Log In
Chain of Lakes Cycling Classic - RR • Mar 2 2013
Mostly Cloudy, 54 degrees, wind 16 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lachlan Hovius AAA Cycling Team 0:00:00
1
2 Nicolas Raffinengo Interactive Metronome Development 0:00:00
2
3 Jackson Mehr TBTS Junior Cycling 0:00:00
3
4 Joel Hovius AAA Cycling Team 0:00:00
4
Teammate Win: Lachlan Hovius
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Comfort West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 0:00:00
1
2 Stephen Sodergren ISCorp Cycling 0:00:00
2
3 Zachary West Unattached 0:00:00
3
4 Hunter Smith AAA Cycling Team 0:00:00
4
5 Christopher Hurst Unattached 0:00:00
5
6 Carsten Canchola Unattached 0:00:00
6
7 Dominique Mcconnell AAA Cycling Team 0:00:00
7
Teammate Top 5: Hunter Smith
8 Jonathan Bracero Unattached 0:00:00
8
9 Emile Therrien VeloBrew Cycling Club 0:00:00
9
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sandor A. jr. delgado Interactive Metronome Development
2 Nicholas Garcia Interactive Metronome Development Teammate Win: Sandor A. jr. delgado
3 Josue Perez Blue Star- Boom Development Team
4 Ian Mcshane Red Zone Cycling
5 Julio Revoredo Unattached
6 Nathaniel Worcester Team Boris Cycling
7 Dylan Baker Unattached
8 Maxwell Eisenberg LCTrainsmart Sports Club
9 Aaron Crawford Pure Racing
10 Kole Copple Unattached
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Ferreiro Blue Star- Boom Development Team 0:00:00
1
2 Joshua Detwiler Winter Springs Cycling 0:00:00
2
3 David Abusiewiez LCTrainsmart Sports Club 0:00:00
3
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis Tolson Kentucky Flyers Cycling Inc 1:34:33
1
2 Glenn Schneider GS Palm Beach 1:34:33
2
3 Shaun Redman GS Palm Beach 1:34:33
3
4 Stuart Lamb Synergy Racing Team 1:34:33
4
5 Brian Davis Treasure Coast Cycling Association 1:34:33
5
6 Peter Galvin Orlando Velo 1:34:34
6
7 Mark Stein Florida Velo 1:34:34
7
8 Paul Harris Hoovers Market 1:34:34
8
9 Carlos Soler Vision Quest LLC 1:34:34
9
10 Peter King VeloBrew Cycling Club 1:34:34
10
11 John Tanner BikeStreet USA 1:34:35
11
12 Christopher Wilcox Naples Velo 1:34:35
12
13 David Kroupa BikeStreet USA 1:34:35
13
14 Steven Griffith Unattached 1:34:35
14
15 Ed Lally Unattached 1:34:35
15
16 Glenn Harsin Florida Velo 1:34:35
16
17 Julius Aulisio Treasure Coast Cycling Association 1:34:35
17
Teammate Top 5: Brian Davis
18 Allen Mcmurtry Unattached 1:34:35
18
19 Charles Carpenter Vision Quest LLC 1:34:35
19
20 Steve Noble Infinity Bike Shop 1:34:35
20
21 Steve Renner West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 1:34:35
21
22 John Gibson Unattached 1:34:36
22
23 Jim Quasius GearLink Racing INC. 1:34:36
23
24 Graham White Florida Velo 1:34:36
24
25 Christopher Burrough Infinity Bike Shop 1:34:36
25
26 Downs Spitler Florida Velo 1:34:36
26
27 Thomas Kerr Florida Velo 1:34:36
27
28 Michael Rowe GS Palm Beach 1:34:37
28
Teammate Top 5: Glenn Schneider
29 Michael Adams GearLink Racing INC. 1:34:37
29
30 Jeffrey Comfort Vision Quest LLC 1:34:40
31 Michael Rigby Atlantic Shores Velo 1:34:42
32 Charles Kelly jr Naples Velo 1:34:44
33 Chris Klemz Florida Velo 1:35:03
34 Rick Nemitz Unattached 1:43:51
Off The Back
