Log In
Chantilly Criterium • Apr 13 2013
Series: MABRA BAR 2013
Mostly Cloudy, 59 degrees, wind 8 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 George Schulz HPC
2 Laraib Laubach Rock Creek Velo
3 Evan Goldberg Rock Creek Velo
4 Patrick Rice HPC Teammate Win: George Schulz
5 Iain Mackeith NCVC/UnitedHealthcare
6 Marcus Provine Bayside Velo/Bike Doctor
7 Victor Gomez National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Iain Mackeith
8 Ned Cooper NCVC/UnitedHealthcare Juniors Teammate Top 5: Iain Mackeith
9 Samuel Goldberg NCVC/UnitedHeathcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
10 Alex Kasch NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
11 Samuel Yarashus
12 Lucas Keith NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
13 Jared Yates Team Integrity
14 Alexander Keith NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
15 Tobias Klein NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
16 Landon Aune NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Iain Mackeith
17 Nate Wong National Capital Velo Club/UnitedHe Teammate Top 5: Iain Mackeith
18 George Provine Bayside Velo/Bike Doctor
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Sheppard-saidel
2 Nathan Lebauer Rock Creek Velo
3 Matthew English GS CycleLife
4 Grayson Rosenfeld Rock Creek Velo
5 Zachary Whitlock Rock Creek Velo
6 Sanford Glickman Rock Creek Velo
7 William Dorn NCVC/United Healthcare
8 Andrew Bowers HPC
9 Ted Baker NCVC/UnitedHealthcare
DNF Adam Fulcher Rock Creek Velo Teammate Top 5: Nathan Lebauer
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Emme Staats ABRT
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Svetlana Mack Rock Creek Velo
2 Sophie Mittelstadt Rock Creek Velo Teammate Win: Svetlana Mack
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Brew Clean Currents p/b Beyer Kia
2 Miro Koulnis BikeReg.com Cycling Club
3 Nicholas Taylor BIKE DOCTOR p/b DigiSource
4 James Weinstein BIKE DOCTOR p/b DigiSource
5 David Fuentes dope SEAVS/Harmarket
6 Lance Ohlsson Evolution Cycling Club p/b Long & F
7 Jason Meidhof Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Win: Donald Brew
8 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare
9 David Bozak Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Win: Donald Brew
10 Douglas Philippone Palantir
11 Mark Sommers Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Win: Donald Brew
12 Ranjodh Gill US Military Cycling Fueled by FRS
13 Matthew Black University of Maryland College Park
14 Ralph Muoio Kelly Benefit Strategies/LSV
15 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F
16 Jose Nunez BATTLEY DUCATI / SPECIALIZED p/b SP
17 Karsten Walker SEAVS/Haymarket P/B Soigneur
18 Paul Lengermann NCVC/UnitedHealthcare
19 Anthony Abate District Velocity Racing p/b Bicycl
20 Chris Mcgill Crosshairs Racing
21 Greg Abbott NCVC/UnitedHealthcare
22 Dimitri Lemus GS CycleLife
23 Kris Stein Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Win: Donald Brew
24 Ryan Mckinney Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Win: Donald Brew
25 Matthew Robins unattached
26 Jason Hall Integrated Sports Medicine p/b Pyra
27 Allan Wallace BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Nicholas Taylor
28 Ian Spivack BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Nicholas Taylor
29 Mark Ladow Celerity Cycling P/B Brooks Systems
30 Evan Janis ABRT
31 Derek Wilson WWVC Racing
32 Ryan Bodge BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Nicholas Taylor
33 Ronald Barry HPC/List
34 George Ganoung ABRT
35 Guy Tawney
36 Frank Leach Metra/Cycles 54 Cycling Team
37 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
38 Sigberto Garcia NCVC/UnitedHealthcare
39 Justin Forney AVC - Antietam Velo Club
DNF Nate Seymour Evolution Cycling Club - p/b Long a
