Log In
Pine Flat Road Race • Feb 17 2013
Clear, 62 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lucas Paz East Bay Velo Club
2 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
3 Richard Picarelli Bolthouse Farms Cycling Team
4 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
5 David Rous Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Team
6 Jeremy Barnes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
7 Chris Parod Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
8 Adam Hensley AIAGE / Bolthouse Farms
9 Shane Calkins Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Courtney SJBC
2 Hunter Ziesing Hammer/Charity of Choice
3 John Devere INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
4 Cale Reeder Hammer/Charity of Choice
5 Quentin Sims One Way Cycling
6 Bob Delp Folsom Bike/VW/Raley's
7 Daryl Spano SJBC Teammate Win: Chris Courtney
8 David Passmore
9 Gus Platis Team City Sacramento
10 Jeff Spaulding SRAM Factory
11 Andrew Robertson Integrity Racing p/b Integrity Roof Teammate Top 5: John Devere
12 Scott Hellam Integrity Racing p/b Integrity Roof Teammate Top 5: John Devere
13 Laurence Hall Cushman & Wakefield Racing
14 Curtis Eastin Dayka-Hackett
15 Jeff Albert
16 Brent Majors Central Sierra Cyclists
17 Frank Sousa One-Way Cycling Teammate Top 5: Quentin Sims
18 Clint Gaver Morgan Stanley
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ned Britten Davis Bike Club Race Team
2 Eric Hartsuyker SquadraSF
3 John Echeveste Platinum Performance Road Team
4 Scott Bromstead Barclay's Racing
5 Bill Laddish BERKELY BIKE CLUB (BBC)
6 Aaron Rindy velo reno
7 Chris Cain Don Chapin Monterey Bay Racing Team
8 Dave Pankratz One Way Cycling
9 Chris Becker Barclay's Racing Teammate Top 5: Scott Bromstead
10 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
11 David Bangor Giga OM-ARO Pistachios
12 Joshua Pizzica Gene-Solve
13 Chris Evans Peninsula Velo Racing
14 Daniel Cobley Big Orange Cycling
15 Michael Watts Squadra SF Teammate Top 5: Eric Hartsuyker
16 Ryan Oakes Chico Corsa Cycling Club
17 Alex Lugosch
18 Jeremiah Root SBRacing
19 Alfredo Gallegos Platinum Performance Road Team Teammate Top 5: John Echeveste
20 John Cutler Platinum Performance Cycling Team
21 David Baumgardner Momentum Racing LLC - CA
22 Fernando Padilla tieni duro
23 Joshua Webb Momentum Racing LLC - CA
24 Justin Mcmorrow Helens Racing
25 Terence Traughber Ritte Racing
26 Stacy Vanhorn Don Chapin Monterey Bay Racing Team
27 Joseph Sullivan SJBC
28 Unknown Rider
29 Chris Gaitos team fremont/ ffbc powered by chipo
30 Eric Brickler Data Driven Athlete Racing
31 Bill Brier Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
32 Peter Kenton Tieni Duro
33 Justin Eatinger Peninsula Velo Cycling Club
34 Isaac Sparling SquadraSF Teammate Top 5: Eric Hartsuyker
35 Sean Brandt Dolce Vita Cycling
36 Scott Hollander Central Sierra Cyclists/CSC Rubber
37 Damian Gonzalez Michael David Winery Cycling Team
38 Christopher Elbo SquadraSF Teammate Top 5: Eric Hartsuyker
39 Scott Cox Barclay's Racing Teammate Top 5: Scott Bromstead
40 Jonathan Pettengill Reno Cycling Team p/b Nature's Bake
41 Steve Weixel Platinum Performance Road Team Teammate Top 5: John Echeveste
42 George Ciordas Audi Cycling
43 Victor Mirzayan
44 Tony Wolf INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
45 Chad Covington INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
46 Jon Stewart SBRacing
47 Ryan Brooks Dayka-Hackett
48 Neema Assemi Integrity Racing
49 Jonathan Krier-tran Fremont Bank Cycling Team
50 Cody Greer Doc Lester's Cycling
51 Jake Mestre Reno Cycling Team
52 Greg Tripoli Momentum Racing LLC - CA
53 Ellis Anderson Tieni Duro
54 Jason Kent Tieni Duro Junior Cycling
55 Naveen Molloy Giga OM-ARO Pistachios
56 Nick Baird Integrity racing
Finishers: Cat 3: 55   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Oreizi Dayka-Hackett
2 Brian Schuster SquadraSF
3 Bruno Suttles
4 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling
5 Derek Unland SRAM Factory
6 Nick Kreeger SquadraSF
7 Attila Fruttus Big Orange Cycling
8 Christopher Malloy Sram Factory Teammate Top 5: Derek Unland
9 Justin Widlund Topsport
10 Nicholaus Barresi SquadraSF Teammate Top 5: Brian Schuster
11 Graham Abra SquadraSF Teammate Top 5: Brian Schuster
12 Erik Funk
13 Andrew Shimizu Data Driven Athlete Racing
14 Aaron Dalrymple Big Orange
15 Daniel Corral MetroMint
16 Sunil Jagadish Audi/Kryki Sports
17 John Barbicas Team Mike's Bikes p/b Incase
18 James Yuan SquadraSF Teammate Top 5: Brian Schuster
19 Michael Leung Team Fremont/FFBC powered by Chipot
20 Cesar Guillen Evergreen Racing
21 William Foster Dayka-Hackett Teammate Win: Nathan Oreizi
22 Jeff Byrd Dayka Hacket
23 Tyler Pearce INTEGRITY RACING / pb Integrity Roo
24 Joseph Chicoine Steven's Bicycles
25 Jacob Breidenbach Ritte Van Vlaanderen
26 Aaron Daly Ritte
27 Nick Shockey Team City
28 Matt Song University of California-Davis
29 Vitaly Gashpar SquadraSF Teammate Top 5: Brian Schuster
30 Michael Padilla
31 Charlie Kimball Tieni Duro
DNF Betzalel Levin
33 Kevin Comerford VSRT/Ds Electric
34 James Sears Team City Sacramento
Finishers: Cat 4: 33   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jon Hyatt Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
