Log In
Race For Humanity - Road Race • Feb 9 2013
Clear, 70 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Adams GearLink Racing INC. 0:00:00
1
2 Charles Jerabek Jacksonville Racing Club 0:00:00
2
3 Keith Johnson US Military Cycling Team Fueled by 0:00:00
3
4 Mark Stein Florida Velo 0:00:00
4
5 Glenn Schneider GS Palm Beach 0:00:00
5
6 Stuart Lamb Synergy Racing Team 0:00:00
6
7 Martin Bates Synergy Racing Team 0:00:00
7
8 Jeff Martin Unattached 0:00:00
8
9 Carlos Soler Vision Quest LLC 0:00:00
9
10 Steven Kurth Treasure Coast Cycling Association 0:00:00
10
11 Peter Galvin Orlando Velo 0:00:00
11
12 Thomas Kerr Florida Velo 0:00:00
12
Teammate Top 5: Mark Stein
13 Steven Griffith ZMOTION Racing Team 0:00:00
13
14 Seth Layton Florida Velo 0:00:00
14
Teammate Top 5: Mark Stein
15 Julius Aulisio Treasure Coast Cycling Association 0:00:00
15
16 John Tanner BikeStreet USA 0:00:00
16
17 Glenn Harsin Florida Velo 0:00:00
17
Teammate Top 5: Mark Stein
18 Steve Bent Team Bent's 0:00:00
18
19 Milton Behrens GS Palm Beach 0:00:00
19
Teammate Top 5: Glenn Schneider
20 David Kroupa BikeStreet USA 0:00:00
20
21 Howard Tyndle Artemis 0:00:00
21
22 Dan Sullivan West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 0:00:00
22
23 Bryan Lofton VeloBrew Cycling Club 0:00:00
23
24 Jim Zimmer Florida Velo 0:00:00
24
Teammate Top 5: Mark Stein
25 Scott Wood BikeStreet USA 0:00:00
25
26 Andy Frelick Unattached 0:00:00
26
27 Chris Klemz Florida Velo 0:00:00
27
Teammate Top 5: Mark Stein
28 Christopher Wilcox Naples Velo 0:00:00
28
29 Jeffrey Comfort Vision Quest LLC 0:00:00
29
30 Charles Carpenter Vision Quest LLC 0:00:00
30
31 Michael Rowe GS Palm Beach 0:00:00
31
Teammate Top 5: Glenn Schneider
32 Adam Giles Orlando Velo 0:00:00
32
33 David Leduc dope Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R 0:00:00
33
34 Alexander Strouhal Unattached 0:00:00
34
35 Peter King VeloBrew Cycling Club 0:00:00
35
36 William Fruecht KnoxVelo Club 0:00:00
36
37 Donald Foster Florida Velo 0:00:00
37
Teammate Top 5: Mark Stein
38 John Matthews Unattached 0:00:00
38
39 Joseph Yaeger West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 0:00:00
39
40 Michael Rhoades Treasure Coast Cycling Association 0:00:00
40
41 Christopher Burrough Infinity Bike Shop 0:00:00
41
42 Sam Miller Unattached 0:00:00
42
43 Brian Davis Treasure Coast Cycling Association 0:00:00
43
44 Joseph Fritz Florida Masters Cycling 0:00:00
44
45 Fred Krueger Unattached 0:00:00
45
46 Graham White Florida Velo 0:00:00
46
Teammate Top 5: Mark Stein
47 Ed Lally Unattached 0:00:00
47
48 Todd Stout Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R 0:00:00
48
49 Kerry Duggan Cycle Logic 0:00:00
49
50 Michael Robinson Cycle Logic 0:00:00
50
51 Blaine Heric Florida Velo 0:00:00
51
Teammate Top 5: Mark Stein
52 Bruce Keno BikeStreet USA 0:00:00
52
53 Edwin Torres Florida Velo 0:00:00
53
Teammate Top 5: Mark Stein
54 Richard Abreu EBP Racing Team 0:00:00
54
55 Thomas Katheder Orlando Road Club Inc 0:00:00
55
56 Peter Benstock Florida Velo 0:00:00
56
Teammate Top 5: Mark Stein
57 Michael Rigby Atlantic Shores Velo 0:00:00
57
58 Jim Quasius GearLink Racing INC. 0:00:00
58
Teammate Win: Michael Adams
59 Joseph Trettel Orlando Road Club Inc 0:00:00
