Log In
Greenville Spring Series • Mar 2 2013
Mostly Cloudy, 43 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Garvick High Country Development
2 Jose Fuentes
3 Cory Rimmer Virginia Intermont College
4 Oscar Jimenez TGCR Team Greenville Cycling Racing
5 James Tobias Beck Cycling
6 Gabe Hipps VORK Cycling
7 Jordan Marhanka Hincapie Development team
8 Alexander Dijkema Frazier Cycling
9 Billy Campbell McDonalds Cycling Team
10 Fletcher Lydick Frazier Cycling
11 Jimm Mcelroy VeloSports Racing
12 Connor Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te
13 Hank Booth Carolina break
14 Michael Lahm Velosports Racing
15 Aaron Trent Unattached
16 Peter Mathern Greenville Spinners Race Team
17 Benjamin Dilley Team Novo Nordisk Development
18 Ryan Murray Epic Customs
19 Dustin Cottle Team Novo Nordisk Development
20 Eric Kirk NGCA - Mission Source
21 Philip Ball Trappe Door Cycling p/b POA
22 Nicholas Collins Orlando Road Club
23 Nicholas Frazier Frazier Cycling
24 Gregory Brown Ridley Masters p/b Reality Bikes
25 Andrew Kimble Velosports Racing
26 Camden Simon Byte Technology / Ghost Tree Racing
27 Ben Rothschild Frazier Cycling
28 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing Teammate Top 5: Oscar Jimenez
29 Camilo Restrepo Les Amis Junior Cycling Development
30 Ryan Newman Globalbike Racing
31 Pablo Di marco NGCA
32 Charles Bennett Fiets Maan Racing
33 Jonathan Cucaz Frazier Cycling
34 James Couvillion Les Amis/CBC Devo
35 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
36 Matthew Cross Tumult Racing
37 David Curran Team Trappe Door p/b POA
38 Luke Broadwell Junior Flyers
39 Louis Turra Clemson
40 Shane Collins Orlando Road Club
41 Weston Coker F.A.C.T.
Finishers: Cat 3: 40   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Neil Ostenfeld Massage Envy Cycling p/b Catup.com
