Log In
Tour de Dung #2 • Mar 23 2013
Mostly Cloudy, 44 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Mirante Garage Racing 02:41:45
2 Robert Campbell Audi 02:41:45
3 Aaron Levin 0 02:41:45
4 Nicholas Perera DSH Racing 02:41:45
5 Nikos Mills Garage Racing 02:41:45 Teammate Win: Mark Mirante
6 David Hills Garage Racing 02:41:45 Teammate Win: Mark Mirante
7 Anthony Dickson 0 02:41:57 Teammate Top 5: Aaron Levin
8 Gregory Kauper Audi 02:41:57 Teammate Top 5: Robert Campbell
9 Matthew Hill Garage Racing 02:42:00 Teammate Win: Mark Mirante
10 Aaron Lavin Garage Racing 02:42:04 Teammate Win: Mark Mirante
11 Kevin Masterson Garage Racing 02:42:59 Teammate Win: Mark Mirante
12 Robbin Goldfoos Cucina Fresca Cycling Team 02:45:56
13 Tom Hackleman Old Town Bicycle 02:45:56
14 Joe Bowen Slalom Consulting Racing 02:46:06
15 Unknown Rider 0 02:48:37 Teammate Top 5: Aaron Levin
DNF James Kodjababian Jet City Velo
DNF Jeffery Patterson Old Town Bicycle (OTB)
DNF Glenn Campbell 0 Teammate Top 5: Aaron Levin
DNF Jeff Scott Snoqual
DNF Scott Vinson Cucina Fresca Cycling Team
DNF Mike Burdo Garage Racing Teammate Win: Mark Mirante
DNF Tony Ogden Audi Teammate Top 5: Robert Campbell
DNF Ben Kaplan Keller Rohrback Cycling Team
24 Richard Tilton 0 Teammate Top 5: Aaron Levin
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Steiner Fischer Plumbing Cycling 02:14:36
2 Paul Coffee Tacoma Bike 02:14:36
3 Todd Kooey 0 02:14:36
4 Ron Jones Olympia Orthopaedic Associates 02:14:36
5 Travis Dougan SCCA/Starbucks Cycling 02:14:36
6 Alex Votry Blue Rooster/Sports Medicine Clinic 02:14:36
7 Martin Long Eastgate Cycling 02:14:36
8 Michael Sanderson Bikesale.com 02:14:36
9 John Dowell Tete de la Course Cycling 02:14:36
10 Jason Glover Cucina Fresca Cycling Team 02:14:36
11 Brian Dowling Dimensional Sound Health 02:14:36
12 Scott Monett Tacoma Bike 02:14:36 Teammate Top 5: Paul Coffee
13 Sean Murphy Tacoma Bike 02:14:36 Teammate Top 5: Paul Coffee
14 Robert Milligan Fischer Plumbing Cycling 02:14:36 Teammate Win: David Steiner
15 David Inadomi SCCA/Starbucks Cycling 02:14:36 Teammate Top 5: Travis Dougan
16 Daniel Byrne Fischer Plumbing Cycling 02:14:40 Teammate Win: David Steiner
17 Peter Hinckley Blue Rooster/Sports Medicine Cl 02:14:40
18 John Austin Old Town Bicycle (OTB) 02:14:44
19 Gary Hocking Bikesale.com/Union Bay Cycling/ 02:14:44
20 Thomas Catalina SCCA/Starbucks Cycling 02:14:44 Teammate Top 5: Travis Dougan
21 J. Scott hile CBC Racing 02:14:51
22 John Hadden Olympia Orthopaedic Associates 02:14:51 Teammate Top 5: Ron Jones
23 Richard Levandowski Old Town Bicycle (OTB) 02:14:53
24 Bernard Yee Fischer Plumbing Cycling Team/J 02:22:09
25 Kenneth Dong Fischer Plumbing Cycling Team/J 02:28:06
26 Stephen Grasser Team Cucina Racing 02:34:20
27 Michael Skinner Avanti Racing Club 02:35:43
DNF Paul Camera SCCA/Starbucks Cycling Teammate Top 5: Travis Dougan
DNF Timothy Lewis Audi
DNF Nelson Mittuch Old Town Bicycle Race Team (OTB
DNF Erik Busse Blue Rooster/Sports Medicine Cl
32 Dan Austad 0 Teammate Top 5: Todd Kooey
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 24   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Franks HSP/Herriott Sports Performance 02:26:20
2 Jeffrey Reed SCCA/Starbucks Cycling 02:26:20
