Log In
Front Range Cycling Classic - Crit • Apr 13 2013
Partly Cloudy, 48 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Buick University of Colorado Boulder
2 Renan Maia Fort Lewis College
3 Morgan Ryan Colorado Mesa University
4 Camilo Zambrano University of Colorado Boulder Teammate Win: William Buick
5 Howard Grotts Fort Lewis College
6 Dean Haas Fort Lewis College
7 Brett Peters University of Colorado Boulder Teammate Win: William Buick
8 Bill Golembieski University of Colorado Boulder Teammate Win: William Buick
9 Patric Rostel Colorado Mesa University Teammate Top 5: Morgan Ryan
10 Jackson Long University of Colorado Boulder Teammate Win: William Buick
11 Griffin Easter Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
12 Michael Burleigh University of Denver
13 Kit Recca Colorado School of Mines
14 Aaron Canale Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
15 Brad Neagos University of Denver
16 Eric Steele University of Colorado Boulder Teammate Win: William Buick
17 Zebulon Hanley US Air Force Academy
18 Oliver Flautt University of Colorado Boulder Teammate Win: William Buick
19 Stefan Zavislan US Air Force Academy
20 Nicolas Jimenez Colorado School of Mines
21 Karl Schroeder US Air Force Academy
22 Phillip Somers Colorado State University
23 Jacob Koonsman Colorado State University
24 Kolben Preble Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
25 Cody Stephenson Colorado State University
26 Sam Warford Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
27 Gilbert Ducournau Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
28 Andrew Llewellyn Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
29 Donovan Caputo Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
30 Chris Lundberg University of Denver
31 Natan Cavalca Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
32 Danny Hiller University of Colorado Boulder Teammate Win: William Buick
33 Samuel Phillips Colorado Mesa University Teammate Top 5: Morgan Ryan
34 Jakub Valigura University of Colorado Boulder Teammate Win: William Buick
35 Garrett Lundberg Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
36 Cyrus Pearo University of Denver
37 Evan Glowiak US Air Force Academy
38 Gabriel Vandermerwe Colorado Mesa University Teammate Top 5: Morgan Ryan
39 Trevor Brooks Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
40 Garrett Braun US Air Force Academy
DNF Troy Meeker Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
DNF Cullen Easter Colorado Mesa University Teammate Top 5: Morgan Ryan
DNF Quint Berkemeier Colorado Mesa University Teammate Top 5: Morgan Ryan
DNF Samuel Morrison University of Colorado Boulder Teammate Win: William Buick
DNF Kevin Lindlau Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
DNF Ben Stalker Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
DNF Lucas Elms Colorado State University
DNF John Noonan University of Colorado Boulder Teammate Win: William Buick
DNF Skyler Trujillo Fort Lewis College Teammate Top 5: Renan Maia
DNF Greg Krieger Colorado State University
DNF Zach Bodhane Colorado State University
DNF Paul Kumm Colorado State University
DNF Taylor Warren Colorado State University
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 20   Cat 3: 24   Cat 4: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Ranum University of Colorado Boulder
2 Cole Hanson Colorado Mesa University
3 George Simpson Colorado State University
4 Rhys Louis Colorado College
5 Michael Toth University of Denver
6 Andrew Cady US Air Force Academy
7 Kelton Manzanares Colorado School of Mines
8 Joseph Chiavetta Colorado State University Teammate Top 5: George Simpson
9 Edwin Supple Colorado School of Mines
10 Marcel Davidse University of Colorado Boulder Teammate Win: Alex Ranum
11 Eric Gregg University of Northern Colorado
12 Travis Chapman University of Northern Colorado
13 Steven Nichols Colorado School of Mines
14 Maxwell Fogarty Fort Lewis College
15 Jon Keyzer Colorado State University Teammate Top 5: George Simpson
