Log In
Orange Blossom Special - Circuit Race • Mar 9 2013
Clear, 74 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marc Boults Naples Cyclery powered by T2 2:02:03
Off The Front
2 Julio Prida 2:02:04
Off The Front
3 Samuel Sanchez Galiz Cycling Team 2:02:07
Off The Front
4 Sebastian Morfin Interactive Metronome Developme 2:02:34
1
5 Jerry Cabrera 2:02:34
2
6 Nicholas Garcia Interactive Metronome Developme 2:02:34
3
7 Eduardo Arboleda Interactive Metronome Developme 2:02:34
4
Teammate Top 5: Sebastian Morfin
8 Orelvis Martinez 2:02:35
5
9 Ryan williams Unattached 2:02:35
6
10 Jorge Garcia 2:02:35
7
11 Joel Gayle 2:02:35
8
12 Brian Davis Treasure Coast Cycling Associat 2:02:36
9
13 John Tanner BikeStreet USA 2:02:36
10
14 John P gilbert 2:02:36
11
15 Byron Becker GearLink Racing INC. 2:02:37
12
16 Paulo Silvas 2:02:37
13
17 Kyle Kelly 2:02:37
14
18 Mark Chandler EBP Racing Team 2:02:38
15
19 Dennis Phillips 2:02:38
16
20 Nathaniel Worcester Team Boris Cycling 2:02:39
17
21 John Wilkinson Naples Cyclery powered by T2 2:02:39
18
Teammate Win: Marc Boults
22 Casey Braga Interactive Metronome Developme 2:02:39
19
Teammate Top 5: Sebastian Morfin
23 Frank Hordos Sarasota Cycling Club 2:02:39
20
24 Kyle Casteline 2:02:39
21
25 Christian Viera Galiz Cycling Team 2:02:40
22
Teammate Top 5: Samuel Sanchez
26 Almo Cattani 2:02:40
23
27 Michael Pisarri 2:02:42
24
28 Cliff Kugler 2:02:42
25
29 Bruce Keno BikeStreet USA 2:02:42
26
30 Claudio Borimonoff 2:02:43
27
31 Adrian Enriquez 2:02:44
28
32 Juancarlos Rivera University Bicycle Center 2:02:44
29
33 Jason Simnowitz 2:02:55
34 Hugo Casanas 2:02:59
35 Moses Bernard 2:03:00
36 Yasser Rodriguez 2:03:12
37 Unknown Rider 2:03:35
Off The Back
38 Abel Quintana 2:03:48
Off The Back
39 Bib & xponder missing 2:03:56
Off The Back
40 David Kroupa BikeStreet USA 2:04:57
Off The Back
41 Vitor Alexandre 2:05:13
Off The Back
42 Jason Davis Hoovers Market 2:06:13
Off The Back
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 18   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jaime Cancel 1:26:15
1
2 Alfredo Pineda 1:26:15
2
3 Omar Machiste Colavita Racing/Colavita Racing 1:26:15
3
4 Jeff Lamy 1:26:16
4
5 Unknown Rider 1:26:16
5
6 Evan Darling 1:26:16
6
7 Justin Mcmurretr 1:26:17
7
8 Patrick Liebig Naples Cyclery powered by T2 1:26:17
8
9 Erick Camacho 1:26:17
9
10 Tyler Hunter 1:26:18
10
11 Nicholas Gubasta Naples Velo 1:26:18
11
12 Kyle Gibbs Relentless Bicycles 1:26:18
12
13 Eric Bellan 1:26:23
14 Joshua Wofford 1:27:04
Off The Back
15 Nick Yoda Florida International Universit 1:28:16
Off The Back
16 Lewis Jones 1:31:22
Off The Back
17 Richard Robenolt 1:31:34
Off The Back
18 Josue Solis EBP 1:44:39
Off The Back
19 Maxwell Eisenberg LCTrainsmart Sports Club 1:44:39
Off The Back
Finishers: Cat 5: 16   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Zinnert 56:24:00
2 Jackson Mehr TBTS Juniors Cycling 56:25:00
3 Joel Plamondon Espoirs Laval 1:01:06
DNF Paige Bukovan
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Drapeau 52:35:00
2 Robin Plamondon Espoirs Laval 52:36:00
3 Ian Hall Interactive Metronome Developme 52:39:00
