Log In
Chico Stage Race - GC • Apr 14 2013
Clear, 65 degrees, wind 15 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ansel Mills Leopard-Sapporo Team 05:00:59
2 Jonathan Christensen Bicycles Plus/Sierra Nevada 05:01:19
3 Ryan Malm Davis Bike Club Race Team 05:01:47
4 Nick Kreeger SquadraSF 05:02:26
5 Curt Mills Data Driven Athlete Racing 05:03:26
6 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team 05:03:31 Teammate Win: Ansel Mills
7 Jason Benford Giga Om-ARO Pistachios 05:03:37
8 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo team 05:04:05 Teammate Win: Ansel Mills
9 Dan Garcia Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 05:04:07
10 Jonathan Krier-tran fremont bank 05:04:10
11 Casey Fallon Data Driven Athlete Racing 05:04:14 Teammate Top 5: Curt Mills
12 Josef Carlson Adventure's Edge 05:04:21
13 Eliot Logan Metromint Cycling 05:04:28
14 Jarret St. aubin Leopard-Sapporo Team 05:05:26 Teammate Win: Ansel Mills
15 Justin Traud Rio Strada 05:05:33
16 Stephen Jayanathan Metromint Cycling 05:06:12
17 Henry Rabas Team Bicycles Plus/ Sierra Nevada 05:07:49
18 Michael White Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 05:08:45
19 Alex Lugosch Squadra SF 05:08:54 Teammate Top 5: Nick Kreeger
20 Zachary Yeager Zach presented by Yeager 05:09:19
21 Tyler Janke Data Driven Athlete Racing 05:11:54 Teammate Top 5: Curt Mills
22 Sammy Trujillo Victory Velo Racing 05:13:16
23 Sean Brandt Dolce Vita Cycling 05:14:00
24 Matthew Dooley Mt. Shasta Ski Park 05:21:54
25 Stewart Myers Vertebrata Cycling Team 05:22:26
26 Cole Hilton Vertebrata Chiropractic Cycling Tea 05:28:48
27 Logan Evans Vertebrata Chiropractic Cycling 05:31:28
28 Steve Mcclelland Rio Strada Racing 05:35:30
29 Ryan Oakes Chico Corsa Cycling Club 05:37:46
30 Jake Mestre Reno Cycling Team p.b. Nature's Bak 05:38:44
31 Jon Roldan Leopard-Sapporo Team 05:43:40 Teammate Win: Ansel Mills
32 Rocky Fletcher Data Driven Athlete 05:45:07 Teammate Top 5: Curt Mills
DNF Rich Thurman IC3 DNF
DNF Jeremiah Michaels Freewheel DNF
Finishers: Cat 3: 34  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Ellsworth Bear Development Team 02:49:38
2 Jordan Anderson Owens Healthcare 02:50:11
3 Vitaly Gashpar SquadraSF 02:50:47
4 Chris Joy-webb Team Oregon 02:51:00
5 Ryan Gracey Chico Corsa Cycling Club 02:51:03
6 Jesse Reeves none 02:51:11
7 Casen Bills Team Redlands 02:51:25
8 Allen Brumm Suffolk-SunPower Racing 02:51:45
9 Brian Brown Sacramento Golden Wheelmen 02:52:01
10 Don Jarvis Suffolk-SunPower Racing 02:52:16
11 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team 02:52:17
12 Scott Kingston Rio Strada Racing 02:52:34
13 Michael Betts Dolce Vita 02:52:34
14 Jordan Colby Chico Corsa Cycling Team 02:52:45 Teammate Top 5: Ryan Gracey
15 Jason Milliron Peninsula Velo Racing 02:53:04
16 Travis Retzer Eden Bicycles Racing Club 02:53:06
17 Sean Watkins Unattached 02:53:16
18 Carson Schmeck Cyclopedia of Redding 02:53:37
19 Eric Shadle Team Redlands 02:53:45
20 Ian Conover Team Mike's Bikes p/b Incase 02:53:50
21 Thomas Bliska Dolce Vita Cycling 02:54:10
22 Jose Ayon Ayon 02:54:14
23 David Derkacs Data Driven Athlete 02:54:18
24 Anton Bennett godspeed 02:54:56
25 Jerry Snow Sacramento Golden Wheelmen 02:55:01
26 Mathew Shimoko Leopard-Sapporo Team 02:55:03
27 Luke Wentland Chico Corsa Cycling Team 02:55:19 Teammate Top 5: Ryan Gracey
28 Connor Ellison Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 02:55:41
29 Daniel Aduna unattached 02:55:45
30 Niklas Barreto Suffolk-SunPower Racing 02:55:59
