Log In
Masters Road Nationals • Sep 5 2012
Clear, 75 degrees, wind 0 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Krieg Idaho Cycling Enthusiasts (ICE) 38:40.90
2 Jesse Moore California Giant Berry Farms/Specia 38:52.88
3 Karl Bordine Monster Media Racing/Southern Calif 38:53.35
4 Joshua Liberles 39:17.10
5 Mike Hone Audi/Kryki Sports 39:33.19
6 Michael Buckley Morgan Stanley /Specialized 39:35.44
7 Kyle Farrell Garage Racing/Team Steam 39:51.44
8 Jeff Pollock 40:18.58
9 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 40:29.74
10 Christopher Mcdonald Monster Media Racing/Southern Calif 41:15.27 Teammate Top 5: Karl Bordine
11 John Costanza Velo Reno P/B Tamarack Junction 41:54.76
12 Jeromy Cottell Peninsula Velo Racing/Peninsula Vel 41:56.13
13 James Thies Mix1 42:06.70
14 Eric Balog 42:35.97
15 Thomas Rieber HeadsUp Systems Racing 42:39.69
16 Joshua Barton 42:40.81
17 Richie Frahm 43:14.85
18 Gregory Gambetta Folsom Bike/Mercedes Benz Elite 46:44.51
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 5   Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Feldman Durance-Colnago/Durance-Colnago 37:53.19
2 Amit Kobrowski Truckee Bicycle Team 38:08.18
3 Christopher Phipps IronDataThirstyBearCycling.com 38:23.29
4 Daniel Bryant Folsom Bike/Mercedes Benz 39:00.17
5 George Ganoung Annapolis Bicycle Racing Team 39:09.87
6 James Gunn-wilkinson Monster Media Racing/Southern Calif 39:26.79
7 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines/Ro 39:42.43
8 Jason Walker Team Specialized Racing Masters 39:44.28
9 Paul Bourcier Veloce Racing P/B smith&nephew 39:50.80
10 Jason Boynton Folsom Bike/Mercedes Benz 39:58.29 Teammate Top 5: Daniel Bryant
11 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems 40:09.97
12 Matthew Segur Mix1 40:18.00
13 Alex Telitsine FareStart/Thumbprint Racing 40:47.14
14 Kirk Bausch Surf City Cyclery/STERLING BMW/Surf 41:02.31
15 James Stark CA Pools / CFS Mortgage/CA Pools /C 41:14.30
16 Karsten Hagen Evolution Racing Team-WA 41:28.16
17 Paul Dyrwal IronDataThirstyBearCycling.com 41:29.65 Teammate Top 5: Christopher Phipps
18 Kenneth Rodgers 42:22.47
19 Roger Martin Kovarus/Wells Fargo Racing Team/Con 42:43.00
20 Greg Weix 42:47.40
21 Matthew Tebbetts POA Cycling p/b Eastside Chiropract 43:13.10
22 Jeffrey Rasch Team Rockford / Clif 43:14.09
23 Chad Sage 43:19.29
24 Benjamin Liu Alliance Cycling Team 44:17.25
25 Eric Ward 48:10.14
26 Joseph Destephan 54:55.49
27 Brian Duhon Team Oregon p/b Laurelwood Brewing 58:49.54
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 12   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Garwood 39:07.58
2 Brendan Sullivan Iron Data Racing 39:20.14
3 James T gotsick Iron Data Racing 39:29.45
4 Cale Reeder Echelon/Charity of Choice 39:37.22
5 Tim Butler Evolution Racing Team-WA 39:50.07
6 Michael Williams Peloton-Specialized Cycling Team 39:57.82
7 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters 40:07.22
8 Todd Robertson dope CVC / FRANCO Racing 40:11.76
9 Daniel Casper Revolution Cycle and Ski 40:20.65
10 Craig Kidd Idaho Cycling Enthusiasts (ICE) 40:29.35
11 John Lodman Look! Save a Life/GS Casella 40:32.28
12 Joseph Staron 40:34.48
13 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines/Ro 40:45.30
14 James Parker St Paul Bicycle Racing Club 40:47.24
15 Tom Lyons IronDataThirstyBearCycling.com 40:52.49
16 Scott Herring Evergreen Cycling 41:39.80
