Log In
Tour del Sol - GC • Mar 24 2013
Clear, 48 degrees, wind 17 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Trussell Harriston/SunValley Mortgage 3:40:23
2 Noah Grassi Carefast 3:40:55
3 Mael Glon Canyon Bicycles 3:40:56
4 Chris Lundberg Chris Lundberg 3:41:08
5 Brad Neagos Natural Grocers 3:41:10
6 Ben Schmalz Cicada Racing Inc 3:41:31
7 Brian Cadman Team Big Ring 3:41:39
8 Chad Mickelson SHFL - PENTA 3:42:33
9 Pete Makowski Allegiant Travel 3:42:45
10 Ryan Standish Fort Lewis College 3:43:10
11 Nathan Steele SaltCycle-Intelitechs 3:43:56
12 Kodey Myers Team Excelerator 3:44:01
13 Sam Warford Fort Lewis College 3:44:37
14 David Carter Team TOSH Cycling 3:44:39
15 Joshua Mcdowell Fort Lewis College 3:45:54
16 Terry Steeves Carefast p/b Les Rois Cycling 3:46:06 Teammate Top 5: Noah Grassi
17 Don Mcclure BPD Studio/ 0 Down Racing 3:46:47
18 Scott Bauer 0 3:47:03
19 Scott Buccambuso Cicada Racing Inc. 3:48:03
20 Anson Kirchner Salt Cycle Intelitechs 3:48:49
21 Travis Tung Carefast p/b Les Rois 3:49:53 Teammate Top 5: Noah Grassi
22 Gary Hurst SaltCycle-Intelitechs 3:50:02
23 Graham Abrams Graham Abrams 3:50:02
24 Kyle Anderson PLAN7 | BRIGHTFACE. 3:50:51
25 Evan Clouse Cole Sport 3:50:53
26 James Ji Cicada Racing Inc. 3:51:03
27 Perry Hall Team TOSH Cycling 3:51:37
28 Yashindir Gokul 0 3:52:46
29 Nic Sells Harristone/sun valley mortgage 3:53:33
30 Douglas Young Carefast p/b Les Rois 3:54:07 Teammate Top 5: Noah Grassi
31 Tim Rude Porcupine 3:55:33
32 Brian Smith bpdstudios|0down 3:55:46
33 Sam Trop PLAN7 | BRIGHTFACE 3:56:12
34 Scott Stack Canyon Bicycles - Shimano 3:56:18
35 Elliot Grothe Carefast P/B Les Rois 3:58:05 Teammate Top 5: Noah Grassi
36 Tyler Matson FFKR Artitechs/Velosport Racing 3:58:24
37 Ben Cline Canyon Bicycles 3:58:56 Teammate Top 5: Mael Glon
38 John Day SHFL - Penta 4:00:05
39 Brian Madsen FFKR Architects Racing 4:01:06
40 Trent Watkins Cicada Racing Inc. 4:02:38
41 Zach Butterfield Canyon Bicycles 4:03:37 Teammate Top 5: Mael Glon
42 Liam Odonnell RMCC/Cyclesmith 4:05:07
43 Shannon Larsen Carefast p/b Les Rois 4:07:00 Teammate Top 5: Noah Grassi
44 Steve Coons SaltCycle-Intelitechs 4:07:19
45 John Thomas Church of the Big Ring 4:07:45
46 Max Fogarty Fort Lewis College 4:08:07
47 Skyler Howell 0 4:09:32
48 Parker Dellinger FFKR Architects Racing 4:10:40
49 Ben Cook FFKR Architects Racing 4:11:07
50 Ryan Tanner 0 4:13:16
51 Alex Headman SaltCycle - Intelitechs 4:13:22
52 Nolan Finlayson 0 4:14:34
53 Grayson Gearin Carefast P/B Les Rois 4:14:36 Teammate Top 5: Noah Grassi
54 Paul Kuhn SHFL/ Penta 4:14:57
55 Michael Blevins Canyon cycling 4:14:59
56 Alex Mcwhorter Fort Lewis College 4:19:13
57 Ben Towery Harristone/Sun Valley Mortgage 4:20:02
58 Jarren Garvin FFKR Architects Racing 4:24:46
59 Perry Leysens Fort Lewis College 4:28:41
60 Bobby Cannon Southern Utah University 4:48:47
61 Edward Kilbourn Cicada Racing Inc.
