Log In
Red Kite Criterium Series #3 • May 11 2013
Clear, 79 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Weissenberger ZIPZ CYCLING TEAM
2 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
3 Lucas Paz East Bay Velo Club
4 Trevor White SquadraSF
5 Kevin Klein PrimeTime Cycling Team
6 Dean Laberge PrimeTime Cycling Team
7 Stephen Pelaez Team Mike's Bikes p/b Incase
8 Dan Martin SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Robert Pasco
9 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
10 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling
11 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Robert Pasco
12 Francisco Padilla Cushman & Wakefield Racing
13 Neil Bartley ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Win: Jan Weissenberger
14 Michael Egan Sacramento Golden Wheelmen
15 Michael Charleton Red Peloton
16 Gregg Betonte ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Win: Jan Weissenberger
17 Benjamin Cota Leopard-Sapporo Team
18 Carl Hekkert Form Fitness
19 Jens Hillen ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Win: Jan Weissenberger
20 R Todd crisafulli North American Velo
21 Eric Davis SquadraSF Teammate Top 5: Trevor White
22 Richard Snodsmith CyclesFANATICRacing.com
23 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team
24 David Avila SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Robert Pasco
25 Joshua Grass Contra Costa Cycling Club
26 Ronald Johnson Rio Strada Racing
27 Steve Stewart CoreTechs Cycling Team
28 Sean Smith SquadraSF Teammate Top 5: Trevor White
29 Joseph Foster
30 Christopher Johnston Basso pb Tonka Cycle
31 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Kevin Klein
32 Dennis Hopp SJBC
33 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Win: Jan Weissenberger
34 Philip Hynes ThirstyBear Cycling
35 Paul Sumner Divine Electric Norcal
36 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
37 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
38 John Funke Team Mike's Bikes p/b incase
39 Joshua Lopez
40 Charles Pockell-wilson Morgan Stanley /Specialized
41 Peter Tousignant Cushman & Wakefield Racing
42 Paul Taylor
43 Myron Reyes Kovarus/Wells Fargo Racing Team
44 Gabriel Byrne SquadraSF Teammate Top 5: Trevor White
45 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
46 Patrick Mclaughlin Kovarus/Wells Fargo Racing Team
47 Markus Roccaro Peninsula Velo Racing
48 Jeff Poulsen SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Robert Pasco
49 Kyle Glerum SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Robert Pasco
50 Nick Theobald SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Robert Pasco
51 David Albrecht ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Win: Jan Weissenberger
52 Jason Herrick SquadraSF Teammate Top 5: Trevor White
53 David Pouncy SquadraSF Teammate Top 5: Trevor White
54 Brandon Correia CyclesFANATICRacing.com
55 Chris Ott PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Kevin Klein
56 John Cavanaugh PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Kevin Klein
57 Ronald Reade SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Robert Pasco
58 David Del rosso PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Kevin Klein
59 Scott Fonseca PrimeTime Cycling Team Teammate Top 5: Kevin Klein
60 Reid Swanson Contra Costa Cycling Club
Finishers: Cat 1: 14   Cat 2: 26   Cat 3: 19   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team
2 Gregg Betonte ZIPZ CYCLING TEAM
