Log In
Salisbury Road Race • Mar 30 2013
Clear, 51 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Nichols ROUND HERE RACING 1:31:54
2 Mark Hyatt NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:31:55
3 David Dawson THE PERFORMANCE LAB P/B CAFFEINATED 1:31:55
4 Karl michael Rahn STAN'S NOTUBES P/B PROFERRIN 1:31:55
5 Eran Preble UNIVERSITY OF DELAWARE 1:31:56
6 Ryan Pomajevich TEAMLIONOFFLANDERS.COM 1:31:56
7 Ryan Rapolas BREAKAWAYBIKES.COM - QCW CYCLING 1:31:56
8 James Weinstein BIKE DOCTOR P/B DIGISOURCE 1:31:56
9 Ian Spivack BIKE DOCTOR P/B DIGISOURCE 1:31:56
10 Andrew Shelby BIKE DOCTOR P/B DIGISOURCE 1:31:57
11 Edward Krasnai LANCASTER REGIONAL CYCLING TEAM 1:31:57
12 Jeremy Hunter THRU IT ALL BODY SHOP 1:31:57
13 Jason Wood THE PERFORMANCE LAB P/B CAFFEINATED 1:31:57 Teammate Top 5: David Dawson
14 Jeremy Wickham CORNING/NOTUBES RACE TEAM 1:31:57
15 Sigberto Garcia NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:31:57 Teammate Top 5: Mark Hyatt
16 Steven Wentworth 1:31:57
17 Matthew Randolph UNATTACHED 1:31:57
18 Ranjodh Gill US MILITARY CYCLING FUELED BY FRS 1:31:58
19 Ryan Collins GS CycleLife Development Cycling 1:31:58
20 Christopher Consorto C3-ATHLETES SERVING ATHLETES 1:32:01
21 Ted Horwitz HEART HOUSE CADV
22 Clint Dager Pyramid Elite Racing
23 Ross Marklein BREAKAWAYBIKES.COM - QCW CYCLING 1:32:02
24 Matthew Dishart THRU IT ALL BODY SHOP 1:32:04
25 John Spittal THRU IT ALL BODY SHOP INC. 1:32:08
26 Gregoire Faber NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:32:22 Teammate Top 5: Mark Hyatt
27 Steven Francisco UNIVERSITY OF DELAWARE 1:32:25 Teammate Top 5: Eran Preble
28 Paul Lengermann NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:32:25 Teammate Top 5: Mark Hyatt
29 Ryan Bodge BIKE DOCTOR P/B DIGISOURCE 1:35:06
30 Gale Hess THRU IT ALL BODY SHOP 1:38:39
31 Manuel Caliz ROUND HERE RACING Teammate Win: Craig Nichols
32 Chris Peris THRU IT ALL BODY SHOP
33 Evan Wheeler NCVC/UNITEDHEALTHCARE Teammate Top 5: Mark Hyatt
34 Keane Brennan GS CycleLife Development Cycling
35 Matthew Latyszonek NCVC/UNITEDHEALTHCARE Teammate Top 5: Mark Hyatt
36 Byron Horgash UNATTACHED
Finishers: Cat 2: 24   Cat 3: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Hotaling 1:00:26
2 Roscoe Leslie OCEAN VELO CLUB / CULVER AND PIERSO 1:00:27
3 Daniel Diem PTS RACING 1:00:27
4 Tanner Browne GS CycleLife Development Cycling 1:00:27
5 Nathan Ong KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:00:27
6 John Churan 1:00:27
7 Brian Pieragostini KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:00:27 Teammate Top 5: Nathan Ong
8 Paul Murphy Lateral Stress Velo Inc. 1:00:27
