Log In
Ice Breaker TT • Mar 2 2013
Overcast, 56 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brennan Hodgins Cycle U / Apex Racing Team 31:13.07
2 Adrian Magun Cycle U / Apex Racing Team 31:19.06 Teammate Win: Brennan Hodgins
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alastair Magun Cycle U / Apex Racing Team 29:55.81
2 Luke Bolt Old Town Bicycle (OTB) 34:11.35
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lewis Whiley Rad Racing NW 25:03.95
2 Layton Carroll- novack Cycle U / Apex Racing Team 25:56.34
3 Phillip Bolt Old Town Bicycle (OTB)
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Peterson Slalom Consulting Racing/First 23:17.60
2 Christian Hinrichsen Cycle U / Apex Racing Team
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Biechele Cycle U / Apex Racing Team 22:33.82
2 Matthew Nuffort Cucina Fresca Cycling Team/Seat 23:12.26
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Phillips Garage Racing/Team Steam 21:53.45
2 Alex Rosenast Garage Racing/Team Steam 22:14.34 Teammate Win: Sean Phillips
3 Chadwick Clarke Shuksan Velo Club / Fanatik Bik 22:16.35
4 Nikos Mills Garage Racing/Team Steam 22:41.30 Teammate Win: Sean Phillips
5 Eric Schuman Tate de la Course Cycling 23:23.81
6 Zqwan Peterson Cucina Fresca Cycling Team/Seat 23:27.89
7 David Katz Union Bay Cycling/Bikesale.com 24:08.55
8 Michael Pruitt Keller Rohrback Cycling/Stranam 25:48.06
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Potter Olympia Orthopaedic Associates 22:19.34
2 Mark Franks HSP/Herriott Sports Performance 22:35.14
3 Michael Walsh Cycle U / Apex Racing Team 22:38.03
4 John Kodin Shuksan Velo Club / Fanatik Bik 22:49.83
5 Mike Burdo Garage Racing/Team Steam 23:30.68
6 Peter Banko Cycle U / Apex Racing Team 23:46.34
7 David Ryan SCCA/Starbucks Cycling 23:48.02
8 Vern Cole SCCA/Starbucks Cycling 23:48.38
9 Scott Stolnack 0 24:05.14
10 Bill Serantoni Cycle U / Apex Racing Team 24:09.99 Teammate Top 5: Michael Walsh
11 Gary Hocking Union Bay Cycling/Bikesale.com 24:11.05
12 John Austin Old Town Bicycle (OTB) 24:30.62
13 David Swanson Puget Sound Cycling Club 24:53.74
14 Dan Austad Northwest Velo 25:05.90
15 Larry Baker Old Town Bicycle (OTB) 25:17.10
16 Dale Harless Cycle U / Apex Racing Team 25:40.16 Teammate Top 5: Michael Walsh
17 Thomas Donohue Cucina Fresca Cycling Team/Seat 25:51.03
18 Mark Follmer 4 Corners/4 Corners Cycling 25:54.53
19 David Barrett 0 25:58.45
20 Anthony Whiley Fischer Plumbing Cycling Team/J 26:08.74
21 Timothy Vanmouwerik Union Bay Cycling/Bikesale.com 27:27.92
22 Derek Watanabe 0 28:05.51
23 Eric Jeppesen Union Bay Cycling/Bikesale.com 29:05.75
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 10   Cat 4: 8   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoff Andrist Blue Rooster/Sports Medicine Cl 23:30.20
2 Brian Falkowski 0 23:30.33
3 Rich Sather Emerald City Cycling Club 24:23.23
4 Peter Super 0 24:26.69
5 P Breckenridge cartwright 0 26:22.09
6 Jeff Lynch Blue Rooster/Sports Medicine Cl 26:26.08 Teammate Win: Geoff Andrist
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Cumming Motofish Racing 22:24.56
2 Erik Hokanson Shuksan Velo Club / Fanatik Bik 23:13.53