3 Michael O'rourke SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
4 Daniel Smith Morgan Stanley /Specialized
5 David Albrecht ZIPZ CYCLING TEAM
6 Keith Defiebre CyclesFANATICRacing.com
7 Mark Foster CoreTechs Cycling Team
8 Jerome Nadel CoreTechs Cycling Team
9 Paul Sumner Divine Electric Norcal
10 Mark Robertson Cushman & Wakefield Racing
11 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus Teammate Top 5: Michael O'rourke
12 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
13 Andrew Nevitt Morgan Stanley /Specialized Teammate Top 5: Daniel Smith
14 Rob Maheu SJBC
15 John Lenoach Cushman & Wakefield Racing
16 Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's
17 Patrick Mclaughlin Kovarus/Wells Fargo Racing Team
18 Jeff Albert
19 Anthony Eng Team Oakland Cycling
20 Christopher Johnston Basso pb Tonka Cycle
21 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
22 Dave Maminski Morgan Stanley /Specialized Teammate Top 5: Daniel Smith
23 Kevin Klein PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Patrick Briggs
24 Richard Jones Bahati Foundation p/b Major Motion
25 James Suzuki Bahati Foundation p/b Major Motion
26 Stephen Langone Audi
27 Vladan Strbac Team Bicycle Trip/Symantec
28 Sean Williams East Bay Velo Club
29 Kristopher Spyrka California Giant Berry Farms/Specia
30 Lance Bartczak Bahati Foundation p/b Major Motion
31 Myong-jae Kim Health is Wealth
32 Jens Hillen ZIPZ CYCLING TEAM Teammate Top 5: Gregg Betonte
33 Michael Woodburn Kovarus/Wells Fargo Racing Team
34 Paul Diaz Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
35 Craig Stewart Cushman & Wakefield Racing
36 Joseph Foster
37 Steven Olechny Cushman & Wakefield Racing
38 Stanley Terusaki Morgan Stanley /Specialized Teammate Top 5: Daniel Smith
39 John Cavanaugh PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Patrick Briggs
40 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
41 David Del rosso PrimeTime Cycling Team Teammate Win: Patrick Briggs
42 Rome Mubarak Bahati Foundation-CA
43 Michael Boehme Colavita Racing
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 10   Cat 3: 24   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steve Stewart CoreTechs Cycling Team
2 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
3 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
4 David Puglia CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Steve Stewart
5 Larry Knaus SJBC
6 Robert Sto domingo Cushman & Wakefield Racing
7 John Schaupp Team Bicycle Trip/Symantec
8 Ross Parkerson Divine Electric Norcal
9 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Tracy Muegge
10 Erik Salander Peninsula Velo Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kesler Jared Folsom Bike/VW/Raley's
2 Mark Marquez VuMedi p/b Lombardi Sports
3 Brian Zimny Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Kesler Jared
4 Christopher Dudley TEAM CLIF BAR Cycling
5 Brandon Borth Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
6 Raul Arias j.r. SJBC
7 Francisco Padilla Cushman & Wakefield Racing
8 Nick Mcgowan Red Peloton
9 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
10 Chris Coble Olympic Club
11 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction
12 Mark Manning Dodocase Cycling Club
13 Christopher Flanagan Leopard-Sapporo Team
14 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada Teammate Top 5: Brandon Borth
15 Andrew Berg Sacramento Golden Wheelmen
