Log In
Vlees Huis Ronde Road Race • Apr 14 2013
Clear, 67 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Demarchi MRI Endurance Elite Masters
2 Michael Easter TIME - Velo Pasadena Team
3 Gary Douville MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Chris Demarchi
4 Paul Vaccari Rock Sports Racing
5 Derryl Halpern METALMTN Cycling
6 Brian Cook MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Chris Demarchi
7 Derek Brauch Team Helen's
8 John Abate MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Chris Demarchi
9 Mark Fluss Michelob Ultra - La Grange +21
10 Richard Picarelli Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
11 Jonathan Eropkin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
12 Frederick Bottger Rokform/Rock N' Road
13 Dedrick Kon Team Helen's
14 Anthony Restuccia MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Chris Demarchi
15 Jonathan Edwards
16 David Rous Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
17 Max Hernandez Rock Sports Racing Teammate Top 5: Paul Vaccari
18 Homero Mejia
19 Derek Johnson
20 Thomas Brown CA Pools/Primal
21 Michael Onkels CA Pools / Primal
22 Jerrold Oser Eastside Velo
23 Adam Hensley Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
24 Nathan Erickson ArtsCyclery.com
25 Chris Hahn Platinum Performance Cycling Team
26 Gilbert Correa MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Chris Demarchi
27 Elan Walshe MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Chris Demarchi
28 Zachary Griffin
29 Richard Pego Team Helen's
30 Michael Noel Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
31 Ronnie Kier Momentum Racing LLC - CA
32 Bill Ossofsky High Desert Cycling Club
33 Mark Noble METALMTN Cycling Teammate Top 5: Derryl Halpern
34 Pedro Ordaz CA Pools / Primal
35 Ryan Rickard Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
36 Anthony Morrow CA Pools / Primal
37 Farshid Behshid METALMTN Cycling Teammate Top 5: Derryl Halpern
38 Michael Hutson
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 15   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeffrey Konsmo Big Orange Cycling
2 Craig Zimmerman 8th Wonder Cycling
3 David Jaeger SPY GIANT RIDE
4 Todd Parks B&L Bikes
5 Louie Amelburu Microseal Racing Team
6 Blake Reed ArtsCyclery.com
7 Quentin Sims One Way Cycling
8 Michael Hotten Big Orange Cycling Teammate Win: Jeffrey Konsmo
9 Greg Leibert Big Orange Cycling Teammate Win: Jeffrey Konsmo
10 Garrett Bailey
11 Benny Parks Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery
12 John Hall Big Orange Cycling Teammate Win: Jeffrey Konsmo
13 Alan Flores SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: David Jaeger
14 Scott Evans 8th Wonder Cycling Teammate Top 5: Craig Zimmerman
15 Mike Frias Michelob Ultra - La Grange +21
16 Daniel Swietlik OTR Racing
17 Patrick Hampton ArtsCyclery.com
18 Joseph Sulse 8th Wonder Cycling Teammate Top 5: Craig Zimmerman
19 William Lupo SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: David Jaeger
20 Tim Roth Serious Cycling
21 Bart Clifford MRI Endurance Elite Masters
22 James Stathas PAA/REMAX
23 Scott Weinzapfel Back Abbey/Coates Elite Masters Tea
24 Yehuda Packer OTR Racing
25 Gary Willey SLO Nexus-Gym One
26 Wes Stephens
27 Pedro Ordaz CA Pools / Primal
28 Bill Pinckard Microseal Racing Team Teammate Top 5: Louie Amelburu
29 Kim Bleth Rokform/Rock N' Road
30 Frank Sousa One Way Cycling
31 Roger Hauptman Southern California Velo
