Log In
Tour de Dung #1 • Mar 16 2013
Light Rain, 46 degrees, wind 11 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Hill Garage Racing 02:39:45
2 Aaron Lavin Garage Racing 02:39:45 Teammate Win: Matthew Hill
3 Mark Mirante Garage Racing 02:39:45 Teammate Win: Matthew Hill
4 Joe Bowen Slalom Consulting Racing 02:52:29
5 Bob Ludeman Audi 02:56:50
6 Mark Portin Cucina Fresca Cycling Team 02:56:50
7 Michael Pruitt Keller Rohrback Cycling Team 02:56:50
8 David Hills Garage Racing 02:56:50 Teammate Win: Matthew Hill
9 Robbin Goldfoos Cucina Fresca Cycling Team 03:01:50
DNF Travis Nease Audi Teammate Top 5: Bob Ludeman
DNF Ryan Dean Audi Teammate Top 5: Bob Ludeman
DNF Jeff Scott Snoqualm
DNF Steve Cullen First Strike
DNF Paul Boivin Cucina Fresca Cycling Team
DNF Harley Sheffield Cucina Fresca Cycling Team
DNF Larry Boyer Cucina Fresca Cycling Team
DNF Ben Kaplan Keller Rohrback Cycling Team
DNF Alfredo Ramirez Audi Teammate Top 5: Bob Ludeman
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Wood Unattached 02:08:43
2 Francisco Pons Fischer Plumbing Cycling 02:08:44
3 John Rasanen Fischer Plumbing Cycling 02:08:44
4 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates 02:08:44
5 Paul Krebsbach Cucina Fresca Cycling Team 02:08:44
6 Martin Long Eastgate Cycling 02:08:44
7 John Clouse Fischer Plumbing Cycling 02:08:44 Teammate Top 5: Francisco Pons
8 Paul Way Herriott Sports Performance 02:08:44
9 Kyle Anderson Olympia Orthopaedic Associates 02:08:44 Teammate Top 5: Ron Jones
10 John Hadden Olympia Orthopaedic Associates 02:08:44 Teammate Top 5: Ron Jones
11 David Inadomi SCCA/Starbucks Cycling 02:08:44
12 Timothy Hughes Olypia Orthopaedic Associates C 02:09:01
13 Paul Coffee Tacoma Bike 02:11:33
14 Patrick Powers Olympia Orthopaedic Associates 02:14:11 Teammate Top 5: Ron Jones
15 Jeff Gibbs Cucina Fresca Cycling Team 02:16:24 Teammate Top 5: Paul Krebsbach
16 Peter Emsky Cucina Fresca Cycling Team 02:16:24 Teammate Top 5: Paul Krebsbach
17 Paul Dinger Cucina Fresca Cycling Team 02:16:24 Teammate Top 5: Paul Krebsbach
18 Christopher Soelling Cucina Fresca Cycling Team 02:20:42 Teammate Top 5: Paul Krebsbach
19 Scott Rittscher DSH Racing 02:37:57
20 Stephen Grasser Team Cucina Racing 02:39:44
21 John Roca Cucina Fresca Cycling Team 02:50:08 Teammate Top 5: Paul Krebsbach
22 David Friedt Cucina Fresca Cycling Team 02:50:10 Teammate Top 5: Paul Krebsbach
DNF Todd Suess 0
DNF Robert Ripley Herriott Sports Performance
DNF Robert Kroese Bikesale.com
DNF Timothy Mccormick Fischer Plumbing Cycling Teammate Top 5: Francisco Pons
DNF John Austin 0
DNF David Rogers 0
DNF Kenneth Dong Fischer Plumbing Cycling Teammate Top 5: Francisco Pons
DNF Travis Dougan SCCA/Starbucks Cycling
DNF David Kregenow Cucina Fresca Cycling Team Teammate Top 5: Paul Krebsbach
DNF Nelson Mittuch Old Town Bicycle
DNF Scott Monett Tacoma Bike
DNF J. Scott hile Olympia Orthopaedic Associates Teammate Top 5: Ron Jones
