Log In
Blythewood Omnium - Road Race • Mar 11 2013
Partly Cloudy, 63 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hank Walls
2 Terrence Slifer Queen City Cyclists
3 Keith Mrochek Modry/Evergreen Partners
4 Robert Mobley Harrell's Bicycle World
5 Rodney Almeida Trysports p/b Timex Cycling Team
6 Kelly Edwards Outspokin Augusta
7 Chris Guella SV/BikeSource Racing
8 Dariusz Tyborowski
9 Watson Powell Modry Evergreen Racing
10 Richard Soto Massage Envy Cycling p/b Catup.com
11 Brent Dittenber Bad Cat Racing p/b Irish Cycles
12 Andrew Udinsky Robson Forensic p/b Hilton Head Cyc
13 James Brigman South Main Cycles Racing
14 Jim Payne Carolina Break
15 Paul Guerreso
16 Jonathan Gibson Massage Envy Cycling p/b Catup.com
17 David Weatherford Fugue Racing
18 Jim Palmer Outspokin Augusta
19 Kevin Nicholson Cycletherapy-Zimmer
20 Robert Orem
21 Kevin Brazell Massage Envy Cycling p/b Catup.com
22 Steven Bruner Massage Envy Cycling p/b Catup.com
23 Walter Montoya TGCR
24 Rob Rogers Massage Envy Cycling p/b Catup.com
25 Rodney Davies
26 Christopher Ashworth Unattached
27 Tom Hewitt AtOmic Cycles
28 Brian Stockmaster Pista Elite
29 Aaron Atwater Massage Envy Cycling p/b Catup.com
30 Tory Barbisan Beast Racing
31 James Heckman TrySports p/b Timex
32 Michael Roberts Hawleys Bicycle World Race Team
Finishers: Cat 4: 19   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Lenis Carolina Break
2 Jacob Smith Massage Envy Cycling p/b Catup.com
3 Brandon Davis
4 Michael Potter ASU Cycling
5 Trent Blackburn Port City Velo
6 Colin Cavaliere Presby Sports Medicine/Energy Cafe.
7 John Cristiano Trysports p/b Timex
8 Joshua Bennett Outspokin Augusta
9 Cal Ford Massage Envy Cycling p/b Catup.com Teammate Top 5: Jacob Smith
10 Andreas Adrian TrySports p/b Timex
11 John Tousignant Low Country Racing
12 Justin Bristol Kind Human Sports
13 John Croom Carolina Break Teammate Win: Daniel Lenis
14 David Brophy Presbyterian Sports Medicine/Energy
15 Matthew Capps Presbyterian Sports Medicine/Energy
16 Andrew Fairman ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
17 Mitchell Crofts Low Country Racing
18 ? Harry Massage Envy Racing PB Catup.com
19 Peter Vanderhoeven Hilton Head Cycling / Robison Foren
20 Vernon Reynolds Carolina Break Juniors
21 Barrett Mitchell Low Country Racing
22 Jordan Foster
Finishers: Cat 4: 12   Cat 5: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hank Booth Carolina Break