32 Gordon Hart
33 Brien Miller Jessup Auto Plaza p/b P.S. Cyclery
34 Frank Sarate SoCalCycling.com / Echelon Design
35 James Pappe SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: David Jaeger
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 13   Cat 3: 13   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Hensler UC Cyclery/JW Floors
2 Owen Thomas
3 William Ralph Rokform/Rock N' Road
4 David Benner Wolf Pack Cycling
5 Kim Bleth Rokform/Rock N' Road
6 Jeffrey Moreton Rokform/Rock N' Road
7 Bill Pinckard Microseal Racing Team
8 David B stanton Canyon Velo
9 Charlie Tatarian Canyon Velo
10 Bill Elrich Finish Line
11 Robert Lenker
12 Reed Moore UC Cyclery/JW Floors Teammate Win: Steve Hensler
13 John Dover
14 Rino Barbagiovanni Santa Clarita Velo
15 Brad House Big Orange Cycling
16 Raul Longoria
17 Michael Corona Santa Clarita Velo
18 Mark Ainslie
19 Thomas Morgan
20 Ralph Rivas
21 Robert Willcox UC Cyclery/JW Floors Teammate Win: Steve Hensler
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 8   Cat 4: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gary Shuey Swami's Cycling Club
2 Josef Lemire Hammer Nutrition
3 Kalman Szkalak UC Cyclery/JW Floors
4 Kirk Freeman CA Pools / Primal
5 Steve Bernede Team Werks
6 Mike Marotta Swami's Cycling Club Teammate Win: Gary Shuey
7 John Roest Southern California Velo
8 Donald Williams Get Crackin'
9 Bruce Steele South Bay Wheelmen
10 Hank Pfister
11 Fred Haim Michelob Ultra - La Grange +21
12 Steven Borer UC Cyclery/JW Floors Teammate Top 5: Kalman Szkalak
13 Gianni Carpani
14 Howard Miller OCW/Paramount Racing
15 Hugh Lothrop
16 Glenn Baldwin SLO Nexus-Gym One
17 Frederick Mirell
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Cheverier
2 Scott Lundy
3 Jonathan Deguzman ACQUA AL 2/SDBC
4 Sean Ekins CA Pools/Primal
5 Eric Oien MRI Endurance Elite Juniors
6 Josh Ruiz Southern California Velo
7 Trevor George TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
8 Dennis Cabrera South Bay Wheelmen
9 Nicholas Castellano Team Specialized Racing Juniors
10 John Cutler Platinum Performance Cycling Team
11 Nicolas Moya Ritte Racing
12 Daniel Willett Southern California Velo
13 Tim Eaton Bike Religion
14 Tim Manifesta Dons Bikes
15 Sean Mcelroy Team Specialized Racing Juniors
16 William Thomas TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
17 Sean Mckernan UC Cyclery/JW Floors
18 Jon Budinoff
19 Bobby Rees Ritte Racing
20 Philip Bui TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
21 Adam Zeen
22 Jason Tso Big Orange Cycling
23 Simon Hill Ritte Racing
24 Brad Williams Ritte Van Vlaanderen
25 Jeffrey Beaumont MRI Endurance Elite Masters
26 Jeremy Commeret Ritte Van Vlaanderen
27 Moe Saurenman Rock Sports Racing
28 John Van mannekes Judgement Velo/ TBOV
29 Douglas Young Les Rois Cycling Club
30 John Echeveste Platinum Performance Cycling Team
31 Michael Tunzi Michelob Ultra - La Grange +21
32 Adam Alvarez LUX Pro Development
33 Scott Cohen LUX Pro Development
34 Eric Bruins Big Orange Cycling
35 Rodrigo Flores Judgement Velo/ TBOV
36 Robert Shaw Ritte Racing
37 Gary Aanerud Judgement Velo/ TBOV
38 Greg Goodwine Rock Sports Racing
39 Jeremy Ayers Rock Sports Racing
40 Frank Flores
41 Jose Mata Judgement Velo/ TBOV
42 Paul Wilson Zeitgeist Racing
43 Tim Woo Rock Sports Racing
44 Terence Traughber Ritte Racing
45 Kenneth Korbel Serious Cycling
46 Michael Piccirilli Ritte Racing
47 Andrew Duffy Serious Cycling
