racing Team
12 Stephen Charron Cycle Craft Inc
13 Steven Taggart
14 Bogert Kisch Team Town Cycle
15 Doug Alpers Team Marty's Teammate Top 5: John Sedlak
16 Forrest Conrad Pure Energy Cycling-ProAirHFA
17 Joseph Meyerfuchs Knapp's Cyclery Racing
18 Eli Curt fuld
19 Manuel Couto Liberty Cycle Teammate Win: Pete Rovtar
20 Michael Franco Liberty Cycle Teammate Win: Pete Rovtar
21 Rick Woods Liberty Cycle Teammate Win: Pete Rovtar
22 Bart Sullivan 3D Racing Team
23 Jason Bell Century Road Club Assoc Teammate Top 5: George Schroeder
24 Jeff Lamb Liberty Cycle Teammate Win: Pete Rovtar
25 Garrett Lynch SignatureCycles/Rockstar Games
26 Noel Johnson Century Road Club Assoc Teammate Top 5: George Schroeder
27 Paul Malarcher Liberty Cycle Teammate Win: Pete Rovtar
28 Michael Flynn Liberty Cycle Teammate Win: Pete Rovtar
29 Sean Hourigan Century Road Club Assoc Teammate Top 5: George Schroeder
30 Doug Antelman Somerset Wheelmen
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 28   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonas Mortensen Liberty cycle
2 Dimetra Cooper
3 Brandy Boyle Liberty Cycle Teammate Win: Jonas Mortensen
4 Anthony Cacchione
5 Matthew Mory
6 John Carpenter Liberty Cycle Teammate Win: Jonas Mortensen
7 Frank Null
8 Ismael Mercado US Army
9 Brad Turner MTBNJ.com - Halter's
10 Rich Montminy Hilltp Bicycles
11 Hugo Schreur Liberty Cycle Teammate Win: Jonas Mortensen
12 Jacob Boyle Liberty Cycle Teammate Win: Jonas Mortensen
13 Joshua Enyeart Marty's Reliable Cyles
14 Bruce Rice
15 Kevin Laughlin Team Martys
16 Matthew Joachin
17 Lou Leonardis Enzo Creative
18 Jamie Meyer
19 Evans Gebhardt
20 David Ferdinand
21 Keith Price Kissena
22 Jeff Forman
23 Steve Beatty
24 Michael Williamson Liberty Cycle Teammate Win: Jonas Mortensen
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 13   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Augusto Sanchez GS Mengoni USA
