Log In
Spring Super Criterium • Apr 6 2013
Breezy and Mostly Cloudy, 54 degrees, wind 22 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Flora Scarlet Fire Racing
2 Nate Iden Burnham Racing
3 Andy Swims ABD Cycling Club
4 Andrew Rizzo Club Bicicletta
5 Timothy Doelman 787 Racing
6 Tom Driver Burnham Racing
7 Scott Pearson
8 Clayton Chase Sharecare Cycling p/b Wheeland Spro
9 Billy Jones ISCorp Cycling Team
10 Jason Mindeman Burnham Racing Teammate Top 5: Nate Iden
11 Chris Gola WDT-Allvoi International Cycling Te
12 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
13 Luke Seemann xXx Racing
14 Jason Senffner ABD Teammate Top 5: Andy Swims
15 Jason Knauff Burnham Racing Teammate Top 5: Nate Iden
16 Sarah Rice Spidermonkey Cycling
17 Justin Bowes Scarlet Fire
18 Andrew Rossa Team Extreme
DNF Jeffrey Wat Burnham Racing Teammate Top 5: Nate Iden
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 7   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Verner
2 Paul Swinand Bicicletta
3 Jeffery Otto Scarlet Fire Racing
4 Mark Swartzendruber Scarlet Fire
5 Alfonso Reyes Bloomington Cycle Racing Team
6 Newt Cole Burnham Racing
7 Doug Zell
8 Mark Tank Bloomington Cycle Racing Team Teammate Top 5: Alfonso Reyes
9 Scott Bowden Bicycle Heaven
10 Michael Seguin Beverly Bike/VeePak
11 Patrick Meyer Pact- DISH Network Cycling
12 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te
13 Allen Galloway Joe's Cycles/ Cardinal Bicycle Co.
14 Rick Rohret International Christian Cycling Clu
15 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
16 Lawrence Hallstrom Proctor Cycling Team
17 Robert Murray Beverly Bike/VeePak
18 Curtis Eldridge Beverly Bike/VeePak
19 Kimberly Gialdini Pact- DISH Network Cycling
DNF Dena Eaton
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicolai Brochner Team Bissel-ABG-Giant
2 Dan Ajer Great Dane Velo Club (GDVC)
3 Matt Shriver
4 Eric Blankinship Sammy's Bike
5 Sean Metz
6 Maxwell Anderson LAPT CC
7 Ara Oggoian Bicycle Heaven
8 Chris Arndt Lakes Area Physical Therapy
9 James Flora Scarlet Fire Racing
10 Chad Hartley RACC pb GG
11 Alex Voitik Sammy's Bike Teammate Top 5: Eric Blankinship
12 Robert Kelley Bicycle Heaven
13 Bryan Mcvey ABD Cycling Team
14 Alex Wieseler ICC BISSELL-ABG-GIANT
15 Ross White RACC pb GG
16 Daniel Solomon South Chicago Wheelmen
17 Hunter Davis University of Chicago
18 Sean Piper Freddie Fu Cycling Team
19 Sven Gartner WDT-Allvoi International Cycling Te
20 Kyle Selph Sammy's Bike Teammate Top 5: Eric Blankinship
21 Nicholas Ramirez Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
22 Jason Svaldi Great Dane Velo Club
23 Aj Turner Sakari Race Team
24 Antonio Valenti Racers Against Childhood Cancer
25 Pete Davis ISCorp Cycling Team
26 David Lombardo ISCorp Cycling Team
27 Andy Swims ABD Cycling Club
28 Michael Seguin Beverly Bike/VeePak
29 Jake Buescher xXx Racing
30 Nate Iden Burnham Racing
31 Konrad Witt ABD Cycling Team