17 Christopher Bowlus Davis Bike Club Race Team/Davis Bik 41:42.17
18 Jens Hillen GNARLUBE/LANDSHARK racing 41:44.84
19 Brett Clare Breakaway from Cancer Masters 41:47.93
20 Richard Tilton 42:02.93
21 Erle Martin California Giant Cycling 42:04.45
22 Robert Mitchell Intermountain Cycling Organization 42:15.57
23 Michael Mercy Look! Save a Life/GS Casella 42:27.04
24 Nathan Webber Lake Washington Velo 42:28.42
25 Alex Rosenast Garage Racing/Team Steam 42:31.47
26 Robb Mesecher Breakaway from Cancer Masters 43:07.48
27 Matt Caruso Olev Rapido / The Kickstand/Olev Ra 43:17.26
28 Donald Davis US Military Cycling Team Fueled by 43:20.04
29 Scott Mellin ColoBikeLaw.com 43:37.96
30 Robert Seeley Coeur d 'Alene Velo Racers (CDAVR) 43:46.84
31 Jack Arney Folsom Bike/Mercedes Benz 43:54.73
32 Shane Dunleavy Utah Premier-Ski Utah Cycling Team 44:05.30
33 Steve Taylor Team Therapeutic Associates-Dobbiac 45:10.87
34 Duane Strawser SHO-AIR/SERT 45:29.60
35 Kristopher Spyrka California Giant Berry Farms/Specia 45:48.85
36 Stanley Gardner 53:16.33
37 Spike Stahl 54:05.28
38 Randy Wadsworth 55:46.74
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 13   Cat 3: 14   Cat 4: 3   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Hartmann Boulder Orthopedics 37:52.22
2 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing Masters 38:32.32
3 Robert Hoene Bobs Bicycles Cycling Club 41:07.29
4 Kevin Mcmurtry SHO-AIR/SERT 41:20.09
5 Greg Fenton UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo 41:22.16
6 Peter Brown Team Rhino 41:29.06
7 Joseph Foster GNARLUBE/LANDSHARK racing 41:29.41
8 Thomas Coulter Morgan Stanley /Specialized 41:30.83
9 Jeff Clawson Canyon Bicycles-Draper/VeloCity Cyc 41:40.20
10 Peter Smith FASTER Performance Center 41:46.54
11 Scott Torkelson Old Town Bicycle (OTB) 41:52.44
12 Tim Stone VeloShine Cycling Team/Hincapie Cyc 41:58.62
13 Scott Kuiper Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo 42:05.60
14 William Thompson Clinton Cycling Club 42:19.00
15 Joseph Paulson Boulder Orthopedics 42:28.96 Teammate Win: Jeffrey Hartmann
16 Russell Thorstrom Intermountain Cycling Organization 42:36.97
17 Tom Peichel 42:40.39
18 William Wayne Pinnaclife Racing Team/Radsport Cyc 42:47.85
19 Lance Newey Team Bicycles Plus/Sierra Nevada/Te 42:54.66
20 Craig Lindberg SHO-AIR/SERT 43:04.54 Teammate Top 5: Kevin Mcmurtry
21 Kurt Kovacks Team Dude Girl / Cycles Brixton 43:35.44
22 Robert Sowers Juneau Freewheelers Bike Club 43:37.07
23 Patrick Hampton ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines/Ro 43:55.26
24 Gregory Berlind Boulder Orthopedics 44:04.69 Teammate Win: Jeffrey Hartmann
25 Steven Schoch 44:11.94
26 Eric Schusterman 44:13.97
27 Michael Cochran East Sac Bike Shop 44:24.32
28 Steven Griffith 44:25.36
29 Daniel Salinas Bobs Bicycles Cycling Club 45:16.58 Teammate Top 5: Robert Hoene
30 Richard Wolf Foundation/Century Road Club Assoc 46:26.24
31 Thane Jennings 47:23.62
32 Ambrose Su Illinois Institute of Technology 47:45.02
33 James Holmes Team Bicycle Trip/Symantec 48:09.55
34 Douglas Gillespie 52:22.71
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 15   Cat 4: 3   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Painter Ft. Wayne Outfitters 40:05.59
2 David Zimbelman 40:10.58
3 Vic Miera Harmony Homes.com Cycling Team 41:04.22
4 Robert Anderson Team Specialized Racing Masters 41:06.36
5 James Dickerson Great Divide Brewing Company 41:41.71
6 Stan Urban Morgan Stanley /Specialized 41:54.53
