Log In
Darek Leyde Memorial Downtown Criterium • May 11 2013
Clear, 76 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tj Stone Revolution Cafe Rio
2 Joe Luna Roosters/Bikers Edge-UT
3 Adam Loomis Cole Sport
4 John David jarrett
5 Ben Berend
6 Brad Allen Infinite Cycles
7 Eric Lippincott SaltCycle-Intelitechs
8 Don Christensen Rooster / Bikers Edge
9 Tyler Smith
10 Matthew Burnett
11 Chris Eppley
DNF Brian Johnson Infinite Cycles
DNF Camron Maestas Think Architecture
DNF Stacey Jenkins Skullcandy/Slim & Knobby's
DNF Jason Burnham Mi Duole/Barbacoa
DNF Ryan Christensen Roosters/Bikers Edge
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 13   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Frick DC Velo Limited
2 Ben Rabner The Contender Club
3 Anthony Johnson FFKR Architects Racing
4 Rick Black Plan 7/ Brightface
5 Norman Frye Ski Utah
6 Eric Thompson FFKR Architects Racing Team/Ve
7 Dave Swensen Infinite Cycles
8 Andrew Love RMCC
9 Mike Underhill Infinite Cycles
10 Ira Sorensen Infinite Cycles
11 Andre Gonzalez FFKR Architects Racing Teammate Top 5: Anthony Johnson
12 Cody Rohovit FFKR Architects Racing Teammate Top 5: Anthony Johnson
13 Kevin Vore Harristone/Sun Valley Mortgage
14 Scott Mathewson The Contender Club Teammate Top 5: Ben Rabner
15 Eric Yelsa The Contender
16 Alex Kim PLAN7 | BRIGHTFACE Teammate Top 5: Rick Black
17 Todd Taft Ski Utah - Marketstar Cycling
18 Jon Baddley Contender Bicycles
19 Scott Patten Sku Utah
20 Scott Bales Bountiful Mazda Cycling Team
21 Alex Lizarazo Roosters/Biker's Edge
DNF Lorin Ronnow Bountiful Mazda Cycling Team
DNF Ben Towery Harristone/Sun Valley Mortgage
DNF Nathan Barnes Infinite Cycles
DNF Joe Brubaker Ski Utah Cycling Marketstar Ut
DNF Michael Cooper Canyon Bicycles - Shimano
DNF Steven Lewis Millcreek Bicycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 10   Cat 3: 15   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abraham Torres
2 Wesley Ziegler
3 Erich Ziegler
4 Nathan Enden
5 Jack Shuckra Velosport Racing FFKR
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Cowley FFKR Architects Racing
2 Norman Frye Ski Utah
3 Jerald Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team
4 Charles Palmer FFKR Architects Racing Teammate Win: Dirk Cowley
5 Joe Brubaker Ski Utah Cycling Marketstar Ut
6 Clyde Done FFKR Architects Racing Teammate Win: Dirk Cowley
7 Lorin Ronnow Bountiful Mazda Cycling Team Teammate Top 5: Jerald Hunsaker
8 Michael Macdonald Bountiful Mazda Teammate Top 5: Jerald Hunsaker
9 Ken Louder FFKR Architects Racing Teammate Win: Dirk Cowley
10 Scott Kiser Bountiful Mazda Cycling Team Teammate Top 5: Jerald Hunsaker
11 Byron Kosick Canyon Bicycles - Shimano
12 Bob Walker Bountiful Bicycle Racing
13 Bill Cutting Ski Utah/Marketstar
14 Darryll Ervin FFKR Architects Racing Teammate Win: Dirk Cowley
15 Gary Simmons Bountiful Mazda Cycling Team Teammate Top 5: Jerald Hunsaker
16 Ravell Call Bountiful Mazda Cycling Team Teammate Top 5: Jerald Hunsaker
17 Lewis Rollins Contender Bicycle
18 Henry Ebell Porcupine Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Weston Woodward
2 Scott Buccambuso
3 Nic Sells
4 Steven Sperling
5 Casey Nielsen
6 Brian Madsen
7 Zach Butterfield
8 Bryan Fletcher
9 Don Mcclure
10 John Thomas
11 Ethan Fedor
12 Daniel Marsh
13 Jared Brewer
14 Gary Hurst
15 Edward Kilbourn
16 Eric Gardiner
17 Michael Pratt
18 Sam Trop
DNF Noah Putt
DNF Nathan Steele
DNF Liam Odonnell Inc
DNF Bryce Olsen
DNF Stephan Todd wahl
DNF Scott Stack
DNF Eric Thompson
DNF Skyler Howell
DNF Kyle Anderson
DNF Cameron Anderson
DNF Bryan Lepinske
DNF Ben Cook
DNF Anson Kirchner
DNF Alex Headman
DNF Connor Cushman
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 14   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christoph Heinrich Contender Bicycles
