Log In
Cone-Azalia Classic Road Race • May 5 2013
Mostly Cloudy, 65 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alan Zoltowski Lathrup Industries/Giant Bicycles
2 Craig Newell CFT-Sinas Dramis Law
3 Anthony Bruley Team O2
4 Nicholas Dwyer
5 Simon Bailey Two Wheel Tango Cycling Club
6 Paul Borden RBS Cycling
7 Jason Hess Masters & Mentors
8 Rob Daksiewicz Lathrup Industries/Giant Bicycles Teammate Win: Alan Zoltowski
9 Carey Roseth CFT-Sinas Dramis Law Teammate Top 5: Craig Newell
10 David Manges
11 Rich Russell Lathrup Industries/Giant Bicycles Teammate Win: Alan Zoltowski
12 Paul Heirtzler Wolverine Sports Club
13 Christopher Matthews Team O2 Teammate Top 5: Anthony Bruley
14 Jeffrey Chow
15 Pak Ho
DNF Frederick Anderson CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
DNF David Riggs
DNF Benjamin Christian Essex Brass Cycling Team
DNF Roberto Vani
DNF Seth Kleinglass Mom and Pop Racing p/b Sweet Bikes
DNF Zak Konett CFT-Sinas Dramis Law Teammate Top 5: Craig Newell
DNF Ian Cullion
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Ignash Cadieux Bicycle Club
2 Rick Snow Coulee Region Youth Cycling, Inc
3 Craig Webb Hagerty Racing
4 Don Cameron
5 Mike Jones Team Priority Health
6 Mark Cahn Team O2
7 Norman Licht Hagerty Racing Teammate Top 5: Craig Webb
8 Hal Bevier Hagerty Cycling
9 Eric Phreed CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
10 Terry Ritter Team Priority Health Teammate Top 5: Mike Jones
11 Winston Benedict Ann Arbor Velo Club
12 Michael Dega Team O2
13 Nick Laughton Team O2
14 Kurt Schaldenbrand Ann Arbor Velo Club
15 Paul Rivera Essex Brass Cycling Team
16 Chris Johnson Masters & Mentors
17 Tom Clark Super Squadra
DNF Peter Obrien Team Priority Health Teammate Top 5: Mike Jones
DNF Robert Akers Wolverine Sports Club
Finishers: Cat 2: 12   Cat 3: 5   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Krywanski Team Priority Health
2 John Shedlock Ann Arbor Velo Club
3 Donald Fedrigon Hagerty Racing
4 Loren Simons Team Priority Health Teammate Win: Michael Krywanski
5 Mark Wolowiec Flying Rhino Cycling Club
6 Todd Fenton Cadieux Bicycle Club
7 David Duerk Team Defiance
8 Geoffrey Fleury
9 Daniel Hoffman Ann Arbor Velo Club Teammate Top 5: John Shedlock
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Korienek Leadout Racing
2 Sven Baumann Wolverine Sports Club
3 Paul Martin Panther/Bakehouse
4 ? David WAS Labs Cycling
5 Steven Broglio Lathrup Industries/Giant Bicycles
6 Martin Vecchio Panther/Bakehouse
7 Ryan Cross Einstein Racing
8 Andy Clarke
9 Ryan Knapp Panther/Bakehouse Teammate Top 5: Paul Martin
10 Nathaniel Williams BISSELL-ABG-GIANT
11 Aaron Cruikshank WAS Labs Cycling Teammate Top 5: ? David
12 Michael Simonson RBS Cycling
13 Kirk Albers Panther/Bakehouse Teammate Top 5: Paul Martin
14 Jason Young Einstein Racing
15 Daniel Lam BISSELL-ABG-GIANT
16 Robert Smallman Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
17 Rob Thompson Panther/Bakehouse Teammate Top 5: Paul Martin
18 Andrew Seitz Panther/Bakehouse Teammate Top 5: Paul Martin
19 Daniel Quinlan WAS Labs Cycling Teammate Top 5: ? David
20 Matthew Weeks WAS Labs Cycling Teammate Top 5: ? David
21 Cory Stange Bissell/ABG Cycling Club
22 Brian Kozeliski Wolverine Sports Club Teammate Top 5: Sven Baumann
