Log In
Tour of the Depot Road Race • Apr 27 2013
Clear, 64 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Schaefer Microseal Racing Team 3:06:59
2 Louie Amelburu Microseal Racing Team 3:07:12 Teammate Win: Mark Schaefer
3 Mark Zimbelman Bountiful Mazda Cycling Team 3:07:14
4 Art O'connor 3:07:41
5 Simon Parsons Infinite Cycles 3:07:41
6 Alex Hughes Logan Race Club 3:07:56
7 Donald Armstrong Microseal Racing Team 3:07:59 Teammate Win: Mark Schaefer
8 Spencer Debry Revolution Cafe Rio 3:08:17
9 Zan Treasure Bountiful Mazda Cycling Team 3:08:29 Teammate Top 5: Mark Zimbelman
10 Ira Sorensen Infinite Cycles 3:11:32 Teammate Top 5: Simon Parsons
11 Bruce Bilodeau Canyon Bicycles - Shimano 3:11:39
12 Rick Black Team Plan7/PLAN7 | BRIGHTFACE 3:11:39
13 Brent Cannon Canyon Bicycles - Shimano/Canyo 3:13:00
14 Jason Goodfellow Canyon Bicycles - Shimano/Canyo 3:14:05
15 Louis Riel Canyon Bicycles - Shimano 3:14:38
16 Todd Taft Utah Premier-Ski Utah Cycling T 3:14:39
17 Benjamin Bell The Contender Club/CONTENDER BI 3:14:40
18 Joshua Frick DC Velo Limited 3:14:51
19 Eric Thompson Velosport Racing/FFKR Architects Ra 3:15:04
20 Dave Swensen Infinite Cycles 3:20:27 Teammate Top 5: Simon Parsons
21 Dan Kadrmas Bountiful Mazda Cycling Team 3:20:41 Teammate Top 5: Mark Zimbelman
22 James Ferguson Bountiful Mazda Cycling Team 3:20:42 Teammate Top 5: Mark Zimbelman
23 Nathan Barnes Infinite Cycles 3:20:43 Teammate Top 5: Simon Parsons
24 Cody Rohovit Velosport Racing 3:24:32
25 Shane Dunleavy Utah Premier-Ski Utah Cycling T 3:27:31
26 Steven Lewis Salt Lake City Cycling (SLCC) 3:44:11
DNF Mike Underhill Infinite Cycles Teammate Top 5: Simon Parsons
DNF Nathan Arnim Velosport Racing/FFKR Architects Ra
DNF Eric Thompson Utah Premier-Ski Utah Cycling T
DNF Andre Gonzalez Velosport Racing/FFKR Architects Ra
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 16   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Cowley Velosport Racing 2:06:42
2 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 2:06:45
3 Scott Kiser Bountiful Mazda Cycling Team 2:06:58
4 Tek Kilgore MiDuole 2:07:05
5 Charles Palmer Velosport Racing 2:07:09 Teammate Win: Dirk Cowley
6 Lorin Ronnow Bountiful Mazda Cycling Team 2:07:09
7 Greg Wolfer Velosport Racing/FFKR Architect 2:07:10
8 Ken Louder Velosport Racing/FFKR Architect 2:07:33
9 Bill Pinckard Microseal Racing Team 2:07:48
10 Ravell Call Bountiful Mazda Cycling Team 2:07:50 Teammate Top 5: Jerald Hunsaker
11 Dwight Hibdon Velosport Racing 2:08:15 Teammate Win: Dirk Cowley
12 John Lauck Bountiful Mazda Cycling Team 2:10:11 Teammate Top 5: Jerald Hunsaker
13 Joe Brubaker Utah Premier-Ski Utah Cycling T 2:10:15
14 Curt Bates Canyon Bicyles 2:10:36
15 Darryll Ervin Velosport Racing/FFKR Architect 2:10:50
16 Bob Walker Bountiful Mazda Cycling Team 2:15:11 Teammate Top 5: Jerald Hunsaker
17 Shannon Storrud Porcupine Cycling 2:15:12
18 Elton Reid Velosport Racing/FFKR Architect 2:15:15
DNF Henry Ebell Porcupine Cycling
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 5   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Bagley 3:12:49
