Log In
Tennessee State TT Championship • May 5 2013
Mostly Cloudy, 54 degrees, wind 0 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Newberry Marx-Bensdorf 44:00.5
2 Kurt Page Friends Great Smokies (FGS Cycling) 44:58.7
3 John King Marx and Bensdorf Cycling Team 45:52.4
Finishers: Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Rothrock Hub City Bicycle - Lift Center Raci 46:05.1
2 Jeffrey Licciardello North Georgia Cycling Association I 46:13.6
3 Joshua Hicks KnoxVelo Club 47:06.0
4 Thomas Baggenstoss Scenic City Velo 47:11.6
5 Jon Siccardi Treehouse Racing 47:38.0
6 Tony Blansit PCP Race Team 47:40.3
7 Scott Morris Village Volkswagen Elite Cycling Te 48:23.7
8 Christopher Winter Hub City Bicycle - Lift Center Raci 48:44.9 Teammate Win: Alan Rothrock
9 Shawn Ewing Treehouse Racing 49:14.8 Teammate Top 5: Jon Siccardi
10 Matthew Baxter Bikes and Moore 49:37.3
11 Daren Rogers Village Volkswagen Elite Cycling Te 49:41.9
12 Alexander Stevens Team Bikes and Moore 51:09.4
13 Ryan Storm Ride615 Development 55:47.2
Finishers: Cat 3: 12   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Robbins Hub Endurance Chattanooga 47:13.3
2 Dannie Medlin BPC Cycling 48:10.0
3 David Graham Village Volkswagen Cycling Team 48:31.0
4 Richard Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci 48:38.2
5 Thomas Evans Harper Auto 49:03.0
6 Nickolaus Lytle Cycles Veloce 49:31.7
7 Keith Pulfer Ft. Wayne Outfitters 54:14.2
DNF Rod Yates Amateur Cycling Club of Memphis
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Buntin Hub Endurance Chattanooga 49:27.8
2 John Jackson 50:11.8
3 Robert Hendry Gran Fondo Racing 50:25.7
4 Fred Hatler 52:16.9
5 Josiah Lightle I AM Racing 52:29.9
6 Daniel Hamilton Hub Endurance Chattanooga 53:21.6 Teammate Win: David Buntin
7 Brad Standifer 54:42.4
8 Pat Stacey Trace Bikes 55:15.2
9 Greg Brannon I Am The Engine 55:57.0
10 Nate Harper 58:18.9
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jason Brasel SVMIC Cycling 47:00.8
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Carpenter Grindstone Performance Cycling p/b 45:12.5
2 Jason Tatum Cycles Veloce 45:16.2
3 Bradley Price Chainheart Cycling Studio 46:51.1
4 Todd Huber SVMIC Cycling 47:07.9
5 Madison Joiner Marx-Bensdorf 48:13.9
6 Thad Dehart SVMIC Cycling 48:16.2
7 James Simms SVMIC Cycling 49:05.9 Teammate Top 5: Todd Huber
8 Joseph Lambert Hub City Bicycle - Lift Center Raci 50:46.6
9 Matthew Krasin 00:34.4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Geoffrey Wile Treehouse Racing 46:47.4
2 Jay Westbrook Chainheart Cycling Studio 47:23.1
3 David Durbin MicroMetals 51:51.1
4 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com 56:09.8
DNF Thomas Mason KnoxVelo Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Adair SVMIC Cycling 47:48.7
2 James Avery Weigel's Convenience Stores 48:16.9
3 Timothy Tidwell KnoxVelo Club 48:47.8
4 Edward Mcclarty Moab/Middle Tennessee Velo 49:33.1
5 William Fruecht KnoxVelo Club 52:21.7
6 Ivan Murdock Gran Fondo Racing 52:36.1
7 Mickel Kobeck Moab/Middle Tennessee Velo 53:59.7 Teammate Top 5: Edward Mcclarty
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Clif Cassidy Colavita Racing Inc. 46:57.0
2 Chris Daffin SVMIC Cycling 47:57.8
3 Timothy Perry Vantage Health Plan/Team Colvin 50:17.1
4 David Baird Treehouse Racing 50:40.2
5 Rick Carpenter Marx-Bensdorf 52:09.1
6 James Downing 54:02.8
7 Thomas King KnoxVelo Club 55:30.9
8 Dave Dixon Doulos Cycling 58:58.0
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kent Bostick Globalbike Racing 23:18.3
2 Charles Gundlach NashvilleCyclist.com 25:06.3
3 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci 25:16.9
4 Jack Evans Southern Express 25:38.2
5 Ronald Wilson KnoxVelo Club 26:38.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Richard Raspet Oxford Cycling 24:56.9
2 Ralph Schmook Scenic City Velo 25:29.1
3 Fran Rudy Scenic City Velo 29:15.3
4 Robert Baldwin Johnson & Hayes Physical Therapists 35:08.9
Finishers: Cat 3: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicholas Nichols Hub Endurance Chattanooga 24:02.3