59
60 John Murphy GearLink Racing INC. 0:00:00
60
Teammate Win: Michael Adams
61 Allen Mcmurtry Unattached 0:00:00
61
62 Shaun Redman GS Palm Beach 0:00:00
62
Teammate Top 5: Glenn Schneider
63 James Herman Unattached 0:00:00
63
64 Michael Quartetti Unattached 0:00:00
64
65 John Stone Treasure Coast Cycling Association 0:00:00
65
66 Marshall Reeves Infinity Bike Shop 0:00:00
66
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 9   Cat 3: 19   Cat 4: 16   Cat 5: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Frenette Unattached 0:00:00
1
2 Larry Mengelkoch Florida Velo 0:00:00
2
3 Marcus Watters Infinity Bike Shop 0:00:00
3
4 Frank Mullen Florida Velo 0:00:00
4
5 Manuel Aguilera Relentless Bicycles 0:00:00
5
6 Charles Griffiths GearLink Racing INC. 0:00:00
6
7 David Butcher Atlantic Shores Velo 0:00:00
7
8 Thomas Lobdell Scarlet Fire 0:00:00
8
9 Alfonso Leano Reno Wheelmen 0:00:00
9
10 Daniel Green Atlantic Shores Velo 0:00:00
10
11 Gary Jordan Unattached 0:00:00
11
12 Joseph Brown Unattached 0:00:00
12
13 Curtis Lyman zMotion Cycling Team/Club 0:00:00
13
14 Christopher Bald GearLink Racing INC. 0:00:00
14
15 Scott Willis Unattached 0:00:00
15
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Allison Anjos Unattached 0:42:54
Off The Front
2 Curtis Long Graner - Stradalli Cycle 0:42:54
Off The Front
3 Sean Coleman BikeStreet USA 0:42:58
Off The Front
4 Osvaldo Delgado Unattached 0:43:04
Off The Front
5 Ken Vida Graner - Stradalli Cycle 0:43:54
Off The Front
6 Stephen Selby Orlando Velo 0:43:55
Off The Front
7 Ivan Franco BikeStreet USA 0:44:01
Off The Front
Teammate Top 5: Sean Coleman
8 Ken Schofield BikeStreet USA 0:44:41
Off The Front
Teammate Top 5: Sean Coleman
9 Julio Rojas GS Palm Beach 0:44:58
Off The Front
10 Steven Mlujeak Graner - Stradalli Cycle 0:45:04
Off The Front
Teammate Top 5: Curtis Long
11 Armando Hernandez Aginity Cycling 0:45:06
Off The Front
12 Adam Baskin Synergy Racing Team 0:45:11
13 Ronaldo Tavares Unattached 0:45:18
1
14 Yosvani Rosell University Bicycle Center 0:45:19
2
15 Jose Casas Aginity Cycling 0:45:19
3
16 Joe Holmes Tte de la Course Cycling 0:45:20
4
17 Michael Starr Atlantic Shores Velo 0:45:20
5
18 Raife Snover zMotion Cycling Team/Club 0:45:20
6
19 Terence Auter Infinity Bike Shop 0:45:20
7
20 Dallas Rose GearLink Racing INC. 0:45:20
8
21 Didier Fresne Florida Velo 0:45:20
9
22 Alan Korhonen Synergy Racing Team 0:45:20
10
23 Ernie Pena University Bicycle Center 0:45:20
11
24 David Alexandrou Synergy Racing Team 0:45:20
12
25 Stephen Warren Velo Masters of Miami Inc 0:45:20
13
26 David Thorpe Unattached 0:45:21
14
27 Kurt Hoehn VeloBrew Cycling Club 0:45:21
15
28 Vincent Cook Synergy Racing Team 0:45:21
16
29 Kevin Parker Boston Mountain Cyclists 0:45:21
17
30 Chuck Holstein Florida Velo 0:45:21
31 Dave Lewis Unattached 0:45:21
32 Jose Armas GS Palm Beach 0:45:21
33 Bradley Jefferson Unattached 0:45:21
34 Scott Atkins GearLink Racing INC. 0:45:22
35 Mick Magin Florida Velo 0:45:24
36 Ross Williams Boston Mountain Cyclists 0:45:25
37 David Reilly Vision Quest LLC 0:45:25
38 Blain Reeves BikeStreet USA 0:45:26 Teammate Top 5: Sean Coleman
39 Ian Newcomb US Military Cycling Team Fueled by 0:45:27
