Log In
Waco Omnium - Crit • Mar 23 2013
Overcast, 55 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Porterfield Christian Cycling
2 Paul Porterfield Christian Cycling Teammate Win: Gabriel Porterfield
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Giancola McKinney Velo Club
2 Gregg Goodwin Team Bicycles Inc.
3 Stefano Rosellini Team Delirium Racing
4 Eddie Cadena McKinney Velo
5 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club
6 Michael Winders McKinney Velo
7 Lee Keeling Boneshaker Project
8 Kai Dussling Northwest Cycling Club Teammate Top 5: Roman Lobkovsky
9 Gerardo Chaparro FIAT of McKinney/Bicycles Plus
10 Hill Swift GCCA
11 Brad Boulton Team Bicycle Inc / DRT
12 James Engle Woodlands Cycling Club Race Te
13 Brian Fairless Team Undiscovered
14 Kevin Farmer Team Undiscovered
15 Allen Herrington King Racing Group
16 Steve Chism Bicycles Plus / State Farm
17 Shelby Walston Sun & Ski/Champion Core Racing
DNF Joel Shewry TBI/DRT Teammate Top 5: Gregg Goodwin
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Murff River City Market Racing
2 Derek Whisenhunt Corinth Cycling/Harden Dental
3 David Richardson River City Market Racing Teammate Win: James Murff
4 Dudley Irby
5 Roland San miguel Corinth Cycling/Harden Dental
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Ereli GCCA
2 Mike Reade TBI/DRT
3 Jeffery Scherer TBI/DRT
4 Scott Munroe TEAM FLAT BELLY ORGANICS
5 Quintin Boehmisch TBI/DRT
6 Jason Newman Team Cycle Progression
7 Jeffry Fene McKinney Velo Club
8 Darrell Hull Corinth Cycling/Harden Dental
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Parks Mirage
2 Bob Brown okc velo
3 Rickey Wilson TBI/DRT
4 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Associatio
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robbie Chrisman 787 Racing
2 Daniel Chappelear 787 Racing Teammate Win: Robbie Chrisman
3 David Angeles Matrix/RBM
4 Caleb Hulsey 787 Racing / Mull Drilling Co.
5 Ali Sobhani Austinbikes/Mobil 1
6 John Connolly Alchemy Racing Team - Texas
7 Kent Myers Voodoo Racing
8 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk/ Team Novo N
9 Robby Ketterhagen 787 Racing Teammate Win: Robbie Chrisman
10 Alex Wolfe Alchemy Racing Team - Texas
11 Jaime Olmo GRIIN / MAMBO CYCLING TEAM
12 Mitchell Sides Alchemy Racing Team - Texas
13 Michael Wert GS Tenzing
14 Jefferey May Dallas Racing
15 Enoc Ishida Dallas Bike Works
16 Tice Porterfield Christian Cycling
17 Jason Reed SimplexQ Racing
18 Gary Dutschmann Mirage
19 Bertram Jernejcic 787 Racing Teammate Win: Robbie Chrisman
20 James Jones Mirage Cycling Team
21 Ben Cross Austinbikes/Mobil1 Teammate Top 5: Ali Sobhani
22 John Gardiner Velossimo Racing
23 Patrick Hallett AustinBikes/Mobil 1 Teammate Top 5: Ali Sobhani
24 Eric Hinton Sun & Ski/Champion Core Racing
25 Casey Paxton Austinbikes/Revenant
26 Adam Spears Mirage
27 Willem Van der gryp Sun & Ski/Champion Core Racing
28 Keegan Knapp SimplexQ Racing
29 Connor Herrington King Racing Group
30 Rob Sandusky Matrix/Richardson Bike Mart
31 Matt Centofonti Sun & Ski/Champion Core Racing
32 Jason Whitson Alchemy Racing Team - Texas
33 Sebastian York Matrix Cycling Club
34 Jesus Chaparro Nick Lopez Tailoring
35 Michael Frentress 787 Racing Teammate Win: Robbie Chrisman
36 Derek Berry Simplex Q Racing
37 John Mott Ghisallo Foundation
38 Eric Heinkel Team Party Time
39 James Gillum SimplexQ Racing
40 Charlie Roberts SimplexQ Racing
DNF Melvin Barrios GRIIN / MAMBO CYCLING TEAM
DNF Brent Aston Mirage
43 Bernave Velasquez Dallas Bike Works
44 Steven Chaos thompson DALLAS BIKE WORKS
45 Bari Mayer 787 Racing Teammate Win: Robbie Chrisman
46 Michael Bowker Team Cycle Progression
47 Mike Mitcham TBI/DRT
48 Stanton Kruse FCS|Cycling p/b Zngine Mr. Res
49 Rick Francis Mirage Cycling
50 Tracy Mcgrath Matrix / RBM Teammate Top 5: David Angeles
51 Andrew Bradfield Lone Star Racing Club