31 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen 02:56:51
32 Keith Morris Suffolk-SunPower Racing 02:56:59
33 Corey Nunez NCVC/UnitedHealthcare 02:58:13
34 Zach Eurich Suffolk-SunPower Racing 02:58:30
35 Mike Reed Suffolk-SunPower Racing 02:58:53
36 Adam Pressman Owens Healthcare 02:58:57 Teammate Top 5: Jordan Anderson
37 Trevor Johnston rio strada racing 03:00:20
38 David Evans Velo Reno p/b Tamarack Junction 03:02:21
39 Jasper Hodgson Team Bicycle Plus/Sierra Nevada 03:03:44
40 Eric Morony unattached 03:10:37
41 Michael Hahn Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 03:11:08
42 Garrett Marking Chico Corsa Cycling Club 03:32:14 Teammate Top 5: Ryan Gracey
43 Ryan Vanderleun SHOW/SERT 03:32:59
DNF Joseph Holt Chico Corsa Cycling Team DNF Teammate Top 5: Ryan Gracey
DNF Jed Pope Owens Healthcare DNF Teammate Top 5: Jordan Anderson
DNF Justin Widlund Topsport DNF
DNF Kyle Fiori Davis Bike Club Race Team Jrs DNF
DNF Cody Akana Chico Corsa DNF Teammate Top 5: Ryan Gracey
DNF Chris Bosco Reno Cycling team p. b. nature's ba DNF
DNF Benjamin Connolly Team City Sacramento DNF
Finishers: Cat 4: 35   Cat 5: 14   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Buckley Folsom Bike/VW/Raley's 04:41:16
2 Jason Grefrath LangeTwins Winery Racing Team 04:41:47
3 Jan Weissenberger ZIPZ CYCLING TEAM 04:42:03
4 Neil Bartley ZIPZ CYCLING TEAM 04:42:24
5 Jason Boynton Folsom Bike/Raley's/VW 04:42:27
6 Christian Hobbs Team Mike's Bikes p/b Incase 04:42:33
7 Joseph Staron Lange twins winery racing team 04:43:01 Teammate Top 5: Jason Grefrath
8 Gregory Gambetta Folsom Bike/Raley's/VW 04:43:04 Teammate Top 5: Jason Boynton
9 David Passmore SJBC 04:43:11
10 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Incase 04:43:29
11 Jacob Berkman Team Mike's Bikes p/b Incase 04:44:15
12 John Costanza Hammer/Charity of Choice 04:45:09
13 Jude Mayne Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso 04:47:29
14 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM 04:47:42 Teammate Top 5: Jan Weissenberger
15 John Friesen Owens Healthcare Cycling Team 04:48:05
16 Jason Walker Folsom Bike/VW/Raley's 04:50:22 Teammate Win: Michael Buckley
17 Christopher Baker Folsom Bike/VW/Raleys 04:51:41 Teammate Win: Michael Buckley
18 Todd Dodds Owens Healthcare Cycling Team 04:51:46
19 Alex Holtz Folsom Bike/VW/Raley's 04:52:05 Teammate Win: Michael Buckley
20 Jeffrey Galland ZIPZ CYCLING TEAM 04:53:24 Teammate Top 5: Jan Weissenberger
21 Jeremy Barnes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 04:56:16
22 Chris Espy Folsom Bike/VW/Raley's 04:56:43 Teammate Win: Michael Buckley
23 Max Thompson ThirstyBear Cycling 05:03:17
24 William Reuss Owens Healthcare Cycling Team 05:06:26
25 Jonz Norine Owens Healthcare Cycling Team 05:08:09
26 Richard Steele Lange Twins Winery Racing Team 05:08:33 Teammate Top 5: Jason Grefrath
27 Daniel Vigil Team Mike's Bikes p/b Incase 05:43:24
28 Mike Simpson Owens Healthcare Cycling Team 05:44:14
DNF Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Incase DNF
DNF Kirk Evans Chico Corsa Cycling Club DNF
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 19   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team 03:02:01
2 Alex Peterson Team Oakland 03:02:03
3 Bernhard Sturm Davis Bike Club Race Team 03:02:26 Teammate Win: Jeff Slaton
4 Renard Ihlenfeld Dolce Vita Cycling Team 03:02:42
5 Jeffrey Weaver Davis Bike Club Race Team 03:02:57 Teammate Win: Jeff Slaton
6 Noah Campbell-lund SHO-AIR/SERT 03:03:31
7 Russell Cameron SHO-AIR/SERT 03:03:39