2 Justin Meschler Big Ring Racing
3 Josh Payne ABRC
4 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
5 Austin Ulich Prima Tappa Cycling
6 Dylan Lawson SV/Bike Source Racing Team
7 Trent Blackburn Port City Velo
8 Nick Oestreich Junior Flyers Devo
9 Mikey Waine junior flyers
10 Ian Garrison Junior Flyers Devo Team
11 Paul Greene Greenville Spinners Racing
12 Alan Starnes VeloShine Cycling Team
13 Willem Kaiser junior flyers
14 Cal Ford Massage Envy Cycling p/b Catup.com Teammate Win: Neil Ostenfeld
15 Joshua Fuller Competitive Velo
16 Timmy Supplee Massage Envy Cycling p/b Catup.com Teammate Win: Neil Ostenfeld
17 Brian Porter Tumult Racing
18 Brandon Davis Port City Velo
19 Cecilio Cruz Fiets Maan Racing p/b Luna Cycles
20 William Degraw Furman University/Glory Cycles
21 Adam Hewitt Atomic Cycles
22 Doug Wallace RTO National
23 Rick Taylor Ryobi
24 Kevin Stimson Vork Cycling
25 Steve Riley NGCA - Team Mission Source
26 Tracy Terpstra
27 Brian Coll NGCA-Team Mission Source
28 ? Harry Massage Envy Racing PB Catup.com
29 Charlie Putnal Big Ring Racing Inc.
30 Conor Schunk ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Devin Reavis
31 Ryan Collette ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Devin Reavis
32 Bradley Garrett Les Amis
33 John Butler Athens Velo Club
34 Obed Ingram Fit Performance
35 Parker Haney Frazier Cycling
36 Trip Volnoff Frazier Cycling
37 David Haney Frazier Cycling
38 Jaymes Graham Tumult Racing
39 Steve Church Fit Performance Racing
40 Robert Heath Frazier Cycling
41 Samuel Kophazi Les Amis
42 Micah Russell Volkswagen cycling team
43 Andrew Weaver ABRC/AYC Jr.Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Devin Reavis
44 Justin Mcneill Globalbike
45 Daniel Jones Les Amis
46 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling
47 David Koonce Village Volkswagen
48 John Cristiano Trysports p/b Timex
49 Jose Soriano FGX Racing
50 John Croom Carolina Break
51 Eric Middleton ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: Devin Reavis
52 John Harsch Southern Crescent Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 46   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Mathis Cycle Center
2 Cody Mccoy BPC Cycling
3 David Walls ABRC / AYC Jr Devo p/b DIY Music
4 Bryant Cornett
5 Reid Rhodes
6 Jordan Foster
7 Andrew Fairman ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: David Walls
8 Baker Watts
9 Brent Beadles Clemson
10 John Tousignant Low Country Racing
11 David Brophy Presbyterian Sports Medicine/Energy
12 Ross Szendrei FACT
13 Mitchell Crofts
14 Brooks Keys ECE / Ryobi Outdoor Products
15 Willie Fowlkes
16 Matthew Crisler Greenville Spinners Racing
17 Jake Roberts Forest Acres Cycling Team
18 Barrett Mitchell Low Country Racing
19 Mike Osorio Duke
20 Justin Keck Finish Strong Endurance Team
21 Beatty Wolverton Les Amis
22 Brett Hawkins
23 Andrew King Clemson University
24 Kyle Morgan greenville custom bikes
25 Aaron Burnett Les Amis/Calder Brothers Corp Devo
26 Daniel Schumacher US Military Cycling
27 John Croom Carolina Break
28 Conor Schunk ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Top 5: David Walls
29 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers
30 Gareth Drabble
31 Jason Williamson Ryobi Outdoor Products Cycling
32 Zack Flathmann Clemson
33 Ian Hudgens Unattached
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 29  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Duaine Stelly Ryobi Outdoor Products
2 Keith Mrochek Modry/Evergreen Partners
3 Chris Bartus GlobalBike Upstate
4 Joshua Schaffer
5 Sean Mckeever Giordana-Clif Bar
6 Hank Walls Unattached
7 Jeff Mrachek Greenville Spinners Racing
8 James Stone
9 Thomas Fleckenstein Greenville Spinners Racing
10 Dennis Gunson Unattached
11 Brian Cheek Ryobi Outdoor Products Teammate Win: Duaine Stelly
12 Frank Turner
13 John Coyle Grindstone Cycling
14 Roy Jones Greenville Spinners Racing
15 Richard Fish Fietsmaan Racing
16 Thomas Haedrich Greenville Spinners
17 Bradley Rauh Greenville Spinners Racing Team
18 David Weatherford Fugue Racing
19 Rip Major Greenville Spinners Racing Team
20 Simon Harvey
21 Ron Murray
22 Scot Eisenman grindstone performance cycling
23 Scott Silvers Village Volkswagen
24 Chris Guella SV/BikeSource Racing
25 Tom Vaquera Fat Frogs Racing
26 Jerrold Page Greenville Spinners Racing
27 Bob Burdon SV/Bike Source Racing
28 Kyle Mccoy unattached
29 Jonathan Hicks Greenville Spinners Racing Team
30 Jason Griffin
31 Jon Hudgens Unattached
32 Todd Yates Low Country Racing
33 Dan Mcnamara Team Headstrong
34 Erik Emanuele Unattached
35 Brett Fisher Asheville Bicycle Racing Club
36 Brad Fraedrich Malone Coaching
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 33   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Robinson ECE / Ryobi Racing
