Log In
Arizona State Road Race Championship • Apr 20 2013
Clear, 72 degrees, wind 0 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Travis Mccabe Elbowz P/B Boneshaker
2 Drew Miller Landis/Trek
3 Thomas Jondall Landis/Trek
4 Travis Woodruff Momentum Endurance/AZ Cyclist
5 Lance Runyan Jetset Racing
6 Steven Muhle Athlete Octane
7 Nathan Franklin Sabino Cycles Racing
8 George Cyrus Landis/Trek Teammate Top 5: Drew Miller
9 Kyle Reedy Jetset Racing Teammate Top 5: Lance Runyan
10 Matthew Holecko Carlos O'Briens
11 Chris Aten Landis/Trek Teammate Top 5: Drew Miller
12 Jonathan Triplett Team O2/Maynards
13 Christian Maldonado TriSports Cycling/Eclipse Racing
14 Paul Thomas Landis/Trek Teammate Top 5: Drew Miller
15 Zach Stelling Carlos O'Briens Racing
16 Eric Marcotte ELBOWZ RACING Teammate Win: Travis Mccabe
17 Michael Dziedzic Landis/Trek Teammate Top 5: Drew Miller
18 Jared Gilyard Landis/Trek Teammate Top 5: Drew Miller
19 Christopher Wylie Tribe Multisport
20 Joe Susco Jetset Racing Teammate Top 5: Lance Runyan
21 Joey Iuliano TriSports Cycling/Eclipse Racing
22 Brian Ellis TriSports Cycling/Eclipse Racing
23 Andre Mcnulty TriSports Cycling/Eclipse Racing
DNF Travis Waldron Jetset
DNF Robert Krohn Flagstaff Cycling
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 12  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Petry Tribe Multisport
2 David Rakestraw Flagstaff Cycling
3 Chaz Lane San Tan Racing
4 Matt Connors Bicycle Ranch
5 Douglas Ritenour Bicycle Haus
6 Chris Anderson Jetset Racing
7 John Schiefer Peninsula Velo
8 Ryan Clickner Carlos O'Briens
9 Pete Makowski Allegiant Travel
10 Casey Clark O2 Fitness/Maynards
11 Clint Bluestein San Tan
12 Philip Wilson Optumas p/b Cyclologic
13 Alan Brown Tribe Multisport Teammate Win: Ryan Petry
14 Kirk Klepfer San Tan Racing Teammate Top 5: Chaz Lane
15 Myles Morales Tribe Multisport Teammate Win: Ryan Petry
16 James Winebrenner Bicycle Haus Teammate Top 5: Douglas Ritenour
17 Drew Tyger O2 Modern Fitness
18 Jake Mclaughlin UOA
19 Aaron Einfrank Bicycle Haus Teammate Top 5: Douglas Ritenour
20 Noah Grassi Les Rois
21 J Carnes Flagstaff Cycling Teammate Top 5: David Rakestraw
22 Aurelio Espinosa PCCC
Finishers: Cat 3: 22  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Capener
2 David Carlson University of Arizona
3 Max Rich UOA
4 Nathan Aikele Swiss American
5 Ivan Hernandez GS Adams Ave Bicycles
6 Timothy Scott Team Aggress
7 Riley Post Oro Valley Bicycle
8 Sean Mccormack Bicycle Haus
9 Peter Lambe Flagstaff Cycling
10 Constantin Schreiber ASU Cycling
11 Yashindir Gokul Carefast p/b Les Rois
12 Marco Valente Tachycardia Racing
13 Aaron Lord Tribe Multisport
14 Jack Debartolo 3 Bicycle Haus
15 Chris Ashton Bicycle Haus
16 Jesse Melen Sabino Cycles Racing
17 Shannon Larsen Carefast p/b Les Rois
18 Dave Funk Freedom
19 Adam Dunn Focus Racing
20 Timothy Miller San Tan Racing
21 Justin Pasquale Carefast p/b Les Rois
22 Matthias Wolf Bicycle Haus
23 Jason Hardman Body by Vi
24 Andrew Keller UA Cycling
25 Braden Bott Carlos O'Briens Racing
26 Brandon Staddan
27 Todd Purdin Bicycle Ranch
28 Casey Skidmore Jetset Racing
29 Richard Stevens ProBike
30 Matthew Mosca Franklin and Marshall College
31 Alan Hamberlin Focus Racing
32 Dariusz Zdunek Focus Racing
33 Adam Rogers ASU Cycling
34 Ignacio Rivera de rosales El Grupo Youth Cycling
35 Samuel Zerbib Flagstaff Cycling
36 Efthimios Anastassatos Bicycle Haus
37 Nathaniel Coghlan Bicycle Haus
38 Michael Thelwell AZ Cyclery
39 Paul Keene Pay n' Take
40 Kevin Huenneke
41 Ken Montaney Race Tucson
42 Craig Honeker TriSports Cycling/Eclipse Racing
43 Mark Ryan Bicycle Haus
44 Mike Sanchez Tribe Multisport
45 Andrew Fernandez Tribe Multisport
DNF Walter Clarke Bicycle Haus
DNF Randy Nelson Bicycle Haus
Finishers: Cat 4: 46   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Arnett