35 William Tittle GS Palm Beach 1:44:14
Off The Back
Teammate Top 5: Glenn Schneider
36 Michael Ploch GearLink Racing INC. 2:04:06
Off The Back
37 Mark Schwab Unattached 2:04:26
Off The Back
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 11   Cat 4: 10   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Frenette Unattached 1:34:35
2 Marcus Watters Infinity Bike Shop 1:34:35
3 Paul Evans VeloBrew Cycling Club 1:34:35
4 Larry Mengelkoch Florida Velo 1:34:35
5 Manuel Aguilera Relentless Bicycles 1:34:37
6 David Butcher Atlantic Shores Velo 1:34:50
7 Thomas Lobdell Scarlet Fire 1:34:55
8 Bruce Camacho Unattached 1:43:22
9 Charles Griffiths GearLink Racing INC. 0:34:17
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Grant Potter Graner - Stradalli Cycle 2:00:15
1
2 Allison Anjos Unattached 2:00:16
2
3 Julio Rojas GS Palm Beach 2:00:16
3
4 Pablo Santa cruz Florida Velo 2:00:16
4
5 Armando Hernandez Aginity Cycling 2:00:16
5
6 Michael Mcshane Kentucky Flyers Cycling Inc 2:00:16
6
7 James Doan Unattached 2:00:16
7
8 Didier Fresne Florida Velo 2:00:17
8
Teammate Top 5: Pablo Santa cruz
9 Ivan Franco BikeStreet USA 2:00:17
9
10 Anthony Prioli Synergy Racing Team 2:00:19
10
11 Yosvani Rosell University Bicycle Center 2:00:19
11
12 Michael Starr Atlantic Shores Velo 2:00:28
13 Steven Mlujeak Graner - Stradalli Cycle 2:00:40
1
Teammate Win: Grant Potter
14 Ronaldo Tavares Unattached 2:00:40
2
15 Alessandro Defreitas Unattached 2:00:40
3
16 Ken Vida Graner - Stradalli Cycle 2:00:41
4
Teammate Win: Grant Potter
17 Jose Casas Aginity Cycling 2:00:41
5
Teammate Top 5: Armando Hernandez
18 Vincent Cook Synergy Racing Team 2:00:41
6
19 Ernie Pena University Bicycle Center 2:00:42
7
20 Amir Wexler GS Palm Beach 2:00:42
8
Teammate Top 5: Julio Rojas
21 David Thorpe Unattached 2:00:42
9
22 Raife Snover zMotion Cycling Team/Club 2:00:42
10
23 Chuck Holstein Florida Velo 2:00:42
11
Teammate Top 5: Pablo Santa cruz
24 Sean Coleman US Military Cycling Team Fueled by 2:00:43
12
25 Kevin Parker Boston Mountain Cyclist 2:00:44
13
26 Ross Williams Boston Mountain Cyclist 2:00:44
14
27 Kurt Phillips Boston Mountain Cyclist 2:00:44
28 Alan Korhonen Synergy Racing Team 2:00:45
29 Roberto Chamizo Aginity Cycling 2:00:45 Teammate Top 5: Armando Hernandez
30 Guy Preston VeloBrew Cycling Club 2:00:45
31 Geoffrey Lanier Synergy Racing Team 2:00:46
32 Corbett Brown Compass Cycling Team 2:00:46
33 Scott Atkins GearLink Racing INC. 2:00:49
34 Victor Rodriguez GS Palm Beach 2:00:49 Teammate Top 5: Julio Rojas
35 Michael Barman East Point Track Club 2:00:49
36 Jose Hernandez Atlantic Shores Velo 2:00:51
37 Blain Reeves BikeStreet USA 2:00:51
38 Oscar Flores GS Palm Beach 2:00:52 Teammate Top 5: Julio Rojas
39 Mark Poteet Synergy Racing Team 2:00:53
40 Andres Munera Synergy Racing Team 2:00:53
41 Ken Schofield BikeStreet USA 2:00:58
42 Anthony Maisto Florida Velo 2:00:58 Teammate Top 5: Pablo Santa cruz
43 Osvaldo Delgado Unattached 2:00:58
44 Vance James Boston Mountain Cyclists 2:01:00
45 Ralph Schroeder Tower Racing 2:01:01
46 David Reilly Vision Quest LLC 2:01:02
47 Adam Baskin Synergy Racing Team 2:01:02
DNF Stephen Selby Orlando Velo 1:29:34