Finishers: Cat 3: 28   Cat 4: 31   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Duckworth SUTC 2:55:25
2 Aaron Papa Mandalay Bay/McGhies 2:55:45
3 Alec Eror 0 2:56:27
4 Joe Hicks Mandalay Bay/McGhie's 2:56:27
5 Paul Hornbeck Durango Wheel Club 2:56:47
6 Kevin O'keefe BikeFix 2:57:14
7 Joseph Stewart UVU Cycling 2:58:55
8 Dale Snyder Las Vegas Cyclery 2:59:16
9 Aaron Smith Las Vegas Cyclery/Land Rover 2:59:38
10 Tanner Soelberg Tanner Soelberg 3:06:15
11 Cody Tracy 0 3:08:38 Teammate Top 5: Alec Eror
12 Keaton Rich University of Utah 3:11:36
13 Nathan Walkingshaw Plan7IBrightface. 3:11:53
14 Stefan Peroutka Las Vegas Cyclery/Land Rover 3:13:25
15 Brandon Anderson team JB Tire Cycling 3:15:45
16 James Hunter Elko Velo 3:17:11
17 John Karren Revolution Cafe Rio 3:18:41
18 Brian Higley CA Pools/Primal 3:19:50
19 Eric Sevy 0 3:21:23 Teammate Top 5: Alec Eror
20 Jovvany Villalobos Salt Lake City Community College 3:21:55
21 Eric Draper 0 3:22:58 Teammate Top 5: Alec Eror
22 Blake Mason 0 3:23:31 Teammate Top 5: Alec Eror
23 Ryan Florence Mi Duole-Barbacoa 3:25:10
24 Scott Nixon 0 3:25:14 Teammate Top 5: Alec Eror
25 Jason Burnham 0 3:32:47 Teammate Top 5: Alec Eror
26 Tyson Watkins Utah State University 3:34:31
Finishers: Cat 2: 1   Cat 5: 22   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Kiser Bountiful Mazda Cycling Team 3:03:26
2 Zan Treasure Bountiful Mazda Cycling Team 3:03:39 Teammate Win: Scott Kiser
3 Norman Frye Ski Utah Marketstar 3:04:58
4 Charles Palmer FFKR Velosport Racing 3:07:09
5 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 3:08:18 Teammate Win: Scott Kiser
6 Joe Brubaker Ski Utah 3:09:09
7 Dirk Cowley FFKR Architects Racing 3:10:16
8 Ken Louder FFKR ARCHITECTS RACING 3:11:20
9 Bill Pinckard 0 3:12:59
10 Michael Macdonald Bountiful Mazda 3:14:27 Teammate Win: Scott Kiser
11 Vic Miera Microseal Racing Team 3:15:27
12 David Schneider Unattached 3:24:34
13 Dwight Hibdon FFKR ARCHITECTS RACING 3:31:38
14 Shannon Storrud 0 3:33:06
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 7   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Louie Amelburu Microseal racing team 3:49:12
2 Mark Schaefer Microseal Racing 3:50:25
3 Ira Sorensen Infinite Cycles 3:50:32
4 Simon Parsons Infinite Cycles 3:51:30
5 Ken Hall allegiant travel 3:53:02
6 Johnathan Edwards Micro seal cycling team 3:53:40
7 Bruce Balch Mandalay Bay/McGhies 3:55:40
8 Mark Tucsnak the bicycle warehouse 3:55:43
9 Mark Larsen Team RedRock 3:56:00
10 Dave Swensen Infinite Cycles 3:56:40 Teammate Top 5: Ira Sorensen
11 Spencer Debry Revolution/Cafe Rio 3:57:24
12 Jeff Clawson Canyon Bicycles - Shimano 3:58:49
13 Dan Kadrmas Bountiful Mazda 3:59:31
14 James Ferguson Bountiful Mazda 4:00:08
15 Donald Armstrong Microseal 4:00:22
16 Todd Taft Ski Utah Marketstar 4:01:29
17 Cody Rohovit FFKR Architects Racing 4:02:31
18 Shane Dunleavy Ski Utah Marketstar 4:03:38
19 Scott Allen Canyon Bicycles 4:03:43