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 6   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Streit SCCA/Starbucks Cycling 02:26:35
2 Bradlee Haley SCCA/Starbucks Cycling 02:26:35 Teammate Win: Peter Streit
3 Pj Bauser Hagens Berman Cycling Team 02:26:35
4 Tony Blazejack SCCA/Starbucks Cycling 02:26:35 Teammate Win: Peter Streit
5 Martin Turek Audi 02:26:35
6 Josh Gerak Blue Rooster/Sports Medicine Cl 02:26:35
7 James Weigand 0 02:26:35
8 Chris Adolf SCCA/Starbucks Cycling 02:26:35 Teammate Win: Peter Streit
9 Hahn Rossman Alki/Rubicon Racing 02:26:35
10 Zach Bowden Audi 02:26:35 Teammate Top 5: Martin Turek
11 Nick Duckstein Bikesale.com 02:26:35
12 Joseph Skokan Bikesale.com 02:26:35
13 Mark Franks Herriott Sports Performance 02:26:35
14 Keiichi Otani Hagens Berman Cycling Team 02:26:35 Teammate Top 5: Pj Bauser
15 Eric Cockrell Herriott Sports Performance 02:26:35
16 Henry Gertje Olympia Orthopaedic Associates 02:26:35
17 Samuel Park Hagens Berman Cycling Team 02:26:35 Teammate Top 5: Pj Bauser
18 Peter Derosier Bikesale.com 02:26:35
19 Sylvio Bravetti Audi 02:26:35 Teammate Top 5: Martin Turek
20 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 02:26:35
21 Benjamin Peterson Slalom Consulting Racing 02:26:35
22 Richard Arnopol Ravenna Capital Management 02:26:35
23 Ted Schwartz 0 02:26:35
24 Brian Bolin Fischer Plumbing Cycling 02:26:35
25 Allen Butler Ravenna Capital Management 02:26:35
26 Tim Farrell Audi 02:26:35 Teammate Top 5: Martin Turek
27 Michael Spring Audi 02:26:35 Teammate Top 5: Martin Turek
28 Ryan Bibko Slalom Consulting Racing 02:26:35
29 Aaron Griffith SCCA/Starbucks Cycling 02:26:35 Teammate Win: Peter Streit
30 David Ryan SCCA/Starbucks Cycling 02:26:43 Teammate Win: Peter Streit
31 Jeffrey Reed SCCA/Starbucks Cycling 02:26:43 Teammate Win: Peter Streit
32 John Mcallister Herriott Sports Performance 02:26:46
33 Craig Hammond Bikesale.com 02:26:50
34 Paul Bishop Recycled Cycles Racing 02:26:50
35 Steve Owens Cycle U/Apex Racing Team 02:26:50
36 Andrew Easley Audi 02:26:56 Teammate Top 5: Martin Turek
37 Unknown Rider 0 02:26:56
38 Marcus Nedelmann Cycle U/Apex Racing Team 02:26:58
39 Ben Larson Cycle U/Apex Racing Team 02:26:58
40 James Wood Alki/Rubicon Racing 02:26:58
41 Vern Cole SCCA/Starbucks Cycling 02:27:01 Teammate Win: Peter Streit
42 Richard Urena Garage Racing 02:27:01
43 Bill Zimmerman Cucina Fresca Cycling Team 02:27:06
44 Matthew Oseto Audi 02:27:23 Teammate Top 5: Martin Turek
45 Avi Mahan Rad Racing NW/Hagens Berman 02:27:26
46 Josh Tanner Hagens Berman Cycling Team 02:30:12 Teammate Top 5: Pj Bauser
47 Tyler Tangen Revel Rad Racing NW 02:30:12
48 Francis Atkinson SCCA/Starbucks Cycling 02:30:12 Teammate Win: Peter Streit
49 Tim Collins Garage Racing 02:32:02
50 Harry Pepe Slalom Consulting Racing 02:32:34
51 Peter Banko Cycle U/Apex Racing Team 02:33:07
52 Aaron Erbeck Alki/Rubicon Racing 02:33:07
53 Sergio Palma Olympia Orthopaedic Associates 02:33:07
54 David Obrien Revel Consulting/Rad Racing NW 02:38:35