7 David Lawrence 42:17.38
8 James Langley Team Bicycle Trip/Symantec 42:20.35
9 Paul Gossi Truckee Bicycle Team 42:22.25
10 Dennis Kawamura Idaho Cycling Enthusiasts (ICE) 42:23.89
11 Clif Cassidy Colavita Racing Inc. 42:24.89
12 Mark Huffman UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo 42:38.94
13 Michael Newsome Boulder Orthopedics 42:56.41
14 Jeff Lamay 42:58.08
15 David Ludwigson Loon State Cyclists 43:05.93
16 Gerald Greenleaf Boulder Orthopedics 44:06.25
17 Joe Little Emerald City Cycling Club 44:07.89
18 Michael Smith Bike Masters- WA 44:09.44
19 Phil Howe Kelly Benefit Strategies/LSV/Latera 44:40.00
20 Joe Brubaker Utah Premier-Ski Utah Cycling Team 44:40.05
21 Daniel Swietlik OTR Racing 44:41.00
22 Alex Collins UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo 44:53.79
23 Mitch White Idaho Cycling Enthusiasts (ICE) 45:00.61
24 Scott Horn 45:29.84
25 Ray Anderson 45:40.86
26 Cleaveran Law Cal-Pacific Export Packers / LV/Lig 46:30.54
27 Thomas Kempner Foundation/Century Road Club Assoc 47:10.66
28 Larry Baker Old Town Bicycle (OTB) 47:36.74
29 Scott Stolnack 47:40.98
30 Jim Verdone Team Jackson Hole/United Cyclists o 47:42.26
31 Jim Gentes 48:14.82
32 Gary Jacquot 50:12.04
33 Charles Bell 50:50.60
34 Stewart Hyndman 55:12.67
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 5   Cat 4: 11   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Doughty Scarlet Fire 40:39.51
2 Wayne Watson Natural Grocers Cycling Team 41:00.81
3 Ken Louder Velosport Racing 41:41.93
4 Gordon Paulson Trek Midwest Team 41:44.49
5 Larry Wolff Team Hammer Nutrition 42:37.95
6 Philip Holman Team Green Choice/Team RPM/Airpark 42:44.47
7 Hank Pfeifle OA/CycleMania/Portland Velo Club/Cy 42:56.02
8 Ken Norton Black Oak Racing 42:58.39
9 Howard Roose Intermountain Cycling Organization 43:03.65
10 Dennis Hastings Boulder Orthopedics 43:38.75
11 Donald Williams Cynergy Cycles Racing 43:47.21
12 Jerry Rome Local Velo 44:19.03
13 Randy Gaffney Boulder Orthopedics 44:25.96
14 Ed Chamberlin Livetrainrace.com 44:56.47
15 Timothy Elliott TEAM ICO/Intermountain Cycling Orga 44:59.45
16 Steve Troseth 45:18.92
17 Bill Field Team Jackson Hole 45:28.93
18 Richard Daifuku Emerald City Cycling Club 45:31.21
19 Keith Peters Velo Club LaGrange 45:41.53
20 Hans Jorgensen Canyon Velo 46:34.75
21 Reed Stoops Juneau Freewheelers Bike Club 47:54.20
22 Scott Ryman IC3NW/UGM Cycling Team 48:18.46
23 Jeffrey Brain Wheelsport Cycling Team 48:33.71
24 Mike Ambrozewicz 48:34.59
25 Alan Resnick Century Road Club Assoc 51:26.01
26 Leo Pettus Paramount Racing/OCW/Paramount Raci 1:02:13.00
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 7   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Hennessy VOS Racing 29:06.41
2 Jack Kelso Hammer Nutrition/Team Hammer Nutrit 29:21.97
3 William Langstaff Cycles Veloce 29:52.02
4 Jim Fox Team Hammer Nutrition 30:22.36
5 Tom Greason Bozeman Masters' Velo/Gallatin Vall 30:26.37
6 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling Team 30:36.88
7 Palle Terslin Team Green Choice/Team RPM/Airpark 30:38.22
8 Bruce Steele South Bay Wheelmen 30:50.51
9 Danny Pierce 30:51.30
10 John Cox Chesapeake Wheelmen 31:01.91
11 Jean Villiot CA Pools / CFS Mortgage/CA Pools /C 31:45.95
12 Richard Shields Hammer Nutrition/Team Hammer Nutrit 31:48.75 Teammate Top 5: Jack Kelso
13 Dale Harless Cycle U 32:55.84
14 Dan Austad JL Velo Racing Team/Northwest Velo 33:15.13