40 Pedro Medina Atlantic Shores Velo 0:45:28
41 Joel Chavez Unattached 0:45:28
42 Daniel Ciuro Infinity Bike Shop 0:45:29
43 Guillermo Suarez Unattached 0:45:32
44 Paul Williams Brick City/St Pete Bicycles 0:45:32
45 Andres Munera Synergy Racing Team 0:45:32
46 Jose Hernandez Atlantic Shores Velo 0:45:33
47 Juan Hernandez Velo Masters of Miami Inc 0:45:48
48 Roberto Chamizo Aginity Cycling 0:45:53
49 Mark Dolin LAPT CC 0:46:00
Off The Back
50 Mark Poteet Synergy Racing Team 0:46:07
Off The Back
51 Pedro Leon GS Palm Beach 0:46:11
Off The Back
52 Craig Duxbury Compass Cycling Team 0:48:30
Off The Back
53 Anthony Prioli Synergy Racing Team 0:49:40
Off The Back
54 James Weinstein Bayside Velo/Bike Doctor 0:52:36
Off The Back
55 Kurt Phillips Boston Mountain Cyclists 0:02:59
Off The Front
56 Ambre Levy GS Palm Beach 0:03:27
Off The Front
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 20   Cat 3: 23   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fred Amaya AG Bicycles / Guttenplan Coaching 2:17:20
1
2 Michael Hernandez Slipstream-Craddock Junior Developm 2:17:21
2
3 Julio Prida University Bicycle Center 2:17:21
3
4 Jason Brandt Hoovers Market 2:17:21
4
5 Jerry Cabrera Unattached 2:17:21
5
6 Sebastian Morfin Interactive Metronome Development 2:17:21
6
7 Jorge Garcia Unattached 2:17:21
7
8 Christopher Rupe GearLink Racing INC. 2:17:21
8
9 Bradley Gordon University of South Florida 2:17:21
9
10 James Elliott US Military Cycling Team Fueled by 2:17:21
10
11 Chris Mcgrath Unattached 2:17:22
11
12 Peter Davis Florida Velo 2:17:22
12
13 James Harter Hoovers Market 2:17:22
13
Teammate Top 5: Jason Brandt
14 Almo Cattani Unattached 2:17:23
14
15 James Gunter VeloBrew Cycling Club 2:17:23
15
16 Josue Perez BLUE STAR-BOOM Development Team 2:17:23
16
17 Mark Lim zMotion Cycling Team/Club 2:17:24
18 Andrea Tosolini 352 Racing p/b Bikes and More 2:17:27
Off The Back
19 Henry Pavlik Unattached 2:17:27
Off The Back
20 Eduardo Arboleda Interactive Metronome Development 2:17:29
Off The Back
21 John P gilbert Interactive Metronome Development 2:17:29
Off The Back
22 James Maffucci Unattached 2:34:50
Off The Back
23 Todd Brandenburg Orlando Road Club Inc 2:38:21
Off The Back
24 Nguyen Vu dinh Unattached 1:05:27
Off The Back
25 Phil Moore Cool Beans Racing 1:35:13
Off The Back
26 Jordan Hoover Hoovers Market 1:35:35
Off The Back
Teammate Top 5: Jason Brandt
27 Tony Sigrist Cycling Knights 1:35:53
Off The Back
28 Mark Taylor US Military Cycling Team Fueled by 2:17:26
Off The Back
29 Ryan williams Unattached Unattached 0:50:47
Off The Back
30 Jesse Giordano US Military Cycling Team Fueled by 1:43:39
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 25   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Alvarez Unattached 2:17:21
1
2 David Pavlik Unattached 2:17:21
2
3 Kyle Kelly Florida Velo 2:17:21
3
4 Thomas Trevisani Unattached 2:17:21
4
5 Shay Soprenuk University of Central Florida 2:17:21
5
6 Byron Becker GearLink Racing INC. 2:17:21
6
7 Shawn Faynik Hoovers Market 2:17:21
7
8 Ricky Zanker Unattached 2:17:22
8
9 Marcin Rutkowski GearLink Racing INC. 2:17:23
9
10 John Wilkinson Naples Cyclery powered by T2 2:17:23
10
11 Christopher Maly Interactive Metronome Development 2:17:23
11
