Log In
Ronde van Palouse • Apr 13 2013
Breezy and Mostly Cloudy, 42 degrees, wind 22 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Coleman Audi
2 Shane Lynch Spokane Rocket Velo
3 Randy Salamon Stranamanti Cycling
4 John Siok G.S. Gap
5 Cameron York Two Wheeler/Specialized
6 Travis Coleman G.S. Gap
7 Douglas Carlton Pazzo Velo Cycling Team
8 William Alcorn Old Town Bicycle (OTB)
9 Scott Proost G.S. Gap Teammate Top 5: John Siok
10 Henry Hamby River City Red
11 Stephen Garvin Baddlands Cycling Club
12 Ted Chauvin Audi Teammate Win: Max Coleman
13 Andrei Mylroie G.S. Gap Teammate Top 5: John Siok
14 Roger Thompson Arrivee
15 Mark Monroe Two Wheeler/Specialized Teammate Top 5: Cameron York
16 Jerry Long Vertical Earth
17 Patrick Bulger Arrivee
18 Joshua Messinger None Listed
19 Matthew Larsen Emde Sports
20 Michael Pruitt Stranamanti Cycling Teammate Top 5: Randy Salamon
21 Stephen Willis River City Red
22 Mark Knokey Vertical Earth
DNF Rick Schnoove Vertical Earth
DNF Cristopher Lucas Arrivee Cycling Club
DNF Mark Hodgson Arrivee
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 6   Cat 5: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Marsh None Listed
2 Robert Fisher Baddlands Cycling Club
3 Brent Schlangen Baddlands Cycling Club
4 Peter Banko Apex Racing Team
5 Jon Magnuson Chinook Cycling Club Inc
6 Matthew Morra Palouse Bicycle Racing
7 Peter Emsky Seattle Super Squadra
8 Royce Hogue Spokane Rocket Velo
9 John Osterback Spokane Rocket Velo
10 Frank Johnson G.S. Gap
11 Joe Anchondo Vertical Earth
12 John Stone None Listed Teammate Win: Brian Marsh
DNF Cris Haley Excel
DNF Francisco Pons Jet City Velo
DNF Timothy Crum None Listed Teammate Win: Brian Marsh
DNF Justin Bannerman Wheatland Wheelers
DNF William Bronson G.S. Gap
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 7   Cat 4: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rick Matthews Baddlands Cycling Club
2 Brian Gavin Emde Sports
3 David Mahelona Emde Sports
4 Gary Magonigle Baddlands Cycling Club Teammate Win: Rick Matthews
5 Ben Wright Team Double Check
6 Kent Eggleston 4th Street Cycling Club
DNF Kenneth Rudy Baddlands Cycling Club Teammate Win: Rick Matthews
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colin Gibson Stranamanti Cycling
2 Todd Herriott Herriott Sports Performance
3 Will Teal Herriott Sports Performance
4 David Richter Herriott Sports Performance
5 Daniel Vasichek Jacobsen-Schuttle
6 Kaler Marshall Audi
7 Ian Tubbs Audi
8 Michael Gaertner Vertical Earth
9 Alan Adams Lake Washington Velo
10 Eric Greenberg Flathead Cycling
11 Bradford Kilcline Herriott Sports Performance Teammate Top 5: Todd Herriott
12 Tim Smith CBC Racing
13 Shawn Howard Vertical Earth
14 Orion Berryman Jacobsen-Schuttle Teammate Top 5: Daniel Vasichek
15 Todd Baumeister Apex Racing Team
16 Travis Biechele Apex Racing Team
17 Russell Schneider None Listed
DNF Shawn Ongers Audi
DNF Joshua Tack Jacobson-Schutte Cycling Team
DNF Brent Carlson Audi
DNF Thorsten Askervold Herriott Sports Performance Teammate Top 5: Todd Herriott
DNF Bill Booth Apex Racing Team
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jt Fountain Palouse Bicycle Racing
2 Graham Christensen Vertical Earth
3 Martin Turek Audi
4 Phil Grove None Listed
5 Mark Fry Apex Racing Team
6 Ludo Max Herriott Sports Performance
7 Tim Noonan None Listed Teammate Top 5: Phil Grove
8 Richard Arnopol Ravenna Capital Mgmt
9 Joshua Martell Jacobson-Schutte Cycling Team
DNF Douglas Krumpelman Vertical Earth Teammate Top 5: Graham Christensen
DNF Daniel Studley Mafia Racing
DNF Jason Connell Apex Racing Team Teammate Top 5: Mark Fry
DNF Kristopher Holden Vertical Earth Teammate Top 5: Graham Christensen
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tavish Taylor Herriott Sports Performance
2 Kevin Thonney Wheatland Wheelers
3 Nigel Davies Emde Sports
4 Austin Klise None Listed
5 Eric Mathis None Listed
6 Richie Frahm None Listed
7 Rick Birdsey Apex Racing Team
8 Michael Marler First Strike Velo
9 Richard Barnwell Apex Racing Team
10 Lance Mcpeak None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
11 John Kercher Baddlands Cycling Club
12 Andy Lukes G.S. Gap
13 Andy Anderson The Bike Hub
14 Conrad Kornmann First Strike Velo
15 Justin Tornow None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
16 Peter Miller None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
17 William Knudsen RCR
18 Philip Green Wheatland Wheelers Teammate Top 5: Kevin Thonney
19 Matthew Fain Baddlands Cycling Club
20 Benjamin Elliott Canada
21 Jordon Bressler Old Town Bicycle (OTB)
22 Wayne Brown Avanti Racing Club
23 Jason Oestreicher The Bike Hub
24 Kile Mcardle None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
25 John Alving Apex Racing Team
26 Jonathan Sirois None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
27 Mark Statema Baddlands Cycling Club
28 Morgan Simon Apex Racing Team
29 Kyle Smith Hagens Berman Cycling
30 Matt Cusack The Bike Hub
31 Rocky Lobdell River City Red
32 Terry Prime None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
33 Ian Smith Vertical Earth
34 Tom Hungerford None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
35 Abdean Smith Baddlands Cycling Club
36 John Wannarka Team Velocity
37 Robert Rice Market Street Cycling Club
38 David Queen 20/20 Fuel
39 Daniel Gillespie None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
40 Daniel Feldhusen Spokane Rocket Velo
41 Jeremiah Alexander None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
42 James Clark None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
43 Mark Kraby G.S. Gap
44 Justin Jensen Mt. View
45 William Kerr None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
46 Mark Levine None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
47 David Acheson Methow Valley Cycling
48 Corwin Newfeld None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
DNF Saiah Schneider None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
DNF Rocky Labdoll None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
DNF Andrew Roberts Spokane Rocket Velo
DNF Bradley Hughes None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
DNF Eric Abbott Union Bay Cycling/Bikesale.com
DNF Justin Dearmond Spokane Rocket Velo
DNF Joseph Hanson None Listed Teammate Top 5: Austin Klise
Finishers: Cat 4: 30   Cat 5: 23   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Burtner CBC Racing
2 Natalie Koncz Zuster Cycling
3 Jennifer Burke Baddlands Cycling Club
4 Lynn Creager Zuster Cycling
DNF Jessica Sterner Team Rep
DNF Allison Beall Audi
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth English None Listed
2 Maria Hetland CBC Racing
3 Leaha Gerrard None Listed Teammate Win: Elizabeth English
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1