32 Christopher Curran Bloomington Cycle Racing Team
33 Michael Berman Tenspeed Hero / J.P. Graziano
34 Maxwell Ackermann ISCorp Cycling Team
35 Erik Loberg Great Dane Velo Club
36 Todd Simeone Tenspeed Hero / J.P. Graziano
37 Chris Moore Sammy's Bike Teammate Top 5: Eric Blankinship
38 Anthony Rienks Beverly Bike/VeePak
39 Justin Bowes Scarlet Fire
40 Ryan O'boyle xXx Racing
41 Garrett Roth ISCorp Cycling Team
42 Jared Sheppard
43 Brian Kulak Sammy's Bike Teammate Top 5: Eric Blankinship
44 Eric Hill Lakes Area Physical Therapy
45 Trevor Rolette South Chicago Wheelmen
46 Rich Steinbrecher
47 Evan Hartig Borah
48 Brian Rach Lakes Area Physical Therapy
49 Michael Michetti Lakes Area Physical Therapy
50 Clayton Chase Sharecare Cycling p/b Wheeland Spro
51 Peter Kelley Team Bicycle Heaven
52 Dustin Morici Sammy's Bike Teammate Top 5: Eric Blankinship
53 Michael Jenich Lakes Area Physical Therapy
54 Ben Omalley xXx Racing
55 William Pankonin xXx Racing
56 Edward Ekstrom
57 Alfonso Reyes Bloomington Cycle Racing Team
58 Luke Seemann xXx Racing
59 Cory Brown PSIMET Racing
60 Yannick Le boulch Bloomington Cycle Racing Team
61 Andrew Anderson xXx Racing
62 Matthew Bosman Johnny Sprockets
63 Kyle Mindick xXx Racing
DNF Mark Swartzendruber Scarlet Fire
DNF Jesse Williams Burnham Racing
DNF Andrew Zens Rhythm Racing
DNF Gregory Kick Intelligentsia Racing Society
DNF Erik Kiser Burnham Racing
DNF Andrew Rizzo Club Bicicletta
DNF Michael Norton Janesville Velo Club
DNF Steven Knurr
DNF Adam Leibman ABD Cycling Team
DNF Nickolaus Lekovish South Chicago Wheelmen
DNF Brian Boyle South Chicago Wheelmen
DNF Scott Pearson
DNF Jon Kiner Bloomington Cycle Racing Team
DNF John Berberich Michael's Cycles Team
DNF Cory Davenport South Chicago Wheelmen
DNF Matthew Haiduk Team Bicycle Heaven
DNF Andrew Daley Burnham Racing
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 31   Cat 3: 31   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clayton Chase Sharecare Cycling p/b Wheeland Spro
2 Jason Mindeman Burnham Racing
3 Andrew Daley Burnham Racing
4 Grzegorz Monko WDT-Allvoi International Cycling Te
5 Billy Jones ISCorp Cycling Team
6 James Brown Union Cycling Team
7 Chad Hartley RACC pb GG
8 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew
9 Nate Iden Burnham Racing Teammate Top 5: Jason Mindeman
10 Andrew Zens Rhythm Racing
11 James Mauck Team Extreme
12 Michael Norton Janesville Velo Club
13 Ian Byrd Burnham Racing Teammate Top 5: Jason Mindeman
14 Jason Beerends Goosetown Racing Club
15 Brian Mccarthy South Chicago Wheelmen
16 Alfred Bryant Union Cycling Team
17 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
18 Voytek Glinkowski WDT-Allvoi International Cycling Te Teammate Top 5: Grzegorz Monko
19 Larry Stoegbauer WDT-Allvoi International Cycling Te Teammate Top 5: Grzegorz Monko
20 Cory Davenport South Chicago Wheelmen
21 Kurt Bentsen PSIMET Racing
22 Lawrence Hallstrom Proctor Cycling Team
23 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