9 Anthony Bramante TEAM BBC 1:00:27
10 John Rohrer TEAM BBC 1:00:28
11 Richard Wawrzeniak OCEAN VELO / CULVER & PIERSON 1:00:28 Teammate Top 5: Roscoe Leslie
12 Brian Howles MEDIA CYCLING 1:00:28
13 Andrew Miller SPINTECK CYCLING 1:00:28
14 Anwar Gorham ARTEMIS 1:00:28
15 Aaron Barr SWASHBUCKLER BREWING CO CYCLING 1:00:28
16 Jack Anderson TEAM BBC 1:00:28
17 Tom Lausch 1:00:28
18 Joseph Siegel KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:00:29 Teammate Top 5: Nathan Ong
19 Benjamin Strine THRU IT ALL BODY SHOP 1:00:29
20 Ben Jacoby GS CYCLELIFE 1:00:29
21 Roger Picker KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:00:29 Teammate Top 5: Nathan Ong
22 Hans Mueller 1:00:29
23 Kurt Dodds 1:00:29
24 Lance Dunn MTBNJ.COM - HALTER'S 1:00:29
25 Nick Sears CHESTER COUNTY VELO
26 Bryan Esposito SYN-FIT RACE TEAM 1:00:32
27 Anthony Smith BLUE MOUNTAIN VELO 1:00:35
28 Nick Bessman UNIVERSITY OF PENNSYLVANIA 1:00:35
29 Zach Lyons Susquehanna Valley Velo Club 1:00:37
30 Franklin Johnson jr ARTEMIS RACING 1:00:38
31 Lance Hubbell PTS RACING 1:00:39 Teammate Top 5: Daniel Diem
32 Eric Capers MTBNJ.COM - HALTER'S 1:00:40
33 Steve Nguyen PAX VELO P/B PHO 1:00:49
34 Scott Slusher ROUTE 1 VELO 1:01:00
35 Tim Rogers KnoxVelo Club 1:01:10
36 Michael Lane ZIMMERMAN RACING 1:01:11
37 Howard Hayes ARTEMIS 1:01:13
38 Syd Lea SPORTS T.E.A.M. 1:01:19
39 Caleb Oliver Ocean Velo Club 1:01:19 Teammate Top 5: Roscoe Leslie
40 Steven Neugebauer 1:01:20
41 Mark Tyma ARTEMIS 1:01:23
42 Ross Stern PENN CYCLING 1:01:25
43 Eric Smucker 1:01:27
44 Matthew English GS CycleLife Development Cycling 1:01:50 Teammate Top 5: Tanner Browne
45 Tony Vladimirov BULVELO CYCLING CLUB 1:02:00
46 Matthew Fischel UNIVERSITY OF DELAWARE 1:02:02
47 Peter Olmsted THRU IT ALL BODY SHOP 1:02:09
48 Joshua Deringer BREAKAWAY BIKES.COM - QCW CYCLING 1:02:14
49 Amilcar Samudio 1:08:22
50 John Mullen 1:11:20
51 John Lesser 1:11:21
52 Patrick Gray FAMILY BIKE SHOP 1:12:13
53 Lance Johnson KELLY BENEFITS STRATEGIES/LSV 1:12:53
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 26   Cat 5: 22   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tanner Browne GS CYCLELIFE 1:06:26
2 Paul Murphy KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:06:27
3 Zach Lyons SUSQUEHANNA VALLEY VELO CLUB 1:06:36
4 Matthew English GS CYCLELIFE 1:07:50 Teammate Win: Tanner Browne
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Smith GS SIMMERIA 1:24:19
2 Harold Pickar TBB/TEAM DEEP BLUE 1:24:20
3 Mark Allain SHIRKS RACING MASTERS TEAM 1:24:59
4 Shawn Beeler MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 1:25:06
5 Jason Brown CRCA/BLUERIBBION-TRANSLATIONS.COM 1:25:06