3 Bradlee Haley SCCA/Starbucks Cycling 02:27:21
4 Keiichi Otani Hagens Berman/ Society Consulti 02:27:21
5 Matthew Oseto Audi 02:27:21
6 Ludo Max HSP/Herriott Sports Performance 02:27:21 Teammate Win: Mark Franks
7 Steve Cullen 0 02:27:21
8 Chris Adolf SCCA/Starbucks Cycling 02:27:21 Teammate Top 5: Jeffrey Reed
9 Peter Streit SCCA/Starbucks Cycling 02:27:21 Teammate Top 5: Jeffrey Reed
10 Daniel Doran Herriott Sports Performance 02:27:21
11 Tyler Tangen Rad Racing NW 02:27:21
12 Ronald Sielinski Blue Rooster/Sports Medicine Cl 02:27:21
13 Josh Gerak Blue Rooster/Sports Medicine Cl 02:27:21
14 Jeffery Nettles Boat Street Cycle Club (BSCC) 02:27:21
15 Brian Smith Blue Rooster/Sports Medicine Cl 02:27:21
16 David Chipchase Olympia Orthopaedic Associates 02:27:21
17 Douglas Wilcox Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 02:27:21
18 Joseph Skokan Bikesale.com 02:27:21
19 Andrew Lang Old Town Bicycle 02:27:21
20 Benjamin Peterson First Strike Velo 02:27:21
21 Michael Spring Audi 02:27:21 Teammate Top 5: Matthew Oseto
22 Paul Bishop Recycled Cycles Racing/Boat Str 02:27:21
23 Stephen Owens Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 02:27:21
24 Henry Gertje CBC Racing 02:27:21
25 Tim Collins Garage Racing 02:27:21
26 Tony Blazejack SCCA/Starbucks Cycling 02:27:21 Teammate Top 5: Jeffrey Reed
27 Chad Richmond Hagens Berman Cycling Team 02:27:21
28 E Eric johnson Slalom Consulting Racing 02:27:21
29 Robert Kirkwood 0 02:27:21
30 Samuel Park Hagens Berman Cycling Team 02:27:21
31 Jason Connell Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 02:27:21
32 Tim Farrell Audi 02:27:21 Teammate Top 5: Matthew Oseto
33 John Buenaventura 0 02:27:21
34 Mike Brown Recycled Cycles Racing 02:27:21
35 Matt Haldeman Slalom Consulting Racing 02:27:21
36 Sergio Palma Olympia Orthopaedic Associates 02:27:21
37 Richard Urena Garage Racing 02:27:21
38 David Ryan SCCA/Starbucks Cycling 02:27:21 Teammate Top 5: Jeffrey Reed
39 Jesse Nofziger FareStart 02:27:21
40 Sylvio Bravetti Audi 02:27:21 Teammate Top 5: Matthew Oseto
41 David Obrien Revel Consulting/Rad Racing NW 02:27:21
42 Steve Thompson Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:27:21
43 Marcus Nedelmann Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 02:27:21
44 James Wood Alki/Rubicon Racing 02:27:21
45 Avi Mahan Rad Racing NW/Hagens Berman 02:27:21
46 Ed Ewing Audi 02:27:21 Teammate Top 5: Matthew Oseto
47 Craig Hammond Bikesale.com 02:27:21
48 Gregory Luniewski Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:27:21
49 Francis Atkinson SCCA/Starbucks Cycling 02:27:21 Teammate Top 5: Jeffrey Reed
50 Andrew Shirey Audi 02:27:21 Teammate Top 5: Matthew Oseto
51 John Mcmahon 4 Corners Racing 02:27:21
52 Michael Klisch Slalom Consulting Racing 02:27:21
53 Peter Banko Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 02:27:32
54 Ben Larson Cycle U/Apex Racing Team 02:27:38
55 Erik Spring Audi 02:27:38 Teammate Top 5: Matthew Oseto
56 Bryon Cline Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:27:38
57 John Mcallister Herriott Sports Performance 02:27:46
58 Vern Cole SCCA/Starbucks Cycling 02:27:48 Teammate Top 5: Jeffrey Reed
DNF Steve Matson Old Town Bicycle
DNF Matthew Heck Garage Racing
DNF Benjamin Peterson Slalom Consulting Racing