2 Doug Cook Integrity Racing
3 Paul Berger Topsport
4 Eric Henson INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
5 Bob Loux Topsport
Finishers: Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Easley
2 Brian Gates Barclays
3 Michael Ewing BODY CONCEPTS
4 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team
5 Christopher Metz unattached
6 Daniel Castellani
7 Winson Hong SBR
8 Rafael Ortiz
9 Kenneth Cluff East Bay Velo Club
10 Steven Decker Steven's Bicycle Racing
11 John Lem Team Fremont / FFBC pb Chipotle
12 Christopher Bond Pen Velo
13 Rockie Stevens Momentum Racing LLC - CA
14 Walter Lohse
15 Vince Gagliardi Intergity Racing
16 Harold Reimer Suffolk-SunPower Racing
17 Chris Crescioli
18 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
19 Ron Hirshman Ritte Racing
20 Brian Schmidt
21 Ryan Allen One Way Cycling
22 Thi Nguyen INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
23 Jack Wenzel Body Concepts Teammate Top 5: Michael Ewing
24 Harun Simbirdi Kovarus/Wells Fargo Racing Team
25 Igor Bulatov Central Sierra Cyclists
26 John Hawkins SLO Nexus-Gym One
27 Val Encomio Fun Sports Bike
28 David Alavezos
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Reeves none
2 Ricky Gonzales Bolthouse Farms - AIAGE
3 Ryan Vanderleun
4 Geoffrey Bartz
5 Andrew Juiliano BicycleBlueBook/HRS/ROCKLOBSTER!
6 Tim Jouroyan Dayka-Hackett
7 Vincent Kam Team Mason Thomas p/b Pure Water Te
8 Stuart Collett Cushman & Wakefield Racing
9 Brian Gorby
10 Alan Berardo
11 Christian Hughes Leopard-Sapporo
12 John Achey
13 Scott Orcutt
14 Jorge Aguilar Cruz Cycling Club
15 Steven Schiedel
16 Mattias Appelgren Alto Velo Racing Club
17 Benjamin Dorfan
18 Luis Corona Cruz Cycling Club
19 Thomas Asadurian Dayru Hacket
20 Lazaro Salazar
DNF Tadeh Issakhanian Dayka-Hackett
22 David Jansen
23 Steven Schiedel
24 Philip Gross
Finishers: Cat 5: 20   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Piers Barry ThirstyBear Cycling
2 Eddie Silva ONE WAY CYCLING
3 Todd Wesslen
4 Robert Bacci Kovarus/Wells Fargo Racing Team
5 Keith Mayes
6 Koby Johns Integrity racing
7 Thomas Higgins
8 Craig Trzepkowski
9 Tobey Hilliard Reno Cycling Team
10 Bryan Leisle Stevens Bicycle Racing
11 Jon Schlundt
12 A Robert jacobs
Finishers: Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Archer Morgan Stanley Smith Barney/Special
2 Kevin Susco Marc Pro - Strava
3 Dan Scrivner Six Fifty Racing
4 Roy Hoglund Alto Velo
5 Josef Lemire Team Hammer Nutrition
6 Scott Hennessy VOS Racing
7 Steve Clifton Family Cycling Center
8 Roland Freund Davis Bike Club
9 Craig Larsen Monta Vista Velo
10 Michael Salameh
11 Henry Pfister
