Log In
Blythewood Omnium - TT • Mar 9 2013
Clear, 56 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Le beau Hilton Head Cycling 06:21.3
2 Kelly Edwards Outspokin Augusta 06:34.5
3 Dariusz Tyborowski 06:34.5
4 Gregg Jowers Vork Cycling 06:36.8
5 Chris Guella SV/BikeSource Racing 06:38.2
6 Jim Payne Carolina Break 06:43.1
7 Andrew Udinsky Robson Forensic p/b Hilton Head Cyc 06:44.5
8 Kevin Brazell Massage Envy Cycling p/b Catup.com 06:47.2
9 Jim Palmer Outspokin Augusta 06:49.6 Teammate Top 5: Kelly Edwards
10 Rodney Davies 06:49.6
11 Rodney Almeida Trysports p/b Timex Cycling Team 06:50.8
12 Tory Barbisan Beast Racing 06:52.8
13 Kevin Freeman Rock Hill Bicycle Club 06:53.1
14 Christopher Ashworth Unattached 07:03.0
15 Paul Guerreso 07:11.1
16 Michael Roberts Hawleys Bicycle World Race Team 07:17.5
17 Dan Mcnamara Team Headstrong 07:29.0
18 Kevin Nicholson Cycletherapy-Zimmer 07:31.8
19 Robert Stives 07:58.7
20 Gershom Reynolds 08:53.6
21 Terrence Slifer Queen City Cyclists 09:00.4
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Davis 06:23.2
2 John Tousignant Low Country Racing 06:23.2
3 Devin Athey Low Country Racing 06:32.5
4 Colin Cavaliere Presby Sports Medicine/Energy Cafe. 06:33.4
5 Trent Blackburn Port City Velo 06:34.5
6 John Cristiano Trysports p/b Timex 06:34.5
7 Michael Unruh Atomic Cycles 06:39.4
8 Joshua Bennett Outspokin Augusta 06:40.2
9 Jacob Smith Massage Envy Cycling p/b Catup.com 06:40.3
10 David Brophy Presbyterian Sports Medicine/Energy 06:47.0
11 Mitchell Crofts Low Country Racing 06:53.8 Teammate Top 5: John Tousignant
12 Daniel Lenis Carolina Break 06:57.6
13 Justin Bristol Kind Human Sports 06:58.2
14 Vernon Reynolds Carolina Break Juniors 07:10.3
15 Peter Vanderhoeven Hilton Head Cycling / Robison Foren 07:14.4
16 Barrett Mitchell Low Country Racing 07:30.6 Teammate Top 5: John Tousignant
17 Ryan Risinger 07:54.8
18 Jordan Foster
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 9   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Devin Clancy Presby Sports Medicine/Energy Cafe 05:56.1
