Log In
Somerset Circuit Time Trial • May 4 2013
Clear, 64 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Rakowitz CRCA/SIDS BIKES NYC
2 Alexander Semkow Bethel Cycle Sport
3 Thomas Waltz Breakawaybikes.com - QCW Cycling
4 Chris Mckenna CRCofA
5 Dmitry Usvetov
6 Michael Dworkin Unattached
7 Rich Carolan Liberty Cycles
8 John Jackson Skylands Cycling
9 Jeff Covert Breakawaybike.com - QCW Cycling Teammate Top 5: Thomas Waltz
10 Anthony Sambrato Westwood Velo
11 Gregory Lowdermilk CRCA-SIDSBikesNYC Teammate Win: Robert Rakowitz
12 Richard Fay TorcUP/Cycle Fitters
13 Craig Rotile Finkraft Cycling Team
14 Alan Brody Cycles 54 / Team for Autism Awarene
15 John Panzica Cycles 54/ Team for Autism Awarenes
16 Bill Schuler Cyles 54 / Team for Autism Awarenes
17 Glen Haggan Cycle 54 / Team for Autism Awarenes
Finishers: Cat 4: 8   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerem Ayhan Team Somerset - Somerset Wheelmen
2 Gerard Josulevicz Team Vortex
3 Matthew Parry Somerset wheelman
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Yaroshevsky Liberty Cycle
2 Pelle Nogueira Colavita-Baci U19
3 Matthew Jogodnik Colavita-Baci U19
4 Brayden Andre' Team Somerset
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Wyatt Goral Skylands
2 Stephen Spiller Colavita-Baci U19
3 Perry Andre Team Somerset
4 Hunter Simpson Team Somerset
5 Justin Cruz MidAtlantic Juniors Cycling p/b KOR
6 Sean Kerwin Team Somerset
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Walter Guy's Racing Club
2 David Gardner TorcUP/cyclefitters
3 Andreas Runggatscher FinKraft Cycling Team
4 Roger Aspholm Finkraft Cycling Team
5 Shawn Teske PRO PEDALS
6 Aleksey Urusov DRV/RCS/DRISCOLL
7 Adam Meirowitz Cycles 54 / Team for Autism Awarene
8 Brian Lariviere Cycle Craft/Bulldogs
9 Otto Sanchez PSRacing/ Masterpiece Kitchens
10 Paul Cresti Knapp's Cyclery Racing
11 Timothy Lui
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 4   Cat 4: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Hussey Cycles 54 / Team for Autism Awarene
2 Ilya Cantor MTBNJ.com - Halter's Cycles
3 Doug Hover CYCLES 54 / TEAM FOR AUTISUM AWAREN
4 Scott Sugent Watchung Wheelmen/TMB Racing
5 James Kelly Liberty Cycle
6 David Carr CRCASetanta
7 Chuck Crocco Team Somerset
8 Mark Curran Knapps Cyclery Racing
9 Raymond Campeau watchung wheelmen/ TMB RACING Teammate Top 5: Scott Sugent
10 Tim Borsetti Cycles 54 Team for Autism Awareness Teammate Win: David Hussey
11 Andrew Baldauf Team Marty's
12 Larry White
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lawrence Towner Liberty Cycle/ProPower Coaching
2 Ed Troianello Watchung Wheelmen
3 Richard Wolf CRCA/Foundation
4 Lawrence Dudek Team Somerset
5 Dave Barnes Violet Crown
6 Bruce Hornecker Watchung Wheelmen
7 Eric Perkins Westwood Velo - CRCA
8 Kim Grossman Cycles 54
9 Joseph Schiavo Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
10 Benedict Rocco PSCC- Peddler's Shop Cycling Club
11 Steve Barnes Guy's Racing Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 3   Cat 4: 3   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Petouvis Liberty Cycle
2 Jeff Kahle Team Somerset
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Haglund AVC / Team Hagerstown-Washington Co
2 Jim Ludovici Pure Energy Racing
3 Chris Strumolo CRCA/Dave Jordan Racing
4 James Eichvalds Watchung Wheelman
5 Eric Anderson Somerset Wheelmen
6 Zachary Hutchins TorcUP/Cycle Fitters
7 Erich Neise Team Somerset
8 Edward Coad Hilltop Bicycles
9 Aaron Ayhan Team Somerset - Somerset Wheelmen
10 Tatsuo Imaishi Strictly Bicycles
11 Sean Kennedy Hilltop Bicycles
12 Mohsen Ghodsi Lost Boys
13 George Mcclellan Joyful Cycles Team
14 Max Smith Watchung Wheelmen
15 Tim Saxon Skylands Cycling
16 Mike Kucharski Cycle Craft/Bulldogs
17 Chip Quayle Cycle Craft Riders Club
18 Greg Dickerson Hilltop Bicycles
19 Jeffrey Albano Edge Fitness Racing
20 David Peterson Long Branch Peddler Racing
21 Frank Stout
22 Joe Skorupa Cycle Craft
23 Michael Maclaga Colavita Racing
24 Joseph Capitani Unattached
25 Stephen Marino Epic Racing
26 Tyrone Chilcote Peddlers Shop Cycling Club
27 John Schaeffer Tri State Velo
28 Robert Mulvee
29 Takuma Aoyama Strictly Bicycle
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 9   Cat 4: 6   Cat 5: 9   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Freifelder Westwood Velo
2 Kenneth Lundgren Elite Endurance Training Systems
3 Michael Rosenhaus Central Jersey Cycling Team
4 John Sedlak DNK Cycling
5 Jesse O'donnell Beachwood Bicycles
6 Toby Hanna Knapp's Cyclery Racing
7 Dag Anderson Team Somerset
8 Christian Mambelli Direct Contract Packaging Cycling T
9 Jim Vreeland Seven Cycles / Watchung Wheelmen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paula Elejalde Watchung Wheelmen
2 Catherine Sokoloski Pure Energy Racing
3 Bobbie Mach Action Wheels/CC Evesham
4 Nicole Lagorga Sturdy Girl Cycling
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alexandra Gebel Team Somerset
2 Gabrielle Longchamp Team Somerset Teammate Win: Alexandra Gebel
3 Ariana Cruz MidAtlantic Juniors Cycling p/b KOR
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Denise Bishop Epic Racing
2 Robin Dunn Team MTBNJ.com-Halter's
3 Donna Tozer Caffeinated Cyclist Racing P/B Dent
4 Joy Smith Cycle Craft
5 Candace Kennedy Sturdy Girl Cycling
6 Laura Carlson Team EPS/CSS p/b Shebell & Shebell
7 Maryanne Caruso Team Marty's
8 Christina Cone East End Cycling/Live Love Velo
9 Tracy Andre' Team Somerset
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabrielle Czernik
2 Tara Crowley Cycles 54 / Team for Autism Awarene
3 Colleen Conway CRCA/BH Comedy Central
4 Elizabeth Tyrell Team Somerset
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2