3 Brett Gaspers Cycle U / Apex Racing Team 23:17.76
4 John Rodgers Old Town Bicycle (OTB) 23:24.86
5 Chris Mahan Cucina Fresca Cycling Team/Seat 23:39.64
6 Greg Sweney Motofish Racing 23:51.57 Teammate Win: Christopher Cumming
7 James O'Brien Ravenna Capital Management/Step 23:53.81
8 Tiff Koehn Fischer Plumbing Cycling Team/J 23:58.48
9 Tom Fryer Shuksan Velo Club / Fanatik Bik 24:00.58 Teammate Top 5: Erik Hokanson
10 Trev Dakan 0 24:15.54
11 Ken Nakata 0 24:36.83
12 Travis Dougan SCCA/Starbucks Cycling 24:56.90
13 Bradley Karvasek Cucina Fresca Cycling Team/Seat 25:09.42 Teammate Top 5: Chris Mahan
14 Scott Stout The Contender Club 26:05.13
15 Harrison Magun 0 26:17.03
16 Michael Skinner Blue Rooster/Sports Medicine Cl 26:33.72
17 Lucas Beatty 0 27:50.46
18 Chris Cowherd 0 28:15.21
19 Manek Mistry Olympia Orthopaedic Associates 29:40.69
Finishers: Cat 4: 10   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colby Wait-molyneux Hagens Berman / Society Consult 20:38.04
2 Ian Crane Hagens Berman / Society Consult 20:39.36 Teammate Win: Colby Wait-molyneux
3 Bradford Kilcline HSP/Herriott Sports Performance 21:19.22
4 Colin Gibson Keller Rohrback Cycling/Stranam 21:20.04
5 Bill Booth Cycle U / Apex Racing Team 21:20.12
6 Dustin Van wyck HSP/Herriott Sports Performance 21:20.47
7 Brian Hitchcock HSP/Herriott Sports Performance 21:28.97 Teammate Top 5: Bradford Kilcline
8 James Stangeland Keller Rohrback Cycling/Stranam 21:35.85 Teammate Top 5: Colin Gibson
9 Alex Telitsine Cycle U / Apex Racing Team 21:52.01 Teammate Top 5: Bill Booth
10 Jason Bethel Garage Racing/Team Steam 21:52.12
11 Todd Baumeister Cycle U / Apex Racing Team 21:54.67 Teammate Top 5: Bill Booth
12 Will Teal HSP/Herriott Sports Performance 21:58.59 Teammate Top 5: Bradford Kilcline
13 Aaron Shaw HSP/Herriott Sports Performance 22:07.36 Teammate Top 5: Bradford Kilcline
14 Ian Baldwin Hagens Berman / Society Consult 22:14.83 Teammate Win: Colby Wait-molyneux
15 Kyle Farrell Garage Racing/Team Steam 22:20.88
16 Joseph Baum Garage Racing/Team Steam 22:27.03
17 David Richter HSP/Herriott Sports Performance 22:31.49 Teammate Top 5: Bradford Kilcline
18 Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates 22:54.30
19 Zachary Jones Garage Racing/Team Steam 22:57.29
20 John O'donnell Keller Rohrback Cycling/Stranam 23:16.36 Teammate Top 5: Colin Gibson
21 Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates 23:17.00
22 Kevin Hansen Ravenna Capital Management/Step 23:21.89
23 Peter Baughman Slalom Consulting Racing/First 23:27.83
24 Bryan Urakawa Fischer Plumbing Cycling Team/J 24:46.04
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 18   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Blazejack SCCA/Starbucks Cycling 22:10.05
2 John Mcallister HSP/Herriott Sports Performance 22:29.00
3 Jason Connell Cycle U / Apex Racing Team 22:35.47
4 Aaron Griffith SCCA/Starbucks Cycling 22:35.87 Teammate Win: Tony Blazejack
5 Mark Franks HSP/Herriott Sports Performance 22:43.31
6 Francis Atkinson SCCA/Starbucks Cycling 22:47.24 Teammate Win: Tony Blazejack
7 Guy Tucker HSP/Herriott Sports Performance 22:58.07 Teammate Top 5: John Mcallister