2 Matthew Tebbetts Trappe Door Cycling p/b POA
3 Bob Wright Chainheart Cycling Studio
4 Joe Hathcock Carolina Cycling Team
5 Matt Botting Carolina Cycling Team
6 Darin Marhanka Masters Cycling Systems LLC.
7 Gordon Stiel Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Joe Hathcock
8 Rodney Dender The Trappe Door Cycling Team Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
9 Vance Rowland Ryobi Outdoor Products
10 Jeff Marshall ECE / Ryobi Racing Teammate Win: Ryan Robinson
11 Shaun Walsh Massge Envy p/b Catup.com
12 Chris Knetsche VeloShine Cycling Team
13 John James Trappe Door Cycling p/b POA Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
14 Cleve Blackwell POA Cycling p/b Eastside Chiropract Teammate Top 5: Matthew Tebbetts
15 Ricardo Maset Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Joe Hathcock
16 Dustan Barber RTO National
17 Tommy Jones Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Joe Hathcock
18 Gregg Cromer United CHS Racing
19 Jefferson Parker CrossTownVelo
20 Robert Watkins Chainheart Masters
21 George Moser Greenville Spinners Racing
22 Keith Mrochek Modry/Evergreen Partners
23 Robert Berry Chainheart Cycling Studio Teammate Top 5: Bob Wright
24 Mark Hill Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Joe Hathcock
25 Bryan Miller BRICA Racing
26 Raymond Miller Clean Currents p/b Beyer Kia
27 John Martin ECE / Ryobi Racing Teammate Win: Ryan Robinson
28 Roberto Di giovine CafeRacer-Hincapie Sportswear Triat
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 10   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Miner United CHS Racing
2 Glenn Poupore Vision ScreenPrinting
3 Roger Payne Asheville Bicycle Racing Club
4 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
5 Jeff Welch Fiets Maan Racing
6 Scott Skrove GrindStone Performance Cycling
7 Thomas Sunday Forest Acres Cycling Team
8 Arthur Danfy spinx bike racing team
9 Thomas Ratajczak ABRC
10 David Novak jr Unattached
11 Guenter Heyen Unilin MDF racing team
12 Andrew Danfy Spinx Bike Rqce Team
13 Bobby Hough Team Headstrong
14 Gary Jackson Velosports Racing
15 Jim Palmer Outspokin Bicycles - Augusta
16 Harryedmund Bolick kissena cycling club
17 Joseph Gallagher Team Headstrong
18 Henry Mccullough POA Cycling Team
19 Jim Brown Spinx Bike Race Team Teammate Top 5: Greg Morgan
20 Brian Jones Asheville Bicycle Racing Club Teammate Top 5: Roger Payne
21 Randy Mccreight Trappe Door Cyling Team
22 Joe Lehner TEAM headstrong
23 Stephen Sperry Trappe Door Cycling Team
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 8   Cat 4: 9   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Wolhuter
2 Edison Turner BMC/Hincapie Sportswear Development
3 Marcos Lazzarotto Pyramid Elite Racing
4 Zack Noonan Bikereg.com / Cannondale
5 Alexey Shmidt The 706 Project
6 Chase Goldstein Stan's NoTubes P/b Proferrin
7 Winston David 706 Project Team United Healthcare
8 Joey Rosskopf Team Type 1 - Sanofi
9 Daniel Holt 706 Project
10 Alder Martz BMC/Hincapie Sportswear Development Teammate Top 5: Edison Turner
11 Zachary Felpel Kelly Benefit Strategies/Lateral St
12 Dylan Degan Mission Source
13 Jake Boone Matrix/RBM
14 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team
15 David Forkner Team Athletix Benefitting Globalbik
16 David Goodman United Healthcare p/b 706 Project
17 Brian Arne Finish Strong Elite Cycling Team
18 Alex Kellum Ms. Roses Elite Team p/b Champion S
19 Jacob Mueller Stan's NoTubes P/b Proferrin
20 John Delong Equipe CMI
21 Peter Eckel Team Novo Nordisk Development
22 Jake Wells Stans NoTubes/AXA Equitable
23 Justin Meade Finish Strong Elite Cycling Team
24 Daniel Rudalev Iron Data Cycling team
25 Maxwell Robb Team United Healthcare Georgia/The
26 Samuel James BMC CycleLife
27 Justin Crawford VeloShine Cycling Team
28 David Reyes Bloomington Cycle Racing Team
29 Jonathan Bowerman Pioneer Mortgage Funding INC.
30 Scott Edge Team Athletix Benefitting Globalbik
31 Richard Kirby Pre-Reg.com
32 Igor Rudalev Lupus Racing Team
33 Matthew Zimmer Velosport Iowa /American Equity
34 Simon Bennett Team Athletix Benefitting Globalbik
35 Jacob Hill Stans NoTubes/AXA Equitable
36 Michael Robinson Naples Cyclery powered by T2
37 John Loehner Stan's NoTubes P/b Proferrin
38 Matthew Brooks Team Novo Nordisk Development