8 Anthony Smith Etna Brewing Co. / DeSalvo Custom C 03:03:46
9 Dan Goldsmith SHO-AIR/SERT 03:03:51
10 Chad Richards Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 03:04:16
11 Tim Bright Reno Cycling Team p.b. Nature's Bak 03:04:23
12 Chris King Dolce Vita Cycling 03:06:06 Teammate Top 5: Renard Ihlenfeld
13 Brian Acord Folsom Bike/VW/Raley's 03:06:20
14 Joe Dodd Redding Sports Ltd. 03:06:47
15 Paul Higley Folsom Bike/VW/Raley's 03:06:58
16 Daniel Brown Unattached 03:07:15
17 Michael Helton Reno Cycling Team p.b. Nature's Bak 03:07:23
18 Kenneth Curtis Reno Cycling Team p.b. Nature's Bak 03:10:28
19 Evan Billman Chico masters cycling 03:11:40
20 Ryan Carr Audi Cycling Reno-Tahoe 03:12:20
21 Kendall Bennett Chico Masters Cycling Team 03:18:09
22 Jason Smith Trapout sailing 03:19:31
23 David Page Audi Cycling Team 03:23:15
DNF Edward Okray yuba sutter cycling DNF
DNF Justin Waller Chico Masters Cycling Team DNF
DNF Adam Messner LIveWIre Electrical Supply DNF
DNF Bob Grover Etna Brewing Co./DeSalvo Custom Cyc DNF
DNF Duke Kang Dolce Vita Cycling DNF Teammate Top 5: Renard Ihlenfeld
DNF Mike Munoz Folsom Bike/VW/Raley's DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 14   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cale Reeder Hammer/Charity of Choice 02:50:14
2 Jens Hillen ZIPZ CYCLING TEAM 02:50:39
3 Kurt Bickel Hammer/Charity of Choice 02:51:46 Teammate Win: Cale Reeder
4 Hunter Ziesing Hammer/Charity of Choice 02:51:58 Teammate Win: Cale Reeder
5 Joseph Foster ZIPZ CYCLING TEAM 02:52:07
6 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 02:52:30
7 Jonathan Pettengill Reno Cycling Team p.b. Nature's Bak 02:52:34
8 Scott Derdenger Divine Electric 02:52:49
9 Gregg Betonte ZIPZ CYCLING TEAM 02:52:49 Teammate Top 5: Jens Hillen
10 David Albrecht ZIPZ CYCLING TEAM 02:52:53 Teammate Top 5: Jens Hillen
11 Jonathan Laine TeamBicyclesPlus/Sierra Nevada 02:53:09
12 Gus Platis Team City Sacramento 02:53:36
13 Sean Molina Chico Masters Cycling Team 02:53:36
14 Michael Boehme Colavita Norcal Racing 02:53:41
15 Jeff Albert WAA/TexMarketUSA.com 02:53:52
16 Mark Trujillo Hub Coffee Roasters p/b TCR 02:54:07
17 Vance Russell Davis Bike Club Race Team 02:54:33
18 Craig Lindberg SHO-AIR/SERT 02:55:19
19 Mike Castaldo Chico Masters Cycling Team 02:55:24
20 Duane Strawser SHO-AIR/SERT 02:55:34
21 Kevin Mcmurtry SHO-AIR/SERT 02:56:41
22 Jeff Mitchell Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 02:57:37
23 Joseph Oliveri Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 02:58:01
24 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's 02:58:40
25 Steve Showler Folsom Bike/VW/Raleys 03:00:27
26 Steve Ward Bicycles Plus/Sierra Nevada 03:01:05
27 Rodney Spradlin Team 03:04:50
28 John Licatesi Davis Bike Club Race Team 03:06:13
29 Shawn Miller Davis Bike Club Race Team 03:07:35
30 Steven Mielich SJBC 03:22:56
31 Vincent Gee Team Bicycles Plus 04:01:02
DNF Shaun Locker Etna Brewing Co DNF
DNF Rome Mubarak Bahati Foundation DNF
DNF Nelson Willhite SHO-AIR/SERT DNF
DNF Scott Davidson Etna Brewing co. / DeSalvo cycles DNF
DNF Mark Fiori Folsom Bike/VW/Raley's DNF
DNF Steve Griffiths Team Bicycles Plus/Sierra Nevada DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 13   Cat 3: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robb Thompson Norcal Hub Racing 03:04:06
2 Ryosei Kaneko Sho Air Racing Team 03:04:11
3 Brent Christian Folsom Bike/VW/Raley's 03:04:31
4 Kristopher Blee Chico Masters Cycling Team 03:04:49
5 Alex Blease Chico Masters Cycling Team 03:05:18