16 Duncan Koehn Colorado Mesa University Teammate Top 5: Cole Hanson
17 Andrew James Colorado Mesa University Teammate Top 5: Cole Hanson
18 Cameron Brown University of Colorado Boulder Teammate Win: Alex Ranum
19 Donny Warbritton University of Colorado Boulder Teammate Win: Alex Ranum
20 Tucker Brown US Air Force Academy
21 Jacob Schoen Louisiana State University
22 Nathanael Prewitt Colorado State University Teammate Top 5: George Simpson
23 Alec Ottevanger University of Colorado Boulder Teammate Win: Alex Ranum
24 Perry Leysens Fort Lewis College
25 Austen Ebert US Air Force Academy
26 Stephan Wilson Colorado School of Mines
DNF Jeremy Besmer University of Colorado Boulder Teammate Win: Alex Ranum
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 20   Cat 5: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dennis Cook US Air Force Academy
2 Mubarak Alajmi Colorado State University
3 Ivars Grinbergs University of Colorado Boulder
4 Tyler Jones Fort Lewis College
5 Brad Tyra University of Colorado-Colorado Spr
6 Joshua Garland University of Colorado Boulder
7 Andrew Touslee Colorado State University Teammate Top 5: Mubarak Alajmi
8 Andrew Daniels University of Denver
9 Brendan Lee University of Colorado Boulder Teammate Top 5: Ivars Grinbergs
10 Andrew Cunningham Colorado Mesa University
11 Andrew Giniat University of Colorado Boulder Teammate Top 5: Ivars Grinbergs
12 Jason Kearns University of Denver
13 Kaleb Young US Air Force Academy Teammate Win: Dennis Cook
14 Alex Mcwhorter Fort Lewis College Teammate Top 5: Tyler Jones
15 Grant Vanhoose Colorado State University Teammate Top 5: Mubarak Alajmi
16 Joseph Esswein US Air Force Academy Teammate Win: Dennis Cook
17 Jake Wands Colorado School of Mines
18 Cooper Shanks Adams State University
19 Mark Currie Colorado State University Teammate Top 5: Mubarak Alajmi
20 Brian Mcfadden University of Colorado-Colorado Spr Teammate Top 5: Brad Tyra
21 William Tourtillot Colorado State University Teammate Top 5: Mubarak Alajmi
22 Nash Bernik University of Colorado Boulder Teammate Top 5: Ivars Grinbergs
23 Travis Gowler Colorado School of Mines
24 Greg Rackages University of Colorado Boulder Teammate Top 5: Ivars Grinbergs
25 Shane Evans Colorado State University Teammate Top 5: Mubarak Alajmi
26 Sasha Cucci Colorado Mesa University
27 Daniel Zimnyschmitt University of Denver
28 Spencer Crowe US Air Force Academy Teammate Win: Dennis Cook
29 Michael Brazell University of Wyoming
30 Joshua Lombardi University of Colorado Boulder Teammate Top 5: Ivars Grinbergs
31 Adam Collamati US Air Force Academy Teammate Win: Dennis Cook
32 Cameron Rouleau US Air Force Academy Teammate Win: Dennis Cook
33 Josue Berdiales Colorado State University Teammate Top 5: Mubarak Alajmi
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 17   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Sharp Stages Cycling
2 Jonathan Cavner CP Racing
3 Carlos Casali Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
4 Byron Nix Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
5 Todd Schuster Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
6 Sergei Chekhovskii Primal Wear - McDonald-Audi
7 Kevin Knapp Pedal p/b Cannondale Development Te
8 Michael Goodwin
9 Jim Kraychy Natural Grocers Cycling Team
10 Christopher Johnston IC3Colorado
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gage Hecht Team Specialized Racing Juniors
2 Christopher Blevins Williams Racing Academy
3 Brandon Babiracki CP Racing
4 Aaron Hugen Denver 38 Racing
5 Bill Lehman VOLO Cycling p/b RMSS
6 Brian Walburn Sonic Boom Racing
7 Justin Barber PSIMET/Zilla Racing
8 Jeff Jensen
9 Kelton Manzanares GS Panache
10 Kellen Tanner VOLO Cycling p/b RMSS Teammate Top 5: Bill Lehman
11 Paul Shumate Natural Grocers Cycling Team
12 Matthew Hudson
13 Brady Fain Team Undiscovered
14 Mark Stephany Angry Catfish
15 Steven Sperling Bay 101/HRS/Rock Lobster
16 Adam Fivehouse Primal Wear - McDonald-Audi
17 Aaron Mcclintock Cafe Velo
18 Said Assali Shama Cycles
19 Clark Eckel Rocky Mountain Road Club