39 Oleg Tanovitchi
40 Philip O'donnell Hot Tubes Junior Development Team
41 Charlie Hough Hincapie Development team
42 Casey Magner TBB Sports
43 Trey Miller Globalbike Racing
44 James Stevens Stan's NoTubes P/b Proferrin
45 David Lee Finish Strong Elite Cycling Team
46 Andrew Baker Bissell Pro Cycling Team
47 Buddy Spafford FloridaVelo
48 Brandon Freyer High Country Devo p/b Pactimo
49 Christopher Calder Team Athletix Benefitting Globalbik
50 Michael Margarite Stan's NoTubes P/b Proferrin
51 David Flynn Hincapie Cycling
52 Mike Stone Cleveland Clinic Sports Health - RG
53 Paul Price jr Team Globalbike Wipes
54 Todd Gosselaar Unattached
55 Michael Nichols jr. Lees-McRae College
56 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
57 Joseph Whitman Stan's NoTubes/AXA Equitable
58 Nathan Race Team Athletix Benefitting Globalbik
59 Bobby Sweeting Globalbike Racing
60 John Landino DeathRow Velo
61 Nathan Smith Piggly Wiggly p/b BANa
62 Joshua Whitmore Team Athletix Benefitting Globalbik
63 Benjamin Renkema Globalbike Racing
64 Noah Metzler Team Athletix Benefitting Globalbik
65 Benjamin Zawacki Mountain Khakis/SmartStop
66 Oscar Clark Hincapie Development team
67 Ty Magner BMC/Hincapie Sportswear Development Teammate Top 5: Edison Turner
68 Clayton Barrows Stan's NoTubes/AXA Equitable
69 Thomas Wrona Hot Tubes Development Cycling Team
70 Luis Sanchez Asheville Bicycle Racing Club
71 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team
72 Miguel Bryon BLUE STAR-BOOM Development Team
73 Robin Carpenter Chipotle-First Solar Development Te
74 Mark Brown Finish Strong Elite Cycling Team
75 Brandon Pruett Hincapie Development team
76 Andrew Bailey Village Volkswagen Elite Cycling Te
77 Isaac Enderline Unattached
78 Karl michael Rahn Stan's NoTubes P/b Proferrin
79 Darren Fuller VeloShine Cycling Team
80 Rich Hincapie Greenville Spinners Bicycle Club
81 Andrew Hodges Round Here Racing
Finishers: Cat 1: 42   Cat 2: 31   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arden Stelly PainPathways Cycling Team
2 Allison Arensman Pepper Palace/Spin-Tech p/b ABRC
3 Morgan Patton Team Novo Nordisk
4 Melinda Spratt Louis Garneau Factory Team p/b Fuji
5 Cinthia Lehner LMC Cycling
6 Christy Keely Team Kenda presented by RACC
7 Hannah Miller PainPathways Cycling Team Teammate Win: Arden Stelly
8 Zoe Frazier Frazier Cycling
9 Hannah Arensman Exergy twenty16
10 Maryann Riley FACT
11 Marianne Holt PainPathways Cycling Team Teammate Win: Arden Stelly
12 Susan Jones - morgan Greenville Woman
13 Kate Ross Pepper Palace/Spin-Tech Training pb
14 Deb Sweeney whitmore Team Athletix Benefitting Globalbik
15 Holly Mackin Mojo Cycles Racing
16 Cynthia Fowler
17 Jennifer Wakeman
18 Erin Donohue Farm Team Elite Women / InRoads Rac
19 Frances Sledge Frazier Cycling
20 Dominique Shore Frazier Cycling
21 Isabella Brookshire Exergy 2016 Jr Devo
22 Sophia Broadwell Junior Flyers
23 Neela Fleckenstein GHS Every Women
24 Madeleine Haney Frazier Cycling
25 Sarah Felpel Mars Hill College
26 Jill Mcnamara Greenville Spinners Bicycle Club
27 Stefanie Feltwell Forest Acres Cycling Team
28 Mackenzie Collins Orlando Road Club
29 Sarah Huber Mars Hill College
30 Kate Eckrote Frazier Cycling
31 Victoria Haney Frazier Cycling
32 Kerrigan Sunday FACT
33 Charlotte Mcadams fact
34 Emma Hurst FACT
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 7   Cat 3: 5   Cat 4: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hannah Arensman Exergy twenty16
2 Maryann Riley FACT
3 Holly Mackin Mojo Cycles Racing
4 Cynthia Fowler
5 Jennifer Wakeman
6 Isabella Brookshire Exergy 2016 Jr Devo
7 Sophia Broadwell Junior Flyers
8 Neela Fleckenstein GHS Every Women
9 Madeleine Haney Frazier Cycling
10 Sarah Felpel Mars Hill College
11 Jill Mcnamara Greenville Spinners Bicycle Club
12 Stefanie Feltwell Forest Acres Cycling Team
13 Mackenzie Collins Orlando Road Club
14 Sarah Huber Mars Hill College
15 Kate Eckrote Frazier Cycling
16 Victoria Haney Frazier Cycling
17 Kerrigan Sunday FACT Teammate Top 5: Maryann Riley
18 Charlotte Mcadams fact Teammate Top 5: Maryann Riley
19 Emma Hurst FACT Teammate Top 5: Maryann Riley
20 Allyson Hurst Forest Acres Cycling Team
21 Salley Reamer FACT Teammate Top 5: Maryann Riley
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 19