6 Harold Reimer Suffolk-SunPower Racing 03:05:33
7 Rob Leever Team Bicycles Pluss/Sierra Nevada 03:05:37
8 Robert Goss Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 03:05:38
9 Patrick Norville Team BicyclesPlus/SierraNevada 03:05:59
10 Douglas Weseman Chico Masters Cycling Team 03:06:11 Teammate Top 5: Kristopher Blee
11 Steve Kirby Colavita Racing-Norcal 03:06:13
12 Jeff Farley Folsom Bike/VW/Raley's 03:06:32 Teammate Top 5: Brent Christian
13 Dan Tilzey Audi Cycling Team Reno 03:06:40
14 Ron Stofan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 03:07:03
15 Troy Underwood Sacramento Golden Wheelmen 03:07:23
16 Rdarren Rojo Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 03:07:39
17 Jay O'neal Reno Cycling Team p.b. Nature's Bak 03:08:02
18 David Corthell Audi Cycling Team Reno 03:08:04
19 Gregory Watkins Chico Triathlon Club 03:08:11
20 Steven Williams Chico masters cycling team 03:09:08 Teammate Top 5: Kristopher Blee
21 Jeff Brooks None 03:09:19
22 Paul Stimson ColavitaRacing 03:10:22
23 Mike Thorpe Chico Masters Cycling Team 03:10:48 Teammate Top 5: Kristopher Blee
24 Steven Gibson Chico Masters Cycling Team 03:14:06 Teammate Top 5: Kristopher Blee
25 Shawn Padgett Cytomax 03:16:10
26 Roger Frantz Reno Cycling Team p.b. Nature's Bak 03:18:31
27 Tim Demattio Champion City Cycling 03:18:34
28 Jim Neff Reno Cycling Team p.b. Nature's Bak 03:21:31
29 Jim Wills chico masters cycling team 03:23:38 Teammate Top 5: Kristopher Blee
30 Rik Eckert Truckee X-C 03:27:30
DNF Jim Rademann Folsom Bike/VW/Raley's DNF Teammate Top 5: Brent Christian
DNF Colin Moakley Chico Masters Cycling Team DNF Teammate Top 5: Kristopher Blee
DNF Michael Smith Chico Corsa Cycling Club DNF
DNF Keith Reed Cushman & Wakefield Racing Team DNF
DNF David Klein Chico Corsa Cycling Team DNF
DNF Joe Herrick Audi Cycling Team DNF
DNF Michael Crumm Chico Masters Cycling Team DNF Teammate Top 5: Kristopher Blee
DNF Shawn Hughes Chico Corsa Cycling Club DNF
DNF Ryan Hiner chico masters cycling team DNF Teammate Top 5: Kristopher Blee
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 26   Cat 5: 10   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Larsen Monta Vista Velo 03:00:20
2 Dan Alcala Chico Masters Cycling Team 03:05:08
3 Mike Trowbridge Chico Masters Cycling Team 03:06:59
4 Paul Falvey xtreme Outfitters 03:09:35
5 Philip Weintraub Chico Masters Cycling Team 03:22:46
6 Ross Parkerson davine eletric nor cal 03:28:23
7 Mike Shaw Chico Masters Cycling Team 03:28:36 Teammate Top 5: Dan Alcala
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roman Kilun Team Mike's Bikes p/b Incase 05:00:52
2 Chris Riekert Specialized Muscle Milk 05:01:13
3 Keith Hillier Marc Pro - Strava 05:01:15
4 Shawn Rosenthal Team Mike's Bikes 05:01:18
5 Ariel Herrmann Metromint Cycling 05:01:36
6 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava 05:01:50
7 Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team 05:02:26
8 Matthew Farnham Red Peloton 05:02:29
9 Luciano Sponza VuMedi p/b Lombardi Sports 05:02:30
10 Ben Palmer Davis Bike Club Race Team 05:02:37
11 Nathanael Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 05:02:40
12 Jonathan Lee Red Peloton 05:02:40
13 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports 05:02:44
14 Erik Nelson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 05:02:57
15 Sam Benedict Specialized Muscle Milk 05:03:29 Teammate Top 5: Chris Riekert
16 Mark Manning DODOcase Racing Team 05:03:57
17 Evan Freeman unattached 05:03:58
18 Isaac Sparling Squadra SF 05:04:05