2 Craig Croxton Summit Velo
3 Michael Cramer San Tan
4 Zach Marinella Tribe Multisport
5 Shane Breinholt Jetset Racing
6 David Post Bicycle Ranch
7 Matthew Brown 360 Cloud Racing
8 Trevor Moody Fleming Wealth Strategies
9 Scott Wortendyke
10 Bradley Williams Agility Orthopedics
11 Justin Dunagan TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
12 Jordan Baker
13 Brian Kerr
14 Christopher Howard ASU Cycling
15 David Erb DNA
16 Gabriel Langbauer Yuma Bike Club
17 Michael Brilhante
18 Chris Cox TriSports Cycling/Eclipse Racing
19 Grant Hayzlett
20 Cory Kempton Swiss American Racing
21 Steve Weakly
22 Deven Gudinas Fleming Wealth Strategies
23 Filip Martin Swiss American Bicycle
24 Garrett Myers
25 Kristopher Klint First Wave Tri
26 Le Le Swiss American Racing
27 Richard Finbow Landis/Trek
DNF Joshua Heiller Arizona State Cycling
DNF Robert Lange Tribe Multisport Teammate Top 5: Zach Marinella
DNF Mickey Cheah ASU Cycling
DNF Richard Meyers TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
Finishers: Cat 2: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 21   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Bennett Strada Racing
2 Tanner Bohlender Strada Racing Teammate Win: Chris Bennett
Finishers: Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Polley Landis/Trek
2 Joseph Batson Strada Racing
3 Michael Hemmerlin Stradad
4 Colter Thomas El Grupo Youth Cycling
DNF Collin Hanes El Grupo Youth Cycling
Finishers: Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brandon Mcnulty Landis/Trek
2 Nicholas Harris El Grupo Youth Cycling
3 John Bennett Strada Racing
4 Tyler Stites El Grupo Youth Cycling
5 Cara O'neill El Grupo Youth Cycling
6 Connor Adkisson El Grupo Youth Cycling
7 Kyle Helmke El Grupo Youth Cycling Teammate Top 5: Nicholas Harris
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kenny Polley Landis/Trek
2 Lance Eddis-finbow Landis/Trek Teammate Win: Kenny Polley
3 Christian Santa-cruz El Grupo Youth Cycling
4 Taylor Skinner Landis/Trek Teammate Win: Kenny Polley
5 Christian Mathews El Grupo Youth Cycling
6 Ruben Reyes Yuma Bike Club
7 Samuel Bell Landis/Trek Teammate Win: Kenny Polley
8 Kenny Anderson Landis/Trek Teammate Win: Kenny Polley
9 Daniel Yakushevich El Grupo Youth Cycling Teammate Top 5: Christian Santa-cruz
10 Ben Duncan El Grupo Youth Cycling Teammate Top 5: Christian Santa-cruz
11 Keenan Duncan El Grupo Youth Cycling Teammate Top 5: Christian Santa-cruz
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 1   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Johnathan Edwards Harmony Homes cycling team
2 Bryan Antol GST Racing
3 Daniel Bennett Landis/Trek
4 Jose Nicola LA JOLLA
5 Todd Tankersley FASTER Performance Center
6 James Pearce Allegiant Travel
7 Matthew Joy Landis/Trek Teammate Top 5: Daniel Bennett
8 James Averill Agress
9 Stephen Banta Tribe Multisport
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Pobloske GST
2 Louie Amelburu Microseal racing team
3 Jim Silverman GST Racing
4 Doug Terrell GST Racing
5 Shawn Daly TriSports Cycling/Eclipse Racing
6 Jesus Lamb GST Racing
7 Paul Kealey TEAM pb Probike
8 Leo Masursky TEAM pb Probike
9 Jim Woodburne Swiss American
10 Michael Batson Strada Racing
11 Dave Magras FASTER Performance Center
12 Jim Holbrook FASTER Performance Center
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Conover Unattached
2 Keith Brodhagen GST Racing
3 Chris Gould TEAM pb Probike
4 Kenneth Strickland Simple Green/Bike Religion
5 Scott Leonard Team Rhino
6 Corky Kurtz TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
7 Peter Smith FASTER Performance Center
8 David Dobler TEAM pb Probike Teammate Top 5: Chris Gould
9 Andrew Hosterman Landis/Trek
10 Keith Isaacson TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
