Log In
Ris Van Bethel • Mar 10 2013
Series: NEBRA 2013
Clear, 41 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Whaley Bethel Cycle Sport Club
2 Roger Parmalee CRCA/sixcycle/RK&O
3 Stefan Singer century road club
4 Chris Strumolo CRCA/Dave Jordan Racing
5 Bryan Haas Exposition Wheelman
6 Sammy Moseley CRCA/Junior Development
7 Justin Tyberg Black Tie Sports / Spine
8 Jeff Murray
9 Edward Greene essex county velo
10 Michael Shinall green line velo
11 Edenilson Dasilva navone studios
12 Oliver Davis CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Top 5: Roger Parmalee
13 Akira Sato Expo Wheelmen
14 William Bosch bethel cycle sport Teammate Win: Ian Whaley
15 Gabriel Remillard clr
16 Michael Sernyak Zane's Cycle Club
17 Guy Poirier bethel cycle Teammate Win: Ian Whaley
18 Corey Morenz century road club Teammate Top 5: Stefan Singer
19 Frank Arroyo
20 Juan Dejesus
21 Erik Markewich Farm Team Cycling
22 Ashley S doane CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Top 5: Roger Parmalee
23 Alvaro Betancur Cafeteros Cycling Club
24 Sam Morkal williams CRCA Junior Development
25 Joe Straub Signature Cycles/Rockstar Games
26 Sam Dodge stage 1 cycling
27 Jeffrey Weaver devils gear
28 Matthew Lang Unattached
29 Benjamin Fackler CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Top 5: Roger Parmalee
30 Lorenzo Grippo Black Tie Sports / Spine
31 Vincent Lore Bethel Cycle Sport Club Teammate Win: Ian Whaley
32 Daniel Cleiman CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Top 5: Roger Parmalee
33 Andrew Meunier Pawling Cycle & Sport
34 Ross Baldwin Unattached
35 Brian Wolf Team Rockstar Games / Signature Cyc
36 Robert Carmen Team Edge
37 Bryan Fried CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Top 5: Roger Parmalee
38 Laurence Merling unattached
39 Meredith Moran CRCA/Rockstar Games/Signature Cycle
40 Edward Greene essex county velo
41 Dennis Johnston GHCC Central Wheel
42 Edson Boaron navone studios
43 Dwayne Melton CLR
44 Christopher Kiss laurel bicycle club
45 Vassos Kyprianou Bethel Cycle Sport Club Teammate Win: Ian Whaley
46 Bruce Schwartz CRCA/enduranceWERX
47 Craig Kennedy Eastern Bloc Cycling
48 Tom Robson Bethel Cycle Sport Teammate Win: Ian Whaley
49 Ken Plundeke
50 Michael Norton Cyclonauts Racers
51 Dan Goldberg Stage 1/Fusion Think
52 Bruce Weinberg CCB Racing
53 Emily Underwood century road club Teammate Top 5: Stefan Singer
54 Dwayne Nosworthy Bethel Cycle Teammate Win: Ian Whaley
55 Michael Maloney Cyclonauts Racers
56 Michael Anderson CRCA / FGX Racing
57 Etsu Taniguchi CRCA / FGX Racing
58 Michael Kuehn CRCA / FGX Racing
59 John Brown
60 Charles Bird CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Top 5: Roger Parmalee
61 Matthew Vandivort CRCA/Sixcycle-RK&O Teammate Top 5: Roger Parmalee
62 Leonard Galati century road club Teammate Top 5: Stefan Singer
Starters:78   Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 44   Cat 4: 11   Cat 5: 2   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lorenzo Serra Pawling Cycle & Sport
2 Steve Kang CRCA/Breakaway Courier
3 Kenneth Reilly Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
4 Myles Partellow Purium Health Products
5 Sammy Moseley CRCA/Junior Development
6 Paul Lestage Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
7 James Dao Breakaway Courier/CRCA Teammate Top 5: Steve Kang
8 Simon Oddy CRCA/ Breakaway Courier Teammate Top 5: Steve Kang
9 Oliver Davis CRCA/Sixcycle-RK&O
10 Mark Pattinson
11 Dwayne Nosworthy Bethel Cycle
12 Scott Prosser Cycle-Smart Grassroots
13 Eric Mclaughlin CRCA/FGX Racing
14 Tom Siano
15 Sung Pak Team Danbury Audi
16 Gene Primomo capital bicycling
17 Brian Kelley Pawling Cycle & Sport Teammate Win: Lorenzo Serra
18 Matthew Lang Unattached
19 Henry Chan Pawling Cycle & Sport Teammate Win: Lorenzo Serra
20 Will Vallar
21 Roger Billharz Pawling Cycle & Sport Teammate Win: Lorenzo Serra
22 Steven Levine Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul Teammate Top 5: Kenneth Reilly