DNF Pierce Schmerge The Bike Lane
DNF Bruno Neto BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: Nicholas Taylor
DNF Tim Weiler SEAVS/Haymarket pb Soigneur
DNF Daniel Villaflor-drumwright 32NCSI p/b VTV
DNF Michael Tabasko DCMTB
DNF Matthew Neigh ABRT
DNF Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV
DNF Nick Cossa Syn-Fit Race Team
DNF Mark Austin REVEL Racing/CycleLife
DNF Gregory Leach Metra/Cycles 54 Cycling Team
DNF Matthew Latyszonek NCVC/UnitedHealthcare
DNF R Cameron holland James River Velo Sport
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 29   Cat 3: 10   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Boone Kelly Benefit Strategies/LSV
2 Antony Barsi Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Eric Boone
3 James Weinstein BIKE DOCTOR p/b DigiSource
4 Chip Hoover Battley Harley-Davidson/Sonoma Mast
5 Matthew Neigh ABRT
6 Douglas Philippone Palantir
7 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
8 Will Wong National Capital Velo Club/UnitedHe
9 Kevin Gallo Squadra Coppi/Vapiano USA
10 Dan Underwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Thomas Godfrey NCVC/UnitedHealthcare
12 Marc Klein NCVC/UnitedHealthcare
13 Mark Austin REVEL Racing/CycleLife
14 Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & F
15 Jeff Chun BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Top 5: James Weinstein
16 Justin Forney AVC - Antietam Velo Club
17 Patrick Hogan ABRT Teammate Top 5: Matthew Neigh
18 William Evans BikeWorks Racing
19 Jose Nunez BATTLEY DUCATI / SPECIALIZED p/b SP Teammate Top 5: Chip Hoover
20 Luis Infante Evolution Cycling Club p/b Long & F
21 Isaac South SCV / Global BMW-Mini p/b Econmy Ho
22 Matthew Albanese ABRT Teammate Top 5: Matthew Neigh
23 Ronald Barry HPC/List
24 Adam Northrup
25 Brandon Lumm Arrow Bicycle
26 Victor Pradel REVEL Racing/CycleLife
27 Samuel Mccadney District Velocity Racing
28 Mike Hefner ABRT Teammate Top 5: Matthew Neigh
29 Chris Mcgill Crosshairs Racing
30 George Ganoung ABRT Teammate Top 5: Matthew Neigh
31 Nate Seymour Evolution Cycling Club - p/b Long a
32 Kevin Cross District Velocity Racing p/b Bicycl
33 Thomas Sedlacek jr Bike Works Racing
DNF Nima Ebrahimnejad Kelly Benefit Strategies/LSV Teammate Win: Eric Boone
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 14   Cat 3: 13   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Studebaker The Bike Lane
2 Tyler Waldron ABRT
3 Mark Ladow Celerity Cycling P/B Brooks Systems
4 Jim Smittkamp NCVC/UnitedHealthcare
5 Paul Varga Clean Currents p/b Beyer Kia
6 Zander Guzy-sprague GS CycleLife
7 Phillip Johnson Gripped Racing p/b Dogfish Head Ale
8 Bryan Esposito
9 Robb Hampton BIKE DOCTOR p/b DigiSource
10 Jacob Vellaccio Squadra Coppi
11 Matthew Black University of Maryland College Park
12 Stokely Samuel Artemis
13 Alexander Brown NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Jim Smittkamp
14 Derek Wilson WWVC Racing
15 Aric Line The Bike Lane Teammate Win: James Studebaker
16 David Connolly BATTLEY DUCATI / SPECIALIZED p/b SP
17 Ryan Collins GS CycleLife
18 Eric Ivey Bicycle Outfitters Racing Team
19 Tony Goncalves CRGautobody.com
20 Frank Leach Metra/Cycles 54 Cycling Team
21 Joaquin Salas orono Squadra Coppi/Vapiano
22 Nathan Hakken The November Bicycles Road Trip
23 Carlos Goncalves Unattached
DNF Matthew Mercer Team Florida
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Chun BIKE DOCTOR p/b DigiSource
2 Shaw Fici Clean Currents p/b Beyer Kia
3 Paul Lewis Artemis
4 Mark Skubis Squadra Coppi/Vapiano USA
5 James Studebaker The Bike Lane
6 Steve Fife BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Win: Jeff Chun
7 Darion Jackson Artemis Teammate Top 5: Paul Lewis
8 Howard Tyndle Artemis Teammate Top 5: Paul Lewis