19 Trevor Gomes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 05:04:35
20 Kenny Strickland Metro Mint 05:05:43 Teammate Top 5: Ariel Herrmann
21 Ned Britten Davis Bike Club Race Team 05:06:15
22 Brandon Borth Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 05:06:46
23 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports 05:07:20
24 Stephen O'mara Team Mike's Bikes p/b Incase 05:07:41 Teammate Win: Roman Kilun
25 William Myers Marc Pro - Strava 05:08:15 Teammate Top 5: Keith Hillier
26 Aj Snovel Vw/Raley's/Folsom Bike 05:08:34
27 Nick Schaffner Marc Pro - Strava 05:09:30 Teammate Top 5: Keith Hillier
28 Michael Claudio Davis Bike Club Race Team 05:10:38
29 Craig Fellers Red Peloton 05:12:36
30 Corey Duren Chico Corsa Cycling Club 05:13:33
31 Scott Heather Chico Corsa Cycling Club 05:13:53
32 Matt Chatlaong Folsom BIke/VW/Raley's 05:20:08
33 Josh Rennie Red Peloton 05:21:05
34 Eric Cinnamon Red Peloton 05:23:08
35 Nick Mcgowan Red Peloton 05:26:00
DNF William O'donnell Vertebrata Chiropractic Cycling DNF
Finishers: Cat 1: 12   Cat 2: 24  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Morgan Folsom Bike/Cervelo 03:09:03
2 Ann Stuart Metromint 03:09:48
3 Jennifer Kruger Red Peloton 03:10:43
4 Gale Derosa Metromint Cycling 03:11:43
5 Sabrina David Metromint Cycling 03:12:25
6 Karen Hutchins Red Peloton 03:12:45
7 Vanessa Baumann Wells Fargo/Kovarus 03:12:48
8 Yuko Soneoka Metromint Cycling 03:13:32 Teammate Top 5: Ann Stuart
9 Aliya Traficante Chico Corsa Cycling Club 03:14:13
10 Samantha Vroomen Red Peloton 03:15:02 Teammate Top 5: Jennifer Kruger
11 Lauren Rignel Red Peloton 03:18:23 Teammate Top 5: Jennifer Kruger
12 Amanda Mattioli Reno Cycling Team p.b. Nature's Bak 03:22:24
DNF Heather Mcdonald Metromint Cycling DNF Teammate Top 5: Ann Stuart
DNF Ashley Drum Metromint Cycling DNF Teammate Top 5: Ann Stuart
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Jordan Mellow Motors Racing 03:10:02
2 Janine Rood chico masters cycling team 03:13:01
3 Nicole Slaton Metromint Cycling 03:13:39
4 Erica Mckenzie Vertebrata Chiropractic Cycling Tea 03:15:50
5 Asa Salas LeadOut Racing 03:16:06
6 Doni Carter Chico Masters Cycling Team 03:17:51
7 Leah Lokan chico masters cycling team 03:28:54 Teammate Top 5: Janine Rood
8 Kristen Schonauer chico masters 03:38:56
DNF Lisa Petersen-trujillo Hub Coffee Roasters Cycling DNF
DNF Forough Molina Chico Masters Cycling Team DNF Teammate Top 5: Janine Rood
DNF Katie Boerner Chico Master Cycling Team DNF
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Mueller Metromint Cycling 03:16:55
2 Molly Van houweling Metromint Cycling Team 03:18:12 Teammate Win: Lisa Mueller
3 Juliette Olson Pinnacle p/b Argon 18 03:20:58
4 Jane Despas SCC 03:21:29
5 Cristina Hughes Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso 03:21:39
6 Julie Bellerose Metromint Cycling 03:22:07 Teammate Win: Lisa Mueller
7 Jennifer Zierke Pinnacle p/b Argon 18 03:22:50 Teammate Top 5: Juliette Olson
8 Lina Martensson Metromint Cycling 03:23:23 Teammate Win: Lisa Mueller
9 Amanda Seigle Metromint Cycling 03:23:33 Teammate Win: Lisa Mueller
10 Lucia Mokres Los Gatos 03:23:48
11 Rhonda Serr Pinnacle p/b Argon 18 03:24:37 Teammate Top 5: Juliette Olson
12 Heather Nielson Team Fremont Bank 03:25:56
13 Kim Wik Mellow Motors Racing 03:26:18
14 Kerry Stivaletti CyclesFanaticracing.com 03:27:07
DNF Martina Patella Blankie and the Jets DNF
DNF Adrienne Belliveau CyclesFANATICRacing.com DNF
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 13