2 Bobby Lea Pure Energy Cycling-ProAirHFA
3 Ryan Dewald Battley Harley-Davidson
4 William Elliston Van Dessel Factory Team
5 Geron Williams liberty cycles
6 Cesar Marte dope GS Mengoni USA Teammate Win: Augusto Sanchez
7 Stalin Quiterio cuello Somerville Bicycle Shop
8 Anthony Lowe We Stand United (W.S.)
9 Rodrigo Echeverri GS Gotham/TOGA Bikes
10 John Durso Colavita Racing Inc.
11 Garrett Olsen Battley Harley-Davidson Teammate Top 5: Ryan Dewald
12 Adam Pantastico Five Four Sports
13 David Martin Five Four Sports
14 Jermaine Burrowes We Stand United (W.S.)
15 Horace Burrowes We Stand United (W.S.)
16 Scott Savory GS Mengoni U.S.A. Teammate Win: Augusto Sanchez
17 Alejandro Guzman Century Road Club Assoc
18 Juan Pimentel jr. Brauer - Mick Management
19 Gorgi Popstefanov Metra/Cycles 54 Cycling Team
20 Stephan Dioslaki Five Four Sports
21 Anthony Taylor Century Road Club Assoc
22 Brian Breach GS Mengoni U.S.A. Teammate Win: Augusto Sanchez
23 Maurice Gamanho Van Dessel Factory Team Teammate Top 5: William Elliston
24 Derek Cote Farm Team Cycling
25 Tom Dudzik Farm Team Cycling
26 John Badessa Arc En Ciel Racing Team
27 Barry Miller Pure Energy Cycling-ProAirHFA Teammate Top 5: Bobby Lea
28 Edwin Bull Van Dessel Factory Team Teammate Top 5: William Elliston
29 Franklin Burgos James Vincent Bicycles/JV Racing
30 Rafal Urzedowski Central Jersey Cycling Team
31 Ted Horwitz C C Evesham
32 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A. Teammate Win: Augusto Sanchez
33 J.p. Partland Kissena Cycling Club
34 Michael Rosenhaus Central Jersey Cycling Team
35 Glenn Ferreira Five Four Sports
Finishers: Cat 1: 23   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hugo Schreur Liberty Cycle
2 Matthew Jogodnik Colavita Racing Inc.
3 Kerem Ayhan Somerset Wheelmen
4 Wyatt Cote Farm Team Cycling
5 Gregorino Cordasco Liberty Cycle Teammate Win: Hugo Schreur
6 Parker Chea
7 Brayden Andre' Somerset Wheelmen Teammate Top 5: Kerem Ayhan
8 Dominic Giannantonio Somerset Wheelmen Teammate Top 5: Kerem Ayhan
9 Eric Kapengut
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Yuan Liberty Cycle
2 Hunter Robachefski Colavita Racing Inc.
3 Mark Yaroshevsky Liberty Cycle Teammate Win: Justin Yuan
4 Jacob Boyle Liberty Cycle Teammate Win: Justin Yuan
5 Noah Thomas JVR Sports
6 Brandon Krasley JVR Sports
7 Perry Andre Somerset Wheelmen
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Cote Farm Team Cycling
2 Tom Dudzik Farm Team Cycling Teammate Win: Derek Cote
3 Daniel Lehmann Colavita Racing Inc.
4 Aidan Hamilton
5 Stephen Spiller Colavita Racing Inc.
6 Keane Brennan Farm Team Cycling Teammate Win: Derek Cote
7 Michael Lenner Somerset Wheelmen
8 Justin Cruz Colavita Racing Inc. Teammate Top 5: Daniel Lehmann
9 William G. brunner Colavita Racing Inc. Teammate Top 5: Daniel Lehmann
10 Zachariah Woogen Somerset Wheelmen
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dag Anderson Somerset Wheelmen
2 Sean Conway Farm Team Cycling
3 Forrest Conrad Pure Energy Cycling-ProAirHFA
4 Gregory Felker Somerset Wheelmen Teammate Win: Dag Anderson
5 Alex Breakstone Colavita Racing Inc.
6 Andrew Mauro Colavita Racing Inc.
7 Ben Stein Colavita Racing Inc. Teammate Top 5: Alex Breakstone
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Badessa Arc En Ciel Racing Team
