Log In
Chuck Pontius Memorial Criterium • May 12 2013
Clear, 91 degrees, wind 1 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Demarchi MRI Endurance Elite Masters
2 Ivan Dominguez MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Chris Demarchi
3 Aaron Wimberley Team Helen's
4 Robert Kamppila Surf City Cyclery/STERLING BMW
5 James Paolinetti MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Chris Demarchi
6 Patrick Bos Surf City Cyclery
7 Wilson Blas Michelob Ultra - La Grange +21
8 Christopher Bennett CA Pools / Primal
9 Fred Arellano TIME - Velo Pasadena Team
10 Rodrigo Flores Judgement Velo/ TBOV
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 4   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danny Munson MRI Endurance Elite Masters
2 Dennis King Central Coast Tire CCT
3 John Slover Surf City Cyclery/STERLING BMW
4 Armin Rahm TIME - Velo Pasadena Team
5 Fred Arellano TIME - Velo Pasadena Team
6 James Edwards Team Simple Green/Bike Religion
7 Bart Clifford MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Danny Munson
8 Evan Teske MRI Endurance Elite Masters Teammate Win: Danny Munson
9 Joe Baratto Union Bay Cycling/Bikesale.com
10 Bud Owens BBI-SIC Cycling
11 Stephen Gregorios Pinnaclife Racing Team
12 Ingy Dot net Union Bay Cycling/Bikesale.com
13 Brad Decker Win-Team Racing
14 Mike Giem
15 Tony Trattenero The TEAM
16 Eddie Kennedy PAA/REMAX
17 Mark Hinman Union Bay Cycling/Bikesale.com
18 Josef Rodarti UC Cyclery/JW Floors
19 Greg Hayes Southern California Velo
20 Mark Noble METALMTN Cycling
21 Frank Sarate SoCalCycling.com / Echelon Design
22 Garry Summers BBI-SIC Cycling
23 James Stathas PAA/REMAX
24 Tom Fitzgibbon Michelob Ultra - La Grange +21
25 Gilbert Hatton Chester County Cycling Foundation
26 Gordy Bolstad Union Bay Cycling/Bikesale.com
27 John Hershock Team Simple Green/Bike Religion
28 Christopher Keller PAA/REMAX
29 Jeff Newman Team Simple Green/Bike Religion
30 Gary Wall Pinnaclife Racing Team
31 Shon Halasi South Bay Wheelmen
32 Christian Walker TIME - Velo Pasadena Team Teammate Top 5: Armin Rahm
33 Taylor Fenstermacher SPY GIANT RIDE
34 Mark Loftus BGM Sports
35 Bob Kubinski Team Simple Green/Bike Religion
36 Anders Dellien
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 12   Cat 3: 13   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chazmichael Morales Cycles Veloce
2 Matthew Chuml Southern California Velo
3 Gavin Hoover Rokform/Rock N' Road
4 Bailey Eckles Gruppo Velo
5 Brian Stack G S Adams Avenue Bicycles
6 Noah Schlosser Santa Clarita Velo
7 Weston Giem Rokform/Rock N' Road Teammate Top 5: Gavin Hoover
8 David Herrera Southern California Velo Teammate Top 5: Matthew Chuml
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Black Morgan Stanley /Specialized
2 Gary Wall Pinnaclife Racing Team
3 Christian Walker TIME - Velo Pasadena Team
4 Michael Carro Surf City Cyclery/STERLING BMW
5 Gilbert Hatton Chester County Cycling Foundation
6 Evan Teske MRI Endurance Elite Masters
7 Stephen Gregorios Pinnaclife Racing Team Teammate Top 5: Gary Wall
8 Robert Blaswich Santa Clarita Velo
9 Mario Reyes Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
10 Frank Schroeder BBI-SIC Cycling
11 Lee Ziff Michelob Ultra - La Grange +21
12 Ricky Shorts Bahati Foundation p/b Major Motion
13 Robert Neary Santa Clarita Velo
14 Richard Doan Team Velocity
15 Josef Rodarti UC Cyclery/JW Floors
16 Tony Trattenero The TEAM
17 John Roest Southern California Velo
18 John Hershock Team Simple Green/Bike Religion
19 Taylor Fenstermacher SPY GIANT RIDE