24 Jeff Sympson
25 Jim Frame Team Wheel & Sprocket
26 Jonathan Kloppenburg Spidermonkey Cycling
27 Andrew Rossa Team Extreme
28 James Buckley Colavita Racing
DNF Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
DNF Nicholas Gajewski Rhythm Racing
DNF Luke Seemann xXx Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 15   Cat 4: 9   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan O'boyle xXx Racing
2 John Berberich Michael's Cycles Team
3 Erik Kiser Burnham Racing
4 Thomas Babinski Rhythm Racing
5 Todd Simeone Tenspeed Hero / J.P. Graziano
6 Konrad Witt ABD Cycling Team
7 Audrius Dauderis Team UPB / ultimateprobikes.com
8 Tom Driver Burnham Racing Teammate Top 5: Erik Kiser
9 Matthew Bosman Johnny Sprockets
10 Jared Sheppard
11 Evan Hartig Borah
12 Brian Kulak Sammy's Bike
13 Adam Leibman ABD Cycling Team
14 Andrew Anderson xXx Racing Teammate Win: Ryan O'boyle
15 Hunter Davis University of Chicago
16 Kyle Mindick xXx Racing Teammate Win: Ryan O'boyle
17 Bryan Fuller Team Bicycle Heaven
18 Michael Berman Tenspeed Hero / J.P. Graziano Teammate Top 5: Todd Simeone
19 Andrew Zens Rhythm Racing Teammate Top 5: Thomas Babinski
20 Kyle Rackers Bike Haven Race Team
21 Edward Ekstrom Tower Racing
22 Jon Kiner Bloomington Cycle Racing Team
23 Bevan Brookfield Half Acre Cycling
24 Yannick Le boulch Bloomington Cycle Racing Team
25 Cory Brown PSIMET Racing
26 Christopher Sodergren RACC pb GG
27 Michael Shea Rhythm Racing Teammate Top 5: Thomas Babinski
28 Tristan Whitehead Burnham Racing Teammate Top 5: Erik Kiser
29 Brian Sullivan Spin Zone Racing
30 Andres Echeverri Play It Again Sports Cycling
31 Jason Beerends Goosetown Racing Club
32 Jason Senffner ABD
33 Jesse Williams Burnham Racing Teammate Top 5: Erik Kiser
34 Steven Knurr
35 Patrick Meyer Pact- DISH Network Cycling
36 Newt Cole Burnham Racing Teammate Top 5: Erik Kiser
37 Scott Bowden Bicycle Heaven
38 Ben Omalley xXx Racing Teammate Win: Ryan O'boyle
39 James Buckley Colavita Racing
40 Jonathan Kloppenburg
41 Ian Byrd Burnham Racing Teammate Top 5: Erik Kiser
42 Brian Boyle South Chicago Wheelmen
43 Daniel Verner
44 Jason Knauff Burnham Racing Teammate Top 5: Erik Kiser
45 Rick Rohret International Christian Cycling Clu
46 Holly Mathews ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
47 Andrew Daley Burnham Racing Teammate Top 5: Erik Kiser
48 Jay Labecki
49 Jason Mindeman Burnham Racing Teammate Top 5: Erik Kiser
50 Gregory Kick Intelligentsia Racing Society
51 Mark Zalewski Spidermonkey Cycling
52 Robert Murray Beverly Bike/VeePak
53 Nickolaus Lekovish South Chicago Wheelmen
54 Curtis Eldridge Beverly Bike/VeePak
DNF Matthew Haiduk Team Bicycle Heaven
DNF Michael Jividen Tenspeed Hero / J.P. Graziano Teammate Top 5: Todd Simeone
DNF Chris Gola WDT-Allvoi International Cycling Te
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 56  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Zachary Nehr ISCorp Cycling/NCSF
