Log In
2013 Sea Otter Classic - Stage 3 • Apr 20 2013
Clear, 52 degrees, wind 13 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirk carlsen Prooffcycling.com Predator Carbon Repair 17:25.44
2 Justin Rossi Marc Pro - Strava 17:32.16
3 Michael Olheiser Cash Call Mortgage 17:40.00
4 Geoffrey Curran Get Crackin' 17:43.51
5 Ricardo Van der velde Jelly Belly Cycling 17:47.21
6 Morgan Schmitt Jelly Belly Cycling 17:48.83
7 Kennett Peterson Team Rio Grande 17:52.11
8 David Santos Cash Call Mortgage 17:54.01 Teammate Top 5: Michael Olheiser
9 Michael Weicht Cash Call Mortgage 18:00.19 Teammate Top 5: Michael Olheiser
10 Daniel Harm Stage 17-Cylance 18:02.73
11 Roman Kilun Team Mikes Bikes p/b incase 18:02.89
12 Christopher Barton Cash Call Mortgage 18:04.33 Teammate Top 5: Michael Olheiser
13 Emerson Oronte Jelly Belly Cycling 18:04.35 Teammate Top 5: Ricardo Van der velde
14 Shawn Rosenthal Team Mikes Bikes p/b incase 18:07.51
15 Timothy Rugg Kelly Benefits Strategies/LSV 18:11.56
16 Robin Eckmann California Giant Berry Farms/Specia 18:12.35
17 Cole House Cash Call Mortgage 18:12.73 Teammate Top 5: Michael Olheiser
18 Chris Kriek Jelly Belly Cycling 18:12.98 Teammate Top 5: Ricardo Van der velde
19 Zack Noonan D3DEVO P/B AIRGAS CYCLING TEAM 18:17.09
20 Sean mazich Jelly belly Jelly Belly Cycling 18:17.09 Teammate Top 5: Ricardo Van der velde
21 Fabrizio Vonnacher Cash Call Mortgage 18:18.25 Teammate Top 5: Michael Olheiser
22 Logan Loader dope Cash Call Mortgage 18:19.39 Teammate Top 5: Michael Olheiser
23 Stefano Barberi California Giant Berry Farms/Specia 18:19.43
24 Daniel Holloway Team Mikes Bikes p/b incase 18:22.34
25 Logan Owen California Giant Berry Farms/Specia 18:23.44
26 Tobin Ortenblad Bear Development Team 18:28.63
27 Kurt Wolfgang Canyon Bicycles- Shimano 18:29.45
28 Jos Leroux Get Crackin' 18:29.58 Teammate Top 5: Geoffrey Curran
29 Erik Slack Canyon Bicycles- Shimano 18:31.38
30 Cory Greenberg Get Crackin' 18:32.62 Teammate Top 5: Geoffrey Curran
31 Alexander Hagman Jelly Belly Cycling 18:35.23 Teammate Top 5: Ricardo Van der velde
32 Erik Volotzky Get Crackin' 18:39.06 Teammate Top 5: Geoffrey Curran
33 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava 18:39.95 Teammate Top 5: Justin Rossi
34 Torey Philipp California Giant Berry Farms/Specia 18:41.89
35 Jonathan D'alba Kelly Benefits Strategies/LSV 18:44.33
36 Christofer Keeling D3DEVO P/B AIRGAS CYCLING TEAM 18:44.84
37 Tyler Brandt Get Crackin' 18:45.96 Teammate Top 5: Geoffrey Curran
38 Collin Berry Get Crackin' 18:47.28 Teammate Top 5: Geoffrey Curran
39 Tyler Riedesel Canyon Bicycles- Shimano 18:47.72
40 Christopher Putt Canyon Bicycles- Shimano 18:49.15
41 Rene Corella braun Stage 17-Cylance 18:52.88
42 Cody Kaiser California Giant Berry Farms/Specia 18:54.30
43 Justin Mauch Kelly Benefits Strategies/LSV 18:54.30
44 Bryan Duke Bear Development Team 18:54.75
45 Connor Mccutcheon Get Crackin' 18:57.22 Teammate Top 5: Geoffrey Curran
46 David Benkoski Team Clif Bar Cycling 19:00.01
47 Logan Phippen Canyon Bicycles- Shimano 19:02.95
48 Antoelson Dornelles bruno Sao Francisco Saude/Powerade 19:04.48
49 Thiago Nardin Sao Francisco Saude/Powerade 19:06.40
50 Evan Rudd Fremont Bank 19:07.02
51 Joshua Carling Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 19:09.51
52 Byron Anson Davis Bike Club Race Team 19:17.75