16 Christopher Leibman Suffolk-SunPower Racing
17 Bernhard Stonas Berkeley Bicycle Club (BBC)
18 Jude Mayne Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
19 Chuck Edwall iii Suffolk-SunPower Racing
20 Michael Egan Sacramento Golden Wheelmen
21 Tom Edwards
22 Alex Lockwood Fusion Sport USA
23 Matt Schaupp Bear Development Team
24 Jason Marteldye Davis Bike Club Race Team
25 Robert Lander Team City Sacramento
26 Anthony Eng Team Oakland Cycling
27 Kenny Strickland Metromint Cycling
28 Robert Sorenson CoreTechs Cycling Team
29 Jon Roldan Leopard-Sapporo Team
30 Joseph Ison Giga OM-ARO Pistachios
31 Dan Adkins Metromint Cycling
32 Paul Taylor
33 Kieran Cox Berkeley Bicycle Club (BBC)
34 Ansel Mills Leopard-Sapporo Team
35 Paul Ngo
36 John Wilde CoreTechs Cycling Team
37 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
38 Philip Roberts CyclesFANATICRacing.com
39 Matthew Esselstrom Topsport
40 Jeff Linder Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Win: Kesler Jared
41 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
42 Reginald Trimingham Davis Bike Club Race Team
43 David Puglia CoreTechs Cycling Team
44 Gabe Multer Bear Development Team
45 Andrew Biscardi Tieni Duro Junior Cycling Team
46 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team
47 Jeffrey Palileo SquadraSF
Finishers: Cat 2: 21   Cat 3: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Leibman Suffolk-SunPower Racing
2 Gerald Sylvester Suffolk-SunPower Racing Teammate Win: Christopher Leibman
3 Ansel Mills Leopard-Sapporo Team
4 Tony Wolf INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
5 Fernando Padilla Tieni Duro Junior Cycling Team
6 Jarret St aubin Leopard-Sapporo Team
7 Tom Edwards
8 Carlos Vargas UC Cyclery/JW Floors
9 Jeffrey Buscheck Fremont Bank Cycling Team
10 Andres Douzoglou Tribe Multisport
11 Huy Tran Metromint Cycling
12 Josue Acosta
13 Sunil Jagadish Audi
14 Jonathan Barbus Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Ansel Mills
15 Alex Lockwood Fusion Sport USA
16 Dustin Denton Michael David Winery Cycling Team
17 Paul Ngo
18 Evan Rossow Don Chapin Monterey Bay Racing Team
19 Reginald Trimingham Davis Bike Club Race Team
20 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Ansel Mills
21 Zachary Scott Giga OM-ARO Pistachios
22 Scott Waters Velo Reno P/B Tamarack Junction
23 Raul Arias j.r. SJBC
24 Brandon Gatan
25 Dan Adkins Metromint Cycling
26 Douglas Schaller Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Ansel Mills
27 Tim Tsuruda Chica Sexy
28 Jason Marteldye Davis Bike Club Race Team
29 Michael Chase SquadraSF
30 Mattias Appelgren Suffolk-SunPower Racing Teammate Win: Christopher Leibman
31 Nicholas Hack
32 Daniel Bennett
33 Jon Roldan Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Ansel Mills
34 Robert Lander Team City Sacramento
35 Benjamin Orven zamora Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Ansel Mills
36 John Witkowicki Red Peloton
37 Simon Tuttle
38 Alexander Yermolovich
39 Stephen Langone Audi
40 Matthew Esselstrom Topsport
41 Amin Tamariz Suffolk-SunPower Racing Teammate Win: Christopher Leibman
42 Andrew Biscardi Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Fernando Padilla
43 Todd Shaver Fun Sport Bikes Cycling Team
44 Yuriy Platoshyn Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Ansel Mills
45 Bryan Banducci San Francisco State University
46 Matthew Axford Rio Strada Racing
47 Al Jerrold soriano
48 Michael Yeager Team Bicycles Inc.