2 Chris Hard The Contender Club
3 Jon Rose Adobe
4 Paul Burger Salt Cycle - Intelitechs
5 Ian Skurnik Mi Duole
6 Edward Kilbourn Cicada Racing inc
7 Bryan Lepinske Cicada Racing Inc.
8 Larry Luke Velosport Racing
9 Brad Beck LiVe Well p/b Bountiful Bicycl
10 Al Takemori Dialogue/Porcupine
11 Brent Williams Infinite Cycles
12 Joshua Wells Sun Valley Mustard
13 Steve Lawrence
14 Stephan Todd wahl Revolution Cafe Rio
15 Terry Stone PLAN7 | BRIGHTFACE
16 Michael Macci PLAN7 | BRIGHTFACE
17 Patrick Morton Revloution Cafe Rio
18 Keven Steed Harristone/Sun Valley Mortgage
19 Brad Shelton the contender club Teammate Top 5: Chris Hard
20 John Ward LiVe Well p/b Bountiful Bicycl
21 Rick Finlayson Team Dialogue-Porcupine
22 Robert Haight Contender Bicycles Teammate Win: Christoph Heinrich
23 West Hamilton Fitzgerald's Bicycles/SRB/Athl
24 Dustin Layton
DNF Billy Rappleye Infinite Cycles
DNF Mark Pinson
DNF Barett Christensen
DNF Ryan Finlayson Team Dialogue Porcupine
29 Kevin Zollinger Infinite Cycles
Finishers: Cat 4: 22   Cat 5: 6   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Leon Bergant Roosters Bikers Edge
2 Clint Carter FFKR Architects Racing
3 Michael Wilcox Canyon Bicycles- Shimano
4 Darren Goff LiVe Well pb/ Bountiful B
5 Logan Phippen Canyon Bicycles- Shimano
6 Ryan Littlefield The Contender Club
7 Steve Albrecht Ski Utah - Marketstar Cycling
8 Matt Rossman Ski Utah - Marketstar Cycling
9 Taylor Fletcher Colesport
10 Erik Harrington RMCC/Cyclesmith
11 Michael Booth Team Plan7
12 Chase Pinkham Jamis-Hagens Berman Pro Cyclin
13 Bill Demong
14 Clinton Mortley LiVeWell
15 Brandon Blackwell Plan7|Brightface.
16 Teal Buchi FFKR Architects Racing Teammate Top 5: Clint Carter
17 Justin Hogge
18 Brett Denney Cole Sport
19 Chad Vansolkema BICYCLE CENTER
20 Cody Haroldsen Ski Utah - Marketstar Cycling
21 Steven Sperling Bay 101/HRS/Rock Lobster
22 Ira Sorensen Infinite Cycles
23 Peter Archambault Ski Utah Cycling Team
24 Breen Lowman LiVe Well pb/ Bountiful Bicycl
25 Christopher Putt Canyon Bicycles- Shimano Teammate Top 5: Michael Wilcox
26 Jeremy Long Bicycle Center
27 Justin Griffin FFKR Architects Racing Teammate Top 5: Clint Carter
28 Rodney Mena CONTENDER BICYCLES
29 Ben Rabner The Contender Club
30 Joe Waters Canyon Bicycles- Shimano Teammate Top 5: Michael Wilcox
31 Hunter Huffman Canyon Bicycles- Shimano Teammate Top 5: Michael Wilcox
32 Aaron Olsen ffkr/velosport
33 Nathan Arnim FFKR Architects Racing Teammate Top 5: Clint Carter
34 Kevin Van loon Bicycle Center
DNF Mike Underhill Infinite Cycles
DNF Nathan Barnes Infinite Cycles
DNF Manny Cypers LiVe Well p/b Bountiful Bicycl
DNF Andre Gonzalez FFKR Architects Racing Teammate Top 5: Clint Carter
DNF Dylan Jones Alchemy Bicycle Co./ Mad Alche
DNF Anthony Johnson FFKR Architects Racing Teammate Top 5: Clint Carter
DNF Eric Flynn FFKR Architects Racing Teammate Top 5: Clint Carter
DNF Cody Rohovit FFKR Architects Racing Teammate Top 5: Clint Carter
DNF Ben Towery Harristone/Sun Valley Mortgage
DNF Mike Sohm Ski Utah - Marketstar Cycling
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 22   Cat 3: 8   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anne Perry DNA cycling p/b Plan 7
2 Mindy Mccutcheon Canyon Bicycles
3 Alison Frye Ski Utah
4 Laura Howat Ski Utah Marketstar
5 Amber Woodbury DNA Cycling p/b Plan7 Teammate Win: Anne Perry
6 Breanne Nalder DNA Cycling p/b Plan7 Teammate Win: Anne Perry
7 Karen Christoffersen LiVe Well p/b Bountiful Bicycl
8 Margaret Douglass Bountiful Mazda Cycling Team
9 Megan Cloward DNA Cycling p/b Plan7 Teammate Win: Anne Perry
10 Ellie Hirshberg
11 Heather Smith Harristone/Sun Valley Mortgage
DNF Catherine Kim DNA Cycling p/b Plan7 Teammate Win: Anne Perry
DNF Keri Gibson DNA cycling p/b Plan7 Teammate Win: Anne Perry
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 3   Cat 3: 6   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Margaret Douglass Bountiful Mazda Cycling Team
2 Karen Christoffersen LiVe Well p/b Bountiful Bicyc
3 Robyn Masters Ski Utah Cycling Marketstar Ut
4 Dulce Altabella The Contender Club
5 Alison Frye Ski Utah
6 Kelly Hunsaker Bountiful Mazda Cycling Team Teammate Win: Margaret Douglass
7 Katherine Ragle Bountiful Mazda Cycling Team Teammate Win: Margaret Douglass
8 Alicia Finlayson Team Dialogue-Porcupine
9 Beverly Ronnow Bountiful Mazda Cycling Team Teammate Win: Margaret Douglass
DNF Barbara Sherwood Bountiful Mazda Cycling Team Teammate Win: Margaret Douglass
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rachelle Lyle Harristone Sun Valley Mortgage
2 Maria Holmberg Canyon Bicycles - Shimano
3 Tracey Anderson
4 Jamie Jenkins Bountiful Mazda Cycling Team
5 Summer Dunn
6 Moka Best
7 Kameron Sandoval velosport Racing FFKR
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 6