Finishers: Cat 3: 57   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Birdsey Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 02:01:51
2 Mike Foster SCCA/Starbucks Cycling 02:01:51
3 Anthony Carroll SCCA/Starbucks Cycling 02:01:51
4 Dean Jasper Audi 02:01:51
5 Miles Frank Team Hammer Nutrition 02:01:51
6 Andrew Roths Bikesale.com 02:01:51
7 David Garate Fischer Plumbing Cycling Team/J 02:01:51
8 John Rasanen Fischer Plumbing Cycling Team/J 02:01:51
9 Geoff Andrist Avanti Racing Club 02:01:51
10 Colin Mullane Avanti Racing Club 02:01:51
11 Alex Votry Avanti Racing Club 02:01:51
12 Stephen Gavette Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 02:01:51 Teammate Win: Rick Birdsey
13 Colin Mckenna Hagens Berman/ Society Consulti 02:01:51
14 Wayne Brown Blue Rooster/Sports Medicine Cl 02:01:51
15 Glenn Fontelera Bikesale.com 02:01:51
16 Gabriel Holmes SCCA/Starbucks Cycling 02:01:51 Teammate Top 5: Mike Foster
17 Joshua Simmons Old Town Bicycle Race Team (OTB 02:01:51
18 Simon Davies HSP/Herriott Sports Performance 02:01:51
19 Peter Kriofske Audi/Kryki Sports 02:01:51
20 Gerardo Mores Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 02:01:51 Teammate Win: Rick Birdsey
21 Erik Selberg Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:01:51
22 Nolan Brady Rad Racing NW 02:01:51
23 John Clouse Fischer Plumbing Cycling Team/J 02:01:51
24 Daniel Filonowich Branford Bike/DeLaurenti/Paglia 02:01:51
25 Mark Rogers Hagens Berman/ Society Consulti 02:01:51
26 Travis Kubicek Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 02:01:51 Teammate Win: Rick Birdsey
27 Randy Resch Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 02:01:51 Teammate Win: Rick Birdsey
28 ? Huber 0 02:01:51
29 Zack Hewell Cycle U/Apex Racing Team 02:01:51 Teammate Win: Rick Birdsey
30 John Grandits Cycle U/Apex Racing Team 02:01:51 Teammate Win: Rick Birdsey
31 Peter Hinckley Blue Rooster/Sports Medicine Cl 02:01:51
32 Greg Snyder Hagens Berman Cycling 02:01:51
33 Kirk Beatty Old Town Bicycle 02:01:58
34 Jordon Bressler Old Town Bicycle (OTB) 02:01:58
35 Glenn Brihagen Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 02:01:58 Teammate Win: Rick Birdsey
36 Jacob Sheppard Recycled Cycles Racing/Boat Str 02:01:58
37 Kyle Mattson Audi/Kryki Sports 02:01:58
38 Brett Gaspers Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 02:01:58 Teammate Win: Rick Birdsey
39 Kurt Litsinger Apex Racing Team 02:01:58 Teammate Win: Rick Birdsey
40 Alexander Perezpaz Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 02:02:23 Teammate Win: Rick Birdsey
41 Dan Donahue Olympia Orthopaedic Associates 02:05:10
42 Zachary Smith HSP/Herriott Sports Performance 02:05:10
43 Hugh Barrington Audi 02:28:29 Teammate Top 5: Dean Jasper
DNF Kevin Kallock Cucina Fresca Cycling Team/Seat
DNF Erik Philipson Hagens Berman/ Society Consulti
DNF Chris Mahan Cucina Fresca Cycling Team
DNF Charlon Palacay Cycle U / Apex Racing /Apex Rac Teammate Win: Rick Birdsey
48 Aaron Adelstein SCCA/Starbucks Cycling Teammate Top 5: Mike Foster
49 Adam Cramer Olympia Orthopaedic Associates
50 Ayden Young Revel Rad Racing NW
51 Peter Miller Cycle U / Apex Racing /Apex Rac Teammate Win: Rick Birdsey
52 Jason Hansen Tacoma Bike
53 Martin Vaneycke Tacoma Bike Racing Team/Tacoma