9 David Bodkin Syn-Fit Race Team
10 Patrick Hogan ABRT
11 Matthew Albanese ABRT
12 Franklin Johnson jr Artemis Racing Teammate Top 5: Paul Lewis
13 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long & F
14 Jerry Mccalop ARTEMIS Teammate Top 5: Paul Lewis
15 Joseph Jefferson AVC/Hagerstown-Washington Co. Racin
16 James Kohler HPC/LIST
17 K. Shea abernethy CycleTherapy
18 Jeffrey Nalls BikeWorks Racing
19 Matt Pickworth HPC/LIST
20 Jason Kimball Team Roger C Peace
21 Phillip Ash Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: Shaw Fici
22 Nathan Hakken The November Bicycles Road Trip
23 Frederick Grim Route 1 Velo/Arrow Bicycle
24 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F
25 John Baldwin All American Bicycle Club
26 Jonathan Mack Artemis Teammate Top 5: Paul Lewis
27 Eric Ivey Bicycle Outfitters Racing Team
28 Cesar Meaurio V DAY
29 Kirk Niemi NCVC/UnitedHealthcare
30 Mark Palmer NCVC/UnitedHealthcare
31 Gregg Hyde Evolution Cycling Club p/b Long & F
32 Rick Tucker kelly benfits strategies/L S V
33 Temple Washington Evolution Cycling Club p/b Long & F
34 Mark Tyma Artemis Teammate Top 5: Paul Lewis
35 Clifton Chamberlin BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Win: Jeff Chun
36 Bryan Jones NCVC/UnitedHealthcare
37 Isaac South SCV / Global BMW-Mini p/b Econmy Ho
38 Sean Price Artemis Racing Teammate Top 5: Paul Lewis
39 James Lees Syn-Fit Race Team
40 Aaron Isom SEAVS/Haymarket pb Soigneur
DNF Eric Schofield Bon Secours
DNF Wendy Ulmer Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Ray Manyoky Clean Currents p/b Beyer Kia Teammate Top 5: Shaw Fici
DNF Matthew Mercer University of Florida
DNF Reb Bliefernich Dominion Cycling & Triathlon
DNF Chris Branagan NCVC/UnitedHealthcare
DNF Robb Hampton BIKE DOCTOR p/b DigiSource Teammate Win: Jeff Chun
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 22   Cat 4: 22   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Bailey VeloWorks-Spokes Etc.
2 John Dove VeloWorks-Spokes Etc. Teammate Win: Thomas Bailey
3 Luke Klaussen HPC/List
4 Salvatore Taibi WWVC Racing
5 Paul Lewis Artemis
6 Joseph Siegel Kelly Benefit Strategies/LSV
7 Edward Patrick WWVC Racing Teammate Top 5: Salvatore Taibi
8 Phithak Baingam Evolution Cycling Club p/b Long & F
9 Khang Le Evolution Cycling Club p/b Long & F
10 Chad Billings Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Mykel Nahorniak District Velocity Racing p/b Bicycl
12 Nicholas Steber NCVC/UnitedHealthcare
13 Travis Skeel PTS Racing
14 Andy Giordano Team Sticky Fingers
15 Ryan Bowen NCVC/UnitedHealthcare
16 Michael Angove Whole Wheel Velo Club Teammate Top 5: Salvatore Taibi
17 Jeffrey Eure Evolution Cycling Club p/b Long & F
18 Alistair Hastings The Bike Lane
19 Christopher M. jones Route 1 Velo/Arrow Bicycle
20 Hans Schenk Evolution Cycling Club p/b Long & F
21 James Donahue Squadra Coppi/Vapiano USA
22 David Miller SEAVS/Haymarket
23 Adam Northup Richmond Velo Sport
24 Jeff Erler Evolution Cycling Club p/b Long & F
25 Ted Harris ABRT
26 Eric Schofield Bon Secours
27 Brian Shields
28 Matthew English GS CycleLife
29 Justin Yeash Villanova Cycling Club
30 Isaiah Berg Dartmouth College
31 Christopher Koehler Bike Stop Racing
32 Shaun Galang Sportif Coaching Group/Patapsco Bik
33 Ryan Taylor NCVC/UnitedHealthcare
34 Jay Schrum CLARK CONSTRUCTION
35 Gordan Van hook VeloWorks-Spokes Etc Teammate Win: Thomas Bailey
36 Nathan Lebauer Rock Creek Velo
37 Tom Neumann VeloWorks-Spokes Etc. Teammate Win: Thomas Bailey
38 Robert Eom Squadra Coppi/Vapiano USA
39 Stephen Brooks AVC-Hagerstown
40 Douglas Keith NCVC/UnitedHealthcare
41 Adam Karson NCVC/UnitedHealthcare
42 Benjamin Gronvall Nations Capital Velo Club (NCVC)
43 Jason Ray The Bike Lane
44 Phil Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