DNF Mark Hewitt GS Palm Beach 0:59:02 Teammate Top 5: Julio Rojas
DNF David Alexandrou Synergy Racing Team 0:00:04
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 25   Cat 3: 14   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eduardo Arboleda Interactive Metronome Development 2:29:35
2 Fred Amaya AG Bicycles / Guttenplan Coaching 2:30:56
3 David Pavlik Unattached 2:30:59
4 Jose Armas GS Palm Beach 2:31:02
5 Sebastian Morfin Interactive Metronome Development 2:32:10 Teammate Win: Eduardo Arboleda
6 Julio Prida University Bicycle Center 2:35:38
7 Almo Cattani Unattached 2:46:00
8 Jorge Garcia Unattached 2:46:01
9 Henry Pavlik Unattached 2:46:01
10 Ryan williams Unattached Unattached 2:46:20
11 Jason Brandt Hoovers Market 2:48:37
12 John P gilbert Interactive Metronome Development 2:48:39 Teammate Win: Eduardo Arboleda
13 Kevin Eggart Cool Beans Racing 2:48:41
14 Christopher Rupe GearLink Racing INC. 2:49:34
15 Christian Page NorEast Cycling 2:52:44
16 Joel Gayle Unattached 2:52:50
17 David Wilson VeloBrew Cycling Club 3:00:43
DNF Marc Boults Naples Cyclery powered by T2 2:14:21
DNF Christopher Sodergren Racers Against Childhood Cancer 1:53:58
DNF James Maffucci Unattached 1:45:01
DNF Todd Lewis Unattached 2:18:16
DNF Chris Mcgrath Unattached 1:00:05
DNF Josue Perez Blue Star- Boom Development Team 3:45:02
DNF Steven Kurth Treasure Coast Cycling Association 1:03:44
DNF James Gunter VeloBrew Cycling Club 0:00:09
DNF Alex Couture Relaj Cycling 1:11:49
DNF Hayden Blom Monticello Velo Club 1:33:40
Finishers: Cat 3: 25   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Kelly Naples Cyclery powered by T2 1:35:43
1
2 Miki Paulauskas LCTrainsmart Sports Club 1:35:44
2
3 Marcin Rutkowski GearLink Racing INC. 1:35:45
3
4 Wojtek Dyszkiewicz Uptown Cycles 1:35:45
4
5 Shay Soprenuk University of Central Florida 1:35:46
5
6 John Wilkinson Naples Cyclery powered by T2 1:35:46
6
Teammate Win: Kyle Kelly
7 Michael Green Ruca Racing 1:35:47
7
8 Jorge Caba Unattached 1:37:51
1
9 Unknown Rider Unattached 1:37:52
2
10 Moses Bernard GearLink Racing INC. 1:37:52
3
Teammate Top 5: Marcin Rutkowski
11 Juancarlos Rivera University Bicycle Center 1:37:52
4
12 Nicholas Garcia Interactive Metronome Development 1:37:53
5
13 Jason Davis Hoovers Market 1:37:54
6
14 Forrest Ashby VeloBrew Cycling Club 1:37:55
7
15 Andrew Axmacher Hoovers Market 1:38:10
16 Todd Brandenburg Orlando Road Club Inc 1:39:14
Off The Back
17 Kevin Koth Unattached 1:41:32
Off The Back
18 Juan Marrufo University Bicycle Center 1:41:33
Off The Back
19 David Wubbenhorst Velo's Cyclery 1:41:33
Off The Back
20 Robert Comfort West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 1:41:37
Off The Back
21 David Abusiewiez LCTrainsmart Sports Club 1:54:03
Off The Back
Teammate Top 5: Miki Paulauskas
22 Heriberto Sanchez LCTrainsmart Sports Club 2:01:34
Off The Back
Teammate Top 5: Miki Paulauskas
DNF Luis Torres Atlantic Shores Velo 1:10:26
DNF Ricky Zanker Unattached 1:11:37
DNF Mike Montgomery Unattached 0:32:27
DNF Mateo Sanchez LCTrainsmart Sports Club 1:07:57 Teammate Top 5: Miki Paulauskas
DNF Byron Becker GearLink Racing INC. 0:32:27 Teammate Top 5: Marcin Rutkowski