48 Daniel Cobley Big Orange Cycling
49 Gregory Seyranian Big Orange Cycling
50 Jeff Lawler Ritte Racing
51 Cesar Lopez Bahati Foundation-CA
52 David Baumgardner Momentum Racing LLC - CA
53 Rico Desaracho Big Orange Cycling
54 Bladi Duran Big Orange Cycling
55 Raymond Cogan Fusion Sport USA
56 Alvin Chen PAA/REMAX
57 Matthew Chuml Southern California Velo
58 Nick Gillock Michelob Ultra - La Grange +21
59 Nick Humphrey Ritte Racing
60 Spencer Ito
61 Ryan Hopman PAA/REMAX
62 Noah Grassi Les Rois Cycling Club
63 Charles Hogan MRI Endurance Elite Masters
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 59   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Turner Team Simple Green/Bike Religion
2 Carl Crawford Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
3 Matthew Calarco
4 Roberto Rodriguez One Way Cycling
5 Brett Bonetti Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
6 Michael Russell Team Simple Green/Bike Religion Teammate Win: Scott Turner
7 Mike Perry Kern Wheelmen
8 William Mcbride Polli Veloce
9 Steve Boyce Bahati Foundation p/b Major Motion
10 Lee Villarreal
11 John Middleton CVC Racing
12 Matt Clark
13 Joe Hicks Mandalay Bay/McGhie's
14 Matt Thompson Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club Teammate Top 5: Carl Crawford
15 Courtland Keith Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club Teammate Top 5: Carl Crawford
16 Robert Efthimos Velo Club LaGrange
17 Greg Walker Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club Teammate Top 5: Carl Crawford
18 Douglas Johnstone Bike Improve
19 Mike Aldridge
20 Todd Schoenbaum
21 Charlie Waskey Rokform/Rock N' Road
22 Glenn Imke Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club Teammate Top 5: Carl Crawford
23 Sean Morris
24 Jacob Tung Santa Clarita Velo
25 Steven Lawyer Mandalay Bay/McGhie's
26 Jim Kuhne
27 Jonathan Tessler Bicycle.net Cycling Team
28 Dj Billard
29 Stephen Rash Mandalay Bay/McGhie's
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 14   Cat 5: 10   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Seth Britton
2 Michael Allec Les Rois Cycling Club
3 Ben Raymond Catalyst Racing
4 Greg Colley OTR Racing
5 John Snapp Southern California Velo
6 Erik Funk
7 Christopher Wyman Rokform/Rock N' Road
8 Attila Fruttus Big Orange Cycling
9 Brian Stack G S Adams Avenue Bicycles
10 Kyle Johnston Ritte Racing
11 Yashindir Gokul Les Rois Cycling Club Teammate Top 5: Michael Allec
12 Ryan O'keefe Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
13 Jules Gilliam Team Specialized Racing Juniors
14 Alex Klein
15 Jeff Krivokopich Big Orange Cycling
16 Miles Whedbee ACQUA AL 2/SDBC
17 Aaron Dalrymple Big Orange Cycling
18 Andrew Penksaw Team Simple Green/Bike Religion
19 David Baar
20 Stephen Ruiz
21 Elijah Ruggiero Rock Sports Racing
22 Jaycee Cary Michelob Ultra - La Grange +21
23 Lino Disalvo OTR Racing Teammate Top 5: Greg Colley
24 George Tomasich Canyon Velo
25 Karel Konopik Serious Cycling
26 Joseph Dean Southern California Velo Teammate Top 5: John Snapp
27 Chris Campagnoni
28 Brandon Staddan
29 Ethan Milius Michelob Ultra - La Grange +21
30 Shannon Larsen Les Rois Cycling Club Teammate Top 5: Michael Allec
31 Aaron Daly Ritte Van Vlaanderen
32 Justin Pasquale Les Rois Cycling Club Teammate Top 5: Michael Allec
33 Elliott Dunlap Bike Bakersfield Cycling Team/Jr Cl
34 David Holland Big Orange Cycling
35 Mason Cooley
36 Dan Wait
37 Paul Wren Polli Veloce