4 Lily Worcester Team Boris Cycling 1:03:29
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glenn Schneider Pink Panthers Cycling Team/GS P 1:32:46
1
2 Shaun Redman Pink Panthers Cycling Team/GS P 1:32:46
2
Teammate Win: Glenn Schneider
3 Mark Stein FloridaVelo/Florida Velo 1:32:47
3
4 Brian Davis Treasure Coast Cycling Associat 1:32:47
4
5 Steven Griffith 1:32:47
5
6 George Luft 1:32:47
6
7 Steven Kurth Treasure Coast Racing/Treasure 1:32:47
7
8 Charles Kelly jr FloridaVelo/Florida Velo 1:32:48
8
Teammate Top 5: Mark Stein
9 Scott Wood BikeStreet USA 1:32:49
9
10 John Tanner BikeStreet USA 1:32:49
10
11 Richard Abreu 1:32:49
11
12 Roman Paczka Mainline Cycling 1:32:49
12
13 Bruce Keno BikeStreet USA 1:32:51
13
14 Edgar Leano Compass Cycling Team 1:32:51
14
15 Graham White FloridaVelo/Florida Velo 1:32:51
15
Teammate Top 5: Mark Stein
16 David Kroupa BikeStreet USA 1:32:52
16
17 Michael Bernsen 1:32:52
17
18 Michael Rowe GS Palm Beach 1:32:57
19 Terrence Mclaughlin 1:32:57
20 Paul Carbone Florida Velo 1:33:07
21 Brian Burnett 1:34:40
Off The Back
22 Benjamin West Scarlet Fire 1:37:25
Off The Back
23 Michael Ploch GearLink Racing INC. 1:43:07
Off The Back
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 10   Cat 4: 5   Cat 5: 4   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Frenette 1:32:48
1
2 Bruce Camacho Dornellas Racing Team 1:32:50
2
3 Manuel Aguilera Relentless Bicycles 1:32:50
3
4 Eric Lippens 1:32:51
4
5 Paul Evans 1:32:53
5
6 John Randolph Florida Velo 1:32:53
6
7 E Michael ozment Team Mack Racing Assoc. LTD 1:32:55
7
8 Bernie Kluender Florida Velo 1:32:55
8
9 Thomas Lobdell Scarlet Fire 1:32:56
9
10 William Ale Zephyr Cycling Team Inc. 1:32:56
10
11 Tim Cranch Naples Cyclery powered by T2 1:33:01
12 Raymond Matthews Naples Cyclery powered by T2 1:33:01
13 Jake Hoeschler 1:33:03
14 Charles Griffiths GearLink Racing INC. 1:33:19
15 Tom Mcallen 1:41:29
Off The Back
16 George Price 1:44:57
Off The Back
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ivan Franco BikeStreet USA 1:55:46
1
2 Ronaldo Tavares The Best Bike Shop 1:55:46
2
3 Steven Mlujeak Graner - Stradalli Cycle 1:55:47
3
4 Ken Vida Graner - Stradalli Cycle 1:55:47
4
5 Allison Anjos 1:55:48
5
6 Ken Schofield BikeStreet USA 1:55:48
6
Teammate Win: Ivan Franco
7 Nelson Trujillo 1:55:48
7
8 Blain Reeves BikeStreet USA 1:56:03 Teammate Win: Ivan Franco
9 Alan Korhonen Synergy Racing Team 1:58:55
10 Raife Snover zMotion Cycling Team/Club 1:58:55
11 Pablo Santa cruz Florida Velo 1:59:06
12 Israel Daniel Performance 1:59:47
1
13 Grant Potter Graner - Stradalli Cycle 1:59:47
2
Teammate Top 5: Steven Mlujeak
14 Philip Elliott 1:59:47
3
15 Sean Coleman US Military Cycling Team Fueled 1:59:48
4
16 Roberto Chamizo Aginity Cycling 1:59:48
5
17 Armando Hernandez Aginity Cycling 1:59:48
6
18 Jose Casas Aginity Cycling 1:59:49
7
19 Oscar Flores Pink Panthers Cycling Team/GS P 1:59:49
20 Glenn Schneider Pink Panthers Cycling Team/GS P 1:59:49
21 Vincent Cook Synergy Racing Team 1:59:49
22 Kurt Phillips Walmart/Baugh Financial/Boston 1:59:50