2 Alexander Pearson Chicago Cuttin Crew
3 Jamie Anderson GDVC
4 Carter Kleiman Vision Quest LLC
5 Joe Nichols American Equity Racng Team
6 Stephen Sodergren ISCorp Cycling Team Teammate Win: Zachary Nehr
7 Mike Morell Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Alexander Pearson
8 Andrew Santos Tuxedo Thunder Cycling
9 Alan Stoughton PSIMET Racing
10 Michael Swart
11 Tyler Stein
12 Michael Chiang Alberto's Sport
13 Christopher Sholl Tuxedo Thunder Cycling
14 Grzegorz Monko WDT-Allvoi International Cycling Te
15 Brandon Scheiner Tuxedo Thunder Cycling
16 Douglas Vandermolen Team UPB / ultimateprobikes.com
17 Guiober Cuevas Team Bicycle Heaven
18 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Alexander Pearson
19 Graeme Murray University of Chicago
20 Michael Mccoy Team Bicycle Heaven
21 William Zola Tuxedo Thunder Cycling
22 Sean Klontz Half Acre Cycling
23 Simon Jones ISCorp Cycling Team Teammate Win: Zachary Nehr
24 Geoffrey Scott Spidermonkey Cycling
25 Timothy Barrett Team Bicycle Heaven
26 Nathan Phelps Big Ring Flyers
27 Jack Arnolde Team Got Wind?
28 Brian Piotrowski xXx Racing
29 Kevin Quijas Velosport Iowa /American Equity
30 Nikos Hessert xXx Racing
31 Peter Monko Spidermonkey Cycling
32 Thomas Rodriguez Vision Quest LLC Teammate Top 5: Carter Kleiman
33 Andrew Schmidt ISCorp Cycling Team Teammate Win: Zachary Nehr
34 Jack Thompson ABD Cycling Team
35 David Bender Michael's Cycles Team
36 Tim Skinner Flying Bobcats
37 Kurt Bentsen PSIMET Racing
38 Maxx Hall ISCorp Cycling Team Teammate Win: Zachary Nehr
39 Chad Farmer Intelligentsia Racing Society
40 Peter Cavoto Spidermonkey Cycling
41 David Blodgett Magnus
42 Kyle Kato Rasmussen Bike Shop
43 Alexandor Dorschner ISCorp Cycling/NCSF Teammate Win: Zachary Nehr
44 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Alexander Pearson
45 Spencer Graves Peoria Bicycle Club
46 Kevin Clark Tenspeed Hero / J.P. Graziano
47 John Boggs xXx Racing
48 Tien Nguyen xXx Racing
49 Aaron Delabre xXx Racing
50 Stuart Janssen Spidermonkey Cycling
51 Nicholas Gajewski Rhythm Racing
52 Sean Mccarthy South Chicago Wheelmen
DNF Samuele Bianchi Chicago Velo Campus
DNF Gregory Barrett Team Bicycle Heaven
DNF Matthew Boggs Proctor Cycling Team
DNF Christian Meekma
DNF Kevin Kuhns Proctor Cycling Team
DNF Larry Stoegbauer WDT-Allvoi International Cycling Te
Finishers: Cat 4: 56   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Giedt Quantmodel Cycling Team
2 Alex Grant Union Cycling Team
3 Vaidas Barcys Team UPB / ultimateprobikes.com
4 Michael Chiang Alberto's Sport
5 Michael Mccoy Team Bicycle Heaven
6 William Burkholder Team Mack
7 Geoffrey Pomerantz
8 Kevin Clark Tenspeed Hero / J.P. Graziano
9 Aaron Delabre xXx Racing
10 James Mauck Team Extreme
11 Mike Morell Chicago Cuttin Crew
12 Avi Neurohr Chicago Cuttin Crew
13 Jarrod Kerkhoff Michael's Cycles Team
14 Ken Krebs Sammy's Bike
15 Russell Sharpswain
16 Phil Fluegel Michael's Cycles Team
17 Michael Neal
18 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven Teammate Top 5: Michael Mccoy