49 Mathew Shimoko Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Ansel Mills
50 Troy Strickland Tieni Duro Junior Cycling Team Teammate Top 5: Fernando Padilla
51 Jeffrey Palileo SquadraSF
52 John Blasquez
53 Mike Reed Suffolk-SunPower Racing Teammate Win: Christopher Leibman
54 Aaron Anderson
55 Chuck Edwall iii Suffolk-SunPower Racing Teammate Win: Christopher Leibman
56 Adam Raul SquadraSF
57 Bernard Orencia
58 Lauren Rignel Red Peloton
59 Ruslan Gilfanov
60 Nicholas Louis Chico Corsa Cycling Club
61 Gabe Multer Bear Development Team
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 30   Cat 4: 27   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 R Todd crisafulli North American Velo
2 Ronald Johnson Rio Strada Racing
3 Rann Valdez Leopard-Sapporo Team
4 Nick Roberti Rio Strada Racing
5 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team
6 John Lenoach Cushman & Wakefield Racing
7 Benjamin Cota Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Rann Valdez
8 R Todd marshall Davis Bike Club Race Team
9 Gerald Sylvester Suffolk-SunPower Racing
10 Joshua Grass Contra Costa Cycling Club
11 Erik Camacho Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Rann Valdez
12 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club (BBC)
13 John Collins Folsom Bike/VW/Raley's
14 Chris Fortuna Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Rann Valdez
15 Daniel Lee Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
16 Mark Chen
17 Mark Robertson Cushman & Wakefield Racing
18 Lloyd Ranola SquadraSF
19 Gabriel Morford Giga OM-ARO Pistachios
20 John Tsamasfyros CoreTechs Cycling Team
21 Kevin Davidson Cushman & Wakefield Racing
22 David Christy Cushman & Wakefield Racing
23 Amin Tamariz Suffolk-SunPower Racing
24 Sean Brandt Dolce Vita Cycling
25 Ron Meskis Michael David Winery Cycling Team
26 Cj Wolf ThirstyBear Cycling
27 Philip Hynes ThirstyBear Cycling
28 Stefan Pommerenk Peninsula Velo Racing
29 Alex Corbishley Red Kite Racing Team
30 Santiago Bolon International Christian Cycling
31 Chris Mccrary Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Richard Asturias
32 Anthony Borba Team Genesolve
33 Manny Managbanag SJBC
34 Billy Opsal Red Kite Racing Team
35 David Fensin SquadraSF
36 Myron Reyes Kovarus/Wells Fargo Racing Team Teammate Top 5: Richard Asturias
37 Trevor Oldershaw Berkeley Bicycle Club (BBC)
38 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
39 Robert Raymond Red Kite Racing Team
40 Marco Costantino Cushman & Wakefield Racing
41 Mark Carson Cushman & Wakefield Racing
42 Steven Kelly San Jose Bicycle Club
43 Benjamin Johnson Rubber Soul/CSC Racing Team
44 Eric Clauss SquadraSF
45 Jeffrey Miller VSRT/DS Electric
46 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
47 Jason Crawford VSRT/DS Electric
48 Paul Taylor
49 Mike Munoz Folsom Bike/VW/Raley's
50 Chris Scheetz CoreTechs Cycling Team
51 Toby Katz VOS Racing
52 Jawad Yousofi Cushman & Wakefield Racing
53 Allen Brumm Suffolk-SunPower Racing
54 David Mayer CoreTechs Cycling Team
55 Charles Himes Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
56 Reid Swanson Contra Costa Cycling Club
57 Markus Roccaro Peninsula Velo Racing
58 Joshua Lopez
59 Peter Tousignant Cushman & Wakefield Racing
60 Mark Sneed Major Motion Cycling Club
61 Daniel Turner Morgan Stanley /Specialized
62 Chris King Dolce Vita Cycling
Finishers: Cat 3: 30   Cat 4: 32  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Foster CoreTechs Cycling Team