12 Steven Grusis Rubber Soul/CSC Racing Team
13 Ron Canada Kovarus/Wells Fargo
14 Larry Wolff Team Hammer Nutrition Teammate Top 5: Josef Lemire
15 John Dover Action Sports/Simply Fit
16 Steven Mueller
17 Gordon Moncibais
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 7   Cat 4: 4   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrien Costa Slipstream-Craddock Junior Developm
2 Vincent Owens Dayka-Hackett
3 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava
4 Zeke Mostov Slipstream-Craddock Junior Developm Teammate Win: Adrien Costa
5 Galen Mittermann HPChiro-RPM Mortgage Cycling Team
6 James Enright SquadraSF
7 Nozomu Kimori AISAN Racing Team
8 Andreas Freund Davis Bike Club
9 Greg Mcquaid Thirsty Bear Cycling
10 Erik Nelson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
11 Joshua Liberles HPChiro-RPM Mortgage Cycling
12 Luciano Sponza VuMedi p/b Lombardi Sports
13 Mat Gordon Fusion Sport
14 Don Chapin Don Chapin Monterey Bay Racing Team
15 Timothy Lang HPChiro-RPM Mortgage
16 Aaron Wise Ritte Racing
17 Alexander Freund VuMedi p/b Lombardi Sports
18 Daichi Kagimoto Kyoto Sangyo University
19 Sydney Newsom INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
20 Takeshi Taniguchi Kyoto Sangyo University
21 Travis Lyons Team Mike's Bikes p/b Incase
DNF Eric Easterling INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
DNF Brett Cleaver WS United / Mangoseed / Sommerville
24 Yoshimitsu Hiratsuka AISAN Racing Team
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 15   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanja Tamguney Pinnacle p/b Argon 18
2 Amy Thornquist Pinnacle p/b Argon 18 Teammate Win: Tanja Tamguney
3 Felicia Gomez Pinnacle p/b Argon 18 Teammate Win: Tanja Tamguney
4 Holly Breck SC VELO/InCycle
5 Juliette Olson Pinnacle p/b Argon 18 Teammate Win: Tanja Tamguney
6 Rhonda Serr Pinnacle p/b Argon 18 Teammate Win: Tanja Tamguney
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Misha Scovill Steven's Bicycles Racing
2 Shannon Castle Revolution/Zoca
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julianne Silva One Way Cycling
2 Julia Gieschen
3 Bridget Carlson University of California-Davis
4 Dena Malloy SRAM Factory
5 Tiina Aardemae Velo Girls
6 Jeanae Dubois Unattached
7 Kelly Mclaughlin B4T9
8 Molly Murphy
9 Elaine Ebner Tieni Duro
10 Carla Cosentino Pacific Crush Racing
DNF Angie Platis Rio Strada Racing
Finishers: Cat 4: 10   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Benishin Velo Bella - Specialized
2 Camille Deluca-flaherty Velo Bella Specialized Teammate Win: Elizabeth Benishin
Finishers: Cat 2: 2