6 Jeff Godfrey THRU IT ALL BODY SHOP 1:25:06
7 Sebastian Byers ABRT 1:25:06
8 Dean Pierson OCEAN VELO/CULVER AND PIERSON 1:25:06
9 Ben Tufford TEAM MTBNJ/HALTER'S CYCLES 1:25:06
10 Aaron Mackley MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 1:25:07 Teammate Top 5: Shawn Beeler
11 Garett Schreier EPIC RACING 1:25:07
12 Dusty Stone SHIRKS RACING MASTERS TEAM 1:25:07 Teammate Top 5: Mark Allain
13 Joseph Lanza QCW CYCLING BREAKAWAYBIKES.COM 1:25:07
14 Seth Houston DOYLESTOWN BIKE WORKS CYCLING TEAM 1:25:07
15 Patrick Darken ZEN MASTERS RACING 1:25:07
16 Mike Stevens CHESTER COUNTY VELO 1:25:07
17 Phillip Ash CLEAN CURRENTS P/B BEYER KIA 1:25:07
18 Paul Silvestri KELLY BENEFIT STRATEGY/LSV 1:25:07
19 Daniel Rosenbaum ZEN MASTERS RACING 1:25:07
20 Neil Markus CLEAN CURRENTS P/B BEYER KIA 1:25:08
21 Rob Broekhuis GS SIMMERIA 1:25:08 Teammate Win: Dean Smith
22 Abe Barley MASON DIXON VELO/THE CYCLE WORKS 1:25:08 Teammate Top 5: Shawn Beeler
23 Carlos Goncalves CRGAUTOBODY.COM 1:25:08
24 Chris Mccunney TBB/DEEP BLUE 1:25:08
25 Deborah Leedalebrown EQUIPE VITESSE 1:25:09
26 Chris Grundner TEAM TBB / DEEP BLUE 1:25:09
27 Ron Short PRO PEDALS 1:25:09
28 David Mcginn BICYCLE THERAPY/ MELITTA 1:25:11
29 Noel Heitmann THRU IT ALL BODY SHOP 1:25:11
30 Clark Vandergrift KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:25:13
31 Paul De santis KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:25:14
32 Mark Tyma ARTEMIS 1:25:23
33 James Flaherty PRO PEDALS 1:25:24
34 Ernesto Diaz KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:26:21
35 Jeffrey Schomig ABRT 1:33:59
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 22   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Wolf EQUIPE VITESSE 1:29:23
2 David Scharff Lateral Stress Velo Inc. 1:29:23
3 Jan Felice THRU IT ALL BODY SHOP 1:29:23
4 Darin Benson Thru-It-All Body Shop Inc
5 Bryan Patton CECIL COUNTY CYCLING CLUB 1:29:24
6 Dean Molle PA MASTERS RC 1:29:24
7 Bob Turner THRU IT ALL BODY SHOP 1:29:24 Teammate Top 5: Jan Felice
8 Angry Ric steele TRI STATE VELO - AMOROSO RACE TEAM 1:29:25
9 Jeffery Markham THRU IT ALL BODY SHOP 1:29:25 Teammate Top 5: Jan Felice
10 Darren Hartman WORLD CUP SKI & CYCLE RACING TEAM 1:29:25
11 Randy Sellari PA Masters RC 1:29:25
12 Doug Hover CYCLES 54 / TEAM FOR AUTISUM AWAREN 1:29:26
13 Mark Dennis BLUE MOUNTAIN VELO 1:29:26
14 Dan Conlin TEAM TBB/DEEP BLUE 1:29:26
15 Chuck Crocco TEAM SOMERSET 1:29:26
16 Kevin Kolodziejski TRI-STATE VELO 1:29:27
17 William Care ERA CYCLING 1:29:27
18 John Newton EQUIPE VITESSE 1:29:27 Teammate Win: Jeff Wolf
19 Steven Pera NCVC/UNITEDHEALTHCARE 1:29:28
20 Cory Schaeffer LAMBS GAP CYCLING TEAM 1:29:29