54 Robert Demick Cycle U / Apex Racing /Apex Rac Teammate Win: Rick Birdsey
55 Lucas Weyand Classic Cycles
Finishers: Cat 4: 52   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Volodymyr Kuzmenko Cucina Fresca Cycling Team/Seat 01:34:54
2 A Mallory Shuksan V 01:34:54
3 William Alcorn Old Town Bicycle (OTB) 01:36:50
4 Ryan Auburn Recycled Cycles 01:36:53
5 Kenneth Ramirez Apex Racing Team 01:39:00
6 Leigh Thurgood 0 01:39:00
7 Lincoln Rawlings Bikesport.com 01:39:00
8 Parker Newman Rad Racing NW 01:39:00
9 Lee Newkirk Fischer Plumbing Cycling Team/J 01:39:00
10 Rick Wiedmann Bikesale 01:39:04
11 Jacob Little Audi 01:39:08
12 Jonathan Kamke Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:39:08
13 Paul Tassin Apex Racing Team 01:39:08 Teammate Top 5: Kenneth Ramirez
14 Chris Leque 0 01:39:08
15 Colin Mcgrane Olympia Orthopaedic Associates 01:39:08
16 Layton Carroll- novack Cycle U 01:39:08
17 Austin Longino Bikesale.com 01:39:08
18 Nathan Camp Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 01:39:23 Teammate Top 5: Kenneth Ramirez
19 Eric Cranfield Apex Racing Team 01:39:23 Teammate Top 5: Kenneth Ramirez
20 Christian Palacay SCCA/Starbucks Cycling 02:03:57
21 Nik Ramstad Cycle U 02:04:30
22 Raymond Rosario Avanti Racing Club 02:17:13
DNF Nicholas Horton 0
DNF Scott Funston Rad Racing NW
DNF Benjamin Wertz Dimensional Sound Health
Finishers: Cat 5: 25  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Luhr Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:25:43
2 Tavish Taylor Herriott Sports Performance 01:25:43
3 Andie Taylor Cycle U / Apex Racing /Apex Rac 01:25:43
4 Alan Mccready Audi/Kryki Sports 01:25:43
5 Milo Steimle 0 01:25:43
6 Luca Freier 0 01:25:43
7 Erin Aas Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:25:43
8 Sean Mcgraw Lake Was 01:25:43
9 Steve Walker 0 01:25:43 Teammate Top 5: Milo Steimle
10 Jason Wilson 0 01:25:43 Teammate Top 5: Milo Steimle
11 Sun Dang 0 01:25:43 Teammate Top 5: Milo Steimle
12 Sven-erik Nielsen SCCA/Starbucks Cycling 01:25:43
13 Joseph Fitzgerald Lake Washington Velo 01:25:43
14 Bryan Thiemann SCCA/Starbucks Cycling 01:25:43
15 Austin Treloar 0 01:25:43 Teammate Top 5: Milo Steimle
16 Mike Suarez Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:25:51 Teammate Win: Nicholas Luhr
17 David Crawford Tacoma Bike 01:25:53
18 Michael Mccurdy 0 01:34:07 Teammate Top 5: Milo Steimle
19 Robert Kroese Bikesale.com 01:34:12 Teammate Win: Nicholas Luhr
20 Dennis Schleder Motofish Racing 01:36:03
21 Nathan Pepin Olympia Orthopaedic Associates 01:55:35
22 Erik Hanberg Olympia Orthopaedic Associates 01:55:35
Finishers: Cat 5: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Richter HSP 03:27:25
2 Bryan Urakawa Fischer Plumbing Cycling 03:27:25
3 Sean Phillips Garage Racing 03:27:25
4 Travis Biechele Cycle U/Apex Racing Team 03:27:25
5 Alex Rosenast 0 03:27:25
6 Brian Hitchcock HSP/Herriott Sports Performance 03:27:25 Teammate Win: David Richter
7 Logan Owen California 03:27:25
8 David Iannotti Bikesale.com 03:27:25
9 Mike Schwindeller Bikesale.com 03:27:25
10 Patrick Stanko Audi 03:27:25
11 Warren Atkey Bikesale.com 03:27:25
12 Mike Robson Bikesale.com 03:27:25
13 Joe Baratto Bikesale.com 03:27:25
14 Jacob Brewer US Military 03:27:25
15 Peter Baughman Slalom Consulting Racing 03:27:25