12 Christopher Collins Unattached 2:17:24
12
13 Juancarlos Rivera University Bicycle Center 2:17:25
13
14 Robert Comfort West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 2:17:25
14
15 Kevin Koth Unattached 2:17:34
Off The Back
16 Rhett Houstoun GG Events Management 2:19:14
Off The Back
17 Jonathon Croes Unattached 2:20:43
Off The Back
18 Moses Bernard GearLink Racing INC. 2:27:15
Off The Back
19 Mark Anthony sanchez US Military Cycling Team Fueled by 2:30:02
Off The Back
20 Tom Redpath Colavita Racing Inc. 2:32:51
Off The Back
21 Jean Junor Unattached 2:34:25
Off The Back
22 Anthony Wong Unattached 2:34:52
Off The Back
23 Edward Danow Unattached 2:43:30
Off The Back
24 Jorge Caba Unattached 2:44:33
Off The Back
25 Taylor Huckery Team Bent's 1:34:31
Off The Back
26 Nathaniel Worcester Team Boris Cycling 1:35:02
Off The Back
27 Andrew Axmacher Hoovers Market 1:35:17
Off The Back
28 Matthew Marinelli B3 cycling 1:35:53
Off The Back
29 Sandor A. jr. delgado Interactive Metronome Development 1:36:12
Off The Back
30 Marc Boults Naples Cyclery powered by T2 1:36:40
Off The Back
31 Sandor Delgado Unattached 2:19:00
Off The Back
32 Forrest Ashby VeloBrew Cycling Club 2:31:25
Off The Back
33 Mike Montgomery Unattached 0:50:47
Off The Back
34 John Hensz Hammer Down Multisport 0:50:47
Off The Back
35 Xavier Boekhoudt 0:50:51
Off The Back
36 Mateo Sanchez LCTrainsmart Sports Club 0:00:03
Finishers: Cat 4: 30   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Willard Compass Cycling Team 0:44:35
1
2 Yampier Herrera Atlantic Shores Velo 0:44:35
2
3 David Suggs Compass Cycling Team 0:44:35
3
Teammate Win: Jeremy Willard
4 Laurent Branlard Unattached 0:44:35
4
5 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club 0:44:36
5
6 Roman Pino Compass Cycling Team 0:44:36
6
Teammate Win: Jeremy Willard
7 Tic Bowen Compass Cycling Team 0:44:41 Teammate Win: Jeremy Willard
8 Chuck Ford Brick City/St Pete Bicycles 0:44:48
9 Eric Specht Compass Cycling Team 0:47:56 Teammate Win: Jeremy Willard
10 Mickey Singer 0:47:56
11 Rafael Jimenez GS Palm Beach 0:48:00
1
12 Morgan Watt Unattached 0:48:01
2
13 Kevin Doris West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 0:48:01
3
14 Weston Smith Unattached 0:48:01
4
15 Marcus Moffett Florida Velo 0:48:01
5
16 Greg Platt Unattached 0:48:01
6
17 Jeff Leonard Compass Cycling Team 0:48:02
7
Teammate Win: Jeremy Willard
18 Michael Townsend Infinity Bike Shop 0:48:02
8
19 Alexis Fernandez Unattached 0:48:02
9
20 Sean Stanron Compass Cycling Team 0:48:02
10
Teammate Win: Jeremy Willard
21 Jerome Ferson Unattached 0:48:02
11
22 Russell Mitchell Orlando Velo 0:48:03
12
23 Christian Viera Galiz Cycling Team 0:48:03
13
24 Craig Smith Unattached 0:48:03
14
25 Harvey Zoller Florida Velo 0:48:04
26 Osmay Rodriguez Unattached 0:48:25
27 Michael Mason 0:48:38
Off The Back
28 Tim Ballenger Compass Cycling Team 0:48:44
Off The Back
Teammate Win: Jeremy Willard
29 Jakub Rehacek Unattached 0:48:46
Off The Back
30 Dave Severn Cool Beans Racing 0:48:48
Off The Back
31 David Ohearn US Military Cycling Team Fueled by 0:49:09
Off The Back
32 Angel Cantero GearLink Racing INC. 0:49:11
Off The Back
33 Keith Stanton GearLink Racing INC. 0:49:54
Off The Back