23 Mark Poteet Synergy Racing Team 1:59:50
24 Kevin Eggart Cool Beans Racing 1:59:50
25 David Alexandrou Synergy Racing Team 1:59:50
26 Peter Davis Stan's NoTubes P/b Proferrin 1:59:51
27 Alessandro Defreitas 1:59:53
28 Yoelkis Aira dope 1:59:53
29 Osvaldo Delgado 1:59:58
30 Jeffrey Lyon 1:59:59
31 Stuart Lamb Synergy Racing Team 2:00:12
32 Adam Baskin Synergy Racing Team 2:00:12
33 Pedro Leon GS Palm Beach 2:00:14
34 Anthony Prioli Synergy Racing Team 2:01:34
Off The Back
35 Todd Lewis 2:25:33
Off The Back
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 13   Cat 3: 12   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeremy Willard 1:45:41.0
1
2 Erich Comdero 1:45:41.0
2
3 Rafael Jimenez 1:45:42.0
3
4 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club 1:45:42.0
4
5 Alexis Fernandez 1:45:42.0
5
6 John Steffen 1:45:43.0
6
7 Simon Weatherhead Naples Cyclery 1:45:43.0
7
8 John Wilkinson Naples Cyclery powered by T2 1:45:43.0
8
9 Michael Green 1:45:43.0
9
10 Ryan Marshall Naples Cyclery powered by T2 1:45:44.0
10
11 Vasilios Palekis University Bicycle Center 1:45:44.0
11
12 German Arango 1:45:44.0
12
13 Omelio Rufin 1:45:44.0
13
14 Matthew Strongin Cool Beans Racing 1:45:44.0
14
15 David Arquilla 1:45:44.0
15
16 Joseph Buckheit Naples Cyclery powered by T2 1:45:45.0
16
17 Tom Redpath Colavita Racing/Colavita Racing 1:45:45.0
17
18 Michael Tenzer Cool Beans Racing 1:45:45.0
18
19 Jaime Gomez Team JMR 1:45:45.0
19
20 Rick Rinella 1:45:46.0
20
21 Joe Rose 1:45:51.0
22 Keith Bukovan 1:45:55.0
23 Parrish Clark Naples Cyclery powered by T2 1:45:55.0
24 Michael Poremba 1:45:56.0
25 Christopher Wilcox Naples Velo 1:45:58.0
26 Peter Mcphedran 1:45:58.0
27 Matt Mccain 1:45:59.0
28 Justin Ruzicka 1:46:08.0
29 Eduardo Arboleda Interactive Metronome Developme 1:53:09.0
Off The Back
30 Junio Almonte 1:53:37.0
Off The Back
31 Jim Shene 2:04:29.0
Off The Back
32 John Beagle 2:05:25.0
Off The Back
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 17   Cat 5: 10   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Calixto Bello UCI CT: START - TRIGON CYCLING 2:32:38
Off The Front
2 Roslan Rivera BikeStreet USA 2:32:39
Off The Front
3 David Guttenplan AG Bicycles / Guttenplan Coachi 2:32:56
1
4 David Cueli EBP Racing Team 2:32:57
2
5 Jose Frank rodriguez EBP Racing Team 2:32:57
3
6 Yosvany Falcon Sharecane p/b Wheelandsprocket. 2:32:57
4
7 Joshua Thornton Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:32:57
5
8 Rainiel Sanchez Advanced Cycles pb/Topview Spor 2:32:57
6
9 Pedro Medina Advanced Cycles pb/Topview Spor 2:32:57
7
10 Chris Wolhuter Stan's NoTubes P/b Proferrin 2:32:57
8
11 Jacob Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin 2:32:58
9
12 Leonardo Martinez 2:32:58
10
13 Joshua Drew Advanced Cycles pb/Topview Spor 2:32:58
11
14 Frankie Gonzalez Interactive Metronome Developme 2:32:58
12
15 Raul Bello BikeStreet USA 2:32:59
13
Teammate Top 5: Roslan Rivera
16 Brian Domby 2:32:59
14
17 Maikel Matos BikeStreet USA 2:32:59
15
Teammate Top 5: Roslan Rivera
18 Lazaro Mencia Advanced Cycles pb/Topview Spor 2:32:59
16
19 Fred Amaya 2:32:59
17