23 Craig Thaler Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul Teammate Top 5: Kenneth Reilly
24 David Kahn devils gear
25 Andrew Meunier Pawling Cycle & Sport Teammate Win: Lorenzo Serra
26 Joshua Salit Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul Teammate Top 5: Kenneth Reilly
27 Mark Adler
28 #n/a #n/a #N/A
29 Kyle Herlihy C3 RACING
30 Nathaniel Shurack Cycling Concepts Racing Team
31 Michael Markowicz Cycling Concepts Racing Team
32 Paul Casey Central Wheel
33 Thomas Hill The Bicycle Depot
34 Jason Yoakum Bethel cycle
35 Jeffrey Mckay Unattached
36 Ed Wolf Bethel Cycle
37 Andrew Lawson cheshire cycle
38 Karl Schipul cycle fitness
39 Reed Rubey CRCA / FGX Racing
40 Dean Robert Target Training
41 Ted Haack Cycle Craft/Bulldogs
42 Charles Bird CRCA/Sixcycle-RK&O
43 Aaron Williams Unattached
44 David Stauffer Target Training
45 James Swift navone
46 Matthew Mcpartland Bethel Cycle
47 David Kell
48 Nathan Coste Laurel Bike Club
49 Chris Budden
50 Robert Winter Cycling Concepts Racing Team
51 Robert Kelley Pawling Cycle & Sport Teammate Win: Lorenzo Serra
Starters:52   Finishers: Cat 4: 45   Cat 5: 1   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Fuller Competitive Edge Cycling
2 Michael Staropoli Sherpa
3 Harold Chang Westwood Velo
4 Alex Kalbfell Team Bikeway.com
5 Josh Egan Createx-Benidorm
6 Dwight Johnson Laurel BC
7 Aaron Rossi 0
8 Adam Duarte Black Tie Sports / Spine
9 Alexander Semkow Bethel Cycle
10 Anthony Sambrato Westwood Velo Teammate Top 5: Harold Chang
11 Lars Liebmann Bikeway.com
12 Bruce Turner Target Training
13 Eddy Pagan
14 Gregory Tembeck Bikeway
15 Scott Decoteau Competitive Edge Cycling Teammate Win: Brian Fuller
16 Kurt Daniello Laurel
17 Tim Downs Full Throttle Endurance Racing
18 David Harrison
19 Rory Derwin Central Wheel GHCC
20 Clemson Smith
21 Evan Fox
22 Andrew Reardon Unattached
23 Gary Hoehne Team Deathrow Velo
24 Dennis Rutherford
25 Edward Blank NEBC pb CyleLoft
26 Bjoern Stoecker
27 David King Spokes Deep
28 Kerney Christian Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
29 Sean Roach
30 Jeff Baringer
31 Mike Watch Bicycle Doctor
Starters:44   Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 25   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Doran
2 Daniel Fox Corner Cycle
3 Gary Steinberg
4 Ian Farrar purium health products
5 Michael Sernyak Zane's Cycle Club
6 Glenn Babikian Signature Cycles/Rockstar Games
7 Joe Straub Signature Cycles/Rockstar Games
8 Michael Norton Cyclonauts Racers
9 Rich Foley TARGETRAINING | TRI&CYCLE
10 Christian Kaefer
11 Keith Hala finkraft
12 Brian Wolf Team Rockstar Games / Signature Cyc
13 Etsu Taniguchi CRCA / FGX Racing
14 Jeffrey Mckay Unattached
15 Maximino Veiga TARGETRAINING | TRI&CYCLE
16 Steven Smith Paceline Sports
17 Rick Spear TARGETRAINING | TRI&CYCLE
18 Christopher Mcneil Unattached
19 Christofer Dehahn Brauer/Mick Management
20 Marc Kingsley Inn at Cooperstown/Paceline Sports
21 Christopher Mcneil Unattached
22 Vassos Kyprianou Bethel Cycle Sport Club
23 Douglas Crane Cafeteros Cycling Club
24 Alvaro Betancur Cafeteros Cycling Club
25 Myles Partellow Purium Health Products Teammate Top 5: Ian Farrar
26 Frank Arroyo
27 Steven Suto Signature Cycles/Rockstar Games
28 Craig Thaler Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
29 Reid Hanford mystic velo
30 Cheryl Wolf Team Rockstar Games/Signature Cycle
31 #n/a #n/a #N/A
32 Matthew Stuart Central Wheel- GHCC
33 Steven Levine Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
34 Bruce Schwartz CRCA/enduranceWERX
35 Patrick Cunningham twz masters cycling
36 Richard Broderick
37 Andrew Gillis Team Danbury Audi
38 Richard Linsky
39 James Bouderau Cannibal-Velo Club
40 Miguel Torres jr Cheshire Cycle Racing
41 Andrew Williams RUUD Racing / TVC
42 Gene Primomo capital bicycling
43 Donald Fuchs
44 Ellen Reichel East End LLV
45 James Swift navone
46 Charles Mattison Sherpa
47 Kenneth Reilly Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
48 Casey Gawlak Tarmac Cycling / Iron Bridge Consul