34 Carl Fornaris Velo Masters of Miami Inc 0:50:20
Off The Back
35 German Arango Unattached 0:50:24
Off The Back
36 Luis Torres Atlantic Shores Velo 0:53:19
Off The Back
Teammate Top 5: Yampier Herrera
37 Robert Younis Unattached 1:01:39
Off The Back
38 Daniel Kunz Buffalo Bicycling Club Inc. 1:04:18
Off The Back
39 Douglas Smith GearLink Racing INC. 1:04:46
Off The Back
40 Unknown Rider Unattached 1:07:23
Off The Back
41 Kyle Gibbs Relentless Bicycles 1:07:24
Off The Back
42 Jaime Gomez Team JMR 1:12:07
Off The Back
43 Keith Bukovan Unattached 1:14:47
Off The Back
44 Robert Link VeloBrew Cycling Club 1:15:46
Off The Back
Teammate Top 5: Christopher Olson
45 Aj Maqueira Unattached 0:05:28
46 Michael Gallegos University Bicycle Center 0:02:53
47 Eric Bellan Unattached 0:04:10
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 24   Cat 5: 20   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shane Deeley Unattached 0:44:27
Off The Front
2 Nicholas Garcia Interactive Metronome Development 0:45:55
1
3 Julio Revoredo Unattached 0:45:55
2
4 Andrew Longe Naples Cyclery powered by T2 0:45:55
3
5 Jason Davis Unattached 0:45:55
4
6 David Flaten Overdrive Cycling Club 0:45:55
5
7 Patrick Liebig Naples Cyclery powered by T2 0:45:55
6
Teammate Top 5: Andrew Longe
8 Tyler Aquino Unattached 0:45:56
7
9 Nicholas Chase Unattached 0:45:56
8
10 Jermaine Jenkins Ride N Roll Cyclery 0:45:56
9
11 Ryan Dyke Unattached 0:45:56
10
12 Robert Dejose Unattached 0:45:57
11
13 Jose Avila Unattached 0:45:57
12
14 Michael Mace Unattached 0:45:58
13
15 Steven Mace Unattached 0:45:58
14
16 Jason Lopez Unattached 0:45:58
15
17 John Conway West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 0:45:58
16
18 Mark Sinclair West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha
17
19 David Price West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 0:45:59
18
20 Vasilios Palekis University Bicycle Center
19
21 Benjamin Burgher Unattached 0:46:01
20
22 Evan Benderson Buffalo Bicycling Club Inc. 0:46:06
23 Michael Overman Unattached 0:46:15
24 Nathaniel Brown Unattached 0:46:17
25 Ignacio Benitez Unattached 0:46:18
26 Evan Darling Unattached 0:46:37
Off The Back
27 Carlos Rios Unattached 0:46:51
Off The Back
28 Ken Yoder Unattached 0:47:43
Off The Back
29 Albert Sagnella Unattached 0:47:45
Off The Back
30 Randy Sprigg GearLink Racing INC. 0:48:26
Off The Back
31 Reginald Mittelsdorf GG Events Management 0:49:04
Off The Back
32 Paul Hildebrand Unattached 0:52:48
Off The Back
33 Conner Daubner Unattached 0:52:48
Off The Back
34 Brian Northridge Unattached 0:53:46
Off The Back
35 Randall Dial Unattached 0:56:55
Off The Back
36 Carlos Martinez West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 0:56:58
Off The Back
37 Paul Carrasco University Bicycle Center 0:57:23
Off The Back
38 Todd Vanselous Unattached 0:57:26
Off The Back
39 Bruce Casner Unattached 0:57:59
Off The Back
40 Chris Tricoli Unattached 1:00:23
Off The Back
41 Hunter Carroll Unattached 1:01:30
Off The Back
42 Daniel Schumacher US Military Cycling Team Fueled by 1:03:11
Off The Back
43 Benjamin Johns Ride N Roll Cyclery 1:06:16
Off The Back
44 Rick Nemitz Unattached 1:06:32
Off The Back
45 Craig Comfort West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 1:06:52