19 Brad Erickson Spidermonkey Cycling
20 Tom Johnson Sammy's Bike
21 Stuart Nelsen Team UPB / ultimateprobikes.com Teammate Top 5: Vaidas Barcys
22 Timothy Barrett Team Bicycle Heaven Teammate Top 5: Michael Mccoy
23 Shawn Laplante Michael's Cycles Team
24 James Linehan Roscoe Village Bike Racing
25 Jim Frame Team Wheel & Sprocket
26 Jeff Sympson
27 James Barclay XXX Racing-AthletiCo
28 Bernd Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com Teammate Top 5: Vaidas Barcys
29 Peter Monko Spidermonkey Cycling
30 Brett Ratner Half Acre Cycling
31 Graham Morrison Got Wind
32 Harry Stinespring Team Bicycle Heaven Teammate Top 5: Michael Mccoy
33 Matthew Plummer Michael's Cycles Team
34 Craig Mckenzie ABD Cycling Club
35 Nathan Phelps Big Ring Flyers
36 John Boggs xXx Racing
37 Richard Lacour xXx Racing
38 Karl Jahns Velosport Iowa /American Equity
39 Tim Skinner Flying Bobcats
40 Matt Hanson Flying Bobcats
41 Wojciech Czerkies
42 William Frieske Beverly Bike/VeePak
43 William Akers Team Bicycle Heaven Teammate Top 5: Michael Mccoy
44 Anderson Bortoletto
45 Daniel Adsit
46 Darrell Hale South Chicago Wheelmen
47 Ken Hoepker Bloomington Cycle Racing Team
48 Ronie Lopez Beverly Bike/VeePak
49 Mark Schindel
50 Jeff Nation Proctor Cycling Team
51 Jack Arnolde Team Got Wind?
52 Gaben Moore
53 Michael Duschak
54 Peter Cavoto Spidermonkey Cycling
55 Nelson Bernabe Spidermonkey Cycling
56 Jason Fergurson Chicago Cuttin Crew
57 Joshua Weemhoff North Branch Cycling Club
58 Chris Martin Team Mack Racing Assoc. LTD
59 Kenneth Dorado Spidermonkey Cycling
60 Humberto Espino
61 Stephen Hardman PSIMET Racing
62 Jeremy Drake Lucky Brake
63 Robert Haffey PSIMET Racing
64 Paul Baltus Michael's Cycles Team
DNF Arkadiusz Szczesny
DNF Bradley Kruse Velosport Iowa /American Equity
Finishers: Cat 4: 25   Cat 5: 39   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joe Berlyoung Johnny Sprockets
2 Matthew Giedt Quantmodel Cycling Team
3 Daniel Fluegel Michael's Cycles Team
4 Jamie Anderson GDVC
5 Robert Gauss Kenosha Velosport Inc
6 Fernando Barraza Play It Again Sports Cycling
7 Kevin Mulligan Lakes Area Physical Therapy
8 Ken Krebs Sammy's Bike
9 William Burkholder Team Mack
10 Michael Chiang Alberto's Sport
11 Harry Stinespring Team Bicycle Heaven
12 Jorge Canales
13 Douglas Vandermolen Team UPB / ultimateprobikes.com
14 Freddy Bernabe
15 Geoffrey Pomerantz
16 Brian Dunlavy Bike Haven Race Team
17 Peter Cavoto Spidermonkey Cycling
18 Jarrod Kerkhoff Michael's Cycles Team Teammate Top 5: Daniel Fluegel
19 Vaidas Barcys Team UPB / ultimateprobikes.com
20 Kevin Whitford
21 Graeme Murray University of Chicago
22 Tom Johnson Sammy's Bike
23 Brian Piotrowski xXx Racing
24 Andrew Lowe Tread Head Cycling
25 Michael Murphy
26 Daniel Gaul Peoria Bicycle Club
27 Anthony Tomasello
28 Phil Fluegel Michael's Cycles Team Teammate Top 5: Daniel Fluegel
29 Ben Freas ISCorp Cycling Team
30 Michael Neal
31 Kenneth Dorado Spidermonkey Cycling
32 Michael Baldus
33 Sean Kennedy Johnny Sprockets Teammate Win: Joe Berlyoung
