Log In
Bethel Spring Series - Circuit de Francis J Clarke • Apr 13 2008
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Gray Bethel Cycle Sport
2 Joe Straub Signature Cycles/ DKNY
3 Mike Andrews Connecticut Coast Cycling
4 Christopher Chaput Affinity Cycles
5 Joseph Regan Bethel Cycle Sport Teammate Win: Stephen Gray
6 Kim Riseth Jonathan Adler Racing
7 Akira Sato Connecticut Coast Teammate Top 5: Mike Andrews
8 Juan Pimentel CRCA / Global Locate
9 Vinicius Tavares CRCA
10 Antony Slokar CRCA/Jonathan Adler Racing
11 John Morales cafeteros cycling club
12 Patrick Dietz DKNY / Signature Cycles
13 Brian Kelley Pawling Cycle & Sport
14 #n/a #n/a #N/A
15 Peter Hurst Connecticut Coast Cycling Teammate Top 5: Mike Andrews
16 Jeffery Ferraro Greater Hartford Cycling Club
17 Glenn Babikian Signature Cycles/ DKNY Teammate Top 5: Joe Straub
18 Jim Escobar Honeywell
19 Salvatore Abbruzzese CRCA / Blue Ribbon
20 Andreas Runggatscher DKNY Signature Cycles
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 10   Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Thomas Cycle Center Racing
2 Eugene Doherty Team DC Racing
3 Anthony Santomassimo Stage 1
4 Brian Kelley Pawling Cycle & Sport
5 Anthony Troiano Unattached
6 Lee Davis Pawling Cycle & Sport
7 Chuck Litty Bethel Cycle
8 Rick Magee Bethel Cycle
9 Eduardo Atehortua Cafeteros Cycling Club
10 John Romano Bethel Cycle
11 Patrick Dietz DKNY / Signature Cycles
12 Pedro Sanchez DC Racing / Danny's Cycles
13 Jay Vincent Cycle Center Racing Teammate Win: Christopher Thomas
14 Carey Jackson yonce Unattached
15 Steven Suto Bethel Cycle
16 Andrew Kalter Connecticut Coast
17 Lyle Baron PEDDELARS PARADISE CYCLING TEAM
18 Peter Frenzilli Unattached
19 Tom Siano Dannys Cycles
20 Patrick Dietz DKNY / Signature Cycles
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Festa Unattached
2 Gregory Henry Unattached
3 Rishabh Phukan Wesleyan University - Cardinal Velo
4 Bart Mcdonough Target Training
5 Alec Bernard Staples Bike Club
6 Logan Piepmeier Wesleyan University - Cardinal Velo
7 Jeremy Weemhoff Unattached
8 Frank Delio Unattached
9 Pierre Vittori Unattached
10 Carlos Fonseca Unattached
11 Edward Novak Yorktown Cycles
12 Geert Mol Unattached
13 Mark Underwood Yorktown Cycles
14 Gregory Mccoy Unattached
15 Jerome Jousse Unattached
16 Scott Gibson Unattached
17 Pat Bisesto Bethel Cycle
18 George Jones Unattached
19 David Juneau Tokeneke / Team Mossman
20 Frank Priest Westwood Velo
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 7   Cat 5: 11   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Guido Wollmann Unattached
2 Andrew Nasca Bikeway
3 Denis Adiletti Bethel Cycle
4 Brian Amen Unattached
5 Brendan Delamere Unattached
6 Evan Thomas1 Unattached
7 Frank O'reilly Unattached
8 Hank Osborn Unattached
9 Thomas Thornton Target Training
10 John Ercolani Cycle Fitness Cycling Club
11 Michael Colabella Connecticut Coast Cycling
12 Will Regan Unattached
13 Mark Sullivan Unattached
14 Kyle Herlihy Unattached
15 Alex Salazar H V V C
16 Esteban Sequera Unattached
17 Jim Reid Bethel Cycle Teammate Top 5: Denis Adiletti
18 Herman Tola Cafeteros
19 Justin Tyberg Bethel Cycle Teammate Top 5: Denis Adiletti
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 6   Cat 5: 5   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Foley ACT
2 Ryan Storm Target Training
3 Max Kaplan Colavita Racing
4 Leon Lyakovetsky Connecticut Coast
5 Andy Gallagher Liberty Cycle
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Lattanzi CRCA / Sid's Cannondale
2 Max Lippolis Target Training
3 John Funk Cycle Fitness
4 Morgan Stebbins CRCA/Sids-Cannondale Teammate Win: Robert Lattanzi
5 Abdul Kabia Target Training
6 Rich Foley Clinton Cycling Club
7 Brian Wolf Bethel Cycle Sport
8 Wayne Kirk Mystic Velo Club
9 Christopher Dimattio Bethel Cycle Sport
10 Jim Escobar Honeywell
11 #n/a #n/a #N/A
12 #n/a #n/a #N/A
13 Randy Kirk Cycle Center Racing
14 Donald Labonte Main Line Cycling
15 Eduardo Atehortua Cafeteros Cycling Club
16 #n/a #n/a #N/A
17 Max Viega Target Training Teammate Top 5: Max Lippolis
18 Jay Vincent Cycle Center Racing
19 Rick Spear Target Training Teammate Top 5: Max Lippolis
20 Scott Loring Unattached
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 9   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Hacker Unattached
2 Anthony Alessio Stage 1
3 Stephen Badger TARGETRAINING
4 Chris Fisher Unattached
5 Chad Butts Champion Systems
6 Ernest Tautkus Exodus Road Racing
7 Jim Thomas Breaking Away Bicycles
8 Bret Arthurs Evolution Cycling
9 Stephen Gray Bethel Cycle Sport
10 Robert Marcinko Connecticut Coast Cycling
11 Peter Petrillo CVC/Subaru of New England
12 John-paul Kaminski Connecticut Coast Cycling
13 Ronald Fantano Sommerville Sports
14 Christopher Pile CRCA / Remax
15 Monte Frank Zephyr
16 Matthew Baldwin TARGETRAINING Teammate Top 5: Stephen Badger
17 Kim Riseth Jonathan Adler Racing
18 Connor Sallee CRCA JrDev/Orbea
19 Michael Norton Caylon Pro Cycling
20 Christopher Kohnle CCNS / Pdeal Power
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 9   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrea Myers Team Kenda Tire
2 Ann marie Miller Metro Sanchez
3 Maria Quiroga CRCA / Radical Media
4 Amanda Braverman Cycle Center Racing
5 Dale Malkames USI
6 Elena Leznik CRCA
7 Peta Takai CRCA / Avenue A Razorfish
8 Michelle Faurot Connecticut Coast Cycling
9 Stacey Smith CT Coast Cycling
10 Elizabeth Weemhoff Unattached
11 Lisa Force CRAC / Comedy Central
12 Nancy Ford USI Teammate Top 5: Dale Malkames
13 Audrey Friedrichsen scott Unattached
14 Rebecca Hussey Bethel Cycle Sport Club
15 Rebecca Koh CRAC / Comedy Central
16 Maria Vlasak Connecticut Coast Cycling
17 Catlin Mcvarish Connecticut Coast Cycling
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 3   Cat ?: 2