Off The Back
46 Thomas Hutchins Unattached 1:07:35
Off The Back
47 Phillip Eljaiek University of Central Florida 1:07:36
Off The Back
48 Lewis Jones Unattached 1:12:49
Off The Back
49 Tyson Dabney Unattached 1:17:18
Off The Back
50 Mark Schwab Unattached 1:29:11
Off The Back
51 Carsten Canchola Unattached 1:49:18
Off The Back
52 David Stevens Unattached 0:12:41
Off The Front
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 40   Cat ?: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Gibbons EBP Cycling Team 2:46:57
Off The Front
2 Patrick Sansbury Veloce Speedwear Cycling 2:47:02
1
3 Matteo Dal-cin Unattached 2:47:03
2
4 Joshua Thornton Unattached 2:47:03
3
5 David Guttenplan AG Bicycles / Guttenplan Coaching 2:47:03
4
6 Jimmy Page Florida Velo 2:47:03
5
7 Ryan Boudreaux Herring Gas Cycling 2:47:03
6
8 Gevan Samuel Unattached 2:47:04
7
9 Alexander Gil AG Bicycles / Guttenplan Coaching 2:47:04
8
Teammate Top 5: David Guttenplan
10 Neal Shepherd Century Road Club Assoc 2:47:04
9
11 Yip Tsang BikeStreet USA 2:47:05
10
12 Jose Frank rodriguez EBP Cycling Team 2:47:05
11
Teammate Win: Thomas Gibbons
13 Ranjodh Gill US Military Cycling Team Fueled by 2:47:05
12
14 Earl Bradley Infinity Bike Shop 2:47:05
13
15 Eric Stubbs GearLink Racing INC. 2:47:05
14
16 David Cueli EBP Cycling Team 2:47:05
15
Teammate Win: Thomas Gibbons
17 Andrew Bernstein Round Here Racing 2:47:05
16
18 Luis Zayas EBP Cycling Team 2:47:05
17
Teammate Win: Thomas Gibbons
19 Craig Creeden Unattached 2:47:05
18
20 Dustin White VeloBrew Cycling Club 2:47:06
19
21 Oscar Henao BikeStreet USA 2:47:06
20
22 Jonathan Bowerman Unattached 2:47:07
21
23 Nicolas Patton GearLink Racing INC. 2:47:07
22
24 Rolando Hernandez GearLink Racing INC. 2:47:08
23
25 Ruben Delcristo Blue Star- Boom Development Team 2:47:08
24
26 Juan Martinez adorno Unattached 2:47:09
25
27 Steven Perezluha Unattached 2:47:09
26
28 Shaun Moffett Bike World Racing 2:47:09
27
29 Frankie Gonzalez Interactive Metronome Development 2:47:12
30 Ryan Woodall Unattached 2:47:13
31 Nick Garcia US Military Cycling Team Fueled by 2:47:16
1
32 Jeremy smith Hoover's essential health market Hoovers Market 2:47:18
2
33 Ryan Pomajevich TeamLionofFlanders.com 2:47:18
3
34 Kevin Erndl Naples Cyclery powered by T2 2:47:18
4
35 Steven Baltic Ride N Roll Cyclery 2:47:19
5
36 Greg Cousins Morgan Stanley Cycling Team 2:47:21
6
37 Kirk Corsello Century Road Club Assoc 2:47:21
7
38 Andrew Chocha Team LaS'port 2:47:21
39 Ward Bates Compass Cycling Team 2:47:21
40 Frank Moak Herring Gas Cycling 2:47:22
41 Roy Foley Veloce Speedwear Cycling 2:47:22 Teammate Top 5: Patrick Sansbury
42 Brendan Sullivan Century Road Club Assoc 2:47:22
43 Daniel Mosquera GearLink Racing INC. 2:47:22
44 Dan Valdes Cool Beans Racing 2:47:22
45 Jan Kolar Century Road Club Assoc 2:47:22
46 Theodore Fleming Compass Cycling Team 2:47:22
47 Trevor Johnson US Military Cycling Team Fueled by 2:47:23
48 Leandro Contreras BikeStreet USA 2:47:23
49 Lucas Wardein Century Road Club Assoc 2:47:28
50 Maikel Matos BikeStreet USA 2:47:28
51 Adam Skindel University of South Florida 2:47:32
52 Andy Lougher Century Road Club Assoc 2:47:34
53 Fredd Matute Unattached 2:47:41