38 Jake Quattrocchi Team Velocity
39 Tristan Orford Ritte Racing
40 Steven Hembree Team Go Ride
41 Jack Page LUX Pro Development
42 Philip Weiss
43 Jonathan Woodbury CVC Racing
44 Vincent Magret Serious Cycling
45 Justin Dillon
46 Cory Justus
47 Enzo Flores Donny's Cafe Cycling Club
48 Michael Penta Serious Cycling
49 Raphael Oliveira OTR Racing Teammate Top 5: Greg Colley
50 Gerardo Nieves
51 Shon Holderbaum Big Orange Cycling
52 Peter Rouse SCCA/Starbucks Cycling
53 Mateo Gomez LUX Pro Development
54 Anthony Finocchiaro Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
55 Daniel Willett Southern California Velo Teammate Top 5: John Snapp
56 Ryan Hallman Ritte Van Vlaanderen
57 Leo Bugtai Amgen Cycling Club
58 Jacob Breidenbach Ritte Van Vlaanderen
59 Zane Adamo Team Go Ride
60 Matthew Calarco
61 Maksim Gusev
62 Rizaldy Garcia TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
63 Robert Efthimos Velo Club LaGrange
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 62  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dean Hall Rokform/Rock N' Road
2 Ricky Gonzales Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
3 Jesse Arian
4 Samuel Britton
5 Travis Remp Bicycle.net Cycling Team
6 Michael Barker Team Velocity
7 Dominik Shauger
8 Bryan Boyhan Bicycle.net Cycling Team Teammate Top 5: Travis Remp
9 David Yax
10 Marcelo Pesoa
11 Brian Thomas Sandhills Cycling Club
12 Joey Sokol Bicycle.net
13 Alfredo Jimenez Rokform/Rock N' Road Teammate Win: Dean Hall
14 Sam Krut Encino Velo Cycling Club
15 Fernando Jimenez TRU Cycling-Jax Bicycles Racing
16 Ross Davis Team Go Ride
17 Josue Laurel
18 Ira Caminong Bicycle.net Cycling Team Teammate Top 5: Travis Remp
19 Israel Romero
20 Russell Jackson Team Go Ride
21 Parker Rous Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club Teammate Top 5: Ricky Gonzales
22 Jim Klapthor
23 Kevin Weberling
24 Mark Farias Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club Teammate Top 5: Ricky Gonzales
25 Brock Price
26 Robert Medina
27 Mike Mccray Action Sports/Simply Fit
28 Franciso Sanchez
29 Brendan Shannon
30 Adam Lafountain
31 Alex Spolsdoff Team Go Ride
32 Ross Davis Team Go Ride
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 27   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stefano Barberi California Giant Berry Farms/Specia
2 Gerardo Medina
3 Jonathan Hornbeck Hagens Berman Cycling
4 Michael Hand Allegiant Travel pb Matt Smith Phys
5 Rene Corilla Midwest Cycling Community NE
6 Jas Le roux
7 Brian Mcculloch CashCall Mortgage
8 Tony Brady FRANCO Bicycles Racing
9 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
10 Collin Berry VRC
11 Alexander Kusztyk SC Velo MRI Endurance Elite U23
12 Ian Moore Stage 17-Cylance
13 Anthony Canevari SoCalCycling.com
14 Aurelien Passeron UCI CT: Wonderful Pistachios Cyclin
15 Devan Dunn CashCall Mortgage
16 Tyler Schwartz Get Crackin'
17 Gabe Varela UCI CT: Jamis Hagens Berman
18 Christian Walker TIME - Velo Pasadena Team
19 Matthew Carinio ArtsCyclery.com
20 Marcus Cannon SoCalCycling.com
21 Julio Mollinedo
22 Daniel Katz Stage 17 Racing
23 Aaron Wise Ritte Racing
24 Ben Bertiger Stage 17-Cylance
25 Andrew Bosco Team Simple Green/Bike Religion
26 Alex Bowden UCI PCT: Team Type 1 - Sanofi
27 Alan Antonuk
28 Wes Holloway CashCall Mortgage
29 Michael Grundmann Ritte Racing
30 Efren Flores Get Crackin'
31 Phillip Gaimon UCI CT: Bissell Cycling
32 Evan Stade Rokform/Rock N' Road
33 Sam Pedder