Finishers: Cat 4: 23   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ihorys Casals Cycle Sport Concepts Tampa 1:34:06
1
2 Craig Smith Unattached 1:34:07
2
3 Jeremy Willard Compass Cycling Team 1:34:07
3
4 Greg Pickren Unattached 1:34:07
4
5 Vasilios Palekis University Bicycle Center 1:34:07
5
6 Christopher Olson VeloBrew Cycling Club 1:34:08
6
7 Eric Brewer Orlando Road Club Inc 1:34:08
7
8 John Heinrich Unattached 1:34:08
8
9 Robert Dejose Unattached 1:34:08
9
10 Luis Torres Atlantic Shores Velo 1:34:08
10
11 Eric Specht Compass Cycling Team 1:34:08
11
Teammate Top 5: Jeremy Willard
12 David Price West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 1:34:08
12
13 Jeff Leonard Compass Cycling Team 1:34:08
13
Teammate Top 5: Jeremy Willard
14 Dave Severn Cool Beans Racing 1:34:08
14
15 Robert Link VeloBrew Cycling Club 1:34:09
15
16 Morgan Watt Unattached 1:34:09
16
17 Roman Pino Compass Cycling Team 1:34:09
17
Teammate Top 5: Jeremy Willard
18 Aj Maqueira West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 1:34:09
18
19 Alexis Fernandez Unattached 1:34:09
19
20 Douglas Smith GearLink Racing INC. 1:34:09
20
21 Omar Aspiro Unattached 1:34:09
21
22 Rafael Jimenez GS Palm Beach 1:34:09
22
23 Keith Stanton GearLink Racing INC. 1:34:09
23
24 John Hovius AAA Cycling Team 1:34:09
24
25 Christian Viera Galiz Cycling Team 1:34:10
25
26 Jaime Gomez Team JMR 1:34:10
26
27 Mark Sinclair West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 1:34:10
27
28 Omar Quddus Compass Cycling Team 1:34:10
28
Teammate Top 5: Jeremy Willard
29 Steve Boyd Atlantic Shores Velo 1:34:10
29
30 German Arango Unattached 1:34:11
30
31 Paul Chrostowski Unattached 1:34:11
31
32 Tom Redpath Colavita Racing Inc. 1:34:11
32
33 Robert Younis VeloBrew Cycling Club 1:34:11
33
34 James Rodriguez West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 1:34:12
34
35 Josue Perez Sun Cycling Team 1:34:13
35
36 Jerome Ferson Unattached 1:34:13
36
37 Hugo Casanas Aginity Cycling 1:34:23
Off The Back
38 Jorge Padron Unattached 1:34:24
Off The Back
39 Mickey Singer Unattached 1:34:26
Off The Back
40 Yampier Herrera Atlantic Shores Velo 1:34:27
Off The Back
41 Tim Ballenger Compass Cycling Team 1:34:31
Off The Back
Teammate Top 5: Jeremy Willard
42 Jakub Rehacek Unattached 1:34:41
Off The Back
43 Kevin Abbate GS Palm Beach 1:34:43
Off The Back
44 Keith Bukovan Unattached 1:46:00
Off The Back
45 Randall Dial Cycle Sport Concepts Tampa 1:07:26
Off The Back
Teammate Win: Ihorys Casals
46 Thomas Steinbacher Graner - Stradalli Cycle 2:36:22
Off The Back
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 26   Cat 5: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Chandler EBP Racing Team 1:35:43
Off The Front
2 Keith Litzell Sarasota Cycling Club 1:37:51
1
3 Carlos Rios Floridaracing.net 1:37:52
2
4 John Conway West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 1:37:52
3
5 Kyle Markel Team Fueled by Mila 1:37:53
4
6 Omar Machiste Colavita Racing Inc. 1:37:53
5
7 Michael Overman Unattached 1:37:53
6
8 Claudio Borimonoff Florida International University 1:37:54
7
9 Alfredo Pineda Unattached 1:37:54
8
10 Mike Ferreiro Blue Star- Boom Development Team 1:37:56