2 Oliver Donkervoet u-neak | DESIGNS
3 Jordan Marhanka Hincapie Development Team
4 Devin Clancy Presby Sports Medicine/Energy Cafe
5 Tyler Cloutier UVA
6 Joshua Brown High Country Development p/b Pactim
7 Brad Veasey Finish Strong Elite Cycling Team
8 Austin Ulich Prima Tappa
9 Stephen Ridley FACT
10 Tyler Gorney u-neak | DESIGNS Teammate Top 5: Oliver Donkervoet
11 Adam Hewitt Atomic Cycles
12 Gregory Thompson Classic Cycling / Dolce Vita Wines
13 George Garvick High Country Development p/b Pactim
14 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
15 Camilo Restrepo Les Amis Junior Development Team
16 Billy Campbell McDonalds Cycling Team
17 Aaron Trent Roger C. Peace ParaCycling Team
18 Luke Broadwell Junior Flyers
19 Myles Lietzke Low Country Racing
20 Houston Skipper
21 Ian Mcmullen VELOBREW
22 Will Massey u-neak | DESIGNS Teammate Top 5: Oliver Donkervoet
23 Chris Mathis Carolina Velo/Cycle Center
24 Levi Nelson Modry/Evergreen
25 Austin Joyner Carolina Break Teammate Win: Hank Booth
26 Hans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
27 David Leduc dope Atlantic Velo
28 Camden Simon Byte Technology / Ghost Tree Racing
29 Dylan Lawson SV/Bike Source Racing Team
30 Damon Little Harrell's Bicycle World/Garmin
31 Weston Coker F.A.C.T.
32 S Alan laytham ST3 Cycling
33 Ryan Swaim Massage Envy Cycling p/b Catup.com
34 Jared Moore TGCR
35 James Brigman South Main Cycles Racing
36 Steven Hill
37 Michael Julio Pre-Reg.com
38 Zack Kratche Low Country Racing
39 Jonathan Gibson Massage Envy Cycling p/b Catup.com
40 Jon Limbird TEAM headstrong
41 John Croom Carolina Break Teammate Win: Hank Booth
42 Connor Ardrey Outspokin Augusta
Finishers: Cat 3: 32   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Conor Schunk ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
2 Beatty Wolverton Les Amis/Calder Bros. Devo
3 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers
4 Nicholas Townes Les Amis/Calder Bros. Devo
5 Dawson Askew LES AMIS/CALDER BROS JR. DEVO TEAM
6 Grayson Wickel ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Win: Conor Schunk
7 Joshua Eisner Constellation Cycling
8 Luke Townes Les Amis/Calder Bros. Devo Teammate Top 5: Beatty Wolverton
9 Jacob Eisner Constellation Cycling
10 Isabella Brookshire Exergy 2016 Jr Devo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Lewis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
2 Brandon Pruett Hincapie Sportswear Development Tea
3 David Walls ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Win: Jordan Lewis
4 Coleman Hamrick ABRC/AYC JR Devo P/B DIY Music Teammate Win: Jordan Lewis
5 Andrew Fairman ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music Teammate Win: Jordan Lewis
6 Dylan Lawson SV/Bike Source Racing Team
7 Andrew Weaver ABRC/AYC jr.Devo p/b DIY Music Teammate Win: Jordan Lewis
8 Jake Roberts FACT
9 Rand Allison Subaru - Plan X
10 Sam Millerpoling F.A.C.T.
11 Emma Hurst FACT
12 Charlotte Mcadams forest acres cycling team
13 Charlie Mckenzie ABRC/AYC Jr. Development p/b DIY Mu
14 Ross Szendrei FACT
15 Bradley Garrett Les Amis
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Jenkins www.facebook.com/teamclassiccycling
2 Bruce Humphries TwoUpSports
3 Matt Botting Carolina Cycling Team
4 Mark Warno AVC/Team Hagerstown
5 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
6 John James The Trappe Door Cycling Team
7 Richard Favati Vork Cycling
8 Jae Bowen Two Up Sports Teammate Top 5: Bruce Humphries
9 Jesse Walters Hearts Racing & Kens Bike Shop
10 Aaron Burleson Finishstrong Elite Cycling Team
11 Joseph Carpisassi www.mockorangebikes.com
12 Gabe Hipps Vork Cycling
13 Kent Bostick Team Athletix Benefitting Globalbik
14 Brady Rogers Unattached
15 Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
16 Aaron Johnston
17 David Kirkpatrick GamJams/Pre-Reg.com p/b Cutaway Clo
18 Erik Peterson Team Ville LLC
19 Phillip Jackson cycletherapy-Zimmer
20 Todd Mion Unattached
21 Ethan Ensley Atlantic velo p/b Walts Racing
22 Joe Hathcock Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Matt Botting
23 Shane Martin ClassicCycling.com - Dolce Vita Win
24 Nathan Hakken November Bicycles
25 Ives Vanheule RTO National
26 William Sellers
27 Mike Helman RTO National
28 Chris Knetsche VeloShine Cycling Team
29 Dustan Barber RTO National
30 Gordon Whittaker Carolina Cycling
31 David Curran Team Trappe Door p/b POA
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat 3: 12   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Leduc dope Atlantic Velo
2 Rodney Dender Trappe Door Cycling p/b POA
3 Darin Marhanka Trappe Door Cycling Team p/b POA
4 Tommy Jones Carolina Cycling Team
5 Keith Johnson Atlantic Velo p/b Walts Racing
6 Shaun Walsh Massage Envy p/b Catup.com
7 Chris Steele Modry/Evergreen Partners
8 Greg Morgan Spinx Bike Race Team