8 Tim Farrell Audi/Kryki Sports 23:12.11
9 Ryan Dean Audi/Kryki Sports 23:23.44
10 David Ryan SCCA/Starbucks Cycling 23:30.10 Teammate Win: Tony Blazejack
11 Tim Collins Garage Racing/Team Steam 23:32.23
12 Douglas Wilcox Cycle U / Apex Racing Team 23:36.01 Teammate Top 5: Jason Connell
13 Ronald Sielinski Blue Rooster/Sports Medicine Cl 23:44.95
14 Marcus Nedelmann Cycle U / Apex Racing Team 23:46.20 Teammate Top 5: Jason Connell
15 Ben Larson Cycle U / Apex Racing Team 23:49.32 Teammate Top 5: Jason Connell
16 Jesse Nofziger SCCA/Starbucks Cycling 24:01.30 Teammate Win: Tony Blazejack
17 Andrew Lang Old Town Bicycle (OTB) 24:01.77
18 Pj Bauser Hagens Berman / Society Consult 24:15.39
19 Keiichi Otani Hagens Berman / Society Consult 24:16.28
20 Edward Rosenberg Garage Racing/Team Steam 24:22.79
21 Allen Butler Ravenna Capital Management/Step 24:34.85
22 Avi Mahan Rad Racing NW 25:02.28
23 Ted Scott Slalom Consulting Racing/First 25:05.98
24 Andrew Shirey Audi/Kryki Sports 25:37.84
Finishers: Cat 3: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Baker Old Town Bicycle (OTB) 22:12.69
2 Stephen Gavette Cycle U / Apex Racing Team 22:19.40
3 Ludo Max HSP/Herriott Sports Performance 22:54.53
4 Volodymyr Kuzmenko Cucina Fresca Cycling Team/Seat 23:05.48
5 Frank Colich Cucina Fresca Cycling Team/Seat 23:11.06
6 Nick Johnson 0 23:23.89
7 John Alving Cycle U / Apex Racing Team 23:32.25 Teammate Top 5: Stephen Gavette
8 Morgan Simon Cycle U / Apex Racing Team 23:38.20 Teammate Top 5: Stephen Gavette
9 Erich Alonzo Cycle U / Apex Racing Team 23:57.57 Teammate Top 5: Stephen Gavette
10 Michael Smith Bike Masters- WA 24:03.05
11 Raymond Bowling 0 24:09.01
12 Mark Rogers Hagens Berman / Society Consult 24:13.47
13 Steve Walker 0 24:52.99
14 Larry Baker Old Town Bicycle (OTB) 24:58.90 Teammate Win: Aaron Baker
15 Curtis Baird Olympia Orthopaedic Associates 25:01.76
16 James Hart Fischer Plumbing Cycling Team/J 25:04.62
17 Aaron Adelstein SCCA/Starbucks Cycling 25:08.48
18 Jeff Rasor 0 25:14.98
19 David Garate Fischer Plumbing Cycling Team/J 25:34.87
20 Josh Adams 0 25:46.13
21 Ian Colville Ravenna Capital Management/Step 25:46.56
22 Darnell Umagat SCCA/Starbucks Cycling 25:46.92
23 Jim Dykstra Cucina Fresca Cycling Team/Seat 26:03.87 Teammate Top 5: Volodymyr Kuzmenko
24 Christopher Dixon 0 26:34.08
25 Paul Calandrella Garage Racing/Team Steam 26:40.70
26 Charles Eichenbaum 0 27:12.60
27 Paul Camera SCCA/Starbucks Cycling 27:48.71
28 Dan Orleck Endurance Sports NorthWest 27:58.00
29 Christian Palacay SCCA/Starbucks Cycling 30:32.45
Finishers: Cat 4: 18   Cat 5: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Lane walsh Cucina Fresca Cycling Team/Seat 25:16.16
2 Jodie Bolt Old Town Bicycle (OTB) 25:44.91
3 Wanda Howlett Bike Masters- WA 26:00.20
4 Beth Graff Old Town Bicycle (OTB) 26:37.02
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beth Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Cl 26:29.10
2 Barbara Wilkie SCCA/Starbucks Cycling 26:51.89
3 Tina Ziegler 0 27:23.58
4 Kenda Super 0 27:54.39
5 Colleen Welch Olympia Orthopaedic Associates 27:58.13