9
11 Evan Darling Unattached 1:37:59
12 Tyler Aquino Unattached 1:38:09
13 Julio Revoredo Unattached 1:38:23
14 Ken Yoder Unattached 1:38:23
15 Patrick Liebig Naples Cyclery powered by T2 1:39:31
Off The Back
16 Kyle Gibbs Relentless Bicycles 1:41:37
Off The Back
17 Maxwell Eisenberg LCTrainsmart Sports Club 1:43:32
Off The Back
18 William Fruecht KnoxVelo Club 1:44:58
Off The Back
19 Ignacio Benitez Unattached 1:48:04
Off The Back
20 John Marino Unattached 1:51:56
Off The Back
21 Christian Rowe Team Fueled by Mila 1:51:58
Off The Back
Teammate Top 5: Kyle Markel
22 Randy Sprigg GearLink Racing INC. 1:52:26
Off The Back
23 Junio Almonte Unattached 1:52:36
Off The Back
DNF Evan Benderson Buffalo Bicycling Club Inc. 0:00:22
DNF Dylan Baker Florida Velo 0:37:52
DNF Lewis Jones Unattached 1:20:02
DNF Steve Boyd Atlantic Shores Velo 1:15:27
DNF Joshua Detwiler Winter Springs Cycling 1:07:57
DNF Ed Lally Unattached 1:13:57
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 25   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Guttenplan AG Bicycles / Guttenplan Coaching 2:25:31
Off The Front
2 Thomas Gibbons EBP Cycling Team 2:25:33
Off The Front
3 Calixto Bello Start-Trigon Cycling Team 2:25:45
Off The Front
4 Steven Perezluha Unattached 2:26:00
Off The Front
5 Joshua Thornton Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 2:27:51
1
6 Shane Braley Champion System p/b Stan's NoTubes 2:27:52
2
7 Rainiel Sanchez Atlantic Shores Velo 2:27:52
3
8 Coulton Hartrich Globalbike Racing 2:27:53
4
9 Yip Tsang BikeStreet USA 2:27:54
5
10 Eric Stubbs GearLink Racing INC. 2:27:56
6
11 Shawn Gravois Globalbike Racing 2:28:02
12 Derek Schanze GearLink Racing INC. 2:28:08
13 Neal Shepherd Century Road Club Assoc 2:28:18
14 Todd Sanders FASTER Performance Center 2:28:33
15 Jimmy Page Florida Velo 2:30:14
16 Raul Bello BikeStreet USA 2:30:14
17 Lucas Wardein Century Road Club Assoc 2:30:55
18 Philip Elliott Bill Bone Racing Team 2:30:58
1
19 Radulian Pop GearLink Racing INC. 2:30:58
2
20 Andres Alayon Interactive Metronome Development 2:30:58
3
21 Dustin White VeloBrew Cycling Club 2:30:59
4
22 Alexander Gil AG Bicycles / Guttenplan Coaching 2:30:59
5
Teammate Win: David Guttenplan
23 David Monismith GearLink Racing INC. 2:30:59
6
24 Ashton Hulscher Unattached 2:31:00
7
25 Lazaro Mencia Atlantic Shores Velo 2:31:00
8
26 Tomas Velez Veloce Speedwear Cycling 2:31:00
9
27 Brent Bell Compass Cycling Team 2:31:00
28 Shannon Lawrence Unattached 2:31:01
29 Andrew Holland Naples Cyclery powered by T2 2:31:01
30 Roy Foley Veloce Speedwear Cycling 2:31:09
31 Ruben Delcristo Blue Star- Boom Development Team 2:31:12
32 Nate Adler Atlantic Shores Velo 2:31:14
33 Steven Baltic Ride N Roll Cyclery 2:31:16
34 Frankie Gonzalez Interactive Metronome Development 2:31:19
35 Jeremy smith Hoover's essential health market Hoovers Market 2:31:20
36 Rolando Hernandez GearLink Racing INC. 2:31:30
37 Sean Barry Unattached 2:31:45
Off The Back
38 Joshua Drew Atlantic Shores Velo 2:32:05
Off The Back
DNF Ward Bates Compass Cycling Team 1:31:08
DNF Maikel Matos BikeStreet USA 0:58:28
DNF Adam Skindel University of South Florida 2:02:57