2 Jordan Marhanka Hincapie Development Team 06:03.7
3 Tyler Cloutier UVA 06:03.8
4 Tyler Gorney u-neak | DESIGNS 06:07.2
5 Joshua Brown High Country Development p/b Pactim 06:08.5
6 George Garvick High Country Development p/b Pactim 06:08.6
7 Oliver Donkervoet u-neak | DESIGNS 06:09.5 Teammate Top 5: Tyler Gorney
8 Will Massey u-neak | DESIGNS 06:14.1 Teammate Top 5: Tyler Gorney
9 Ian Mcmullen VELOBREW 06:14.3
10 Zack Kratche Low Country Racing 06:14.9
11 Levi Nelson Modry/Evergreen 06:18.9
12 Chris Mathis Carolina Velo/Cycle Center 06:19.1
13 Billy Campbell McDonalds Cycling Team 06:19.3
14 Myles Lietzke Low Country Racing 06:20.7
15 Connor Ardrey Outspokin Augusta 06:22.9
16 Jonathan Gibson Massage Envy Cycling p/b Catup.com 06:30.4
17 Luke Broadwell Junior Flyers 06:31.1
18 Dylan Lawson SV/Bike Source Racing Team 06:32.0
19 Steven Hill 06:33.0
20 Ryan Swaim Massage Envy Cycling p/b Catup.com 06:39.2
21 Hank Booth Carolina Break 06:41.4
22 John Croom Carolina Break 06:44.3
23 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music 06:50.1
24 Weston Coker F.A.C.T.
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Conor Schunk ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music 06:56.2
2 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers 07:28.3
3 Beatty Wolverton Les Amis/Calder Bros. Devo 07:30.9
4 Dawson Askew LES AMIS/CALDER BROS JR. DEVO TEAM 07:33.5
5 Grayson Wickel ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music 07:34.4 Teammate Win: Conor Schunk
6 Nicholas Townes Les Amis/Calder Bros. Devo 07:44.2
7 Joshua Eisner Constellation Cycling 10:03.9
8 Jacob Eisner Constellation Cycling
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Lewis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music 06:13.1
2 Bradley Garrett Les Amis 06:28.2
3 David Walls ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music 06:40.9 Teammate Win: Jordan Lewis
4 Coleman Hamrick ABRC/AYC JR Devo P/B DIY Music 06:44.2 Teammate Win: Jordan Lewis
5 Andrew Weaver ABRC/AYC jr.Devo p/b DIY Music 06:46.1 Teammate Win: Jordan Lewis
6 Andrew Fairman ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music 06:47.2 Teammate Win: Jordan Lewis
7 Charlie Mckenzie ABRC/AYC Jr. Development p/b DIY Mu 06:51.0
8 Jake Roberts FACT 07:00.7
9 Rand Allison Subaru - Plan X 07:03.1
10 Sam Millerpoling F.A.C.T. 07:04.3
11 Charlotte Mcadams forest acres cycling team 08:33.0
12 Emma Hurst FACT 08:45.7
13 Ross Szendrei FACT
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bruce Humphries TwoUpSports 06:01.1
2 Ethan Ensley Atlantic velo p/b Walts Racing 06:17.2
3 Richard Favati Vork Cycling 06:22.1
4 Jae Bowen Two Up Sports 06:25.3 Teammate Win: Bruce Humphries
5 Joseph Carpisassi www.mockorangebikes.com 06:31.2
6 David Kirkpatrick GamJams/Pre-Reg.com p/b Cutaway Clo 06:34.5
7 Gordon Whittaker Carolina Cycling 06:37.6
8 Nathan Hakken November Bicycles 06:41.0
9 Phillip Jackson cycletherapy-Zimmer 06:42.8
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team p/b POA 06:03.3
2 Keith Johnson Atlantic Velo p/b Walts Racing 06:03.8
3 Gene Fowler Hilton Head Cycling / Robson Forens 06:05.7
4 David Leduc dope Atlantic Velo 06:14.2
5 Rodney Dender Trappe Door Cycling p/b POA 06:19.6 Teammate Win: Darin Marhanka
6 Shaun Walsh Massage Envy p/b Catup.com 06:24.4
7 Jeffrey Allums cycle center 06:27.3
8 Bobby Hough TEAM Headstrong 06:35.1
9 Todd Stout Atlantic Velo 06:39.4 Teammate Top 5: David Leduc
10 Steven Lehman Tri-State Velo 06:39.4
11 Glen Allison Subaru - PlanX 06:42.4
12 Brian Stockmaster Pista Elite 07:08.0
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Baker Hincapie Sportswear Development Cyc 05:32.6