16 Kevin Andrews Theauruptic 03:27:25
17 Christian Zauner Tete de la Course Cycling 03:27:25
18 Steve Sonheim Garage Racing 03:27:25 Teammate Top 5: Sean Phillips
19 Rad Cunningham Keller Rohrback 03:27:25
20 Jeffrey Gaeckle Olympia Orthopaedic Associates 03:27:25
21 David Gordon Olympia Orthopaedic Associates 03:27:25
22 Will Teal HSP/Herriott Sports Performance 03:27:25 Teammate Win: David Richter
23 Brian Griffith Garage Racing 03:27:25 Teammate Top 5: Sean Phillips
24 Gary Brown Tete de la Course Cycling 03:27:25
25 Todd Baumeister Cycle U/Apex Racing Team 03:27:25 Teammate Top 5: Travis Biechele
26 Andrew Martin Bikesale.com 03:27:25
27 Scot Weeks Union Bay Cycling/Bikesale.com 03:27:35
28 Mark Hinman Bikesale.com 03:27:35
29 Erik Anderson Olympia Orthopaedic Associates 03:27:35
30 Joe Holmes Tete de la Course Cycling 03:27:35
31 Bradford Kilcline Herriott Sports Performance 03:27:35
32 Aaron Shaw HSP/Herriott Sports Performance 03:27:35 Teammate Win: David Richter
33 Max O'neal Herriott Sports Performance 03:27:35
34 Douglas Reid Garage Racing 03:27:35 Teammate Top 5: Sean Phillips
35 Andrew Erickson the Ghisallo Foundation Racing 03:27:35
36 Alec Moorman Bikesale.com/Union Bay Cycling/ 03:27:35
37 Herbert Munson Union Bay Cycling/Bikesale.com 03:27:35
38 Brad Halstead Olympia Orthopaedic Associates 03:27:35
39 Lang Reynolds Garage Racing 03:27:35 Teammate Top 5: Sean Phillips
40 Randy Bott Herriott Sports Performance 03:27:35
41 Jason Cemanski Cycle U/Apex Racing Team 03:27:35 Teammate Top 5: Travis Biechele
42 Todd Herriott Herriott Sports Performance 03:27:35
43 John-christian Flack Olympia Orthopaedic Associates 03:27:35
44 David Matthews Union Bay Cycling/Bikesale.com 03:27:35
45 Dustin Van wyck Herriott Sports Performance 03:27:49
46 Vaughn Nelson Olympia Orthopaedic Associates 03:28:10
47 Zachary Jones Garage Racing 03:28:13 Teammate Top 5: Sean Phillips
48 Steven Willsens Bikesale.com 03:28:13
49 Kyle Farrell Garage Racing 03:28:13 Teammate Top 5: Sean Phillips
50 Brent Carlson Audi 03:28:13
51 John O'donnell Keller Rohrback 03:29:01
DNF Stephen Mull Audi
DNF Jason Bethel Garage Racing Teammate Top 5: Sean Phillips
DNF Steven Persak Liberty C
DNF Aaron Johnson Hagens Berman Domestic Elite Cy
DNF Greg Arden Cycle U/Apex Racing Team Teammate Top 5: Travis Biechele
DNF Jeffrey Goodwin Tete de la Course Cycling
DNF Tony Pletcher Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Mike Rogers Bikesale.com
60 Thorsten Askervold Herriott Sports Performance
Finishers: Cat 1: 16   Cat 2: 40   Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maria Hetland Olympia Orthopaedic Associates 01:48:41
2 Caylen Beaty Team Group Health 01:48:41
3 Jill Ramsey Fischer Plumbing Cycling 01:48:41
4 Laura Miller 0 01:48:41
5 Deenie Robertson Fischer Plumbing Cycling 01:48:41
6 Kelly Purnell Team Group Health 01:48:41
7 Beth Everhart Bikesale.com/Union Bay Cycling/ 01:48:41
8 Nicola Erbeck Alki/Rubicon Racing 01:48:41
9 Lydia Weyand Classic Cycles 01:48:41
10 Jean Fisher Olympia Orthopaedic Associates 01:48:41 Teammate Win: Maria Hetland
11 Colleen Welch Olympia Orthopaedic Associates 01:48:41 Teammate Win: Maria Hetland
12 Alicia King HSP 01:48:41
13 Barbara Wilkie SCCA/Starbucks Cycling 01:48:41
