Log In
Jesuit Ranger Roundup • Mar 10 2013
Breezy and Mostly Cloudy, 49 degrees, wind 21 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 ? Bret ELBOWZ RACING Elite Cycling Team p/
2 Garrett Olsen BATTLEY DUCATI / SPECIALIZED p/b SP
3 Bryan Reid Colavita Texas
4 Chris carlson Matrix/rbm Matrix/RBM
5 Zachary Carlson Matrix/RBM
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unknown Rider McKinney Velo Club
2 Joseph Howard McKinney Velo Club Teammate Win: Unknown Rider
3 Jeffrey Burnett LiftMaster-Tuneros Racing
4 Derek Cooley Corinth Cycling/Harden Dental
5 Anthony Marlar Think Finance Racing
6 Craig Kautsch Think Finance Racing
7 Stephen Weber McKinney Velo Club Teammate Win: Unknown Rider
8 Robert Baatz Corinth Cycling/Harden Dental Teammate Top 5: Derek Cooley
9 Unknown Rider
10 Unknown Rider GS Tenzing
11 Kelly Feilke ThinkFinance Racing Teammate Top 5: Anthony Marlar
12 Patrick Burke McKinney Velo Club Teammate Win: Unknown Rider
13 Shawn Jantzen FCS Cycling
DNF Patrick Dougherty Think Finance Cycling Team
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Larry Price McKinney Velo Club
2 Jorge Merle Park Place Dealerships /SUN AND SKI
3 Tom Corradino Colavita Texas
4 Jordan Chaney Mirage
5 Unknown Rider McKinney Velo Club Teammate Win: Larry Price
6 Marc Corbin Park Place Dealerships /SUN AND SKI
7 Darrell Hull Corinth Cycling/Harden Dental
8 Stephen Davidson McKinney Velo Club Teammate Win: Larry Price
9 Glenn Tolle GS Tenzing
10 Jon Kieffer Mirage Teammate Top 5: Jordan Chaney
DNF Unknown Rider McKinney Velo Club Teammate Win: Larry Price
DNF Russ Fagan Cornith Cycling/Harden Dental
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 4   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unknown Rider Matrix Cycling Club
2 David Parks Mirage
3 Jan Campbell Matrix- Richardson Bike Mart
4 Stanley Richardson N/A
Finishers: Cat 3: 2   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bryan Boydstun WFISD
2 Alex gonzalez T3multisports elite junior cycling Cedar Park MS (T3Multisports El
3 Nicholas Mcright Williams Academy
DNF Andrew Nolan Jesuit Dallas
DNF Johnpaul Blanton Jesuit Dallas
DNF Thomas Baert Jesuit Dallas
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Unknown Rider Folsom Bike/VW/Raley's
2 Carl Stroud Shift in Denton
3 Unknown Rider GS Tenzing
4 Unknown Rider Plano Athletic Cycling Club/PACC
5 Unknown Unknown unattached
6 Stanton Kruse FCS|Cycling p/b Zngine Mr. Restore
7 Fernando Delvalle TBI/DRT
8 Keith Hargis RBM/Matrix
9 Unknown Rider Nick Lopez Tailoring Cycling Team
10 Unknown Rider Plano Athletic Cycling Club/PACC Teammate Top 5: Unknown Rider
11 Michael Wert GS Tenzing Teammate Top 5: Unknown Rider
12 Unknown Rider Dallas Racing
13 Jesus Chaparro Nick Lopez Tailoring
14 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk/ Team Novo Nordis
15 Justin Mcquerry Team Novo Nordisk/ Team Novo Nordis
16 Dwayne Otto Bicycles Plus
17 Unknown Rider Sun & Ski/Champion Core Racing
18 James Kennedy unattached
19 Unknown Rider Nick Lopez Tailoring Cycling Team
20 Unknown Rider GS Tenzing Teammate Top 5: Unknown Rider
21 Nard Moseley King Racing Group
Finishers: Cat 3: 8   Cat 4: 3   Cat ?: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chuck Hill McKinney Velo
2 Scott Giancola McKinney Velo Club
3 Dean Whitlock Rockwall Cycling Team
4 Unknown Rider Bicycles Plus Racing