2 Bobby Lea Team SmartStop-Mountain Khakis 05:41.0
3 Edison Turner Hincapie Sportswear Development Cyc 05:43.3 Teammate Win: Andrew Baker
4 Benjamin Zawacki Hincapie Sportswear Development Cyc 05:46.4 Teammate Win: Andrew Baker
5 Joe Lewis Hincapie Sportswear Development Cyc 05:47.1 Teammate Win: Andrew Baker
6 Trey Miller Athletix Cycling Team benefiting Gl 05:47.2
7 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl 05:47.2
8 Chris Uberti Team SmartStop-Mountain Khakis 05:48.9 Teammate Top 5: Bobby Lea
9 Andrew Raab CCB 05:51.7
10 Clay Murfet Team SmartStop-Mountain Khakis 05:52.1 Teammate Top 5: Bobby Lea
11 Nathaniel Ward Team SmartStop-Mountain Khakis 05:52.2 Teammate Top 5: Bobby Lea
12 Curtis Winsor Team SmartStop-Mountain Khakis 05:52.6 Teammate Top 5: Bobby Lea
13 Daniel Barry GREEN LINE VELO driven by Zipcar 05:53.5
14 Travis Livermon Team SmartStop-Mountain Khakis 05:54.7 Teammate Top 5: Bobby Lea
15 Isaac Enderline Veloshine 05:55.6
16 David Forkner Athletix Cycling Team Benefiting Gl 05:55.9
17 Patrick Raines Team SmartStop-Mountain Khakis 05:56.0 Teammate Top 5: Bobby Lea
18 Christopher Monteleone Team SmartStop-Mountain Khakis 05:57.4 Teammate Top 5: Bobby Lea
19 Philip O'donnell Hot Tubes Development Cycling Team 05:57.5
20 Charlie Hough Hincapie Sportswear Development Cyc 05:57.7 Teammate Win: Andrew Baker
21 Mark Hyatt NCVC/UnitedHealthcare 05:57.9
22 Zeb King High Country Development p/b Pactim 05:59.1
23 Adam Myerson Team SmartStop-Mountain Khakis 06:03.8 Teammate Top 5: Bobby Lea
24 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare 06:06.3
25 Jonathan Hamblen Team SmartStop-Mountain Khakis 06:06.4 Teammate Top 5: Bobby Lea
26 Richard Kirby Friggin pre-reg.com Yall 06:07.2
27 Matt Moosa High Country Development Team p/b P 06:08.0
28 Maxwell Robb United HealthCare of Georgia p/b Th 06:09.5
29 Brandon Pruett Hincapie Sportswear Development Tea 06:13.4
30 Brandon Freyer High Country Development p/b Pactim 06:13.5
31 Nathan Race Globalbike p/b Catoma Adventure She 06:15.7
32 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team 06:15.9
33 Christopher Calder Les Amis Calder Brothers Select Tea 06:18.3
34 Daniel Patten Team SmartStop-Mountain Khakis 06:22.6 Teammate Top 5: Bobby Lea
35 Todd Gosselaar Unattached 06:27.5
36 Alder Martz Hincapie Sportswear Development Cyc 07:57.6 Teammate Win: Andrew Baker
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samantha Bendt Mojo Cycles Racing 07:04.8
2 Maryann Riley FACT 07:06.5
3 Kelli Mcdowell 07:06.6
4 Kelly Perkins ASU Cycling 07:09.4
5 Marianna Williams Outspokin Augusta 07:21.2
6 Stefanie Feltwell Forest Acres Cycling Team 07:42.2
7 Roxine Chapski Massage Envy Cycling p/b Catup.com 07:47.2
8 Jill Mcnamara Greenville Spinners Bicycle Club 07:50.1
9 Kerrigan Sunday FACT 08:16.4 Teammate Top 5: Maryann Riley
10 Megan Archer Unattached 08:19.4
11 Kimberly Dail FACT 08:23.2 Teammate Top 5: Maryann Riley
12 Allyson Hurst FACT 08:26.0 Teammate Top 5: Maryann Riley
Finishers: Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arden Stelly Pain Pathways Cycling Team 06:45.9
2 Alexis Zink NCVC/UnitedHealthcare 06:49.3
3 Melinda Spratt Louis Garneau Factory Team p/b Fuji 06:54.2
4 Hannah Miller PainPathways Cycling Team 06:57.2 Teammate Win: Arden Stelly
5 Caroline Moakley High Country Development p/b Pactim 07:06.4
6 Marianne Holt PainPathways Cycling Team 07:11.5 Teammate Win: Arden Stelly
7 Elizabeth Lee LG Factory Team p/b Fuji 07:16.9
8 Erica Chard Pepper Palace Pro Cycling 07:22.0
9 Anne Moore Team Zoom 07:23.9
10 Olga Weeks SVMIC cycling 08:43.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 5