15 Bill Elliot 33:25.36
16 Frank Sahlman 33:45.45
17 Bill Nicolai 33:53.48
18 David Hatt 34:14.14
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 7   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 S Durward higgins Scenic City Velo 30:55.06
2 Scott Tucker Schwab Cycles Racing Team 31:08.88
3 Daniel Wulbert UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo 31:29.68
4 Michael Patterson 31:37.24
5 John Swyers Durance-Colnago 31:39.99
6 Dan Taylor Taleo Racing/Lamorinda Cycling Club 31:52.18
7 Roger Johnson 32:09.38
8 Thomas Campion jr Durance-Colnago 32:35.99 Teammate Top 5: John Swyers
9 Jim Turner Webcor/Alto Velo/Alto Velo Racing C 33:08.84
10 ? John 34:01.25
11 Lavon Wiseman 34:18.07
12 Joseph Black St Louis Cycling Club 34:50.29
13 Fran Scannell Schwab Cycles Racing Team 34:54.84 Teammate Top 5: Scott Tucker
14 Thomas Neary Treasure Coast Cycling Association 35:12.92
15 Thomas Meyers 35:41.68
16 Edwin Allbritton Violet Crown/Violet Crown Sports As 37:24.74
17 William Chambers 39:08.56
18 Joseph Kapp 39:44.93
19 Kelly Ward 40:22.43
20 Robert Harris 43:43.85
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franz Hammer Team Green Choice/Team RPM/Airpark 30:26.28
2 William Meyers Schwab Cycles Racing Team 30:55.18
3 Richard Reynolds Summit Velo 33:53.42
4 Richard Hunt 34:10.69
5 Frederic Schmid 35:02.13
6 John Rahn 35:37.77
7 James Sadilek Alta Alpina Cycling Club 36:04.56
8 Nikola Farats 37:51.62
9 Larry Slotta 38:04.49
10 Philip Northcote 41:49.66
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Tetrick 36:40.38
2 Albert Piemme 36:00.24
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Harrang 47:50.72
Finishers: Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Raymond BBI-SIC Cycling 0:51:53.64
2 Frank Schroeder BBI-SIC Cycling 0:51:53.64 Teammate Win: Scott Raymond
3 Darrin Monroe Pinnaclife Racing Team/Radsport Cyc 0:54:16.18
4 Gary Wall Pinnaclife Racing Team/Radsport Cyc 0:54:16.18
5 ? P Pinnaclife Racing Team/Radsport Cyc 0:57:18.30
6 David Prechtl Pinnaclife Racing Team/Radsport Cyc 0:57:18.30
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Price JBV Coaching 0:51:25.30
2 Roy Sturm 0:51:25.30
3 Jan Elsbach VOS Racing 0:53:21.26
4 John Elgart Webcor/Alto Velo/Alto Velo Racing C 0:53:21.26
5 Steve Matson Old Town Bicycle (OTB) 0:55:32.09
6 ? P Pinnaclife Racing Team/Radsport Cyc 0:57:18.30
7 Jeffery Patterson Old Town Bicycle (OTB) 0:55:32.09 Teammate Top 5: Steve Matson
8 David Prechtl Pinnaclife Racing Team/Radsport Cyc 0:57:18.30
9 Kenneth Stamm Durance-Colnago/Durance-Colnago 0:56:26.71
10 Andrew Applegate Asheville Bicycle Racing Club 0:56:26.71
11 O Bryant mckinley Baddlands Cycling Club 1:01:00.00
12 Tomas Lynch Baddlands Cycling Club 1:01:00.00
13 Demi Hechanova Southern California Velo 1:16:43.00
14 Erich Ginkel 1:16:43.00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Timothy Jones 0:53:58.34
2 Tj Paskewich 0:53:58.34
3 Ian Gueit Radsport Cycling Team 0:55:55.32
4 Jason Johns Radsport Cycling Team 0:55:55.32
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Bickel UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo 0:53:23.85
2 Marvin Hall UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo 0:53:23.85 Teammate Win: Kurt Bickel
3 Robert Garwood 0:54:24.94
4 Bobby Phillips Annapolis Bicycle Racing Team 0:54:24.94
5 Barton Bowen Bicycle Ruidoso Inc. 0:56:31.72
6 James Rantala WebCyclery Racing 0:56:31.72