34 Jeff Nation Proctor Cycling Team
35 Karson Glass Johnny Sprockets Teammate Win: Joe Berlyoung
36 Stefano Tomasello
37 Thomas Slowik
38 James Barclay XXX Racing-AthletiCo
39 Nelson Bernabe Spidermonkey Cycling
40 Patrick Cebrzynski xXx Racing
41 Kyle Kato Rasmussen Bike Shop
42 Bernd Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
43 Tyler Stein
44 Gaben Moore
45 Hans Yeates Team UPB / ultimateprobikes.com
46 Craig Mckenzie ABD Cycling Club
47 William Akers Team Bicycle Heaven
48 Dan Kalny North Central College
49 Tien Nguyen xXx Racing
50 Chris Kirkham
51 Spencer Graves Peoria Bicycle Club
52 William Frieske Beverly Bike/VeePak
53 Robert Haffey PSIMET Racing
54 Charles Hausman LAPT
55 Stuart Nelsen Team UPB / ultimateprobikes.com
56 Jeremy Drake Lucky Brake
57 Ronie Lopez Beverly Bike/VeePak
58 Gregory Hanrahan Michael's Cycles Team Teammate Top 5: Daniel Fluegel
59 Jan Vannuffelen Spidermonkey Cycling
60 Paul Wollenberg Bicycle Heaven
61 Martin Reza
62 Kevin Kato
63 Brian Kwak
64 Matt Knopoff Colavita Racing Inc.
65 Matt Buegel
66 Patrick Smithray Beverly Bike/VeePak
DNF Ted Buckley
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 21   Cat 5: 44   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Fluegel Michael's Cycles Team
2 Matthew Giedt Quantmodel Cycling Team
3 Phil Fluegel Michael's Cycles Team Teammate Win: Daniel Fluegel
4 Hans Yeates Team UPB / ultimateprobikes.com
5 Jorge Canales
6 Michael Neal
7 Russell Sharpswain
8 Bernd Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com Teammate Top 5: Hans Yeates
9 Brett Ratner Half Acre Cycling
10 Ryan Jones Tower Racing
11 Kenneth Dorado Spidermonkey Cycling
12 Stuart Nelsen Team UPB / ultimateprobikes.com Teammate Top 5: Hans Yeates
13 Matthew Plummer Michael's Cycles Team Teammate Win: Daniel Fluegel
14 Donald Isaacs Team Bicycle Heaven
15 Michael Murphy
16 Alex Koch Spin Doctor Cyclewerks
17 Michael Baldus
18 Joe Cheff Tower Racing
19 Jarrod Kerkhoff Michael's Cycles Team Teammate Win: Daniel Fluegel
20 James Barclay XXX Racing-AthletiCo
21 Brian Dunlavy Bike Haven Race Team
22 Jan Vannuffelen Spidermonkey Cycling
23 Matt Sebo PSIMET Racing
24 Tom Johnson Sammy's Bike
25 Daryus Patel xXx Racing
26 Patrick Cebrzynski xXx Racing
27 Dennis Malmanger Michaels Cycles
28 Robert Haffey PSIMET Racing
29 Jon Smail Bike Haven Race Team
30 Freddy Bernabe
31 Humberto Espino
32 Shawn Laplante Michael's Cycles Team Teammate Win: Daniel Fluegel
33 Chris Kirkham
34 Bradley Kruse Velosport Iowa /American Equity
35 Mark Schindel
36 Kevin Whitford
37 Nelson Bernabe Spidermonkey Cycling
38 Joshua Weemhoff North Branch Cycling Club
39 Gary Dicicco Bike Haven Race Team
40 Paul Wollenberg Bicycle Heaven
41 Daniel Gaul Peoria Bicycle Club
42 Thomas Slowik
43 Josh Wood
44 Patrick Smithray Beverly Bike/VeePak
45 Matt Buegel
46 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
DNF Ted Buckley
DNF Felix Rosen xXx Racing
DNF Alexander Tallen
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 45   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Mccarthy South Chicago Wheelmen