20 Vito Altieri Santa Clarita Velo
21 Christopher Keller PAA/REMAX
22 Michael Marshall Santa Clarita Velo
23 John Camilli METALMTN Cycling
24 Thomas Reilly Santa Clarita Velo
25 Christopher Allen Breakaway from Cancer Masters
26 Leah Rodarti CapoVW Webcor
27 Brian Carrico PAA/REMAX
28 Rino Barbagiovanni Santa Clarita Velo
29 Ben Cardenas Squadra Carrera
30 Shon Halasi South Bay Wheelmen
31 Jay Wolkoff Radsport Cycling Team
32 William Wayne Radsport Cycling Team
33 Fred Hoblit Swami's Cycling Club
34 Bob Kubinski Team Simple Green/Bike Religion
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 9   Cat 3: 17   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jay Wolkoff Radsport Cycling Team
2 Chris Black Morgan Stanley /Specialized
3 Cyril Hunte Southern California Velo
4 Dale Luedtke SKLZ-Swami's Cycling Team
5 Ricky Shorts Bahati Foundation p/b Major Motion
6 Lothar Cramer
7 Michael Mcconnell UC Cyclery/JW Floors
8 Unknown Rider
9 Unknown Rider
10 Rodney Malloy Bahati Foundation-CA
11 Reginald Jones Lightning Velo
12 Rick Carrera Team Simple Green/Bike Religion
13 Kim Bleth Rokform/Rock N' Road
14 Rino Barbagiovanni Santa Clarita Velo
15 Fred Hoblit Swami's Cycling Club
16 Brian Carrico PAA/REMAX
17 Ben Cardenas Squadra Carrera
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 8   Cat 4: 2   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Rubcic UC Cyclery/JW Floors
2 Kalman Szkalak UC Cyclery/JW Floors Teammate Win: John Rubcic
3 Howard Miller OCW/Paramount Racing
4 Thomas Reilly Santa Clarita Velo
5 John Roest Southern California Velo
6 Tim Mountford Judgement Velo/ TBOV
7 William Carvin
8 Bruce Steele South Bay Wheelmen
9 Pete Dern Montrose Bike Shop- CW Builders
10 Phillip Richards Citrus Valley Velo
11 Michael Edwards Michelob Ultra - La Grange +21
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sean Ekins CA Pools/Primal
2 Noah Grassi Les Rois Cycling Club
3 Hector Garcia Bahati Foundation Elite Team
4 Nicholas Tarrant SC Velo MRI Endurance Elite U23
5 Frank Flores
6 Kelsey Judd Stage 17 Velo Club
7 Paul Chia CA Pools / Primal Teammate Win: Sean Ekins
8 Oscar Gutierrez Coates Cyclery Cycling Club
9 Michael Cleveland CA Pools / Primal Teammate Win: Sean Ekins
10 Tony Zaldua Gruppo Velo
11 Timothy Mcgee Predator Carbon Repair
12 Jose Mata Judgement Velo/ TBOV
13 Joerg Stoeffel VRC
14 Luis Alvarado CA Pools/Primal Teammate Win: Sean Ekins
15 Adam Zeen
16 John Van mannekes Judgement Velo/ TBOV
17 Rider Relegated
18 Marcelo Cleveland MRI Endurance Elite Juniors
19 Alan Zinniker Ritte Racing
20 Brandon Staddan
21 Matthew Chuml Southern California Velo
22 Andrew Duffy Serious Cycling
23 Michael Tunzi Michelob Ultra - La Grange +21
24 Jason Curtis CA Pools / Primal Teammate Win: Sean Ekins
25 Dmitry Uchitel OTR Racing
26 Salvador Cano CA Pools/Primal Teammate Win: Sean Ekins
27 Salvador Maciel CA Pools / Primal Teammate Win: Sean Ekins
28 Gary Aanerud Judgement Velo/ TBOV
29 Spencer Ito
30 John Camilli METALMTN Cycling
31 Rebecca Siegel SC VELO/InCycle
32 Cesar Lopez Bahati Foundation-CA
33 Pedro Ordaz CA Pools / Primal Teammate Win: Sean Ekins
34 Nick Humphrey Ritte Racing
35 Jose Aguilar Team Zombies
36 Francois Jones Bahati Foundation Elite Team Teammate Top 5: Hector Garcia
37 Charles Hogan MRI Endurance Elite Masters
38 Elliot Grothe Les Rois Cycling Club Teammate Top 5: Noah Grassi
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 33   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tony Zaldua Gruppo Velo
2 Paul Chia CA Pools / Primal
3 Garry Summers BBI-SIC Cycling
