Log In
Waco Omnium - TT • Mar 23 2013
Overcast, 55 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriel Porterfield Christian Cycling 00:08:32.4
2 Paul Porterfield Christian Cycling 00:10:19.5 Teammate Win: Gabriel Porterfield
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Winders McKinney Velo 00:06:58.0
2 Eddie Cadena McKinney Velo 00:07:00.8 Teammate Win: Michael Winders
3 Stefano Rosellini Team Delirium Racing 00:07:01.5
4 Gregg Goodwin Team Bicycles Inc. 00:07:04.4
5 Hill Swift GCCA 00:07:05.0
6 Scott Giancola McKinney Velo Club 00:07:06.7
7 Joel Shewry TBI/DRT 00:07:10.8 Teammate Top 5: Gregg Goodwin
8 Brad Boulton Team Bicycle Inc / DRT 00:07:11.1
9 Roman Lobkovsky Northwest Cycling Club 00:07:12.6
10 Lee Keeling Boneshaker Project 00:07:19.9
11 Gerardo Chaparro FIAT of McKinney/Bicycles Plus 00:07:25.0
12 Steve Chism Bicycles Plus / State Farm 00:07:28.5
13 Kai Dussling Northwest Cycling Club 00:07:31.9
14 Allen Herrington King Racing Group 00:07:47.7
15 Shelby Walston Sun & Ski/Champion Core Racing 00:08:04.2
16 Brent Sears TBi 00:08:14.1 Teammate Top 5: Gregg Goodwin
Finishers: Cat 4: 14   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Whisenhunt Corinth Cycling/Harden Dental 00:06:50.2
2 David Richardson River City Market Racing 00:06:52.3
3 James Murff River City Market Racing 00:06:53.9
4 Roland San miguel Corinth Cycling/Harden Dental 00:07:08.1 Teammate Win: Derek Whisenhunt
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Munroe TEAM FLAT BELLY ORGANICS 00:06:49.8
2 Jeffry Fene McKinney Velo Club 00:06:51.8
3 Michael Ereli GCCA 00:06:54.0
4 Mike Reade TBI/DRT 00:06:59.0
5 Jason Newman Team Cycle Progression 00:07:05.3
6 Quintin Boehmisch TBI/DRT 00:07:06.8
7 Jeffery Scherer TBI/DRT 00:07:09.3 Teammate Top 5: Mike Reade
8 Darrell Hull Corinth Cycling/Harden Dental 00:07:22.1
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Parks Mirage 00:07:19.3
2 Rickey Wilson TBI/DRT 00:07:21.1
3 Bob Brown okc velo 00:07:33.8
4 M Chris thibodeau Violet Crown Sports Associatio 00:07:46.8
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Wolfe Alchemy Racing Team - Texas 00:06:20.4
2 Ali Sobhani Austinbikes/Mobil 1 00:06:32.5
3 Charlie Roberts SimplexQ Racing 00:06:34.5
4 Michael Wert GS Tenzing 00:06:35.1
5 John Mott Ghisallo Foundation 00:06:36.9
6 Caleb Hulsey 787 Racing / Mull Drilling Co. 00:06:37.8
7 Robbie Chrisman 787 Racing 00:06:38.0
8 Mitchell Sides Alchemy Racing Team - Texas 00:06:39.7 Teammate Win: Alex Wolfe
9 Patrick Hallett AustinBikes/Mobil 1 00:06:40.4 Teammate Top 5: Ali Sobhani
10 Derek Berry Simplex Q Racing 00:06:41.8 Teammate Top 5: Charlie Roberts
11 Ben Cross Austinbikes/Mobil1 00:06:43.5 Teammate Top 5: Ali Sobhani
12 Jaime Olmo GRIIN / MAMBO CYCLING TEAM 00:06:44.3
13 Jesus Chaparro Nick Lopez Tailoring 00:06:44.4