34 Eric Sammuli Big Orange Cycling
35 Stathis Sakellariadis Big Orange Cycling
36 Erik Volotzky Get Crackin'
37 Andrew Sjogren Stage 17 Racing
38 Taylor Vaccari SC Velo MRI Endurance Elite U23
39 Juan Garibay SoCalCycling.com / Echelon Design
40 Daniel Gay Get Crackin'
41 Robert Angle Team Bike Religion/ ShoAir
42 Christopher Barton UCI CT: Bissell Pro Cycling Team
43 Michael Shein Rokform/Rock N' Road
44 Connor Spencer Giga OM-ARO Pistachios
45 ? Samuel SC Velo MRI Endurance Elite U23
46 Ryan Schneider Team Bike Religion/ ShoAir
Finishers: Cat 1: 21   Cat 2: 19   Cat 3: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tracy Tilton SPY GIANT RIDE
2 Jessica Noyola
3 Julie Cutts Michelob Ultra - La Grange +21
4 Hannah Swan Strive Racing
5 Ruth Clemence Sisterhood of Cycling
6 Joy Mcculloch CashCall Mortgage
7 Lisa Campbell SC VELO/InCycle
8 Kirsten Darley SPY GIANT RIDE Teammate Win: Tracy Tilton
9 Anna Dvorak SPY GIANT RIDE Teammate Win: Tracy Tilton
10 Amy Rice Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: Julie Cutts
11 Keely Brooks Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: Julie Cutts
12 Kimberly Keathley SPY GIANT RIDE Teammate Win: Tracy Tilton
13 Angela Wimberly Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: Julie Cutts
14 Rebecca Siegel SC VELO/InCycle
15 Amy Benner B4T9 Women's CyclingTeam
16 Carine Bester SPY GIANT RIDE Teammate Win: Tracy Tilton
17 Raegan Lunsford Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: Julie Cutts
18 Tamara Lamb SPY GIANT RIDE Teammate Win: Tracy Tilton
19 Coleen Knutson Colavita / Outback Steakhouse Las V
Finishers: Cat 1: 5   Cat 2: 8   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachel Swan Strive Racing
2 Lisa Job Vegas Women's Racing/Every Kid A Bi
3 Lisa Leonard Colavita Racing, Inc.
4 Ashley Elias Vegas Women's Racing/Every Kid A Bi
5 Mary Bouchard SPY GIANT RIDE
6 Jill Haynie Michelob Ultra - La Grange +21
7 Trudi Schindler Michelob Ultra - La Grange +21
8 Rachel Holzer Wicked Cycling Inc
9 Tiffany Meyers Michelob Ultra - La Grange +21
10 Alice Case Michelob Ultra - La Grange +21
11 Lisa Bowerman Michelob Ultra - La Grange +21
12 Anita Rahi Colavita / Outback Steakhouse Las V
13 Moriah Swan Strive Racing Teammate Win: Rachel Swan
14 Vanessa Snapp Southern California Velo
15 Jennifer Grube Colavita / Outback Steakhouse Las V
16 Vikki Appel South Bay Wheelmen
17 Ann Rivera Colavita / Outback Steakhouse Las V
18 Trisha Moyer Eastside Velo
19 Dara Richman Helens/Cannondale
20 Jane Grossblatt Eastside Velo
21 Elena Blomgren Eastside Velo
22 Danielle Diminguez
23 Unknown Rider CapoVW, Webcor
24 Brieana Macdonald
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Leonard Colavita Racing, Inc.
2 Mary Bouchard SPY GIANT RIDE
3 Jill Haynie Michelob Ultra - La Grange +21
4 Trudi Schindler Michelob Ultra - La Grange +21
5 Rachel Holzer Wicked Cycling Inc
6 Tiffany Meyers Michelob Ultra - La Grange +21
7 Alice Case Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: Jill Haynie
8 Anita Rahi Colavita / Outback Steakhouse Las V
9 Vanessa Snapp Southern California Velo
10 Jennifer Grube Colavita / Outback Steakhouse Las V
11 Ann Rivera Colavita / Outback Steakhouse Las V
12 Trisha Moyer Eastside Velo
13 Dara Richman Helens/Cannondale
14 Jane Grossblatt Eastside Velo
15 Elena Blomgren Eastside Velo
16 Danielle Diminguez
17 Unknown Rider CapoVW, Webcor
18 Brieana Macdonald
Finishers: Cat 4: 15   Cat ?: 3