5 Unknown Rider McKinney Velo Club
6 Eddie Cadena McKinney Velo Teammate Win: Chuck Hill
7 Todd Mann
8 Unknown Rider
9 Jared Schreher Cadence Cyclery
10 Unknown Rider
11 Kent Mccormick McKinney Velo Teammate Win: Chuck Hill
12 Clint Westhoff unattached
13 William anderson ? unattached
14 Unknown Rider unattached
15 Thaddeus Hasse unattached
16 Aaron Garrett Cadence Cyclery of McKinney
17 Craig Bess PLANO BICYCLE ASSOCIATION
18 Cody Mcfarland N/A
19 Scott Kull unattached
20 Ben Waldron Cadence Bicycles
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6   Cat 5: 7   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alejandro Joglar Jesuit Dallas
2 Chris Degenaars Matrix
3 Matthew Carey Matrix/RBM
4 Hugo Scala Jesuit Dallas Teammate Win: Alejandro Joglar
5 Channing Washlesky Jesuit Dallas Teammate Win: Alejandro Joglar
6 Dalton Walters Jesuit Dallas Teammate Win: Alejandro Joglar
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradyn Smith Cistercian
2 Logan Vollentine Cedar Park Middle School
3 William Rudolph Jesuit Dallas
4 Zachary Bishkin Jesuit Dallas
5 Christian danoy T3multisports Westlake H.S.
6 Reydesel Garcia MATRIX/RBM
7 David Baier Jesuit Dallas Teammate Top 5: William Rudolph
8 Garrett Frick Jesuit Dallas Teammate Top 5: William Rudolph
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Johnson DNA Racing
2 Grant Mills Cadence Cyclery
3 Grayson Keppler cadence Cyclery
4 Jonathan Jennings Knobbies & Slicks Bike Shop
5 John Evans Plano Bicycle Association
6 Geremy Hamlett Mad Duck
7 Richie Conry unattached
8 Joe Gonzalez Plano Athletic Cycling Club/PAC
9 Christopher Dauwe Crest RBM
10 Garrison Horton Northwest Cycling
11 Javier Herrera Knobbies and Slicks
12 Travis Gulbis Crest/RBM
13 Greig Debow Crest/RBM Cycling
14 Ian Scott McKinney Velo Club
15 Orlando Gonzalez Corinth Cycling/Harden Dental
16 Tim Jones unattached
17 Phillip Pena Mirage
18 Joshua Carey Mirage
Finishers: Cat 4: 13   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Catherine Moore Think Finance
2 Ashlea Britton Shift in Denton
3 Monica Hyslop ThinkFinance Racing
4 Michelle Lewis sirianni gacki ThinkFinance Racing
5 Kelly Cole ThinkFinance Racing
6 Tiffany Stewart Threshold Endurance
7 Flora Yan Shift in Denton Tx
8 Caryn Montague Think Finance Racing Teammate Top 5: Monica Hyslop
9 Unknown Rider FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 4   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Bennett FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Resto
2 Rebecca Angeles Think Finance Racing
3 Unknown Rider unattached
4 Christina Koeppe Team Tibco II
5 Courtney Bach ThinkFinance Racing
6 Ann Weigel GS Tenzing
7 Unknown Rider FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Rest Teammate Win: Jan Bennett
8 Sarah Lundeen FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Resto Teammate Win: Jan Bennett
9 Sabrina Jones Matrix/RBM
DNF Payton Thomas FCS|Cycling: p/b Zngine + Mr. Resto Teammate Win: Jan Bennett
DNF Amy Clark unattached
DNF Kristin Lucido Mirage
DNF Erin Popovich Matrix Cycling Club
Finishers: Cat 3: 6   Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Hailey Howe Hill Country MS
2 Payton Maness Mad Duck Racing
3 Chantam Duong T3Multisports Elite Junior Cycl
4 Estefy Gonzalez Cedar Park MS (T3Multisports El
5 Sarah Startz Hockaday
6 Elizabeth Horak Bishop Lynch
Finishers: Cat 4: 6