55 Richie Strong SCCA/Starbucks Cycling 02:38:48 Teammate Win: Peter Streit
DNF Michael Klisch Slalom Consulting Racing
DNF E Eric johnson Slalom Consulting Racing
DNF Matt Haldeman Slalom Consulting Racing
DNF Mike Rolcik Ravenna Capital Management
DNF Andrew Shirey Audi Teammate Top 5: Martin Turek
DNF Erik Spring Audi Teammate Top 5: Martin Turek
DNF Robert Isner Fischer Plumbing Cycling
DNF Jeffery Nettles Recycled Cycles Racing
DNF Daniel Doran Herriott Sports Performance
DNF David Hurt 0
DNF Mike Brown Recycled Cycles Racing
DNF Phil Macino Audi Teammate Top 5: Martin Turek
DNF John Duquette Alki/Rubicon Racing
DNF Chad Richmond Hagens Berman Cycling Team Teammate Top 5: Pj Bauser
DNF Barry Ironmonger Bikesale.com
DNF Gregory Luniewski Bikesale.com
DNF Steve Thompson Bikesale.com
DNF Eric Holman Bikesale.com
DNF Gordy Bolstad Bikesale.com
DNF Bryon Cline Bikesale.com
DNF David Foster Bikesale.com
DNF David Hills Garage Racing
DNF Keven Ruf Garage Racing
DNF Max Coleman Audi Teammate Top 5: Martin Turek
DNF David Hecht Garage Racing
DNF Bill Serantoni Cycle U/Apex Racing Team
DNF Bryon Cline 0
DNF Pete Banko 0
Finishers: Cat 3: 77   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Samuel Dodd SCCA/Starbucks Cycling 01:58:32
2 Stephen Gavette Cycle U/Apex Racing Team 01:58:34
3 Ludo Max Herriott Sports Performance 01:58:34
4 Miles Frank Hammer Nutrition 01:58:34
5 Alex Driscoll Adventures for the CUre 01:58:34
6 Rick Birdsey Cycle U/Apex Racing Team 01:58:34
7 Bart Hawkinson Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:58:34
8 Peter Hinckley Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:58:34
9 Lucas Weyand Classic Cycles 01:58:34
10 Cameron Janes Unattached 01:58:34
11 Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:58:34
12 Colin Mullane Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:58:34
13 Timothy Hughes Olypia Orthopaedic Associates C 01:58:34
14 Ayden Young Revel Rad Racing NW 01:58:34
15 Bryan Torian Olympia Orthopaedic Associates 01:58:34
16 Colin Mckenna Hagens Berman Cycling Team 01:58:34
17 Andrew Roths Bikesale.com 01:58:34
18 Martin Vaneycke Tacoma Bike 01:58:34
19 Peter Tang Fischer Plumbing Cycling 01:58:34
20 Steve Bleifuhs Cucina Fresca Cycling Team 01:58:34
21 Darnell Umagat SCCA/Starbucks Cycling 01:58:34 Teammate Win: Samuel Dodd
22 Dan Hubbell 0 01:58:34
23 James Baratto Bikesale.com 01:58:34
24 Michael Sanderson Bikesale.com 01:58:34
25 Aaron Adelstein SCCA/Starbucks Cycling 01:58:34 Teammate Win: Samuel Dodd
26 David Garate Fischer Plumbing Cycling 01:58:34
27 Chris Jackson Cucina Fresca Cycling Team 01:58:34
28 Gabriel Holmes SCCA/Starbucks Cycling 01:58:34 Teammate Win: Samuel Dodd
29 Alfonso Lopez Cycle U/Apex Racing Team 01:58:34 Teammate Top 5: Stephen Gavette
30 Theo Arden Cycle U/Apex Racing Team 01:58:34 Teammate Top 5: Stephen Gavette
31 Geoff Andrist Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:58:34