23 Carl Flink I AM Racing
DNF Jason Swiatlowski ICC BISSELL-ABG-GIANT
DNF Robert Foshag
DNF William Mclaughlin Maumee Valley Wheelmen
DNF Blaine Benson Kids Race Sports Development
DNF Scott Kroske Wolverine Sports Club Teammate Top 5: Sven Baumann
DNF Brent Goetz Revolution Racing p/b Midland Brewi
DNF Ernesto Marenchin Speedgoat.com
DNF Adam York Cleveland Clinic Sports Health Cycl
DNF Ray Dybowski Wolverine Sports Club Teammate Top 5: Sven Baumann
DNF Richard Rainville ISCorp Cycling Team
DNF Jordan Diekema BISSELL-ABG-GIANT
DNF Benjamin Whitehead BISSELL-ABG-GIANT
DNF Ray Huang Spin
DNF Ryan Rodd Wolverine Sports Club Teammate Top 5: Sven Baumann
DNF Tim Finkel Wolverine Sports Club Teammate Top 5: Sven Baumann
DNF Andrew Messer Team Upland Brewing
DNF David Steiner Spin
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 21   Cat 3: 2   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Acker Freewheeler Bike Shop
2 Clayton Monahan Kids Race Sports Development
3 Paul Skorupskas Cadieux Bicycle Club
4 Brian Wachlarz Ventus Cycling Team
5 Matthew Walp
6 Jerry Gase ii Team O2
7 Douglas Burcicki Cadieux Bicycle Club Teammate Top 5: Paul Skorupskas
8 Jacob Ellis Hagerty Cycling
9 Raymond Auger
10 Patrick Robb Wolverine Sports Club
11 Colin Hebert Ann Arbor Velo Club
12 Bob Miller Revolution Racing p/b Midland Brewi
13 William Cawthorn Ann Arbor Velo Club
14 Joe Thomas CMS Race Team
DNF Jay Dore CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
DNF Dave Boboltz East Hills Velo
DNF Derrick Obrien CFT-Sinas Dramis Law
DNF Nate Cole
DNF Bryan Underwood Kids Race Sports Development Teammate Top 5: Clayton Monahan
DNF Benjamin Cox Kids Race Sports Development Teammate Top 5: Clayton Monahan
DNF Luke Oostindie Ada Bike Club
DNF Richard Hummel Revolution Racing p/b Midland Brewi
Finishers: Cat 3: 21   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Beebe Ada Bike Club
2 Adam Mcintyre Bissell/ABG Cycling Club
3 Ryan Erxleben Team Priority Health
4 Jennifer Marenich Revolution Racing
5 Kevin Daum Revolution Racing p/b Midland Brewi
6 Erik Krueger Cycle To Fitness Racing Greyhounds
7 Nikita Bondar CFT-Sinas Dramis Law
8 Doug Derdowski CFT-Sinas Dramis Law
9 Jonathan Ballema CMS Race Team
10 Andrew Holly Fusion Cycling Team
11 Peter Post CMS Race Team
12 Wade Burch CFT-Sinas Dramis Law
13 Alex Huyghe Team O2
14 Bryan Waldman CFT-Sinas Dramis Law
15 Steven Hetfield
16 Kenneth Robison
17 Zachary Benet Ann Arbor Velo Club
18 Chris Winkler Ann Arbor Velo Club
19 James Barclay xXx Racing
20 Elliot Sarnacki Wolverine Sports Club
21 Tyler Carlton
22 Mark Sobb Team RED Bike
23 Tom Wamsley Ann Arbor Velo Club
24 Kevin Gamper CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
25 Vincent Cirilo Revolution Racing p/b Midland Brewi Teammate Top 5: Kevin Daum
26 John Hartpence Team Defiance
27 Michael Schultz Cadieux Bicycle Club
28 Nicholas Afton Leadout Racing
29 Briggs Pille KLM/Cold Stone
30 John Stefanides Wolverine Sports Club
31 Ben Wright Wolverine Sports Club
32 Caleb Williams Leadout Racing
33 Joel Bush StomachOfAnger
34 Nigel Mullis Team O2
35 Keith Davis Cycletherapy- MI
36 Mustapha Dakroub CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