14 Michael Frentress 787 Racing 00:06:44.7
15 Melvin Barrios GRIIN / MAMBO CYCLING TEAM 00:06:46.5
16 John Connolly Alchemy Racing Team - Texas 00:06:48.9 Teammate Win: Alex Wolfe
17 Mike Mitcham TBI/DRT 00:06:49.6
18 Enoc Ishida Dallas Bike Works 00:06:51.9
19 Jason Whitson Alchemy Racing Team - Texas 00:06:52.0 Teammate Win: Alex Wolfe
20 Tice Porterfield Christian Cycling 00:06:53.7
21 David Angeles Matrix/RBM 00:06:53.9
22 Kent Myers Voodoo Racing 00:06:54.6
23 Keegan Knapp SimplexQ Racing 00:06:55.5 Teammate Top 5: Charlie Roberts
24 Michael Bowker Team Cycle Progression 00:06:56.1
25 Robby Ketterhagen 787 Racing 00:06:57.3
26 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk/ Team Novo N 00:06:58.2
27 Sebastian York Matrix Cycling Club 00:06:58.3
28 Eric Heinkel Team Party Time 00:06:58.6
29 Daniel Chappelear 787 Racing 00:07:00.7
30 James Gillum SimplexQ Racing 00:07:02.7 Teammate Top 5: Charlie Roberts
31 Connor Herrington King Racing Group 00:07:02.9
32 Stanton Kruse FCS|Cycling p/b Zngine Mr. Res 00:07:03.7
33 Brent Aston Mirage 00:07:06.5
34 Adam Spears Mirage 00:07:07.2
35 Jefferey May Dallas Racing 00:07:07.3
36 Gary Dutschmann Mirage 00:07:09.9
37 Bernave Velasquez Dallas Bike Works 00:07:10.7
38 Casey Paxton Austinbikes/Revenant 00:07:13.4
39 Rob Sandusky Matrix/Richardson Bike Mart 00:07:15.8
40 Tracy Mcgrath Matrix / RBM 00:07:18.3
41 Steven Chaos thompson DALLAS BIKE WORKS 00:07:21.7
42 James Jones Mirage Cycling Team 00:07:24.0
43 Jason Reed SimplexQ Racing 00:07:25.0 Teammate Top 5: Charlie Roberts
44 Andrew Bradfield Lone Star Racing Club 00:07:28.4
45 Rick Francis Mirage Cycling 00:07:31.5
Finishers: Cat 3: 33   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Mull 787 Racing 00:06:50.3
2 Jim Thomas 00:06:52.0
3 Curtis George GRIIN / MAMBO CYCLING TEAM 00:06:58.4
4 Brady Reed Baylor University 00:07:00.6
5 Ricardo Martinez GRIIN / MAMBO CYCLING TEAM 00:07:08.1
6 Isaac Porterfield Christian Cycling 00:07:08.1
7 W Andrew lechner Jubilee Subaru 00:07:10.7
8 Blake Schrader Jubilee Subaru 00:07:12.2
9 Christopher Schaefer Dallas Bike Works 00:07:13.7
10 Carlos Lotfipour 00:07:19.8
11 Kevin Goins Sun & Ski/Champion Core Racing 00:07:20.7
12 Luis Gomez GRIIN / MAMBO CYCLING TEAM 00:07:22.1 Teammate Top 5: Curtis George
13 Brian Buchrucker Sun & Ski/Champion Core Racing 00:07:23.2
14 Tim Jones 00:07:24.7
15 George Dias Tri-City Bicycles 00:07:26.1
16 Luke Hollomon 00:07:30.3
17 Ethan Burson Baylor University 00:07:52.1 Teammate Top 5: Brady Reed
18 Mark Hinds Jubilee Subaru 00:07:52.9
19 Jordan Baird 00:07:57.9
20 David Lopez Team Soler's Sports/Lifetime 00:08:02.8
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heath Blackgrove Elbowz Racing p/b Boneshaker P 00:05:59.2