32 Evan Geary Slalom Consulting Racing 01:58:34
33 David Dipetrillo 0 01:58:34
34 Gerardo Mores Cycle U/Apex Racing Team 01:58:34 Teammate Top 5: Stephen Gavette
35 Travis Kubicek Cycle U/Apex Racing Team 01:58:34 Teammate Top 5: Stephen Gavette
36 Kyle Mattson Audi 01:58:34
37 Glenn Brihagen Cycle U/Apex Racing Team 01:58:34 Teammate Top 5: Stephen Gavette
38 Joshua Simmons Old Town Bicycle 01:58:34
39 Wayne Brown Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:58:34
40 Simon Davies HSP 01:58:34
41 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates 01:58:34
42 Erik Selberg Bikesale.com 01:58:34
43 Kevin Tamura Audi 01:58:50
44 Adam Zabler Hagens Berman Cycling Team 01:58:50
45 John Alving Apex Racing Team 01:58:50 Teammate Top 5: Stephen Gavette
46 Kurt Litsinger Cycle U/Apex Racing Team 01:58:50 Teammate Top 5: Stephen Gavette
47 Mike Foster SCCA/Starbucks Cycling 01:58:53 Teammate Win: Samuel Dodd
48 Zachary Smith Herriott Sports Performance 01:58:53 Teammate Top 5: Ludo Max
49 Jason Hansen Tacoma Bike 01:58:55
50 Mark Rogers Hagens Berman Cycling Team 01:59:32
51 Scott Stout The Contender Club 01:59:35
52 Randy Resch Cycle U/Apex Racing Team 02:00:03 Teammate Top 5: Stephen Gavette
53 Erich Alonzo Cycle U/Apex Racing Team 02:00:03 Teammate Top 5: Stephen Gavette
54 Alexander Perezpaz Apex Racing Team 02:00:08 Teammate Top 5: Stephen Gavette
55 Jacob Sheppard Recycled Cycles Racing 02:00:50
56 Sam Mcbride 0 02:00:52
57 Nolan Brady Revel Rad Racing NW 02:03:32
DNF Dean Jasper Audi
DNF Mark Hubbard Audi
DNF Matt Weiteoub 0
DNF Ian Colville Ravenna Capital Management
DNF Stephen Grim Cucina Fresca Cycling Team
DNF Chad Olson Cucina Fresca Cycling Team
DNF Jason Corbridge SCCA/Starbucks Cycling Teammate Win: Samuel Dodd
DNF Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling Teammate Win: Samuel Dodd
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 59   Cat 5: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Volodymyr Kuzmenko Cucina Fresca Cycling Team 01:35:06
2 Luca Freier 0 01:37:05
3 Austin Longino Bikesale.com 01:37:05
4 Nathan Camp 0 01:37:05
5 Dave Lund The Contender Club 01:37:05
6 Mathew Waterfall Tacoma Bike 01:37:05
7 Austin Trelowan 0 01:37:05 Teammate Top 5: Luca Freier
8 Layton Carroll- novack Cycle U 01:37:05
9 Lee Newkirk Fischer Plumbing Cycling 01:37:05
10 Alec Osenbach Ravenna Capital Management 01:37:05
11 Ian Stoule 0 01:37:05 Teammate Top 5: Luca Freier
12 Brendan Lanctot Ravenna Capital Management 01:37:05
13 Eric Cranfield Cycle U/Apex Racing Team 01:37:13
14 Ryan Auburn 0 01:37:24 Teammate Top 5: Luca Freier
15 Joseph Hall 0 01:37:55 Teammate Top 5: Luca Freier
16 Cary Drake 0 01:38:02 Teammate Top 5: Luca Freier
17 Paul Tassin Cycle U/Apex Racing Team 01:38:28
18 Leigh Thurgood Hagens Berman Cycling Team 01:40:39
19 Daniel Cox Olympia Orthopaedic Associates 01:42:05
20 Edgar Vanlieshout Hagens Berman Cycling Team 01:44:49
21 Adam Gray Olympia Orthopaedic Associates 01:44:51