2 Robert Berghel Village Volkswagen Cycling Team 24:14.1
3 Pete Sully 901 Racing 25:03.9
4 James Delong Village Volkswagen Elite Cycling Te 25:20.2
5 Kenny Thatcher HUB Endurance Chattanooga 25:20.7 Teammate Win: Nicholas Nichols
6 James Waller Ride615 Development 26:21.6
7 Michael Twigg KnoxVelo Club 27:55.5
8 Volker Winkler 30:35.8
9 Gwin Anderson 31:12.9
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michaelee Bowes I Am The Engine 47:50.6
2 Mark Peet KnoxVelo Club 49:42.6
3 Jason Brasel SVMIC Cycling 49:44.1
4 Michael Barrett Cycology Bicycles 50:28.5
5 Peter Woodrow Hub Endurance Chattanooga 52:18.9
6 Nate Lelek I Am The Engine 53:12.1 Teammate Win: Michaelee Bowes
7 Aaron Smith I AM Racing 53:13.8
8 Brandon Orear Commonwealth Eye Surgery / Crankwor 53:15.6
9 John Turner KnoxVelo Club 53:42.2 Teammate Top 5: Mark Peet
10 Richard Park Hub Endurance Chattanooga 55:31.3 Teammate Top 5: Peter Woodrow
DNF Eric Lewis
DNF Nicholas Nichols Hub Endurance Chattanooga Teammate Top 5: Peter Woodrow
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) 42:29.6
2 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling) 43:31.0 Teammate Win: John Hart
3 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse 44:29.1
4 Bradley Spears Sonic Cycling 44:54.7
5 Alistair Sponsel Cumberland Transit Cycling/FS Cycli 46:04.2
Finishers: Cat 1: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Jones 49:55.4
2 Gregory Miller KnoxVelo Harper 49:55.4
3 Thomas Knopp BMW Global MINI Free-Flite Masters 50:19.2
4 Timothy Goodin Scenic City Velo 50:19.2
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Will Stacey Trace Bikes 17:23.2
2 Will Goodson Trace Bikes 18:33.4 Teammate Win: Will Stacey
3 Eleanor Israel Trace Bikes 20:44.5 Teammate Win: Will Stacey
4 Taylor Murphy Hub City Bicycle - Lift Center Raci 21:15.7
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jameson Simms Trace Bikes 13:45.2
2 Arvin Jansen Trace Bikes 14:31.5 Teammate Win: Jameson Simms
3 Mackenzie Collins Orlando Road Club 16:01.6
4 Gareth Miller Scenic City Velo 16:19.6
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Brown Hot Tubes Development Cycling Team 22:08.0
2 Nicholas Collins Orlando Road Club 23:49.0
3 Jonas Wood Trace Bikes 24:23.3
4 Parker Goodson Trace Bikes 25:57.5
5 Peter Radebaugh Trace Bikes 26:07.8
6 David Boyd BPC 26:33.6
7 Kiana Jansen Trace Bikes 38:28.6 Teammate Top 5: Jonas Wood
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ross Martin Gran Fondo Racing 25:19.7
2 Alan D'alessandro Gran Fondo Racing 27:00.2 Teammate Win: Ross Martin
3 Morgan Miller Hub Endurance Women's Cycling Team 31:38.5
4 Nicole Deroche Trace Bikes 33:16.8
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cheryl Wilson 56:45.4
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stan Wilson Ride615 Development 56:45.4
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shannon Dawkins Hub Endurance Chattanooga 51:36.3
2 Tina Locklear PCP Race Team 53:18.4
3 Anna Mcfarland Team Belladium 54:59.0
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robyn Winkler Hub City Bicycle - Lift Center Raci 53:36.7
2 Kiki Cunningham Team Belladium 59:32.7
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cali Ewing Team Belladium 53:27.8
Finishers: Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Starmer I Am The Engine 58:39.6
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Vanessa C. askren Team MMS 33:14.5
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shelly Collins Team Belladium 30:57.0
2 Beverly Frank Trace Bikes 32:33.6
Finishers: Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sara Clafferty Pinnacle -CA 53:29.1
2 Vanessa C. askren Team MMS 08:36.3
Finishers: Cat 1: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kirsten Sass Gran Fondo Racing 47:46.1
2 Amy Phillips Hub Endurance Women's Cycling Team 48:08.0
3 Amanda Ragle Team Belladium 51:03.8
4 Pamela Tate Amateur Cycling Club of Memphis 53:28.6
5 Kailin Acheson Team Belladium 55:22.3
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 1