2 Eric Gibbons Metromint Cycling 3:12:49
3 Evan Clouse Cole Sport 3:12:51
4 Jared Brewer Velosport Racing/FFKR Architect 3:12:52
5 Bill Gowski 3:12:54
6 Ben Schmalz Cicada Racing Inc 3:12:57
7 Brian Cadman Team Big Ring-Realcyclist.com 3:12:58
8 Blake Fessler 3:13:38
9 Nathan Steele SaltCycle - Intelitechs/SaltCyc 3:15:18
10 Ryan Mccalmon 3:15:20
11 David Carter 3:15:53
12 Parker Dellinger Velosport Racing/FFKR Architect 3:15:53 Teammate Top 5: Jared Brewer
13 Greg Petersen 3:16:18
14 Gary Hurst SaltCycle - Intelitechs/SaltCyc 3:16:21
15 Dylan Cirulis The Contender Club 3:16:31
16 Trent Watkins Cicada Racing Inc 3:19:33
17 Brad Wilson Revolution Cafe Rio 3:19:39
18 Graham Abrams 3:19:48
19 Don Mcclure Bpdstudios/0 Down Racing 3:19:56
20 Joshua Hickman 3:19:58
21 Bo Pitkin Team Big Ring-Realcyclist.com 3:19:59
22 Patrick Cassiday 3:20:23
23 Scott Stack Canyon Bicycles 3:20:32
24 Trey O'neal The Contender Club/CONTENDER BI 3:20:34
25 Steve Coons SaltCycle - Intelitechs/SaltCyc 3:20:41
26 Perry Hall 3:21:07
27 Brooks Stevenson 3:21:08
28 Josh Carter 3:24:20
29 Scott Powers Revolution Cafe Rio 3:24:25
30 Samuel Dearden Revolution Cafe Rio 3:24:33
31 Josh Foukas 3:24:49
32 David Benson Harristone/Sun Valley Mortgage 3:28:34
33 Anson Kirchner SaltCycle - Intelitechs 3:29:43
34 Scott Mathewson The Contender Club 3:30:21
35 Adam Edmunds Infinite Cycles 3:30:44
36 Michael Pratt Canyon Bicycles - Shimano 3:30:51
37 Steve Hadley Porcupine Cycling 3:30:58
38 Matthew Nelson SaltCycle - Intelitechs 3:34:36
39 Nic Sells Harristone/Sun Valley Mortgage 3:34:37
40 Brian Randall 3:34:37
41 Zach Butterfield Canyon Bicycles - Shimano/Canyo 3:34:37
42 Ben Cook Velosport Racing/FFKR Architect 3:35:31 Teammate Top 5: Jared Brewer
43 Cameron Benson Infinite Cycles 3:41:04
44 Harrison Sligting 3:52:57
45 Douglas Sligting 3:53:04
46 Michael Hansen Infinite Cycles 3:54:39
47 Guy Roundy CA Pools / Primal 3:58:33
48 Ben Towery Harristone / Sun Valley Mortgag 3:58:33
DNF Preston Yardley Utah Valley University
DNF Charlie Macfarlane Velosport Racing
DNF Sheyn Love SaltCycle - Intelitechs/SaltCyc
DNF Kyle Anderson Team Plan7/PLAN7 | BRIGHTFACE
Finishers: Cat 3: 22   Cat 4: 29   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Colt Albrecht Team Red Rock 2:04:44
2 Christoph Heinrich Contender club 2:04:44
3 Troy Gorman 2:04:46
4 Dave Benson 2:04:51
5 Michael Rollins The Contender Club 2:04:52
6 Brian Smith Bpdstudios/0 Down Racing 2:04:55
7 Tom Pace Infinite Cycles 2:04:56
8 Stephen Hester Midvale 2:04:57
9 Ryan Woolston Revolution Cafe Rio 2:05:01
10 Greg Deyle Canyon Bicycles - Shimano/Canyo 2:05:03
11 Steve Schoonover Team Plan7/PLAN7 | BRIGHTFACE 2:05:04
12 Andy Compas Infinite Cycles 2:05:07
13 Stuart Porter Dialogue Porcupine 2:05:24
14 Lance Anderson Revolution Cafe Rio 2:05:32
15 Kevin Cummisford 2:07:21
16 Steve Kelly DNA Cycling-UT 2:07:23
17 Isaac Kunz Utah Premier-Ski Utah Cycling T 2:07:42
18 Dennis Mcintyre Revolution Cafe Rio 2:07:42
19 Mckay Robinson Infinite Cycles 2:07:42