20 Nathan Mccrary
21 Mike West Pikes Peak Velo
22 Aaron Buechter
23 Lee Hildebrandt Magnus
24 Jacob Schoen 4D Racing
25 Paul Hornbeck
26 Steven Caughlin VOLO Cycling p/b RMSS Teammate Top 5: Bill Lehman
27 Dave Ratcliff VOLO Cycling p/b RMSS Teammate Top 5: Bill Lehman
28 Orion Stewart
29 Jeremy M liebherr Denver 38 Racing Teammate Top 5: Aaron Hugen
30 Jim Kraychy Natural Grocers Cycling Team
31 Troy Reynolds PSIMET/Zilla Racing
32 James Garner VOLO Cycling p/b RMSS Teammate Top 5: Bill Lehman
33 Isaac Sheets
34 Jesse Euton Boulder Cycle Sport
35 Brian Hronik
36 Jon Landes Dickson Street Cycling Club
37 Steven Wegert
DNF Philip Shama Shama Cycles
DNF Brandon Macemon
DNF Brian Lingenfelter Team Colavita/ Parisi Coffee
DNF Paul Spencer
DNF William Barnum
DNF Eric Truman Primal Wear - McDonald-Audi
DNF Michael Lee CP Racing Teammate Top 5: Brandon Babiracki
DNF Andy Godish
46 Danial Ebner
47 Jole July
48 Edwin Supple
49 Kaleb Young
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 17   Cat 4: 18   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ian Burnett UCI CT: Jelly Belly Cycling
2 Clayton Feldman
3 Daniel Summerhill UCI PCT: UnitedHealthcare
4 Ian Holt Natural Grocers Cycling Team
5 Zack Allison Think Finance p/b Trek Bike Stores
6 Michael Giem Pedal p/b Cannondale Development Te
7 Austin Vinton Think Finance p/b Trek Bike Stores Teammate Top 5: Zack Allison
8 Luis Rodriguez Denver Fit Loft
9 Kevin Tempel First City Cycling Team
10 Artur Sagat
11 Taylor Jung Pedal p/b Cannondale Development Te
12 Seth Mincks Pedal p/b Cannondale Development Te
13 Nate Taggatz First City Cycling Team
DNF Michael Catterall Pedal p/b Cannondale Development Te
DNF Lance Sulzen Groove Subaru-Alpha Bicycle Co
DNF Michael Burleigh Primal Wear - McDonald-Audi
DNF Joseph Chudyk
DNF Rotem Ishay
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abigail Mickey University of Colorado Boulder
2 Christa Ghent University of Colorado Boulder Teammate Win: Abigail Mickey
3 Justine Boddy Colorado State University
4 Lauren Catlin Fort Lewis College
5 Tanelle Berard University of Northern Colorado
6 Kate Wold Colorado State University
7 Linnea Dixson University of Wyoming
8 Nicolle Bruderer University of Colorado Boulder Teammate Win: Abigail Mickey
9 Tirrel Miller Colorado State University Teammate Top 5: Justine Boddy
10 Nathalie Krantz Fort Lewis College Teammate Top 5: Lauren Catlin
11 Ariana Dittmer Colorado Mesa University
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tess Weathers Colorado School of Mines
2 Lexie Millard Colorado Mesa University
3 Gretchen Carow Colorado Mesa University
4 Melanie Beale Colorado State University
5 Lauren Theune University of Northern Colorado
6 Madeline Button Colorado State University
7 Rosa Foth Colorado School of Mines Teammate Win: Tess Weathers
8 Rachel Gaffaney Colorado State University Teammate Top 5: Melanie Beale
9 Kelly Neville University of Colorado-Colorado Spr
10 Leila Carrillo Fort Lewis College
11 Sarah Godish US Air Force Academy
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ashley Thrower US Air Force Academy
2 Kalie Plasier US Air Force Academy Teammate Win: Ashley Thrower
3 Lauren Lundquist Colorado School of Mines
4 Kc Kent Colorado School of Mines
5 Brittany White Fort Lewis College
6 Vivian Krishnan Fort Lewis College
7 Nikki Champion Colorado School of Mines Teammate Top 5: Lauren Lundquist
DNF Natalie Cortezlopez Colorado Mesa University
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margell Abel Natural Grocers Cycling Team
2 Renee Eastman Natural Grocers Cycling Team Teammate Win: Margell Abel
3 Kristine Johnson DNA Cycling Race Team
4 Syrae Weikle Natural Grocers Cycling Team Teammate Win: Margell Abel
5 Ceil Murphy DNA Cycling-UT
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mandy Heintz Shama Cycles
2 Christina Moore Primal/McDonald Audi Women's racing
3 Marta Morris ExergyTWENTY16
4 Jennifer Wagner Shama Cycles Teammate Win: Mandy Heintz
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1