22 Jacob Little Audi 01:44:51
23 Gavin Brink Cucina Fresca Cycling Team 01:44:51 Teammate Win: Volodymyr Kuzmenko
24 Anthony Morrow Olympia Orthopaedic Associates 01:46:16
25 Parker Newman Rad Raing NW 01:46:16
26 Jeff Ott Olympia Orthopaedic Associates 01:47:19
27 Kenneth Ramirez Cycle U/Apex Racing Team 01:47:19
28 William Trask Hagens Berman Cycling Team 01:50:16
29 Jarrett Aregger Slalom Consulting Racing 1:56:48
DNF David Swanson Puget Sound Cycling Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 24   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Luhr Bikesale.com 01:25:54
2 Nathan Pepin Olympia Orthopaedic Associates 01:25:56
3 Tavish Taylor Bikesale.com 01:25:56 Teammate Win: Nicholas Luhr
4 Alan Mccready Audi 01:25:56
5 William Muehlhausen Slalom Consulting Racing 01:25:56
6 Brad Gillis Herriott Sports Performance 01:25:56
7 Steve Walker Unattached 01:25:56
8 Joseph Fitzgerald Hagens Berman Cycling Team 01:25:56
9 Sean Mcgraw 0 01:25:56
10 Jeff Pozarski Bikesale.com 01:25:56 Teammate Win: Nicholas Luhr
11 David Crawford Tacoma Bike 01:25:56
12 Milo Steinve 0 01:25:56
13 Sean Morgan Fischer Plumbing Cycling 01:25:56
14 Brian Dowling DSH Racing 01:25:56
15 Sven-erik Nielsen SCCA/Starbucks Cycling 01:25:56
16 Sun Dang 0 01:26:00
17 Jason Wilson 0 01:26:04
18 Bryan Thiemann SCCA/Starbucks Cycling 01:26:06
19 David Foster Tacoma Bike 01:29:49
20 George Fordham Audi 01:29:49 Teammate Top 5: Alan Mccready
21 Mike Suarez Bikesale.com 01:29:51 Teammate Win: Nicholas Luhr
22 Nate Heffter 0 01:33:13
23 Larry Elliott Olympia Orthopaedic Associates 01:41:15 Teammate Top 5: Nathan Pepin
24 Andrew Sobey 0 01:43:18
25 Mundsi Molai 0 01:45:07
26 Tyler Daniel Slalom Consulting Racing 01:46:08 Teammate Top 5: William Muehlhausen
27 Tony Cordova Fischer Plumbing Cycling 01:51:48
DNF Robert Tate DSH Racing
DNF Nathan Affolger 0
DNF Jack Spranger Motofish Racing
DNF Tobin Cattolico Unattached
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 27   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Richter HSP 02:58:39
2 Jason Cemanski Cycle U/Apex Racing Team 02:58:39
3 Dustin Van wyck Herriott Sports Performance 02:58:39
4 Colin Gibson Keller Rohrback Cycling Team 02:58:40
5 James Stangeland Keller Rohrback Cycling Team 02:58:44
6 Aaron Shaw HSP 02:58:44 Teammate Win: David Richter
7 David Iannotti Bikesale.com 02:58:51
8 Brian Hitchcock Herriott Sports Performance 02:58:53 Teammate Top 5: Dustin Van wyck
9 Bradford Kilcline Herriott Sports Performance 02:58:53 Teammate Top 5: Dustin Van wyck
10 Jacob Brewer US Military 02:58:53
11 Kevin Andrews Therapeutic Associates PDX Cycl 02:58:53
12 Greg Arden Cycle U/Apex Racing Team 03:00:48 Teammate Top 5: Jason Cemanski
13 Ian Baldwin Hagens Berman Cycling Team 03:01:42
14 Bill Booth Cycle U/Apex Racing Team 03:02:45 Teammate Top 5: Jason Cemanski
15 Joe Baratto Bikesale.com 03:02:45
16 Sean Phillips Garage Racing 03:02:45
17 Steve Sonheim Garage Racing 03:02:45
18 Ryan Denney DSH Racing 03:02:48