4 Francois Jones Bahati Foundation Elite Team
5 Lee Ziff Michelob Ultra - La Grange +21
6 Mark Finn Santa Clarita Velo
7 Francisco Vidal CA Pools/Primal Teammate Top 5: Paul Chia
8 Tim Petrvalsky Velo Club LaGrange
9 Christopher Cook Bicycle.net Cycling Team
10 Mark Loftus BGM Sports
11 Chris Contreras Gruppo Velo Teammate Win: Tony Zaldua
12 Christian Rinaldi OTR Racing
13 Mario Reyes Bolthouse Farms/AIAGE Cycling Club
14 Jeff Garcia
15 Ethan Halpern Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: Lee Ziff
16 Richard Klusman METALMTN Cycling
17 Bryan Yates Gruppo Velo Teammate Win: Tony Zaldua
18 Tom Fitzgibbon Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: Lee Ziff
19 Tony Gonzales Bahati Foundation p/b Major Motion
20 Gary Aanerud Judgement Velo/ TBOV
21 Charlie Waskey Rokform/Rock N' Road
22 Howard Levy CVC Racing
23 David Gonzales Bahati Foundation-CA
24 Gonzalo Zamora CVC Racing
25 John Camilli METALMTN Cycling
26 Duane Hicks Team Zombies
27 Refujio Galvan DARE
28 Mario Cortes Serious Cycling
29 Homero Mejia
30 Andrew Duffy Serious Cycling
31 Bryan Martinez PAA/REMAX
32 Rigo Cruz Win-Team Racing
33 George Munana Santa Clarita Velo
34 Erick Rodas Helens Racing
35 Jeff Woronets Team Velocity
36 Pedro Ordaz CA Pools / Primal Teammate Top 5: Paul Chia
Finishers: Cat 3: 19   Cat 4: 17  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Loftus BGM Sports
2 Jordan Zhdanov Encino Velo Cycling Club
3 Edward Horvet LUX Pro Development
4 Tim Petrvalsky Velo Club LaGrange
5 Zane Adamo Team Go Ride
6 Leo Bugtai Amgen Cycling Club
7 Keith Grine Encino Velo Cycling Club Teammate Top 5: Jordan Zhdanov
8 Nicholas Bishop
9 Howard Levy CVC Racing
10 Christopher Cook Bicycle.net Cycling Team
11 Bailey Eckles Gruppo Velo
12 Charlie Waskey Rokform/Rock N' Road
13 Weston Giem Rokform/Rock N' Road
14 Mike Giem
15 Raphael Oliveira OTR Racing
16 Duane Hicks Team Zombies
17 Bryan Yates Gruppo Velo
18 Gonzalo Zamora CVC Racing
19 Aaron Preski OTR Racing
20 Ethan Halpern Michelob Ultra - La Grange +21
21 Refujio Galvan DARE
22 Noah Adams
23 Homero Mejia
24 Cameron Compton Encino Velo Cycling Club Teammate Top 5: Jordan Zhdanov
25 Jacob Breidenbach Ritte Van Vlaanderen
26 Byron Oviedo Win-Team Racing
27 David Kennedy PAA/REMAX
28 Stephen Herr
29 Jordan Greer OTR Racing
30 Gregory Celentano Santa Clarita Velo
31 Kevin Summers Santa Clarita Velo
32 Rider Relegated
33 Johnny Lance OTR Racing
34 John Middleton CVC Racing
Finishers: Cat 4: 33   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nick Cali CVC Racing
2 Jared Jones CVC Racing Teammate Win: Nick Cali
3 Erick Palafox San Diego Bicycle Club
4 Jason Dovel PAA/REMAX
5 David Cardoza
6 Jake Sandell CVC Racing Teammate Win: Nick Cali
7 Travis Remp Bicycle.net Cycling Team
8 Brent Amick Santa Clarita Velo
9 Bryan Arita Bicycle.net
10 Cameron Khoury Unity Sports Cycling
11 Michael Szerszunowicz
12 Gerald Wooten
13 Austreverto Serafin Opprime Cycling Team
14 Kevin Wade
15 Brandon Levinson Santa Clarita Velo
16 Dominik Shauger
17 Michael Bonilla Unity Sports Cycling
18 Lucas Bentz Unity Sports Cycling
19 Don Ludwis
20 John Vargas METALMTN Cycling
21 Matthew Easter
22 Roland Ortega
23 Luis Castro
24 Oscar Ochoa Opprime Cycling Team
25 Mitch Nordskog
26 Lucas Anderson Echelon Santa Barbara
27 Richard Rich
28 Alexis Serafin Opprime Cycling Team
Finishers: Cat 5: 27   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Locke
2 Orlando Garibay SC Velo MRI Endurance Elite U23
3 Aurelien Passeron Full Circle Cycling Powered by Pure
4 Erick Sobey SPY GIANT RIDE
5 Dion Smith Full Circle Cycling Powered by Pure