21 Jim Pomeroy THRU IT ALL BODY SHOP 1:29:29 Teammate Top 5: Jan Felice
22 Rick Tucker KELLY BENFITS STRATEGIES/L S V 1:29:30
23 Phil Howe KELLY BENIFIT STRATAGIES LSV 1:29:32
24 Marc Lefkowitz KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 1:29:42
25 David Hilton QCW CYCLING 1:29:43
26 Robert Lea Sports T.E.A.M. 1:29:44
27 Robert Maxted CYCLES 54 / TEAM FOR AUTISM AWARENE 1:32:35
28 William Patterson TEAM TBB /DEEP BLUE 1:32:35
29 Daniel Conway 1:34:32
30 Kevin Greene QCW CYCLING P.B. BREAKAWAY BIKES.CO
31 Aedan O'connell
32 Myron Segal ROUTE 1 VELO/ARROW BICYCLE
33 James Wilson TEAM CF
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 20   Cat 4: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk Hunsecker 0:54:48
2 Paul Cresti KNAPP'S CYCLERY RACING 54:50
3 John Blumenauer AVC/ANTIETAM VELO CLUB 54:50
4 Edmund Lewis HERSHEY CYCLING 54:51
5 William Brown 54:51
6 Stephen Kimos BIKE SHOP OF BEL AIR 54:51
7 Justin Gosling 54:52
8 George Sauter KELLY BENEFIT STRATEGIES/LSV 54:52
9 David Sonner 54:52
10 Thaddeus Newnam IRON TOWN CYCLING 54:52
11 Ryan Keown SHIRK'S 54:53
12 J.r. Riehl 55:00
13 Jeff Conrad ZEN MASTERS RACING 55:48
14 Jeff Heuerman 55:51
15 Richard Lyntton 56:08
16 Regan Edsall AVC 56:33
17 Allan Smith LEHIGH WHEELMEN ASSOCIATION 57:35
18 James Lewis 1865 57:55
19 Barry Beauchamp OCEAN VELO / CULVER AND PIERSON 58:03
20 Scott Bowser SWASHBUCKLER BREWING CO 58:13
21 Mark Gerstenschlager TBB/DEEP BLUE 58:26
22 Jay Lloyd INGEAR CYCLING 59:23
Finishers: Cat 5: 20   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jody Frank NORTH POINT WOMENS RACING TEAM 57:51:00
2 Bailey Semian TEAM TIBCO II 57:51:00
3 Kimberly Zubris PEANUT BUTTER & CO. HUMAN ZOOM 57:51:00
4 Renee Engelhardt CRCA/RADICAL MEDIA 57:51:00
5 Kathleen Wulfkuhle TEAM CAWES P/B SPECIALIZED 57:52:00
6 Margaret Moore EPS/RIPTIDE CYCLING 57:52:00
7 Joanne Abbruzzesi CHESTER COUNTY VELO 57:53:00
8 Lauren Yakovich CAFFEINATED CYCLIST RACING P/B DENT 57:53:00
9 Victoria Brumfield CRCA / RADICAL MEDIA 57:53:00 Teammate Top 5: Renee Engelhardt
10 Jennifer Kulicki THRU-IT-ALL BODY SHOP INC. 57:53:00
11 Marcy Diem THRU-IT-ALL 57:53:00
12 Catharine Hollenbach GREEN MOUNTAIN CYCLERY 57:53:00
13 Amanda Swords SWASHBUCKLER BREWING CO. CYCLING 57:54:00
14 Jennifer Rhodes PEANUT BUTTER & CO. HUMAN ZOOM 57:54:00 Teammate Top 5: Kimberly Zubris
15 Elizabeth Marcello CRCA/RADICAL MEDIA 57:55:00 Teammate Top 5: Renee Engelhardt
16 Joanna Millstein GS CYCLELIFE 57:57:00
17 April Nabholz MASON DIXON VELO 57:59:00
18 Molly Wood THRU IT ALL BODY SHOP 57:59:00
19 Mary Lasota CHESTER COUNTY VELO 58:29:00
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 7