19 Herbert Munson Bikesale.com 03:02:52
20 John-christian Flack Olympia Orthopaedic Associates 03:03:36
21 Randy Bott Herriott Sports Performance 03:03:36 Teammate Top 5: Dustin Van wyck
22 Jessica Cutler Peterson Racing p/b Spokeswomen 03:03:36
23 Kevin Hansen Ravenna Capital Management 03:03:36
24 Zachary Jones Garage Racing 03:03:36
25 Will Teal Herriott Sports Performance 03:03:36 Teammate Top 5: Dustin Van wyck
26 Eric Schuman Tete de la Course Cycling 03:03:36
27 Vaughn Nelson Olympia Orthopaedic Associates 03:03:36
28 Unknown Rider 0 03:04:36
DNF Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates
DNF Tim Smith Olympia Orthopaedic Associates
DNF Todd Herriott Herriott Sports Performance Teammate Top 5: Dustin Van wyck
DNF Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates
DNF Brent Carlson Audi
DNF Brian Venable Audi
DNF Travis Venable Audi
DNF Nick Bennette Keller Rohrback Cycling Team Teammate Top 5: Colin Gibson
DNF Thorsten Askervold HSP Teammate Win: David Richter
DNF Todd Gallaher Guinness Cycling
DNF Mark Chaisson 0
DNF Andrew Erickson the Ghisallo Foundation Racing
DNF Ben Rathkamp Keller Rohrback Cycling Team Teammate Top 5: Colin Gibson
DNF Peter Baughman Slalom Consulting Racing
DNF Aaron Johnson Hagens Berman Domestic Elite Cy
DNF Tony Pletcher Bikesale.com
DNF Alec Moorman Bikesale.com
DNF Mike Robson Bikesale.com
DNF Scot Weeks Bikesale.com
DNF Warren Atkey Bikesale.com
DNF Doug Stewart Bikesale.com
DNF Mark Hinman Bikesale.com
DNF Mike Rogers Bikesale.com
DNF Alex Telitsine Cycle U/Apex Racing Team Teammate Top 5: Jason Cemanski
DNF Brian Griffith Garage Racing
DNF Robert Campbell Audi
DNF Travis Biechele Cycle U/Apex Racing Team Teammate Top 5: Jason Cemanski
DNF Ingy Dot net Bikesale.com
DNF David Matthews Bikesale.com
DNF Craig Undem Cycle U
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 42   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Mertens Herritt Sports Performance 01:48:04
2 Alicia King Bikesale.com 01:48:04
3 Maria Hetland Olympia Orthopaedic Associates 01:48:04
4 Jill Ramsey Fischer Plumbing Cycling 01:48:04
5 Laura Miller 0 01:48:04
6 Caylen Beaty Team Group Health 01:49:11
7 Katie Ferguson Team Group Health 01:49:13
8 Sheila Walsh Fischer Plumbing Cycling 01:51:10 Teammate Top 5: Jill Ramsey
9 Emily Nevin Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:51:33
10 Colleen Welch Olympia Orthopaedic Associates Cycl 01:51:33
11 Nicole Weiss Team Group Health 01:53:01
12 Robin Solinsky Team Group Health 01:53:01
13 Beth Everhart Bikesale.com 01:53:01 Teammate Top 5: Alicia King
14 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates 01:53:01 Teammate Top 5: Maria Hetland
15 Katelin Benson Team Group Health 01:53:01
16 Liese Anex Team Group Health 01:53:01
17 Katherine Barr Bikesale.com 01:53:01 Teammate Top 5: Alicia King
18 Emanuela Agosta Team Group Health 01:53:01
19 Emily Glynn SCCA/Starbucks Cycling 01:53:01