2 Diego Arana Beverly Bike/VeePak
3 Samuel Spende ISCorp Cycling Team
4 Kevin Kato
5 Lauren Garriques
6 Emilia Field
7 Peter Swinand Club Bicicletta
8 Danielle Krebs Village-Verdigris Cycling Team
9 Nathanial Field
10 Tess Anderson Spin Doctor Cyclewerks
11 Gunnar Garriques
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nikos Hessert xXx Racing
2 Ben Omalley xXx Racing Teammate Win: Nikos Hessert
3 Ben Freas ISCorp Cycling Team
4 Alexandor Dorschner ISCorp Cycling/NCSF
5 Mitchell Gray Team Mack Racing Assoc. LTD
6 Kyle Mindick xXx Racing Teammate Win: Nikos Hessert
7 Andrew Wadle
8 Samuele Bianchi Chicago Velo Campus
9 Jack Thompson ABD Cycling Team
10 Daryus Patel xXx Racing Teammate Win: Nikos Hessert
11 Alexandra Manley
12 Felix Rosen xXx Racing Teammate Win: Nikos Hessert
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Holly Mathews ISCorp p/b Intellgentsia Coffee
2 Sarah Rice Spidermonkey Cycling
3 Anne Meyer Iowa City Cycling Club
4 Ellen Ryan xXx Racing
5 Marie Snyder Chicago Cuttin Crew
6 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
7 Leah Sanda PSIMET Racing
8 Kimberly Gialdini Pact- DISH Network Cycling
9 Dena Eaton
10 Jessica Whiton xXx Racing Teammate Top 5: Ellen Ryan
11 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling Teammate Top 5: Sarah Rice
12 Andrea Devine Half Acre Cycling
13 Julie Phelps Big Ring Flyers
14 Monica Rice PSIMET Racing
15 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
16 Mara Baltabols Bicycle Heaven
17 Annie Byrne Half Acre Cycling
18 Erica Gaddy Half Acre Cycling
19 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Marie Snyder
20 Gina Kenny PSIMET Racing
21 Natalie Pendergrass PSIMET Racing
22 Katie Kolon Spidermonkey Cycling Teammate Top 5: Sarah Rice
23 Beth Cushing
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 5   Cat 4: 12   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Ryan xXx Racing
2 Daphne Karagianis Chicago Cuttin Crew
3 Mara Baltabols Bicycle Heaven
4 Erica Gaddy Half Acre Cycling
5 Maria Larkin Chicago Cuttin Crew
6 Annie Byrne Half Acre Cycling
7 Dena Eaton PACT/COG
8 Monica Rice PSIMET Racing
9 Bethany Sodergren Baraboo Sharks
10 Beth Christiansen Union Cycling Team
11 Kristen Hosey Team UPB / ultimateprobikes.com
12 Marie Snyder Chicago Cuttin Crew Teammate Top 5: Daphne Karagianis
13 Kelly Clarke Spidermonkey Cycling
14 Erica Mueller Proctor Cycling Team
15 Lauren Wissman Spidermonkey Cycling
16 Bridget Witt Janesville Velo Club
17 Jessica Whiton xXx Racing Teammate Win: Ellen Ryan
18 Shannon Keeton Vanderkitten VIP
19 Niki Nation Proctor Cycling Team
20 Andrea Devine Half Acre Cycling Teammate Top 5: Erica Gaddy
21 Marilyn Powell Project 5 Racing
22 Mimi Fagan Big Ring Flyers
23 Gina Kenny PSIMET Racing
24 Natalie Pendergrass PSIMET Racing
25 Stewart Chapman Spidermonkey Cycling
26 Lindsey Fahey Spidermonkey Cycling
27 Katie Kolon Spidermonkey Cycling
28 Emilia Field
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 22   Cat ?: 1