20 Mike Underhill Infinite Cycles 4:06:03 Teammate Top 5: Ira Sorensen
21 Eric Martin Harristone/Sun Valley Mortgage 4:07:15
22 Andre Gonzalez FFKR 4:07:25
23 Anthony Luna SHFL Entertainment/Penta 4:08:34
24 Jeff Strong Carefast Race Team p/b Les Rois 4:22:56
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 13   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colt Albrecht Team Red Rock 2:52:19
2 Trey O'neal Contender Bicycles 2:54:09
3 Bo Pitkin COTBR 2:54:16
4 Christoph Heinrich Contender 2:54:52
5 Mike Loveland Needles Peak 2:54:58
6 John Ward Intermountain LiVe Well p/b Boun 2:55:51
7 Scott Bergen red rock 2:56:23
8 Tom Pace Infinite Cycles 2:56:26
9 Steve Schoonover PLAN7 | BRIGHTFACE 2:56:54
10 Trent Wignall Team Dialague Racing 2:57:11
11 Rich Morris 0 2:57:43
12 Billy Rappleye Infinite Cycles 2:58:49
13 Sean Hawes Team Red Rock 2:59:14 Teammate Win: Colt Albrecht
14 James Adinaro Team Dialogue-Porcupine 3:00:55
15 Al Takemori Team Dialogue/Porcupine 3:02:36
16 Paul Scott Plan 7| Brightface 3:05:18
17 Ivun Sorensen Infinite Cyles Racing 3:07:23
18 Scott Johnston Infinite cycles 3:07:23
19 Mike Oblad TEAM DIALOGUE-PORCUPINE 3:10:02
20 Doug Rock team red rock 3:10:06 Teammate Win: Colt Albrecht
21 Brad Beck Team Intermountain Live Well 3:14:43
22 Tom Chase Capools/primal 3:27:38
23 Kieth Sorenson 0 4:00:01
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cody Haroldsen Ski Utah - Marketstar Cycling 5:06:20
2 Hunter Huffman Canyon Bicycles- Shimano 5:06:51
3 Erik Slack Canyon Bicycles- Shimano 5:07:06
4 William Buick Natural grocers cycling team 5:07:35
5 Darren Goff IntermountainLiVewell p/b BBC 5:07:39
6 Renan Maia Fort Lewis College 5:07:40
7 Christopher Putt Canyon Bicycles- Shimano 5:07:50 Teammate Top 5: Hunter Huffman
8 Cortlan Brown Astellas Oncology Cycling Team 5:08:14
9 Brett Peters Sonic Boom Racing p/b Lucky Pie 5:08:25
10 Dean Haas Fort Lewis College 5:08:26
11 Mark Flis FFKR Architect Racing 5:08:48
12 Howard Grotts Fort Lewis College 5:09:27
13 Camilo Zambrano Sonic Boom Racing 5:09:33
14 Justin Griffin FFKR Architects Racing 5:11:08
15 Michael Wilcox Canyon Bicycles- Shimano 5:11:25 Teammate Top 5: Hunter Huffman
16 David Harward Plan7 | Brightface 5:13:26
17 Mitchell Peterson University of Utah 5:13:36
18 Manny Cypers Intermountain LiVewell p/b BBC 5:14:48 Teammate Top 5: Darren Goff
19 Tate Litchfield COTBR 5:15:46
20 Isaiah Jerez SHFL-PENTA 5:15:50
21 Tyler Reidesel Canyon Bicycles- Shimano 5:17:35 Teammate Top 5: Hunter Huffman
22 Steve Albrecht Ski Utah - Marketstar Cycling 5:17:53 Teammate Win: Cody Haroldsen
23 Clinton Mortley IntermountainLiVewell p/b BBC 5:18:09 Teammate Top 5: Darren Goff
24 Bonn Turkington canyon cycles 5:21:44
25 Richard Knutson Canyon Bicycles - Shimano 5:22:24 Teammate Top 5: Hunter Huffman
26 Tanner Robison Intermountain Live Well 5:24:50
27 Brandon Blackwell Plan7|Brighface. 5:29:07
28 Jason Asay Morinda Max 5:30:51