45 Anwar Gorham Artemis Teammate Top 5: Paul Lewis
46 Chris Malone Seavs/Haymarket
47 Michael Russo Squadra Coppi/Vapiano USA
48 Grayson Rosenfeld Rock Creek Velo
49 John Baldwin All American Bicycle Club
50 David Bender District Velocity Racing p/b Bicycl
51 Dan Denenberg Evolution Cycling Club p/b Long & F
52 Michael Kirby VeloWorks-Spokes Etc Teammate Win: Thomas Bailey
53 Jason Acuna WWVC Racing Teammate Top 5: Salvatore Taibi
54 Calvin Cote Unattached
55 David Stryffeler PTS Racing
56 Richard Kennedy A B R T
57 Nathan Ong Kelly Benefit Strategies/LSV
58 Francois Bru WWVC Racing Teammate Top 5: Salvatore Taibi
59 Robert Trevillian iv VeloWorks-Spokes Etc Teammate Win: Thomas Bailey
60 James Maiden ABRT
DNF Will King BIKE DOCTOR p/b DigiSource
DNF Howard Hayes Artemis Teammate Top 5: Paul Lewis
DNF Dustin Whitlow NCVC/UnitedHealthcare
DNF Marc Koblentz NCVC/UnitedHealthcare
DNF Michael Gurtzweiler Veloworks-Spokes Etc Teammate Win: Thomas Bailey
DNF Chris Carlson Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF Quentin Campbell All American Bicycle Club
DNF Marcus Floro District Velocity Racing p/b Bicycl
DNF John Churan
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 64   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Eustis Unattached
2 Stephen Ketcham
3 Andrew Parker NCVC/UnitedHealthcare
4 Frank Mikolajczak NCVC/ United Healthcare
5 Jay Owen NCVC/UnitedHealthcare
6 Elliott Largent
7 John Zanner NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Parker
8 Sangyeul Lee
9 Justin Tetlow NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Parker
10 Tarik Essawi Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Christopher Kincius NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Parker
12 Randy Napiza NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Parker
13 Scott Kaplan NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Parker
14 James Lewis 1865
15 George Schulz HPC
16 Brian Mattern Squadra Coppi/Vapiano USA
17 Michael Edmonds Potomac Velo Club
18 Mike Sims Artemis
19 David Dang TRU Cycling-Jax Bicycles Racin
20 Brian Derr
21 Berhane Kahsay Artemis
22 Tom Merce Evolution Cycling Club p/b Long & F
23 Scott Weinhold NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Parker
24 Jake Nahorniak TRU Cycling
25 Dereck Franklin NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Parker
26 David Whitestone NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Parker
27 Matthew Aune NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Parker
28 R Carney Evolution Cycling Club p/b Long & F
29 David Saunders Evolution Cycling Club p/b Long & F
30 Ronald Santa cruz Audi
31 Faisal Kamdar Velocipede
32 Patrick Loerch Evolution Cycling Club p/b Long & F
33 Craig Terry Team Integrity
34 Jesse Foster Artemis
35 Karl Hovey Arlington Master's Velo
36 Samuel Park Rare Vos
37 Andrew Bowers HPC
38 Scott Jobson NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Parker
39 Tim Ellenwood Evolution Cycling Club p/b Long & F
40 Adrian Jones N/A
41 Joshua Mordin
42 Choong Hwang WWVC
43 Jeff Bowers HPC
44 Ronald Carter
DNF Micah Zappe Dominion Cycling & Tri
DNF Mike Ly NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Andrew Parker
DNF David Duvall Evolution Cycling Club
Finishers: Cat 3: 1   Cat 5: 44   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Harry Fang NCVC/UnitedHealthcare
2 David Osborne Artemis
3 Marc Frazer Kelly Benefit Strategies/LSV Amateu
4 Curtis Southern NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Harry Fang
5 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
6 Grant Soma SAROFF RACING TEAM
7 Stokely Samuel Artemis Teammate Top 5: David Osborne
8 David Wilson Squadra Coppi p/b Vapiano
9 Kenneth Sumrell Greenbrier Pawn p/b Fat Frogs Racin