53 Eric Riggs Team Mikes Bikes p/b incase 19:18.67
54 Nathanael Christensen Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 19:24.94
55 Gerardo Medina robles Stage 17-Cylance 19:26.95
56 Wes Holloway Cash Call Mortgage 19:28.75 Teammate Top 5: Michael Olheiser
57 Andrew Ulvestad Team Bike Religion-ShoAir 19:35.53
58 Michael Valdez Stage 17-Cylance 19:39.22
59 Daniel Katz Stage 17-Cylance 19:43.83
60 Nathan Freed Marc Pro - Strava 19:44.18 Teammate Top 5: Justin Rossi
61 Sam Bassetti California Giant Berry Farms/Specia 19:47.67
62 Marcus Smith Team Mikes Bikes p/b incase 19:49.67
63 Jacob Brewer US Military Cycling Team 19:51.18
64 Matthew Shackley Allegiant Travel pb Matt Smith Phys 19:52.15
65 Dustin Armstrong Serious Cycling 19:53.60
66 Zachary Felpel Kelly Benefits Strategies/LSV 19:57.13
67 Joe Waters Canyon Bicycles- Shimano 20:02.87
68 Dwayne Farr US Military Cycling Team 20:08.78
69 John Shalekbriski US Military Cycling Team 20:13.85
70 Fabian Reyes 20:17.12
71 Matthew Abdalah SquadraSF 20:24.93
72 Ben Bertiger Stage 17-Cylance 20:25.85
73 Michael Wilcox Canyon Bicycles- Shimano 20:34.51
74 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 20:45.06
75 Trevor Gomes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 20:57.70
76 Ranjodh Gill US Military Cycling Team 21:05.67
77 Wesley Kline D3DEVO P/B AIRGAS CYCLING TEAM 21:15.30
78 Andy Bestwick Allegiant Travel pb Matt Smith Phys 21:18.72
Finishers: Cat 1: 50   Cat 2: 19   Cat 3: 1   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Starnes Exergy TWENTY16 19:47.36
2 Jacquelyn Crowell Exergy TWENTY16 19:48.26 Teammate Win: Alison Starnes
3 Jade Wilcoxson Team Optum p/b Kelly Benefit Strate 19:50.20
4 Laura Brown Colavita-Fine Cooking 20:15.93
5 Amy Thornquist Pinnacle p/b Argon 18 20:20.41
6 Flavia Oliveira DNA Cycling p/b Plan7 20:35.61
7 Anne Usher Upper Echelon Fitness 20:45.04
8 Jamie Dinkins Colavita-Fine Cooking 20:48.43 Teammate Top 5: Laura Brown
9 Emma Grant Pinnacle p/b Argon 18 20:48.88 Teammate Top 5: Amy Thornquist
10 Breanne Nalder DNA Cycling p/b Plan7 21:01.05
11 Kristabel Doebel-hickok SPY-Giant Ride 21:01.40
12 Amber Gaffney Team Optum p/b Kelly Benefit Strate 21:08.73 Teammate Top 5: Jade Wilcoxson
13 Melanie Spath Team Tibco 21:09.40
14 Ally Stacher Specialized-lululemon 21:14.29
15 Leah Guloien Colavita-Fine Cooking 21:19.93 Teammate Top 5: Laura Brown
16 Sara Clafferty Pinnacle p/b Argon 18 21:28.86 Teammate Top 5: Amy Thornquist
17 Felicia Gomez Pinnacle p/b Argon 18 21:35.61 Teammate Top 5: Amy Thornquist
18 Mary Zider Colavita-Fine Cooking 21:38.59 Teammate Top 5: Laura Brown
19 Kelsey Withrow DNA Cycling p/b Plan7 21:39.89
20 Mary Elizabeth maroon SB Racing 21:44.97
21 Irena Ossola Team Kenda 21:53.35
22 Kathryn Bertine Colavita-Fine Cooking 22:00.92 Teammate Top 5: Laura Brown
23 Lindsay Fox Jobing.com Women's Racing 22:20.50
24 Kate Chilcott Vanderkitten 22:37.07
25 Kaytie Scott DNA Cycling p/b Plan7 22:42.73
26 Heather Fischer Exergy TWENTY16 22:47.15 Teammate Win: Alison Starnes
27 Joy Mcculloch Cash Call Mortgage 22:50.03
28 Keri Gibson DNA Cycling p/b Plan7 22:52.44
29 Jennifer Valente Exergy TWENTY16 22:53.14 Teammate Win: Alison Starnes
30 Kemille Garvin DNA Cycling p/b Plan7 23:11.82
31 Kayla Sterling Exergy TWENTY16 23:22.68 Teammate Win: Alison Starnes
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 12   Cat ?: 5