Finishers: Cat 3: 38   Cat 4: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Curtis George GRIIN / MAMBO CYCLING TEAM
2 Jim Thomas
3 Michael Mull 787 Racing
4 Blake Schrader Jubilee Subaru
5 Brady Reed Baylor University
6 Tim Jones
7 W Andrew lechner Jubilee Subaru Teammate Top 5: Blake Schrader
8 Ricardo Martinez GRIIN / MAMBO CYCLING TEAM Teammate Win: Curtis George
9 Kevin Goins Sun & Ski/Champion Core Racing
10 Scott Taylor Sun & Ski/Champion Core Racing
11 Isaac Porterfield Christian Cycling
12 Luis Gomez GRIIN / MAMBO CYCLING TEAM Teammate Win: Curtis George
13 Christopher Schaefer Dallas Bike Works
14 George Dias Tri-City Bicycles
15 Brian Buchrucker Sun & Ski/Champion Core Racing
16 Carlos Lotfipour
17 Luke Hollomon
18 Jordan Baird
19 Ethan Burson Baylor University Teammate Top 5: Brady Reed
20 David Lopez Team Soler's Sports/Lifetime
DNF Dustin Barrientes Mellow Johnny's Cycling Team
DNF Mark Hinds Jubilee Subaru Teammate Top 5: Blake Schrader
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 11   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Hutchings Elbowz Racing p/b Boneshaker P
2 Michael Sheehan Elbowz Racing p/b Boneshaker P Teammate Win: Logan Hutchings
3 Bryan Fawley Dallas Bike Works
4 Heath Blackgrove Elbowz Racing p/b Boneshaker P Teammate Win: Logan Hutchings
5 Christopher Haga Bicycle Sport Shop pb Integrit
6 Mat Stephens Elbowz Racing p/b Boneshaker P Teammate Win: Logan Hutchings
7 Stefan Rothe Tulsa Tough Racing pb ICEdot
8 Chris Carlson RBM/Matrix
9 Colin Strickland Division 1 Bicycles
10 Elkin Arteaga Dallas Bike Works Teammate Top 5: Bryan Fawley
11 Devin Carroll
12 Zachary Carlson RBM/Matrix
13 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrit Teammate Top 5: Christopher Haga
14 Adrian Flores Alchemy Racing Team - Texas
15 Brendan Sharpe Austinbikes/Mobil 1
16 Steve Dodge Dallas Bike Works Teammate Top 5: Bryan Fawley
17 Kenneth Day GS Tenzing
18 Christopher Lutz Bicycle-Heaven
19 Jonny Sundt Giant South
20 Casey Crosby Chicken and Waffles Racing
21 ? Bret ELBOWZ RACING Teammate Win: Logan Hutchings
22 Jacob White Tulsa Tough Elite pb ICEdot
23 John Trujillo Beat the Clock Cycling Club
24 Paul Carty Austinbikes/Mobil 1
25 Robert Biard 787 Racing
26 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrit Teammate Top 5: Christopher Haga
27 Brant Speed Pedal Hard Cycling
28 Andrew Willis Kelly's Team
DNF Jonathan Barnes DNA Racing
30 John-matthew Hattaway Jubilee Subaru
31 Robby Nussbaum Bicycle-Heaven
32 Mark Rawlings GS Tenzing
33 James lawrence Dna racing Team Undiscovered
34 James Fowler Bicycle Sport Shop pb Integrit Teammate Top 5: Christopher Haga
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 15   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitleigh Powell GS Tenzing
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Curry Matrix
2 Haley Porterfield Christian Cycling
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kathleen Hattaway Jubilee Subaru
2 Amy Miner Dealer.com-EverBank
3 Catherine Moore Think Finance
4 Michelle Hayner Velossimo Racing
5 Sheri Rothe Jubilee Subaru Teammate Win: Kathleen Hattaway
6 Ash Duban Comanche Racing
7 Kim Ciolli River City Market Racing
8 Michelle Montoya Jubilee Subaru Teammate Win: Kathleen Hattaway
9 Danielle Bradley Jubilee Subaru Teammate Win: Kathleen Hattaway
10 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinance Racing
11 Claire Mckenna Jubilee Subaru Teammate Win: Kathleen Hattaway
12 Kim Jennings Jubilee Subaru Teammate Win: Kathleen Hattaway
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Bradley Jubilee Subaru
2 Nadia Barrera River City Market Racing
3 Jan Bennett FCS|Cycling p/b Zngine Mr. Re
4 Ash Duban Comanche Racing
5 Kelly Cole ThinkFinance Racing
6 Courtney Bach ThinkFinance Racing
7 Robin Golden
8 Kristin Lucido Mirage
9 Sabrina Jones Matrix/RBM
10 Missy Hardeman
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 4