DNF Andres Munera Synergy Racing Team 0:00:14
DNF Mark Poteet Synergy Racing Team 0:38:24
DNF Brian Domby Ride N Roll Cyclery 1:59:32
DNF Bruno Moreira Veloce Speedwear Cycling 1:40:45
DNF Scott Cugno Pioneer Mortgage pb Yourkey.com 0:29:08 Teammate Top 5: Joshua Thornton
DNF Patrick Uhler Unattached 1:54:15
DNF Craig Creeden Unattached 1:34:05
DNF Henry Willis AG Bicycles / Guttenplan Coaching 2:06:11 Teammate Win: David Guttenplan
DNF Pedro Medina Atlantic Shores Velo 0:58:29
Finishers: Cat 1: 19   Cat 2: 28   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ava Sykes TBTS Junior Cycling 0:00:00
1
2 Emma Cavendish Unattached 0:00:00
2
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lily Worcester Team Boris Cycling 0:00:00
1
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emily Cooper AAA Cycling Team
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Whitsitt Compass Cycling Team 1:51:02
1
2 Marjolein Pawlus Cycle Sport Concepts Tampa 1:51:03
2
3 Debbie Phelps Infinity Bike Shop 1:51:03
3
4 Julie Mckenzie Lakeland Endurance Company LLC 1:51:03
4
5 Kristy Neuenschwander Brick City/St Pete Bicycles 1:51:05
5
6 Sue Hensley Atlantic Shores Velo 1:51:05
6
7 Tish Kelly Florida Velo 1:51:05
7
8 Bethany Sodergren Baraboo Sharks 2:04:42
Off The Back
9 Earlena Ingham Unattached 2:15:59
Off The Back
Finishers: Cat 3: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Lyon Rose Bandits 1:58:59
1
2 Stacy Lennard Unattached 1:58:59
2
3 Maureen Smith Cool Beans Racing 1:58:59
3
4 Pippa Greenberg Cool Beans Racing 1:59:01
4
5 Laura Thompson Lamorinda Cycling Club 1:59:01
5
6 Laurie King Lakeland Endurance Company LLC 1:59:02
6
7 Alexandra Danforth Unattached 1:59:02
7
8 Aurora Lamperetta Unattached 1:59:03
8
9 Sharon Williams Lakeland Endurance Company LLC 1:59:03
9
10 Jean Toth Savannah Wheelmen 1:59:03
10
11 Erin Rothrock Unattached 1:59:03
11
12 Tara Smith Lakeland Endurance Company LLC 1:59:04
12
13 Rita Toutounji Team Fueled by Mila 1:59:07
14 Dory Diavelone Savannah Wheelmen 1:59:10
15 Christina Markel Team Fueled by Mila 1:59:13
16 Annette Johnston Savannah Wheelmen 1:59:46
Off The Back
17 Trudi Franzel Savannah Wheelmen 1:59:50
Off The Back
18 Patty Schmaedere Unattached 2:00:07
Off The Back
19 Elizabeth Rosenbusch Unattached 2:00:55
Off The Back
20 Dinah Philips Team Fueled by Mila 2:01:23
Off The Back
21 Connie Schwab Unattached 2:20:00
Off The Back
DNF Christy Cook Savannah Wheelmen 0:00:15
DNF Cynthia Manning AAA Cycling Team 1:24:14
Finishers: Cat 4: 20   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Heinrich West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 1:45:29
Off The Front
2 Ambre Levy GS Palm Beach 1:51:02
1
3 Dawn Decaminada West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 1:51:02
2
Teammate Win: Samantha Heinrich
4 Elizabeth Morse hill BikeStreet USA 1:51:02
3
5 Nadia Latzgo ExergyTWENTY16 1:51:03
4
6 Kimberly Vaughan West Coast Cycling p/b STS Bikes/Ha 1:51:04
5
Teammate Win: Samantha Heinrich
7 Zoe Mullins ExergyTWENTY16 1:51:04
6
Teammate Top 5: Nadia Latzgo
8 Heather Davis Unattached 1:51:08
DNF Sandra Pehl Florida Velo 1:13:52
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7