2 Aubrey Gordon Liberty Cycle
3 Kyle Wolfe
4 Michael Degeorge Cycle Craft Inc
5 Stephan Dioslaki Five Four Sports
6 Christopher Chong-tenn Century Road Club Assoc
7 Ian Farrar Purium Health Products Cycling Team
8 John Durso Colavita Racing Inc.
9 Horace Burrowes We Stand United (W.S.)
10 Jason Urbanczyk
11 Javier Mereles Team Montclair Bikery
12 Lynn Murray Century Road Club Assoc
13 William Elliston Van Dessel Factory Team
14 David Freifelder Westwood Velo
15 Wilson Vasquez GS Mengoni U.S.A.
16 Mark Branle Century Road Club Of America
17 John Olsen Century Road Club Assoc
18 Darin Bedle Guardian Coaching
19 Anthony Lowe We Stand United (W.S.)
20 Steven Taggart
21 Gregory Wheeler Van Dessel Factory Team
22 Elizabeth Mcdonough Arc En Ciel Racing Team Teammate Win: John Badessa
23 Edwin Bull Van Dessel Factory Team
24 Vlad Preoteasa Kissena Cycling Club
25 Marcello Rodio Team Montclair Bikery
26 Mark Light Liberty Cycle Teammate Top 5: Aubrey Gordon
27 Mihael Ginghina Century Road Club Assoc
28 Marc Cesare Deno's Wonder Wheel Cycling
29 David Adornato Team Montclair Bikery
30 Eugene Boronow GS Mengoni U.S.A.
31 Roselvert Marte quezada GS Mengoni U.S.A.
32 David Walker Liberty Cycle Teammate Top 5: Aubrey Gordon
33 Marc Bertucco Kissena Cycling Club
34 Michael Norton Cyclonauts Racers Inc.
35 Jeff Gottesman Deno's Wonder Wheel Cycling
36 Michael Maloney Cyclonauts Racers Inc.
37 Steve Mcconnell Team Montclair Bikery
38 Steven Garcia
39 Noel Johnson Century Road Club Assoc
40 Ricardo Hernandez Cafeteros Cycling Club
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 10   Cat 3: 13   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Towner Liberty Cycle
2 Aubrey Gordon Liberty Cycle Teammate Win: Lawrence Towner
3 Scott Steward Liberty Cycle Teammate Win: Lawrence Towner
4 Peter Fickinger Chester County Velo
5 Greg Cordasco Liberty Cycle Teammate Win: Lawrence Towner
6 Theodore Inoue Liberty Cycle Teammate Win: Lawrence Towner
7 Anthony Taylor Century Road Club Assoc
8 Eric Anderson Somerset Wheelmen
9 Robert Ryan Somerset Wheelmen
10 Christian Kaefer Brauer - Mick Management
11 Jordi Conrado Liberty Cycle Teammate Win: Lawrence Towner
12 Daniel Coleman Colavita Racing Inc.
13 Thomas Luzio Deno's Wonder Wheel Cycling
14 John Bertolini Liberty Cycle Teammate Win: Lawrence Towner
15 David Hussey Five Four Sports
16 Eric Schlauch Somerset Wheelmen
17 Marc Cesare Deno's Wonder Wheel Cycling
18 John Moynagh Century Road Club Assoc
19 Michael Maloney Cyclonauts Racers Inc.
20 Thomas Bennett Century Road Club Assoc
21 William Brunner Colavita Racing Inc.
22 Thomas Bowmaster Liberty Cycle Teammate Win: Lawrence Towner
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 11   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Butler Lehigh Wheelmen Assoc
2 Robin Kinney Pure Energy Cycling-ProAirHFA
3 Michael Maclaga Colavita Racing Inc.
4 Edward Troianello Watchung Wheelmen
5 Andrew Buchanan Skylands Cycling
6 Richard Kazimir Century Road Club Of America
7 Chip Berezny Lehigh Wheelmen Assoc Teammate Win: Scott Butler
8 Dana Fallon Liberty Cycle
9 Steven Tinston Westwood Velo
10 John Lennox Watchung Wheelmen Teammate Top 5: Edward Troianello
11 Peter Wilson PSCC-Peddler's Shop Cycling Club
12 Jose r Torres
13 Robert Kehl Guys Racing Club
14 Brian Gristick Cycle Craft Inc
15 Curt Hurst Liberty Cycle
16 Mark Zadroga Watchung Wheelmen Teammate Top 5: Edward Troianello
17 Stephen Gerard Atlantic Bicycle Club
18 Sherb Naulty Liberty Cycle
19 Brian Murphy Summit Cycling Club
20 Jim Kaeli Colavita Racing Inc. Teammate Top 5: Michael Maclaga
21 Robert Malovany GS Retro Velo
Finishers: Cat 3: 17   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessie Ryan Somerset Wheelmen
2 Rory Chea
3 Abigail Lupi CareGirlz
4 Nastassja Kuznetsova
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paige Shumskas Somerset Wheelmen
2 Johanna Cordasco Liberty Cycle
3 Caroline Giuseffi Liberty Cycle
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Delfina Picchio Somerset Wheelmen
2 Gabrielle Longchamp Somerset Wheelmen Teammate Win: Delfina Picchio
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elissa Antelman Somerset Wheelmen
Finishers: Cat 4: 1