14 Nicole Weiss Team Group Health/Sound Velo Cy 01:48:41 Teammate Top 5: Caylen Beaty
15 Kristen Walker Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:48:41
16 Eva Kness Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:48:41
17 Melinda Burdo Team Group Health/Sound Velo Cy 01:58:08 Teammate Top 5: Caylen Beaty
18 Colleen Skinner Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:58:08
19 Liese Anex Team Group Health/Sound Velo Cy 02:03:01 Teammate Top 5: Caylen Beaty
20 Andrea Imler Team Group Health/Sound Velo Cy 02:03:04 Teammate Top 5: Caylen Beaty
21 Kelly Davis Team Group Health 02:03:04 Teammate Top 5: Caylen Beaty
22 Lynne Watanabe Team Group Health/Sound Velo Cy 02:03:04 Teammate Top 5: Caylen Beaty
23 Valerie Haldeman First Strike 02:04:20
DNF Alexandra Mertens HSP/Herriott Sports Performance
DNF Kirsten Lheureux Slalom Consulting Racing/First
DNF Susie Nalnka Old Town Bicycle
DNF Ellen Ruotsala Sound Velo Cycling Club
DNF Katherine Barr Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Christi Kenyon Bikesale.com/Union Bay Cycling/
DNF Emily Alexander SCCA/Starbucks Cycling
Finishers: Cat 4: 28   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Steppe Bikesale.com 01:52:07
2 Yumay Chang Fischer Plumbing Cycling Team/J 01:52:07
3 Debbie Thomas Olympia Orthopaedic Associates 01:52:07
4 Kelley Mast Jet City Velo 01:52:07
5 Victoria Lord Bikesale.com 01:52:07 Teammate Win: Lisa Steppe
6 Kathryn Beattie Jet City Velo 01:52:07
7 Anamaria Popp 0 01:52:07
8 Beth Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Cl 01:52:07
9 Clare Osborn Team Group Health/Sound Velo Cy 01:52:07
10 Amber Gunning SCCA/Starbucks Cycling 01:52:07
11 Aarthy Longino Union Bay Cycling/Bikesale.com 01:52:07 Teammate Win: Lisa Steppe
12 Melissa Hammerle Team Gr 02:00:07
13 Cindy Delamaza Jet City Velo 02:07:29 Teammate Top 5: Kelley Mast
14 Jennifer Palacay SCCA/Starbucks Cycling 02:15:42
DNF Laura Nelson 0
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Chang Bikesale.com/Union Bay Cycling/ 03:01:23
2 Sara Youmans Keller Rohrback Cycling/Stranam 03:01:23
3 Jane Evely Slalom Consulting Racing 03:01:23
4 Marissa Carr Gregg's Trek Racing Team 03:01:23
5 Kelly Plese 0 03:01:23
6 Vanessa Johnson SCCA/Starbucks Cycling 03:01:23
7 Rachel Hong Team Group Health 03:01:23
8 Tina Wang SCCA/Starbucks Cycling 03:01:23
9 Katie Poinier Team Group Health/Sound Velo Cy 03:01:28
10 Karine Valliantsaunders SCCA/Starbucks Cycling 03:01:31
11 Kathleen Taylor Team Group Health/Sound Velo Cy 03:01:31
12 Michele Conrad Keller Rohrback Cycling Team 03:01:31
13 Tara O'Brien Peterson Racing p/b Spokeswomen 03:01:31
14 Lori Brault 0 03:01:31 Teammate Top 5: Kelly Plese
15 Annette Williams Slalom Consulting Racing/First 03:01:38
16 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling 03:01:38
17 Jill Bodnar SCCA/Starbucks Cycling 03:01:48
18 Eden Palmer Team Group Health 03:01:55
19 Jodie Bolt Old Town Bicycle 03:02:09
20 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 03:03:53
DNF Naoko Forderer Fischer Plumbing Cycling
DNF Heidi Wood Alki/Rubicon Racing
DNF Karen Wilkinson Team Group Health/Sound Velo Cy
DNF Gina Kavesh Union Bay Cycling/Bikesale.com Teammate Win: Laura Chang
DNF Dave Aldersebaes SCCA/Starbucks Cycling
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 14