7 Stan Moore 0:58:30.89
8 David Brinton Serious Cycling 0:58:30.89
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Delatorre Alliance Cycling Team 0:56:14.27
2 Colleen Montoya 0:56:14.27
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gregory Pautsch Planet Bike 0:56:33.33
2 Kathryn Schaus Planet Bike 0:56:33.33 Teammate Win: Gregory Pautsch
3 G Crawford La Habra Cyclery/Chronic Tacos Cycl 0:59:01.70
4 Laura Lindgren La Habra Cyclery/Chronic Tacos Cycl 0:59:01.70
5 Bruce Hartley Pinnaclife Racing Team/Radsport Cyc 1:00:02.00
6 Sue Buck Team Velosport Club 1:00:02.00
7 Elizabeth Haven 1:08:47.00
8 Richard Humphreys Webcor/Alto Velo/Alto Velo Racing C 1:08:47.00
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Slawta GNARLUBE/LANDSHARK racing/GNAR Lube 0:55:05.97
2 John Slawta GNARLUBE/LANDSHARK racing/GNAR Lube 0:55:05.97 Teammate Win: Jennifer Slawta
3 John Cacabelos 0:55:24.49
4 Margareta Germeaux 0:55:24.49
5 Laurie Furman Sycomp Racing/Team Affinity 0:55:48.24
6 Dave Maminski SJBC/San Jose Bicycle Club 0:55:48.24
7 Lisa Mangus 0:55:59.11
8 Chuck Mangus 0:55:59.11
9 James Wimberly UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo 0:58:09.11
10 Angela Wimberly CALCOAST Bikes San Diego 0:58:09.11
11 Soni Andreini poulsen Velo Bella 0:59:51.47
12 Jeff Poulsen SAFEWAY/GA PRC Group/Bicycles Plus/ 0:59:51.47
13 Deborah Stewart VeloBrew Cycling Club 1:03:16.00
14 Robert Stewart VeloBrew Cycling Club 1:03:16.00
15 Carolyn Collman 1:07:01.00
16 John Grube 1:07:01.00
17 Tyler Welshimer Lost River Cycling Club 1:08:46.00
18 Sharon Gregg Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 1:08:46.00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 4   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Thornquist Stevens Bikes p/b Pactimo 42:37.88
2 Molly Van houweling Metromint Cycling 42:39.92
3 Sarah Barber 44:15.19
4 Karen Appleby-krieg Idaho Cycling Enthusiasts (ICE) 44:22.36
5 Anne Donley Boulder Orthopedics 44:42.74
6 Amy Phillips Mystique Cycling Team/Scenic City V 44:58.23
7 Shannon Greenhill Peachtree Bikes 45:25.14
8 Kemille Garvin Bountiful Mazda Cycling Team 46:37.60
9 Nancy Jones VeloShine Cycling Team/Hincapie Cyc 46:44.76
10 Tanya Grossman Kovarus/Wells Fargo Racing Team/Con 47:54.19
11 Raegan Lunsford Team Dude Girl / Cycles Brixton 49:02.80
12 Amy Alexander Pepper Palace/Spin-Tech Training pb 51:16.80
13 Amanda Mcnabb Team Group Health/Sound Velo Cyclin 54:05.34
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Cutts Velo Club LaGrange 43:01.65
2 Jenn Halladay Team Bobs-Bicycles.com 43:30.90
3 Mindy Caruso Olev Rapido / The Kickstand/Olev Ra 43:37.38
4 Rebecca Rusch Specialized 43:43.09
5 Felicia Gomez Pinnacle Women's Racing 45:16.60
6 Jill Howe 45:36.28
7 Jennifer App 46:16.59
8 Aimee Baker Mellow Motors 46:43.59
9 Debbie Taylor Boise VeloWomen 1:02:12.23
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Campbell SC VELO/Empower Coaching 43:52.04
2 Catherine Dickson 45:53.83
3 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling/Stranamanti 45:57.61
4 Belinda Eschenwald Velo Club LaGrange 46:01.45
5 Bonnie Donzella St Paul Bicycle Racing Club 46:33.51
6 Gina Kavesh Union Bay Cycling/Bikesale.com 47:01.55
7 Kim Wik Mellow Motors 48:00.59
8 Kimberly Ford Tri Valley Velo 48:05.59
9 Michelle Bazemore 48:28.65
10 Tawnie Mcdonald 48:30.53
11 Lisa George 49:47.09
12 Joanne Eastwood 51:16.54
13 Susanne Smith Bike Masters- WA 52:27.48