2 Mat Stephens Elbowz Racing p/b Boneshaker P 00:06:04.0 Teammate Win: Heath Blackgrove
3 Michael Sheehan Elbowz Racing p/b Boneshaker P 00:06:04.0 Teammate Win: Heath Blackgrove
4 Logan Hutchings Elbowz Racing p/b Boneshaker P 00:06:04.6 Teammate Win: Heath Blackgrove
5 Stefan Rothe Tulsa Tough Racing pb ICEdot 00:06:04.6
6 Christopher Haga Bicycle Sport Shop pb Integrit 00:06:05.9
7 David Wenger Bicycle Sport Shop pb Integrit 00:06:11.2
8 ? Bret ELBOWZ RACING 00:06:18.5 Teammate Win: Heath Blackgrove
9 Michael Pincus Bicycle Sport Shop pb Integrit 00:06:18.5
10 Brendan Sharpe Austinbikes/Mobil 1 00:06:18.9
11 Zachary Carlson RBM/Matrix 00:06:19.8
12 Colin Strickland Division 1 Bicycles 00:06:20.3
13 Chris Carlson RBM/Matrix 00:06:26.2
14 Devin Carroll 00:06:27.1
15 Bryan Fawley Dallas Bike Works 00:06:29.9
16 Jacob White Tulsa Tough Elite pb ICEdot 00:06:32.6
17 Paul Carty Austinbikes/Mobil 1 00:06:34.0
18 Elkin Arteaga Dallas Bike Works 00:06:36.0
19 Kenneth Day GS Tenzing 00:06:37.7
20 Phil Wikoff Bicycle Sport Shop pb Integrit 00:06:38.3
21 Casey Crosby Chicken and Waffles Racing 00:06:39.5
22 Steve Dodge Dallas Bike Works 00:06:40.5
23 James Fowler Bicycle Sport Shop pb Integrit 00:06:42.6
24 John Trujillo Beat the Clock Cycling Club 00:06:48.0
25 Jonny Sundt Giant South 00:06:51.6
26 John-matthew Hattaway Jubilee Subaru 00:06:52.4
Finishers: Cat 1: 15   Cat 2: 9   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Whitleigh Powell GS Tenzing 00:09:59.8
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Madison Curry Matrix 00:07:56.0
2 Haley Porterfield Christian Cycling 00:08:43.1
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Moore Think Finance 00:06:54.1
2 Danielle Bradley Jubilee Subaru 00:07:03.8
3 Kim Jennings Jubilee Subaru 00:07:10.1
4 Michelle Hayner Velossimo Racing 00:07:11.7
5 Sheri Rothe Jubilee Subaru 00:07:13.5
6 Amy Miner Dealer.com-EverBank 00:07:17.8
7 Kathleen Hattaway Jubilee Subaru 00:07:17.9 Teammate Top 5: Danielle Bradley
8 Michelle Montoya Jubilee Subaru 00:07:21.0 Teammate Top 5: Danielle Bradley
9 Claire Mckenna Jubilee Subaru 00:07:21.8 Teammate Top 5: Danielle Bradley
10 Kim Ciolli River City Market Racing 00:07:33.3
11 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinance Racing 00:07:36.0
12 Ash Duban Comanche Racing 00:07:49.6
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 5   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Bradley Jubilee Subaru 00:07:12.0
2 Nadia Barrera River City Market Racing 00:07:21.0
3 Jan Bennett FCS|Cycling p/b Zngine Mr. Re 00:07:31.4
4 Courtney Bach ThinkFinance Racing 00:07:47.7
5 Ash Duban Comanche Racing 00:07:49.4
6 Robin Golden 00:07:56.7
7 Kristin Lucido Mirage 00:08:02.9
8 Sabrina Jones Matrix/RBM 00:08:14.4
9 Missy Hardeman 00:08:26.8
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 4