54 Scott Cugno Unattached 2:47:41
55 Brent Bell Compass Cycling Team 2:47:41
56 Bradley Williams US Military Cycling Team Fueled by 2:47:43
57 Alejandro Garcia EBP Cycling Team 2:47:44 Teammate Win: Thomas Gibbons
58 Roslan Rivera Unattached 2:47:46
59 Darren Dowling Unattached 2:47:50
60 Joshua Drew Atlantic Shores Velo 2:47:50
61 Derek Schanze GearLink Racing INC. 2:47:51
62 Roman Morozov Cool Beans Racing 2:48:29
Off The Back
63 Ryan Saylor GearLink Racing INC. 2:48:31
Off The Back
64 Andrew Holland Naples Cyclery powered by T2 2:55:07
Off The Back
65 David Monismith GearLink Racing INC. 2:59:41
Off The Back
66 Gunter Hermanni EBP Cycling Team 2:59:41
Off The Back
Teammate Win: Thomas Gibbons
67 Gene Samuel Unattached 2:08:54
Off The Front
68 Bruno Moreira Veloce Speedwear Cycling 2:13:01
Off The Front
Teammate Top 5: Patrick Sansbury
69 Shane Braley Champion System p/b Stan's NoTubes 2:13:21
Off The Front
70 Frank Lopez Ride N Roll Cyclery 1:29:19
Off The Front
71 Andres Alayon Interactive Metronome Development 1:29:24
Off The Front
72 Corey Ray Herring Gas Cycling 0:39:51
Off The Front
Finishers: Cat 1: 25   Cat 2: 41   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chelsea Factor Team Kenda presented by RACC 0:00:00
1
2 Nikki Bell Compass Cycling Team 0:00:00
2
3 Kristy Neuenschwander Brick City/St Pete Bicycles 0:00:00
3
4 Amy Plotkin Rose Bandits 0:00:00
4
5 Leah Mantle VeloBrew Cycling Club 0:00:00
5
6 Meaghan Bryan Rose Bandits 0:00:00
6
7 Alexandra Gonzenbach Rose Bandits 0:00:00
7
Teammate Top 5: Amy Plotkin
8 Sue Hensley Atlantic Shores Velo 0:00:00
8
9 Rebecca Whitsitt Cycling Knights 0:00:00
9
10 Julie Mckenzie Lakeland Endurance Company LLC 0:00:00
10
11 Cherley Van der linden Unattached 0:00:00
11
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lauren Helton Infinity Bike Shop 0:00:00
1
2 Alexandra Danforth Unattached 0:00:00
2
3 Laura Thompson Lamorinda Cycling Club 0:00:00
3
4 Erin Rothrock Lakeland Endurance Company LLC 0:00:00
4
5 Sharon Williams Lakeland Endurance Company LLC 0:00:00
5
6 Cathy Kamhi Outspokin Bicycles 0:00:00
6
7 Cynthia Manning Orlando Road Club Inc 0:00:00
7
8 Marie Schwab Unattached 0:00:00
8
9 Heather Tinsley Unattached 0:00:00
9
10 Emily Cooper Unattached 0:00:00
10
11 Karalyn Hartford Unattached 0:00:00
11
12 Janna Edwards Unattached 0:00:00
12
13 Sarah Burke Cool Beans Racing 0:00:00
13
Finishers: Cat 4: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Parsons Rose Bandits 0:00:00
1
2 Ambre Levy GS Palm Beach 0:00:00
2
3 Dawn Decaminada West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 0:00:00
3
4 Holly Beard Team Kenda presented by RACC 0:00:00
4
5 Elizabeth Morse hill BikeStreet USA 0:00:00
5
6 Sheila Cousins Morgan Stanley Cycling Team 0:00:00
6
7 Cathy Cote Compass Cycling Team 0:00:00
7
8 Mary Higgins dope GearLink Racing INC. 0:00:00
8
9 Samantha Heinrich West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 0:00:00
9
Teammate Top 5: Dawn Decaminada
10 Nadia Latzgo ExergyTWENTY16 0:00:00
10
11 Kimberly Vaughan West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 0:00:00
11
Teammate Top 5: Dawn Decaminada
12 Zoe Mullins ExergyTWENTY16 0:00:00
12
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 2