20 Jason Duran Infinite Cycles 2:07:43
21 Bryon Dangerfield 2:08:20
22 Trent Wignall Team Dialogue-Porcupine 2:08:23
23 Billy Rappleye Infinite Cycles 2:09:24
24 Terry Stone Team Plan7/PLAN7 | BRIGHTFACE 2:09:25
25 Troy Huebner Infinite Cycles 2:09:50
26 Stephan Todd wahl Revolution Cafe Rio 2:10:36
27 Dave Sellers Plan 7 2:10:40
28 Ryan Finlayson Team Dialogue-Porcupine 2:10:40
29 Paul Scott Team Plan7/PLAN7 | BRIGHTFACE 2:10:48
30 Eric Scaife The Contender Club 2:11:03 Teammate Top 5: Michael Rollins
31 Brad Beck LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:12:17
32 Robert Haight 2:12:54
33 Rick Finlayson Dialogue Porcupine 2:13:11
34 Gary Wiedenfeld Revolution Cafe Rio 2:13:16
35 James Adinaro Team Dialogue-Porcupine 2:13:21
36 Mike Polich 2:13:21
37 Mike Oblad Team Dialogue-Porcupine 2:14:14
38 Patrick Morton Revolution Cafe Rio 2:20:07
39 Kevin Zollinger Infinite Cycles 2:21:20
40 Mike George Infinite Cycles 2:23:15
DNF Alejandro Vargas Team Dialogue-Porcupine
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 32   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Stewart Velosport Racing/FFKR Architect 1:59:41
2 Michael Hawley 1:59:46
3 Daniel Marsh SaltCycle - Intelitechs/SaltCyc 1:59:46
4 Micah Blauvelt 1:59:48
5 Trevor Jackson University of Utah 1:59:49
6 James Lavelle 1:59:50
7 John Gill Live Well p/b Bountiful Bicyle 1:59:54
8 Tyler Hendrickson LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:00:04
9 Brendan Money SaltCycle - Intelitechs/SaltCyc 2:00:17 Teammate Top 5: Daniel Marsh
10 Jason Hawks Infinite Cycles 2:02:36
11 Joe Luna Roosters/Bikers Edge-UT 2:02:42
12 Tj Stone Revolution Cafe Rio 2:02:50
13 Nathan Hughes 2:02:56
14 Drew Demarco Canyon Bicycles - Shimano 2:03:37
15 Tanner Soelberg Velosport Racing/FFKR Architect 2:04:24 Teammate Win: Joseph Stewart
16 Brian Higley CA Pools / Primal 2:06:35
17 Brad Allen Infinite Cycles 2:06:40
18 Chris Eppley 2:06:44
19 Dryke Hutchison Durango Wheel Club 2:08:47
20 Adam Ware SaltCycle - Intelitechs 2:12:55 Teammate Top 5: Daniel Marsh
21 Jamin Epperson 2:12:59
22 Steven Parry Infinite Cycles 2:16:15
23 Eric Draper 2:20:29
24 John Karren Revolution Cafe Rio 2:22:42
25 Jared Creer 2:32:51
26 George Lagrange Revolution Cafe Rio 2:40:30
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 24   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Riedesel Canyon Bicycles - Shimano/Canyo 3:45:00
2 Michael Wilcox Canyon Bicycles - Shimano/Canyo 3:46:27 Teammate Win: Tyler Riedesel
3 Erik Harrington Rocky Mountain Cycling Club 3:46:40
4 Leon Bergant Roosters/Bikers Edge-UT 3:47:10
5 Tim Mulvihill The Contender Club/CONTENDER BI 3:47:21
6 Bryce Young Canyon Bicyles 3:49:04
7 Erik Slack Canyon Bicycles - Shimano/Canyo 3:49:05 Teammate Win: Tyler Riedesel
8 Justin Griffin Velosport Racing/FFKR Architect 3:49:05
9 Jason Castor The Contender Club/CONTENDER BI 3:49:06 Teammate Top 5: Tim Mulvihill
10 Dylan Jones Alchemy Bicycle Co./ Mad Alchem 3:49:07
11 Michael Mulvihill Fusion Sport USA 3:49:18
12 Taylor Fletcher 3:49:26