20 Debbie Mcfarland SCCA/Starbucks Cycling 01:53:01
21 Jennifer Yaros Bikesale.com 01:53:01 Teammate Top 5: Alicia King
22 Melinda Burdo Team Group Health 01:53:01
23 Ellen Ruotsala Team Group Health 01:53:01
24 Andrea Imler Team Group Health 01:53:08
25 Valerie Holdeman First Strike 02:03:17
26 Carla Brock Team Group Health 02:05:24
27 Barbara Wilkie Starbucks Cycling 02:06:05
DNF Holly Bailey SCCA/Starbucks Cycling
DNF Stacy Guiffre Cycle U
DNF Eleanor James Cycle U
DNF Brenda Biernat Bikesale.com Teammate Top 5: Alicia King
DNF Michele Black Bikesale.com Teammate Top 5: Alicia King
DNF Christi Kenyon Bikesale.com Teammate Top 5: Alicia King
Finishers: Cat 4: 30   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Classic Ross 01:42:12
2 Emily Glynn 01:42:12
3 Kristen Walker 01:42:12
4 Beth Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:42:12
5 Debbie Thomas 01:42:12
6 Melissa Beams 01:42:12
7 Kelley Mast 01:42:12
8 Agnes Sauvage 01:42:12
9 Lydia Weyand 01:42:12
10 Kendra Rosenberg 01:42:12
11 Amanda Evans 01:42:12
12 Kathleen Desrosier 01:42:12
13 Leana Gerrard 01:42:12
14 Sarah Heineman 01:42:12
15 Sekiko Sakai 01:42:12
16 Kate Tylee 01:42:12
17 Aarthy Longino 01:42:12
18 Lynne Watanabe 01:42:12
19 Lisa Strate 01:42:12
20 Amanda Anttilaoza 01:42:12
21 Unknown Rider 01:45:49
22 Tina Rainforth 01:47:34
23 Kathryn Beattie 01:48:14
24 Marcela Broussard 01:48:14
25 Kelly Davis 01:50:36
26 Joanne Stamerjohn 02:01:58
27 Linda Park 02:01:58
28 Emily Alexander 02:03:12
29 Amanda Crook 02:05:45
DNF Alyssa Smith
Finishers: Cat 4: 27   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Marie rook Team Group Health 02:22:27
2 Jane Evely Slalom Consulting Racing 02:22:27
3 Marsa Daniel Team Group Health 02:22:27 Teammate Win: Anne Marie rook
4 Laura Dodd SCCA/Starbucks Cycling 02:22:27
5 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 02:22:27
6 Vanessa Johnson SCCA/Starbucks Cycling 02:22:27
7 Katherine Reinhart Gregg's Trek Racing Team 02:22:46
8 Karen Wilkinson Team Group Health 02:26:08 Teammate Win: Anne Marie rook
9 Jadine Riley Team Group Health 02:26:42 Teammate Win: Anne Marie rook
10 Laura Chang Bikesale.com 02:28:09
11 Heidi Wood Alki/Rubicon Racing 02:28:09
12 Karine Valliantsaunders SCCA/Starbucks Cycling 02:28:09 Teammate Top 5: Laura Dodd
13 Lee Smith Team Group Health 02:28:09 Teammate Win: Anne Marie rook
14 Naoko Forderer Fischer Plumbing Cycling 02:28:09
15 Dave Aldersebaes SCCA/Starbucks Cycling 02:28:09 Teammate Top 5: Laura Dodd
16 Elizabeth Nettles Recycled Cycles Racing 02:28:09
17 Lisa Coyne Team Group Health 02:28:09 Teammate Win: Anne Marie rook
18 Jeanne Dagloria Fischer Plumbing Cycling 02:28:09
DNF Leina Tani Team Group Health Teammate Win: Anne Marie rook
DNF Rachel Hong Team Group Health Teammate Win: Anne Marie rook
DNF Amara Edwards Gregg's Trek Racing Team
DNF Kathleen Taylor Team Group Health Teammate Win: Anne Marie rook
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 7   Cat 3: 12   Cat ?: 1