37 David Hoffman Dogfish Racing Team
38 Luke Mullis Wolverine Sports Club
39 John Draminski CFT-Sinas Dramis Law
40 Patrick Tomlinson Team Sandbag
41 Markus Nee Ann Arbor Velo Club
DNF Dylan Gonda CMS Race Team
DNF Joseph Kennedy CFT-Sinas Dramis Law
DNF Alex Gonzalez KLM/Cold Stone
DNF Martin Burk Revolution Racing p/b Midland Brewi Teammate Top 5: Kevin Daum
DNF Sandy Gaulin Flying Rhino Cycling Club
DNF Kyle Schroeder Ann Arbor Velo Club
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 43   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brooks Cowan
2 Jesse Nie
3 Andrew Storaska HC Hooligans
4 Craig Akers H&S Bicycles of Burbank
5 Kyle Wernert
6 Luke Toppa
7 Joel Brummel Leadout Racing
8 Jarod Winn Ann Arbor Velo Club
9 Ryan Harris
10 Ethan Konett
11 Gabe Rice CMS Race Team
12 Jason Miller
13 Joe Guarr
14 Nicholas Kehoe CFT Cycling Team/TNR Cycling Club
15 Nathan Oneil Revolution Racing p/b Midland Brewi
DNF Greg Galey
DNF Kevin Juntunen
DNF Mike Lathan
DNF Joshua Forsyth
DNF Ky Kiefer Michigan Cycling Club
DNF Jonathon Vibbart
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 17   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ray Karmansky
2 Robert Whittier xXx Racing
3 Alexander Vanleuven Cadieux Bicycle Club
4 Jeremy Meyersieck Team O2
5 Christopher Donnelly Cadieux Bicycle Club
6 Eric Mitchell
7 Matt Fill Flying Rhino Cycling Club
8 Matthew Johnson Ann Arbor Velo Club
9 Nathan Harrmann
10 Edwin Ho Wolverine Sports Club
11 Charles Snyder
12 Joseph Mcgivern Revolution Racing p/b Midland Brewi
13 Simon Lynch Flying Rhino Cycling Club
14 Robert Ballinger
15 Michael Mihelich
16 Douglas Bradley
17 James Robertson Wolverine Sports Club
18 Benjamin Clark CMS Race Team
19 Daniel Wachter Roscoe Village Bike Racing
20 Tom Demay Velvet Elvis Cycling
21 Juho Won
22 Anders Gustafson
23 John Ford
24 Russ Senkowski
25 Joshua Kay
26 Kyle Schroeder
DNF Sam Switzer Team Defiance
DNF Jeffrey Carek Mom and Pop Racing p/b Sweet Bikes
DNF Kim Canales
DNF Dutch Nie
DNF Jd Alford Ann Arbor Velo Club
DNF Hans Masing Ann Arbor Velo Club
DNF David Homann
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 25   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keegan Korienek Leadout Racing
2 Alex Morton Fraser Bicycle & Fitness
3 Rephael Berkooz Ann Arbor Velo Club
4 Ellie Korienek REAL WOMEN TRI
5 Cameron Robertson Wolverine Sports Club
6 Kiersen Korienek REAL WOMEN TRI
7 Page Cassidy
8 Parker Robertson RBS MiSCA Team
9 Keller Masing Ann Arbor Velo Club Teammate Top 5: Rephael Berkooz
10 River Barden Revolution Racing p/b Midland Brewi
11 Natalie Nie
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
DNF ? Dq MARCUS VANNI
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Mullis JETCycling
2 Laura Johnson Two Wheel Tango Cycling Club
3 Alicia Trevino Team Apex Mulitsport
4 Isabella Oleksy
5 Laura Korienek REAL WOMEN TRI
6 Dori Leib Wolverine Sports Club
7 April Yerge Essex Brass Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kari Sederburg CFT-Sinas Dramis Law
2 Sarah Seelye Ann Arbor Velo Club
3 Gabriella Sterne Cycle To Fitness Racing Greyhounds
4 Jennifer Marenich Revolution Racing
5 Erin Fitzgibbon RBS Cycling Team
6 Ann Ottenhoff
7 Diane Weiss Fraser Bicycles
Finishers: Cat 4: 7