49 Keith Hala finkraft
50 Carol-lynn Mills CRCA/ Houlihan Lokey
51 Edward Nolan Kissena
52 #n/a #n/a #N/A
53 Patrick Lynch Unattached
54 Ken Plundeke
55 Jack Mullen Sherpa
56 Lyn Mccabe Central Wheel
57 John Brown
58 Richard Magee Expo Wheelmen
59 Steven Cermola Laurel Bicycle Club
60 Michael Maloney Cyclonauts Racers
61 Gabriel Dunn Bethel Cycle Sport Club
62 Morgan Stebbins Signature Cycles/Rockstar Games
Starters:65   Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 5   Cat 3: 38   Cat 4: 16   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Rosenholtz green line velo
2 Ryan Serbel Aetna Cycling Team p/b Charlescoach
3 Eneas Freyre target training
4 Ariel Mendez-penate champion system
5 Ross Baldwin Unattached
6 Francisco Liuzzi century road club
7 Benjamin Fackler CRCA/Sixcycle-RK&O
8 Robert Marcinko c3 racing
9 Chris Crowell stage 1 cycling
10 Robert Carmen Team Edge
11 David Connolly Battley Duccati/Specialized
12 Austin Vincent CF Racing
13 Chris Strumolo CRCA/Dave Jordan Racing
14 Edward Greene essex county velo
15 Jean paul Desrosiers jr Sherpa
16 Keith Hala finkraft
17 Gregory Dorsch Black Tie Sports / Spine
18 Roger Parmalee CRCA/sixcycle/RK&O
19 Anthony Alessio International Christian Cycling Clu
20 Esteban Sequera CVC Suburban Subaru.
21 Joel Pelletier Exposition Wheelmen
22 Bryan Mcgill CLR
23 Derek Cote farm team racing
24 William Bosch bethel cycle sport
25 Sam Morkal williams CRCA Junior Development
26 Guy Poirier bethel cycle
27 Andreas Runggatscher finkraft
28 Eugene Petrella clinton cycling club
29 Todd Bowden Expo Wheelmen
30 Amy Cutler Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebe
31 Edson Boaron navone studios
32 Christofer Dehahn Brauer/Mick Management
33 Kyle Foley Berlin Bicycle/Best Cleaners
34 Lorenzo Grippo Black Tie Sports / Spine
35 Erik Markewich Farm Team Cycling
36 Todd Hamel stage 1 cycling
37 Craig Kennedy Eastern Bloc Cycling
38 Michael Shinall green line velo Teammate Win: Sam Rosenholtz
39 Bryan Fried CRCA/Sixcycle-RK&O
40 Ashley S doane CRCA/Sixcycle-RK&O
41 Corey Morenz century road club
42 Stanley Lezon Expo Wheelman
43 Bryan Zieroff stage 1 cycling
44 Craig Ross Stage 1 / fusionTHINK
45 Pascual Caputi Unattached
46 Andrew Williams RUUD Racing / TVC
47 Ian Whaley Bethel Cycle Sport Club
48 Glenn Ferreira Five Four Sports
49 Trevor Maclean centuryroad club/dave jordan racing
50 Christopher King Black Tie Sports / Spine
51 Stefan Singer century road club
52 Matthew Doran 0
53 Justin Tyberg Black Tie Sports / Spine
54 Tom Robson Bethel Cycle Sport
55 Gary Steinberg 0
56 Jacinto Pereira Unattached
57 Ed Angeli CCCC/Berlin Bicycles
58 Daniel Caridi Aetna Cycling Team p/b Charlescoach Teammate Top 5: Ryan Serbel
59 John Harris Aetna Cycling Team p/b Charlescoach Teammate Top 5: Ryan Serbel
60 David Hoyle Aetna Cycling Team p/b Charlescoach Teammate Top 5: Ryan Serbel
61 Matt Inconiglios Stage 1 / fusionTHINK
62 Juan Pimental deathrow velo
Starters:70   Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 14   Cat 3: 32   Cat 4: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amy Cutler Team EPS/CSS p/b Shebell &Shebe
2 Raquel Miller Farm Team Elite Women's Racing Team
3 Carol-lynn Mills CRCA/ Houlihan Lokey
4 Valerie Hopkins stage 1 cycling
5 Amanda Braverman Stage-1 / FusionTHINK
6 Ellen Moses century road club
7 Meredith Moran CRCA/Rockstar Games/Signature Cycle
8 Rebecca Hicks century road club
9 Amy Bevilacqua target training
10 Emily Underwood century road club
11 Sarah Waelde Zane's Cycling
12 Kate Marshall Tarmac Cycling/Iron Bridge Consulti
13 Maria Rosenfeld CRCA/Dave Jordan Racing
14 Donna Mcmahon century road club
15 Jennifer Magur Farm Team Elite Womens Cycling Team Teammate Top 5: Raquel Miller
16 Bari Wood Tarmac / Iron Bridge Consulting Cyc
17 Ann marie Miller CRCA/Eumaeus Asset Management-Fuori
18 Jodie Hein century road club
19 Kristin Budden Unattached
20 Lyn Mccabe Central Wheel
Starters:30 Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 4   Cat ?: 1