2 James Suzuki Bahati Foundation p/b Major Motion
3 Michael Boehme Colavita Racing
4 Craig Stewart Cushman & Wakefield Racing
5 Alex Corbishley Red Kite Racing Team
6 Robert White Bicycle Blue Book Racing
7 Scott Sherman
8 Daniel Lee Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
9 Jeff Anderson
10 Chris Morris Folsom Bike/VW/Raley's
11 Damian Muzzio Red Kite Racing / Tri Valley Velo
12 Mike Reed Suffolk-SunPower Racing
13 John Lenoach Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Craig Stewart
14 Laurence Hall
15 Sean Crowley Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Craig Stewart
16 Robert Raymond Red Kite Racing Team Teammate Top 5: Alex Corbishley
17 Toby Katz VOS Racing
18 Sean Williams East Bay Velo Club
19 Kristopher Spyrka California Giant Berry Farms/Specia
20 Keith Morris Suffolk-SunPower Racing
21 Santiago Bolon International Christian Cycling
22 Lance Bartczak Bahati Foundation p/b Major Motion Teammate Top 5: James Suzuki
23 Rey Surla Team Fremont/FFBC powered by Chipot
24 Mark Carson Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Craig Stewart
25 Jeffrey Kloppenburg Team Jackson Hole
26 Chris Mccrary Kovarus/Wells Fargo Racing Team
27 Chris Scheetz CoreTechs Cycling Team Teammate Win: Mark Foster
28 Rick Lawton Kovarus/Wells Fargo Racing Team
29 Vladan Strbac Team Bicycle Trip/Symantec
30 Kevin Farrauto San Jose Bicycle Club
31 Sean Perkins Folsom Bike/VW/Raley's
32 Jeffrey Miller VSRT/DS Electric
33 James Bauer Team Oakland
34 Krag Rasmussen Eden Bicycles Racing Club
35 Rob Maheu SJBC
36 Steven Kirby Colavita Racing Inc.
37 Ron Hansen Contra Costa Cycling Club
38 Michael Woodburn Kovarus/Wells Fargo Racing Team
39 Richard Asturias Kovarus/Wells Fargo Racing Team
40 Richard Jones Bahati Foundation p/b Major Motion Teammate Top 5: James Suzuki
41 Mike Nissen Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Craig Stewart
42 Steven Kelly San Jose Bicycle Club
43 Mark Robertson Cushman & Wakefield Racing Teammate Top 5: Craig Stewart
44 Jess Raphael Folsom Bike/VW/Raley's
45 Mark Sneed Major Motion Cycling Club
46 Jeff Tanforan Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
47 Dennis Baker Sacramento Golden Wheelmen
48 Karl Wurzbach Davis Bike Club Race Team
49 Greg Chapla Davis Bike Club Race Team
50 Rome Mubarak Bahati Foundation-CA
51 R Todd marshall Davis Bike Club Race Team
52 Tony Dzoan Fremont Freewheelers
53 Stefan Pommerenk Peninsula Velo Racing
Finishers: Cat 3: 31   Cat 4: 21   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Menicou Team Fremont/FFBC powered by Chipot
2 Ross Parkerson Divine Electric Norcal
3 Donald Case Cushman & Wakefield Racing
4 John Witkowicki Red Peloton
5 Larry Knaus SJBC
6 Allen Brumm Suffolk-SunPower Racing
7 John Berg Kovarus/Wells Fargo Racing Team
8 John Schaupp Team Bicycle Trip/Symantec
9 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
10 Don Grijalva SJBC Teammate Top 5: Larry Knaus
11 Philip Blay Folsom Bike/VW/Raley's
12 Rodney Jewett Peninsula Velo Racing
13 Nate Smith Major Motion Cycling Club
14 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
15 Erik Salander Peninsula Velo Racing
Finishers: Cat 3: 9   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eamon Keating Red Peloton
2 Robert Galbreath
3 Chirag Asaravala
4 Chris Esparza
5 Samuel Worthington CA Pools / Primal
6 Jared Jamison
7 Jack Schluckbier Audi
8 Bruce Ishimoto Christian Cycling-Hammer Nutrition
9 Peter Gresh
10 Brian Spears Cushman & Wakefield Racing
11 Samuel Paik Christian Cycling-Hammer Nutrition
12 Dan Choi Polli Veloce
13 Michael Andalora Team Bicycle Trip/Symantec
14 Garcia Matthew Bicycle Bluebook/HRS/Rock Lobster C
15 Jose Rodriguez
16 Nino Fortuna Leopard-Sapporo Team
17 Ted Daly Berkeley Bicycle Club (BBC)
18 Alexander Hughes
19 Erik Cho
20 Steven Marchand Red Kite Racing Team
21 Kevin Coyne SJBC
22 Robert Navascca
23 Brandon Castelli Velo Fratello p/b Bay Equity Home L
24 Scott Eberhardt
25 Mark Baker
26 Daunte Lopez
27 Glenn Kashiwamora
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 24   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chirag Asaravala
2 Samuel Worthington CA Pools / Primal
3 Jeff Andruss CoreTechs Cycling Team
4 Jack Schluckbier Audi
5 Brian Spears Cushman & Wakefield Racing
6 Bahati Worley Bahati Foundation p/b Major Motion
7 Samuel Paik Christian Cycling-Hammer Nutrition
8 Michael Andalora Team Bicycle Trip/Symantec
9 Selim Elhadj
10 Dan Choi Polli Veloce