10 Michael Satterfield Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Victor Siegfried
11 Ray Plewacki Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Victor Siegfried
12 Mark Hagen Route 1 Velo/Arrow Bicycle
13 Jerry Mccalop ARTEMIS Teammate Top 5: David Osborne
14 Raymond Miller Clean Currents p/b Beyer Kia
15 Mitch Ferro Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Victor Siegfried
16 James Stroud Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Victor Siegfried
17 Joseph Jefferson AVC/Hagerstown-Washington Co. Racin
18 Jeffrey Nalls BikeWorks Racing
19 Rick Tucker kelly benfits strategies/L S V
20 Michael Pickett NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Harry Fang
21 Mark Palmer NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Harry Fang
DNF Ramon Benitez Unattached
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 12   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Scott NCVC/UnitedHealthcare
2 Howard Tyndle Artemis
3 Clifton Gray Artemis
4 Tony Allenmills District Velocity Racing p/b Bicycl
5 William Bond Fat Frogs Racing
6 Matthew Robins unattached
7 Max Rogozinski Prince William Elite Racing
8 William Cusmano Squadra Coppi/Vapiano
9 Temple Washington Evolution Cycling Club p/b Long & F
DNF D Johnsen NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Mark Scott
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anthony Robinson
2 Bill Ramsey Dire Wolf Racing
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dori Buckethal NCVC/UnitedHealthcare
2 Sue Mcquiston ABRT
3 Kelley Bethoney Evolution Cycling Club p/b Long & F
4 Rebecca Chan CAWES p/b Specialized
5 Janelle Hubbard Team Kenda
6 Nicole Raspa ABRT
7 Marni Harker Team Kenda p/b RACC
8 Wendy Ulmer Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Kelley Bethoney
9 Chris Kelley Team Kenda p/b RACC
10 Christine Fuentes Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Kelley Bethoney
11 Amanda Watson ABRT Teammate Top 5: Sue Mcquiston
12 Jennifer Cheng NCVC/UnitedHealthcare Teammate Win: Dori Buckethal
13 Michelle Hart CAWES p/b Specialized Teammate Top 5: Rebecca Chan
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 9   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Schmerge The Bike Lane
2 Michelle Miller Artemis
3 Diedre Ribbens CAWES p/b Specialized
4 Tania Steinschneider Evolution Cycling Club p/b Long & F
5 Lisa Jancy
6 Katherine Klausing North Tek Gear
7 Tara Taylor TayloredFit
8 Julie Hunter BikeBeat/VaAssetGroup
9 Gwenn Afton Evolution Cycling Club p/b Long & F Teammate Top 5: Tania Steinschneider
10 Diane Harris
11 Evelyn Egizi Artemis Teammate Top 5: Michelle Miller
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirsten Brew Artemis
2 Mary Breed NCVC/UnitedHealthcare
3 Adrienne Mccray Artemis Teammate Win: Kirsten Brew
4 Lisa Williams Artemis Teammate Win: Kirsten Brew
5 Kaitlyn Mittan Artemis Teammate Win: Kirsten Brew
6 Svetlana Mack Rock Creek Velo
7 Crystal Carey NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mary Breed
8 Carole Harris Artemis Teammate Win: Kirsten Brew
9 Sandra Pashley ABRT
10 Melissa Taylor SBR Cycling
11 Jennifer Ivey Bicycle Outfitters Racing Team
12 Iris Ford Artemis Teammate Win: Kirsten Brew
13 Emily Huebner Evolution Cycling Club p/b Long & F
14 Lauren Peterson NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mary Breed
15 Tsahai Tafari NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mary Breed
16 Beth Catherwood NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mary Breed
17 Claudette Archambault Evolution Cycling p/b Long & Foster
18 Anna Staats Annapolis Bicycle Racing Team
19 Claudia Gonzalez martinez NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mary Breed
20 Claire Cramer NCVC/UnitedHealthcare Teammate Top 5: Mary Breed
Finishers: Cat 4: 20