6 Mike Tettleton Rokform/Rock N' Road
7 Brian Mcculloch CashCall Mortgage
8 Evan Stade Rokform/Rock N' Road
9 ? Samuel SC Velo MRI Endurance Elite U23 Teammate Top 5: Orlando Garibay
10 Shawn Wayland Serious Cycling
11 Erik Volotzky Full Circle Cycling Powered by Pure Teammate Top 5: Aurelien Passeron
12 Shaun Bagley Momentum Racing LLC - CA
13 Luke Ollett Team Bike Religion/ ShoAir
14 Collin Berry Get Crackin'
15 Justin Savord Team Simple Green/Bike Religion
16 Bill Ossofsky High Desert Cycling Club
17 Chris Waggoner SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: Erick Sobey
18 Kyohei Mizuno Michelob Ultra - La Grange +21
19 Juan Garibay SoCalCycling.com / Echelon Design
20 Marcus Cannon SoCalCycling.com
21 Dustin Armstrong Serious Cycling
22 Joseph Pasqualetto PAA/REMAX
23 Oscar Gutierrez Coates Cyclery Cycling Club
24 Alan Antonuk
25 Steven Davis SPY GIANT RIDE Teammate Top 5: Erick Sobey
26 Bradley Tuhi Full Circle Cycling Powered by Pure Teammate Top 5: Aurelien Passeron
27 Joe Baratto Union Bay Cycling/Bikesale.com
28 Justin Williams SC Velo MRI Endurance Elite U23 Teammate Top 5: Orlando Garibay
29 Tim Roth Serious Cycling
30 Guillermo Gonzalez Serious Cycling
31 Yusuke Higuma Michelob Ultra - La Grange +21
32 Joy Mcculloch CashCall Mortgage
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 16   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Loftus BGM Sports
2 Edward Horvet LUX Pro Development
3 Marcelo Cleveland MRI Endurance Elite Juniors
4 Chazmichael Morales Cycles Veloce
5 Erick Palafox San Diego Bicycle Club
6 David Kennedy PAA/REMAX
7 Aubrey Smentkowski Rokform/Rock N' Road
8 Devin Arenas PAA/REMAX
9 Matthew Chuml Southern California Velo
10 Brian Stack G S Adams Avenue Bicycles
11 Kahui Lim PAA/REMAX
12 Gavin Hoover Rokform/Rock N' Road
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 6   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shelby Reynolds Helens Racing
2 Suzanne Sonye Helens Racing Teammate Win: Shelby Reynolds
3 Julie Cutts Michelob Ultra - La Grange +21
4 Joy Mcculloch CashCall Mortgage
5 Alicia Silvera Michelob Ultra - La Grange +21
6 Morgan Kapp Now Cycling
7 Kate Wilson NOW Cycling
8 Rebecca Siegel SC VELO/InCycle
9 Jennifer Whalen Ritte Racing
10 Vikki Appel South Bay Wheelmen
11 Daniela Garcia Ice Sportswear Cycling Team
12 Kelli Samuelson Ritte Racing
13 Leah Rodarti CapoVW Webcor
14 Kathryn Donovan NOW and Novartis for MS
15 Dara Rogers Helens/Cannondale
16 Hannah Swan Strive Racing
17 Emily Georgeson Helens/Cannondale
18 Rachel Swan Strive Racing
19 Tara Unverzagt South Bay Wheelmen
20 Moriah Swan Strive Racing
21 Michelle Ignash Helens Racing Teammate Win: Shelby Reynolds
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7   Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sarah Swan Strive Racing
2 Hannah Swan Strive Racing Teammate Win: Sarah Swan
3 Rachel Swan Strive Racing Teammate Win: Sarah Swan
4 Moriah Swan Strive Racing Teammate Win: Sarah Swan
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Amanda Schaper Ritte Racing
2 Kim Nida SURF CITY CYCLERY
3 Cheryl Sweeney Michelob Ultra - La Grange +21
4 Saha Perry
5 Jennifer Willis H&S Bicycles of Burbank
6 Tammy Broadlick H&S Bicycles of Burbank
7 Jill Haynie Michelob Ultra - La Grange +21 Teammate Top 5: Cheryl Sweeney
8 Trisha Moyer Eastside Velo
9 Sarah Swan Strive Racing
10 Molly Murphy Gruppo Velo
11 Catherine Wolff
12 Karyn Williams Monster Media Racing Team
13 Ingrid Braun Eastside Velo
14 Unknown Rider The TEAM
Finishers: Cat 4: 13   Cat ?: 1