14 Jodie Bolt Old Town Bicycle (OTB) 53:36.19
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Magness 43:39.49
2 Ruth Clemence SC VELO/Empower Coaching 44:37.74
3 Maryann Levenson B4T9/Foundation 45:07.74
4 Leigh Thompson Vision Quest/Vision Quest LLC 45:52.66
5 Sheryl Loan 46:22.85
6 Shirley Crocker Brazen Dropouts Cycling Team/Brazen 46:41.10
7 Ann Stuart Touchstone Climbing 46:54.99
8 Avalon Jenkinsbalker B4T9/Foundation 47:09.31 Teammate Top 5: Maryann Levenson
9 Martha Lane walsh JL Velo Racing Team/Northwest Velo 47:24.65
10 Seana Hogan Delta Velo 47:29.51
11 Debbie Phelps Infinity Rac. p/b MercPorsAudiof Me 47:30.85
12 Sue Stokes Primal/McDonald Audi Women's racing 48:00.92
13 Mary Ross Multnomah Athletic Club 48:35.10
14 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Racing/Peninsula Vel 48:37.74
15 Cindy Fenton UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo 49:04.61
16 Vanessa Baumann Kovarus/Wells Fargo Racing Team/Con 49:24.55
17 Lori Selby Chinook Cycling Club Inc 49:36.52
18 Kelly Mclaughlin B4T9/Foundation 50:29.24 Teammate Top 5: Maryann Levenson
19 Tina Ziegler Cycle U 51:23.26
20 Robyn Masters Utah Premier-Ski Utah Cycling Team 51:48.30
21 Karen Wilkinson Sound Velo Cycling Club 51:58.35
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arrietta Clauss Trek Midwest Team 29:51.46
2 Camille Deluca-flaherty Velo Bella 30:00.75
3 Elizabeth Benishin Velo Bella 31:04.01
4 Marianne Holt PainPathways Cycling Team/Carolina 31:04.40
5 Sue Lloyd RockyMounts~Izze Racing 31:15.21
6 Beverly Ronnow Velosport Racing 31:38.69
7 Martha Stedman Southwest Hand Cycling Team 32:05.12
8 Alison Brown Mystique Cycling Team/Scenic City V 32:21.96
9 Beth Graff Old Town Bicycle (OTB) 32:31.10
10 Diane Ostenso Trek Midwest Team 32:45.06 Teammate Win: Arrietta Clauss
11 Jill Gass B4T9/Foundation 32:54.49
12 Pam Alexander C4 Cycling 33:36.18
13 Linda Elgart Webcor/Alto Velo/Alto Velo Racing C 33:36.37
14 Bernadette Brake Team Simple Green/Bike Religion/Cyc 34:06.91
15 Jill Josselyn Multnomah Athletic Club 35:15.09
16 Barbara Buchan 45:54.20
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Lindgren La Habra Cyclery/Chronic Tacos Cycl 30:37.45
2 Elizabeth Tyrell Somerset Wheelmen 31:38.26
3 Kristine Johnson DNA Cycling Race Team/DNA Cycling-U 31:55.41
4 Maurine Sweeney IC3Colorado/International Christian 32:51.56
5 Kathleen Pratt Fred Meyer Cycling Team 33:06.47
6 Narda Roushdi Team Fast FREDDIE 34:06.91
7 Just Dustyn Michael David Winery Cycling Team/D 34:36.97
8 Norma Hilton Peninsula Velo Racing/Peninsula Vel 35:06.61
9 Kris Mannion Boise VeloWomen 37:56.43
10 Barbara Greason 41:56.78
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Berge 36:23.60
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patty Puz Durance-Colnago 36:59.37
2 Julie Lockhart Northeast Bicycle Club (NEBC) 39:17.34
3 Priscilla Woods Durance-Colnago 39:52.90 Teammate Win: Patty Puz
4 Patricia Baker Cal-Pacific Export Packers / LV/Lig 42:33.18
5 Elena Patterson 44:31.39
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melissa Boyd 1:07:58.00
2 Signe Wright 1:07:58.00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maryann Levenson B4T9/Foundation 1:08:31.00
2 Jill Gass B4T9/Foundation 1:08:31.00 Teammate Win: Maryann Levenson
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Pam Reid 1:16:37.65
2 Barbara Thiele 1:16:37.65
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1