Log In
Masters Road Nationals Day 5 • Sep 9 2012
Clear, 75 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wayne Watson Natural Grocers Cycling Team 1:23:39
Off The Front
2 John Rubcic UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo 1:23:41
Off The Front
3 Thomas Officer Cycle Fitness Cycling Club 1:23:41
Off The Front
4 Brad Swope Kentucky Flyers Cycling Inc 1:23:43
Off The Front
5 George Heagerty Geri Atrix 1:23:53
1
6 David Hixson Team Gran Fondo/Gran Fondo Racing 1:23:53
2
7 Ken Louder Velosport Racing 1:23:54
3
8 Gordon Paulson Trek Midwest Team 1:23:54
4
9 John Wagenaar UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo 1:23:54
5
Teammate Top 5: John Rubcic
10 Gregory Pautsch Planet Bike 1:23:55
6
11 Mike Burdo Team Steam 1:24:09
12 Barry Messmer Boulder Orthopedics 0:00:00
Off The Front
13 Steven Borer UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo 0:00:00
Off The Front
Teammate Top 5: John Rubcic
14 Dale Allen 0:00:00
Off The Front
DNF Bob Guglielmelli Central Coast Tire CCT 0:00:00
DNF Douglas Lindsay Truckee Bicycle Team 0:00:00
DNF Douglas Knox Time Factory Team 0:00:00
DNF Dwight Hibdon FFKR Architects Racing/Velosport Ra 0:00:00
DNF Mike Marotta Spy-Swami's Cycling Team/Swami's Cy 0:00:00
DNF Morgan Caldwell Morgan Stanley Cycling Team 0:00:00
DNF Mike Ambrozewicz 0:00:00
DNF Leo Pettus Paramount Racing/OCW/Paramount Raci 0:00:00
DNF James Thompson 0:00:00
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 5   Cat 3: 11   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Elgart Webcor/Alto Velo/Alto Velo Racing C 1:57:48
1
2 John Mckee Paramount Racing/OCW/Paramount Raci 1:57:49
2
3 Ron Lebard Victory Velo Racing 1:57:49
3
4 Jerry Shafer Slalom Consulting Racing 1:57:49
4
5 Loren Simons Team Priority Health 1:57:49
5
6 Richard Shields Hammer Nutrition/Team Hammer Nutrit 1:57:50
6
7 Donald Kimper UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo 1:57:50
7
8 Bruce Steele South Bay Wheelmen 1:57:50
8
9 Robert Fernandez Cleveland Clinic Sports Health Regi 1:57:50
9
10 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling Team 1:57:51
10
11 Danny Pierce 1:57:52
11
12 Frank Sahlman 1:57:53
12
13 Donald Coker WIN-TEAM RACING/Win-Team Racing 1:59:49
Off The Back
14 Michael Mckinney Pinnaclife Racing Team/Radsport Cyc 1:59:50
Off The Back
DNF Bobby Phillips Annapolis Bicycle Racing Team 0:00:00
DNF Drew Clark Louisville Velo Club/ Team Louisvil 0:00:00
DNF Dale Harless Cycle U 0:00:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Patterson 57:45:00
2 Leonard Pettyjohn Boulder Orthopedics 57:45:00
3 Lavon Wiseman 57:45:00
4 Daniel Wulbert UC Cyclery/JW Floors/Sun Coast Velo 57:46:00
5 S Durward higgins Scenic City Velo 57:46:00
6 Fran Scannell Schwab Cycles Racing Team 58:47:00
7 William Fallis Peninsula Velo Racing/Peninsula Vel 58:52:00
8 Michael Freeman Team Hammer Nutrition 0:00:00
9 Joseph Kapp 0:00:00
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frederic Schmid 57:59:00
2 William Meyers Schwab Cycles Racing Team 58:14:00
3 Robert Paganini PAA/REMAX 58:29:00
4 Larry Slotta 58:44:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Albert Piemme 57:50:00
1
2 Paul Tetrick 57:50:00
2
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tamara Bessette Northern Rockies Orthopaedic/Northe 48:39:00
Off The Front
2 Helen Grogan 48:40:00
Off The Front
3 Anne Lannan Boulder Orthopedics 49:06:00
Off The Back
1
4 Stephanie Breslin de sosa Team Ghisallo/Ghisallo Cycling Team 49:07:00
Off The Back
2
5 Marni Harker Team Kenda/Team Kenda presented by 49:09:00
Off The Back
3
6 Lisa Coyne Sound Velo Cycling Club 49:09:00
Off The Back
4
7 Debbie Phelps Infinity Rac. p/b MercPorsAudiof Me 49:09:00
Off The Back
5
8 Karen Christoffersen 49:09:00
Off The Back
6
9 Karen Wilkinson Sound Velo Cycling Club 49:10:00
Off The Back
7
10 Ann Stuart Touchstone Climbing 49:11:00
Off The Back
8
11 Avalon Jenkinsbalker B4T9/Foundation 49:11:00
Off The Back
9
12 Kathryn Schaus Planet Bike 0:00:00
Off The Front
10
13 Kelly Mclaughlin B4T9/Foundation 0:00:00
Off The Front
11
14 Jessie Hickel Fischer Plumbing Cycling Team/Jet C 0:00:00
Off The Front
12
DNF Jan Moss 0:00:00
DNF Patricia Black Red Racing 0:00:00
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Diane Ostenso Trek Midwest Team 39:21:00
1
2 Marianne Holt PainPathways Cycling Team/Carolina 39:21:00
2
3 Arrietta Clauss Trek Midwest Team 39:21:00
3
Teammate Win: Diane Ostenso
4 Lesley Jensen One Team Racing 39:21:00
4
5 Sue Lloyd RockyMounts~Izze Racing 39:21:00
5
6 Nancy Ford Team Danbury Audi 39:22:00
6
7 Alison Brown Mystique Cycling Team/Scenic City V 39:22:00
7
8 Sheila Walsh Fischer Plumbing Cycling Team/Jet C 39:23:00
8
9 Linda Elgart Webcor/Alto Velo/Alto Velo Racing C 39:34:00
10 Joanne Schmitz L'Ecole No. 41/Wheatland Wheelers 39:52:00
DNF Elizabeth Benishin Velo Bella 0:00:00
DNF Sherry Berde townsend County Cycles/Gopher Wheelmen 0:00:00
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristine Johnson DNA Cycling Race Team/DNA Cycling-U 53:34:00
1
2 Cindy Morgan CALCOAST Bikes San Diego 53:34:00
2
3 Maurine Sweeney IC3Colorado/International Christian 53:35:00
3
4 Elizabeth Tyrell Somerset Wheelmen 53:36:00
4
5 Jo Garuccio Millcreek Bicycles/Salt Lake City C 53:36:00
5
6 Narda Roushdi Team Fast FREDDIE 54:29:00
DNF Norma Hilton Peninsula Velo Racing/Peninsula Vel 0:00:00
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patricia Kimper ACQUA AL 2/SDBC/San Diego Bicycle C 54:06:00
1
2 Melinda Berge 54:07:00
2
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julie Lockhart Northeast Bicycle Club (NEBC) 54:18:00
2 Patricia Baker Cal-Pacific Export Packers / LV/Lig 54:28:00
Finishers: Cat 4: 2