6 Emily Nevin Blue Rooster/Sports Medicine Cl 27:58.17 Teammate Win: Beth Pfost
7 Kathryn Beattie Fischer Plumbing Cycling Team/J 28:05.69
8 Jill Martinez 0 28:08.60 Teammate Top 5: Tina Ziegler
9 Emanuela Agosta Team Group Health/Sound Velo Cy 28:27.94
10 Deborah Rubens 0 28:59.39 Teammate Top 5: Tina Ziegler
11 Colleen Skinner Blue Rooster/Sports Medicine Cl 29:26.86 Teammate Win: Beth Pfost
12 Olga Magun 0 29:57.99 Teammate Top 5: Tina Ziegler
13 Sherry Maxx Fischer Plumbing Cycling Team/J 30:10.92
14 Debbie Thomas Olympia Orthopaedic Associates 32:17.07 Teammate Top 5: Colleen Welch
15 Kristen Walker Union Bay Cycling/Bikesale.com 38:10.06
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katherine Reinhart Puget Sound Cycling Club 24:07.14
2 Carly Tu Peterson Racing/Spokeswomen Rac 24:59.22
3 Annemarije Rook Team Group Health/Sound Velo Cy 24:59.95
4 Karen Kowalchyk Fischer Plumbing Cycling Team/J 25:19.42
5 Jessica Sterner Team REP/Coeur d 'Alene Velo Ra 25:20.16
6 Marsa Daniel Team Group Health/Sound Velo Cy 25:50.57
7 Heidi Gaertner Team Group Health/Sound Velo Cy 25:51.56 Teammate Top 5: Annemarije Rook
8 Amanda Mcnabb Team Group Health/Sound Velo Cy 27:20.48 Teammate Top 5: Annemarije Rook
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Susanne Smith Bike Masters- WA 26:15.34
2 Alicia King HSP/Herriott Sports Performance 26:20.04
3 Beth Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Cl 26:38.72
4 Jessica Kelley 0 26:51.18
5 Melinda Burdo Team Group Health/Sound Velo Cy 27:02.49
6 Liese Anex Team Group Health/Sound Velo Cy 27:19.33
7 Tina Ziegler 0 27:38.48 Teammate Top 5: Jessica Kelley
8 Julie Vieselmeyr 0 27:57.66 Teammate Top 5: Jessica Kelley
9 Caylen Beaty Team Group Health/Sound Velo Cy 28:04.37 Teammate Top 5: Melinda Burdo
10 Megan Fisher Union Bay Cycling/Bikesale.com 28:15.79
11 Maria Hetland Olympia Orthopaedic Associates 28:19.80
12 Eva Kness Union Bay Cycling/Bikesale.com 28:52.12
13 Kendra Rosenberg Team Group Health/Sound Velo Cy 28:57.51 Teammate Top 5: Melinda Burdo
14 Kate Tylee Team Group Health/Sound Velo Cy 29:04.75 Teammate Top 5: Melinda Burdo
15 Sarah Heineman Team Group Health/Sound Velo Cy 30:03.12 Teammate Top 5: Melinda Burdo
16 Kathryn Kolan Olympia Orthopaedic Associates 30:21.92
17 Lynne Watanabe Team Group Health/Sound Velo Cy 30:40.64 Teammate Top 5: Melinda Burdo
18 Linda Park Team Group Health/Sound Velo Cy 31:07.24 Teammate Top 5: Melinda Burdo
19 Jennifer Palacay SCCA/Starbucks Cycling 32:56.36
Finishers: Cat 4: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rhae Shaw Vanderkitten 22:56.31
2 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling/Stranam 24:38.37
3 Sara Youmans Keller Rohrback Cycling/Stranam 24:40.83
4 Jadine Riley Team Group Health/Sound Velo Cy 25:04.28
5 Gina Kavesh Union Bay Cycling/Bikesale.com 25:15.68
6 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 25:17.87
7 Jane Evely Slalom Consulting Racing/First 25:27.30
8 Jennifer Burtner Olympia Orthopaedic Associates 25:50.65
9 Laura Chang Union Bay Cycling/Bikesale.com 27:25.68 Teammate Top 5: Gina Kavesh
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 4