9 Gordon Stiel Carolina Cycling Team Teammate Top 5: Tommy Jones
10 Arthur Danfy team spinx
11 David Moore Modry/Evergreen Partners
12 Todd Terry Giordana-Clif Bar
13 Joe Lehner TEAM headstrong
14 Andrew Danfy Spinx Bike Race Team
15 Chris Dietrich Modry/Evergreen Partners
16 Jay Beam Modry/Evergreen Partners
17 Glen Allison Subaru - PlanX
18 Chris Knetsche VeloShine Cycling Team
19 Bobby Hough TEAM Headstrong
20 Tommy Mathewes Low Country Racing
21 David Kyzer Spinx
22 Jon Limbird TEAM headstrong
23 Jim Brown Spinx Bike Race Team
24 David Epstein Low Country Racing
25 Brian Stockmaster Pista Elite
26 David Weatherford Fugue Racing
27 Steven Lehman Tri-State Velo
28 Jeffrey Allums cycle center
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 13   Cat 4: 8   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bobby Lea Team SmartStop-Mountain Khakis
2 Andrew Baker Hincapie Sportswear Development Cyc
3 James Schurman Champion System p/b Stans NoTubes
4 Benjamin Zawacki Hincapie Sportswear Development Cyc
5 Joe Lewis Hincapie Sportswear Development Cyc
6 Patrick Raines Team SmartStop-Mountain Khakis Teammate Win: Bobby Lea
7 Philip O'donnell Hot Tubes Development Cycling Team
8 Chris Uberti Team SmartStop-Mountain Khakis Teammate Win: Bobby Lea
9 Johnny Mitchell Finish Strong Elite Cycling Team
10 Matt Moosa High Country Development Team p/b P
11 Andrew Raab CCB
12 Joshua Whitmore Athletix Cycling Team Benefiting Gl
13 Christopher Monteleone Team SmartStop-Mountain Khakis Teammate Win: Bobby Lea
14 Daniel Patten Team SmartStop-Mountain Khakis Teammate Win: Bobby Lea
15 Alder Martz Hincapie Sportswear Development Cyc Teammate Top 5: Andrew Baker
16 Justin Meade Finish Strong Elite Cycling Team
17 Adam Myerson Team SmartStop-Mountain Khakis Teammate Win: Bobby Lea
18 Curtis Winsor Team SmartStop-Mountain Khakis Teammate Win: Bobby Lea
19 Richard Kirby Friggin pre-reg.com Yall
20 Noah Metzler Team Athletix Benefitting Globalbik
21 Jonathan Hamblen Team SmartStop-Mountain Khakis Teammate Win: Bobby Lea
22 Clay Murfet Team SmartStop-Mountain Khakis Teammate Win: Bobby Lea
23 Edison Turner Hincapie Sportswear Development Cyc Teammate Top 5: Andrew Baker
24 Matthew Bruner NCSU p/b Giordana
25 David Forkner Athletix Cycling Team Benefiting Gl
26 Mark Hyatt NCVC/UnitedHealthcare
27 Maxwell Robb United HealthCare of Georgia p/b Th
28 Oscar Jimenez TGCR Team Greenville Cycling Racing
29 Brandon Freyer High Country Development p/b Pactim
30 Charlie Hough Hincapie Sportswear Development Cyc Teammate Top 5: Andrew Baker
31 Travis Livermon Team SmartStop-Mountain Khakis Teammate Win: Bobby Lea
32 Trey Miller Athletix Cycling Team benefiting Gl
33 Carlos Norena Finish Strong Elite Cycling Team
34 Simon Bennett Team Athletix Benefitting Globalbik
35 Darren Fuller VeloShine Cycling Team
36 Daniel Barry GREEN LINE VELO driven by Zipcar
37 Marc Williams Athletix Cycling Team Benefiting Gl
38 Zeb King High Country Development p/b Pactim
39 Mark Brown Finish Strong Elite Cycling Team
40 Timothy Mccollum Giordana-Clif Bar Cycling Team
41 Todd Gosselaar Unattached
42 Isaac Enderline Veloshine
43 Nathaniel Ward Team SmartStop-Mountain Khakis Teammate Win: Bobby Lea
44 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
45 Christopher Calder Les Amis Calder Brothers Select Tea
46 Spencer Beamer Furman University
47 Justin Evans High Country Development p/b Pactim
Finishers: Cat 1: 25   Cat 2: 18   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maryann Riley FACT
2 Samantha Bendt Mojo Cycles Racing
3 Kelly Perkins ASU Cycling
4 Marianna Williams Outspokin Augusta
5 Stefanie Feltwell Forest Acres Cycling Team
6 Roxine Chapski Massage Envy Cycling p/b Catup.com
7 Salley Reamer FACT Teammate Win: Maryann Riley
8 Allyson Hurst FACT Teammate Win: Maryann Riley
9 Megan Archer Unattached
10 Kimberly Dail FACT Teammate Win: Maryann Riley
11 Stephanie Cole Giordana-Clif Bar
12 Shawna Bland Atomic Cycles
13 Kerrigan Sunday FACT Teammate Win: Maryann Riley
Finishers: Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexis Zink NCVC/UnitedHealthcare
2 Arden Stelly Pain Pathways Cycling Team
3 Caroline Moakley High Country Development p/b Pactim
4 Melinda Spratt Louis Garneau Factory Team p/b Fuji
5 Sheila Orem Team Kenda p/b RACC
6 Elizabeth Lee LG Factory Team p/b Fuji
7 Marianne Holt PainPathways Cycling Team Teammate Top 5: Arden Stelly
8 Hannah Miller PainPathways Cycling Team Teammate Top 5: Arden Stelly
9 Erica Chard Pepper Palace Pro Cycling
10 Susan Jones - morgan Team Zoom
11 Catherine James Team Zoom
12 Kathryn Clark PainPathways Cycling Team Teammate Top 5: Arden Stelly
13 Amy Alexander Asheville Bicycle Racing Club
14 Anne Moore Team Zoom
15 Adormarie Martinez Lees-McRae College
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 6   Cat 3: 5