20 Thomas Gibbons EBP Racing Team 2:32:59
18
Teammate Top 5: David Cueli
21 Giancarlo Bianchi AG Bicycles / Guttenplan Coachi 2:33:00
19
Teammate Top 5: David Guttenplan
22 Rolando Hernandez GearLink Racing INC. 2:33:00
20
23 Yip Tsang BikeStreet USA 2:33:00
21
Teammate Top 5: Roslan Rivera
24 Dan Valdes Cool Beans Racing 2:33:00
22
25 Andrew Holland Naples Cyclery powered by T2 2:33:00
23
26 Fredd Matute 2:33:01
24
27 Sean Barry 2:33:01
25
28 John Loehner Stan's NoTubes P/b Proferrin 2:33:01
26
29 Ashton Hulscher 2:33:02
27
30 Luis Zayas EBP Racing Team 2:33:02
28
Teammate Top 5: David Cueli
31 Ruben Delcristo BLUE STAR-BOOM Development Team 2:33:02
29
32 Jonathan Bowerman Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:33:02
30
33 Gunter Hermanni EBP Racing Team 2:33:02
31
Teammate Top 5: David Cueli
34 Michael Robinson Naples Cyclery powered by T2 2:33:02
32
35 Bruno Moreirr 2:33:03
33
36 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin 2:33:54
Off The Back
37 Jimmy Page FloridaVelo/Florida Velo 2:39:23
Off The Back
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 13   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Parsons Rose Bandits 1:50:05
1
2 Ambre Levy Pink Panthers Cycling Team/GS P 1:50:05
2
3 Dawn Decaminada WestCoastCycling PB STS Bikes/H 1:50:06
3
4 Samantha Heinrich WestCoastCycling PB STS Bikes/H 1:50:06
4
5 Liz Gerrity Rose Bandits 1:50:06
5
Teammate Win: Laura Parsons
6 Sheila Cousins Morgan Stanley Cycling Team 1:50:06
6
7 Nadia Latzgo ExergyTWENTY16 1:50:06
7
8 Meaghan Bryan Rose Bandits 1:50:07
8
Teammate Win: Laura Parsons
9 Tish Kelly FloridaVelo/Florida Velo 1:50:07
9
10 Amy Plotkin Rose Bandits 1:50:07
10
Teammate Win: Laura Parsons
11 Romina Mok 1:50:07
11
12 Sandra Pehl Florida Velo 1:51:03
Off The Back
13 Alexandra Gonzenbach Rose Bandits 1:52:54
Off The Back
Teammate Win: Laura Parsons
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marjolein Pawlus Cycle Sport Concepts Tampa 1:38:23
1
2 Amy Good High Velocity Racing 1:38:24
2
3 Laurie King Lakeland Endurance Company LLC/ 1:38:24
3
4 Laura Thompson Cushman & Wakefield Racing/Lamo 1:38:24
4
5 Sherry Marquis High Velocity Racing 1:38:24
5
6 Laura Jorgensen 1:38:25
6
7 Alexandra Danforth 1:38:25
7
8 Leslie Swanson 1:38:25
8
9 Maureen Smith Cool Beans Racing 1:38:25
9
10 Stacy Lennard Cool Beans Racing 1:38:25
10
11 Leah Mantle VeloBrew Cycling Club 1:38:25
11
12 Pippa Greenberg Cool Beans Racing 1:38:25
12
13 Nicole Perkovich 1:38:26
13
14 Paige Kelly 1:38:26
14
15 Lidianys Rodriguez 1:38:26
15
16 Michelle Bazargan High Velocity Racing 1:38:26
16
Teammate Top 5: Amy Good
17 Nancy Porter High Velocity Racing 1:38:26
17
Teammate Top 5: Amy Good
18 Unknown Rider 1:38:27
18
19 Lisa Schneider High Velocity Racing 1:39:07
Off The Back
Teammate Top 5: Amy Good
20 Victoria Chernin High Velocity Racing 1:39:25
Off The Back
Teammate Top 5: Amy Good
21 Karen Lapekas Cool Beans Racing 1:40:04
Off The Back
22 Annette Johnson High Velocity Racing 1:40:31
Off The Back
Teammate Top 5: Amy Good
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 17   Cat ?: 2