29 Trevor Brooks Fort Lewis College 5:31:46
30 Wade Newsom Honey Stinger/Bontrager 5:34:38
31 Jared Brewer FFKR 5:34:54
32 Garrett Lundberg Fort Lewis College 5:41:22
33 Mark Deterline Intermountain LiVewell p/b BBC 5:48:52 Teammate Top 5: Darren Goff
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 16   Cat 3: 6   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Breanne Nalder DNA Cycling p/b Plan7 3:17:39
2 Devon Gorry NOW and Novartis for MS 3:17:44
3 Megan Hill DNA Cycling p/b Plan7 3:19:37 Teammate Win: Breanne Nalder
4 Mindy Mccutcheon Canyon Bicycles 3:20:21
5 Lauren Catlin Fort Lewis College 3:21:08
6 Lori Harward Ski Utah 3:23:11
7 Alison Frye Ski Utah Marketstar 3:23:34
8 Catherine Kim DNA Cycling p/b Plan7 3:24:05 Teammate Win: Breanne Nalder
9 Robyn Masters Ski Utah 3:25:04
10 Amber Woodbury DNA Cycling p/b Plan7 3:25:13 Teammate Win: Breanne Nalder
11 Heather Smith Harristone/Sun Valley Mortgage 3:26:00
12 Joan Meiners Utah State University 3:27:39
13 Rachel Cieslewicz DNA Cycling p/b Plan7 3:34:38 Teammate Win: Breanne Nalder
14 Keri Gibson K4 Racing DNA Cyclin
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Job Vegas Women's Racing/Every Kid 3:09:48
2 Ashley Elias Vegas Women's Racing / Every Kid 3:10:11 Teammate Win: Lisa Job
3 Julie Call Vegas Women's Racing/ Eveh Kid 3:11:47
4 Katherine Ragle Bountiful Mazda Cycling Team 3:11:57
5 Alicia Finlayson Team Dialogue-Porcupine 3:18:43
6 Melinda Macfarlane Harristone/Sun Valley Mortgage 3:19:57
7 Summer Dunn Dialouge 3:20:55
8 Jennifer Grube Colavita/Outback 3:24:12
9 Mavis Irwin University of Utah 3:30:46
10 Ali Knutson Harristone/Sun Valley Mortgage 3:31:02
11 Ericka Bettge Vegas Women's Racing/ Evey kid 3:33:06
12 Rebecca Furuta Team Novo Nordisk 3:44:55
13 Natasha Meinecke Vegas Women's Racing/ Every Kid 3:51:53 Teammate Win: Lisa Job
14 Breanna Studenka none 3:52:32
15 Leila Carrillo Fort Lewis College 3:52:51
16 Anna Winterton university of utah 3:56:51
17 Jenny Draper 0 4:01:51
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Clouse Cole Sport 1:19:01
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Coleen Knutson Colovita/Outback Steakhouse 3:17:37
2 Cris Kiser Bountiful Mazda Cycling Team 3:21:19
3 Margaret Douglass Bountiful Mazda Cycling Team 3:21:29
4 Kelly Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 3:22:55
5 Elizabeth Price Vegas Women's Racing 3:24:01
6 Susan Armstrong Microseal 3:43:24
7 Barbara Sherwood Bountiful Mazda 3:43:31 Teammate Top 5: Cris Kiser
8 Tina Lucero Vegas Women's Racing/ Every Kid 3:46:58
9 Ann Wilson Vegas Womans Racing 3:51:04
10 Charo Aquino Vegas Women's Racing 3:53:56 Teammate Top 5: Elizabeth Price
11 Arzu Delp Vegas Women 4:04:31
12 Nanette Hilton Vegas Women's Racing 4:09:14 Teammate Top 5: Elizabeth Price
13 Kathy Paterniti Vegas Womens Racing 4:35:41 Teammate Top 5: Elizabeth Price
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 9