11 Brian Lemke Landis/Trek
12 David French Landis/Trek
13 Eric Taylor Pro Bike
14 David Able Team Pay & Take
15 Mike Bontrager Curbside Cyclery
16 Jeffrey Ulbrich Landis/Trek
17 Dave Rackoski Landis/Trek
18 David Maurmann Unattached
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Preston Robertson Sabino Cycles Racing
2 Jeff Penney
3 David Bixby TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
4 Greg Barrett Fleming Wealth Strategies
5 Andy Martin Sabino Cycles Racing Teammate Win: Preston Robertson
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Philip Holman O2 Fitness/Maynards
2 Duane Mulvaney Landis/Trek
3 Steve Treinen Summit Velo
4 Ronald Bryenton
5 Sean Obrien Carlos O'Briens Racing
6 Glenn Harris Summit Velo
7 Robert Tompkins FASTER Performance Center
8 Richard Graubard Bicycle Ranch
9 Steven Fahrner TRU Composites/Team RPM/Airpark Bik
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Roy Quade BiciSport
2 Jack Dillon Sabino Cycles Racing
3 Harold Wallace Team Rhino
Finishers: Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ralph Duckett Summit Velo
2 Lou Morgan Sabino Cycles
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franz Hammer O2 Modern Fitness
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Harvey Unattached
2 Marilyn Harvey
Finishers: Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lisa Ribes Sabino Cycles Racing
2 Alisha Welsh Sabino Cycles Racing Teammate Win: Lisa Ribes
3 Judy Jenkins Landis/Trek
4 Kimberly Truitt Landis/Trek
5 Michelle King Colavita/Outback-Steakhouse Las Veg
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kat Salthouse Race Tucson
2 Linnea Herbertson TriSports Cycling/Eclipse Racing
3 Daniela Diamente El Grupo Youth Cycling
4 Liz Dieterle-srejic Body by Vi p/b Velo Vie
5 Reiley Pankratz Body by Vi p/b Velo Vie
6 Laura Somak Jobing.com Women's Racing
7 Tricia Jones Two Wheel Jones Racing
8 Laura Birdwell Jobing.com Women's Racing
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Ross Sabino Cycles
2 Jennifer Camoriano Two Wheel Jones Racing
3 Alexis Gannis Curbside Cyclery
4 Jennifer Waldo Vegas Women's Racing
5 Sarah Muench Landis/Trek
6 Michele Bene Jobing.com Women's Racing
7 Trisha Coffman Jobing.com Women's Racing
8 Stefanie Sichler ASU Cycling
9 La Kelly
10 Melissa Sotelo Landis/Trek Teammate Top 5: Sarah Muench
DNF Ginger Logan Jobing.com
Finishers: Cat 4: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ana Quintana-bernal El Grupo Youth Cycling
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chloe Welch El Grupo Youth Cycling
2 Cara O'neill El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Chloe Welch
3 Madison Major El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Chloe Welch
4 Isabel Havsrath El Grupo Youth Cycling Teammate Win: Chloe Welch
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Maya Collier El Grupo Youth Cycling
2 Hailey Larson Team Winded
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mary Keating Team Winded
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Dickson Team Winded
2 Louisa Larson Team Winded Teammate Win: Catherine Dickson
3 Jill Sugg Jobing.com Women's Racing
4 Simona Garbarino Body by Vi p/b Velo Vie
5 Caroline Leonard Team Rhino
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beata George Jobing.com Women's Racing
2 Monica Suriano Curbside Cyclery
3 Nathalie Potvin Jobing.com Women's Racing Teammate Win: Beata George
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Karen Christoffersen Intermoutain LiVe Well Bountiful Bi
2 Carol Chester BiciSport
3 Lynn Myers Sabino Cycles Racing
4 Leeann Land Strada Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melanie Rineer SouthWest Hand
2 Sharon Scofield Team Rhino
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Melinda Berge
Finishers: Cat 4: 1