13 Bonn Turkington Canyon Bicycles - Shimano/Canyo 3:49:32 Teammate Win: Tyler Riedesel
14 Hunter Huffman Canyon Bicycles - Shimano/Canyo 3:49:35 Teammate Win: Tyler Riedesel
15 Steve Albrecht Utah Premier-Ski Utah Cycling Team 3:52:45
16 Mael Glon Canyon Bicycles - Shimano 3:52:49
17 Mark Flis Velosport Racing/FFKR Architect 3:52:51
18 Ben Nichols Velosport Racing/FFKR Architect 3:53:05
19 Bill Demong Cole Sport 3:53:19
20 Jonathan Page 3:53:20
21 Jeremy Long Bicycle Center 3:56:26
22 Will Hanson Utah Premier-Ski Utah Cycling T 3:59:16
23 Aaron Olsen Velosport Racing 4:04:54
24 Logan Phippen Canyon Bicycles - Shimano/Canyo 4:04:54 Teammate Win: Tyler Riedesel
25 Brett Denney 4:18:10
26 Peter Archambault Utah Premier-Ski Utah Cycling T 4:20:20
27 Clint Carter Velosport Racing/FFKR Architect 4:20:55
28 Jeremy Teela 4:21:47
29 Kyle Brown Utah Premier-Ski Utah Cycling T 4:21:47
30 Bryson Perry Podium Power/DNA Cycling 4:22:10
31 Kevin Van loon Bicycle Center 4:23:43
DNF Mike Sohm Utah Premier-Ski Utah Cycling Team
DNF Chad Vansolkema Bicycle Center
DNF John Mckone Cole Sport
DNF Chase Pinkham UCI CT: Jamis Hagens Berman
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 21   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Megan Lowe 2:15:39
2 Margaret Douglass Bountiful Mazda Cycling Team 2:16:20
3 Robyn Masters Utah Premier-Ski Utah Cycling T 2:16:44
4 Ruth Shapiro Utah Premier-Ski Utah Cycling T 2:16:48
5 Kelly Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team 2:21:13
6 Beverly Ronnow Bountiful Mazda Cycling Team 2:21:17
7 Dina Hannah Revolution Cafe Rio 2:28:40
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shirley Leydsman 2:15:37
2 Melinda Macfarlane Harristone/Sun Valley Mortgage 2:16:22
3 Sara Baker Canyon Bicycles - Shimano 2:16:43
4 Chancee Stoker LiVe Well p/b Bountiful Bicycle 2:21:06
5 Rachelle Lyle Sunvalley Harristone 2:21:13
6 Jennifer Waldo Vegas Women's Racing/Every Kid 2:21:17
7 Katie Clouse Cole Sport 2:28:18
8 Chandra Unsworth 2:28:26
9 Melissa Snow Canyon Bicycles - Shimano/Canyo 2:29:40
10 Ali Knutson Harristone/Sun Valley Mortgage 2:30:43 Teammate Top 5: Melinda Macfarlane
DNF Maria Holmberg Canyon Bicycles - Shimano Teammate Top 5: Sara Baker
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Perry K4 Racing /DNA Cycling p/b Plan 3:32:43
2 Breanne Nalder K4 Racing /DNA Cycling p/b Plan 3:38:56 Teammate Win: Anne Perry
3 Mindy Mccutcheon Canyon Bicycles - Shimano 3:39:55
4 Kandie Lund Bountiful Mazda Cycling Team 3:39:57
5 Kelly Crawford Bountiful Mazda Cycling Team 3:40:09
6 Heather Smith Harristone/Sun Valley Mortgage 3:46:32
7 Katherine Ragle Bountiful Mazda Cycling Team 3:46:33 Teammate Top 5: Kandie Lund
8 Megan Cloward K4 Racing /DNA Cycling p/b Plan 3:46:34 Teammate Win: Anne Perry
9 Laura Howat Utah Premier-Ski Utah Cycling T 3:46:37
10 Catherine Kim K4 Racing /DNA Cycling p/b Plan 3:46:59 Teammate Win: Anne Perry
11 Colleen Neider Harristone/Sun Valley Mortgage 3:47:55
DNF Camille Brinton Infinite Cycles
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat 3: 7