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Mccook TEAM CLIF BAR Cycling
2 Randy Bramblett Leopard-Sapporo Team
3 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi Sports
4 Matt Chatlaong Folsom Bike/VW/Raley's
5 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava
6 Rainier Schaefer Team Mike's Bikes p/b Incase
7 Keith Hillier Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
8 Daniel Farinha VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
9 Sam Benedict
10 Mark Manning Dodocase Cycling Club
11 Philip Mooney UCI CT: Jamis Hagens Berman
12 Gregory White VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
13 Nick Mcgowan Red Peloton
14 Martin Acosta Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Randy Bramblett
15 David Grundman Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
16 Aaron Patterson Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Randy Bramblett
17 Ariel Herrmann Metromint Cycling
18 Matt Schaupp Bear Development Team
19 Kenny Strickland Metromint Cycling
20 Kesler Jared Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Matt Chatlaong
21 Brian Zimny Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Matt Chatlaong
22 William Myers Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
23 Christopher Flanagan Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Randy Bramblett
24 Joseph Ison Giga OM-ARO Pistachios
25 David Mesa
26 David Allen Team Santa Cruz (SCCCC)
27 Mark Marquez VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
28 Nathan Freed Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
29 Alexander Freund VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
30 John Bergmann TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Win: David Mccook
31 Jeff Linder Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Matt Chatlaong
32 Chris Coble Olympic Club
33 Dean Peters Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Randy Bramblett
34 Sergei Badeka Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Randy Bramblett
35 Christopher Dudley TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Win: David Mccook
36 Justin Rossi Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Charles Hutcheson
37 Russell White VuMedi p/b Lombardi Sports Teammate Top 5: Aj Kennedy
38 Doran Mori TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Win: David Mccook
39 Michael Jacques TEAM CLIF BAR Cycling Teammate Win: David Mccook
40 Matt Mikul Recycled Cycles Racing
41 Brandon Borth Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
Finishers: Cat 1: 17   Cat 2: 23   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Danielle Spires Pacific Crush Racing
2 Heidi Littenberg Rio Strada Racing
3 Yuko Soneoka Metromint Cycling
4 Lisa James SB Racing
5 Sara Bird
6 Elizabeth Caldwell Vanderkitten-Focus
7 Melanie Wong Leopard-Sapporo Team
8 Aliya Traficante Chico Corsa Cycling Club
9 Vanessa Cairns Team TIBCO II
10 Kristie Hankes SBRacing Teammate Top 5: Lisa James
11 Sonja Klein Pacific Crush Racing Teammate Win: Danielle Spires
12 Nicole Slaton Metromint Cycling Teammate Top 5: Yuko Soneoka
13 Monica Holt Pacific Crush Racing Teammate Win: Danielle Spires
14 Rita Szeto Pacific Crush Racing Teammate Win: Danielle Spires
15 Lauren Rignel Red Peloton
16 Jennifer Kruger Red Peloton
17 Shannon Mitchell Red Peloton
18 Norma Hilton Peninsula Velo Racing
19 Kelli Badillo Red Peloton
20 Unknown Rider Los Gatos
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 18   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Natalie Dell Early Bird Womens Developmental Cyc
2 Fiona Winder VuMedi p/b Lombardi Sports
3 Lorna Fortuna Leopard-Sapporo Team
4 Heidi Alexander SJBC
5 Jeanette Haggas Leopard-Sapporo Team
6 Stephanie Buckner Rio Strada Racing
7 Lindsay Platoshyn Leopard-Sapporo Team Teammate Top 5: Lorna Fortuna
8 Lacey Payne INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
9 Serena F Pacific Crush Racing
10 Sandra King Team Fremont/FFBC powered by Chipot
11 Kim Costa INTEGRITY RACING p/b Integrity Roof
12 Cynthia Wang Team Fremont/FFBC powered by Chipot
13 Claire Grosjean Team TIBCO II
14 Hannah Stonefield Early Bird Womens Developmental Cyc Teammate Win: Natalie Dell
15 Cecily Majerus Peninsula Velo Cycling Club
16 Elizabeth May Team Fremont/FFBC powered by Chipot
17 Ariel Raymon
18 Stephanie Mayberg Rio Strada Racing
19 Kate Furtner Early Bird Womens Developmental Cyc Teammate Win: Natalie Dell
20 Rachelle Ortega Team TIBCO II
21 Karen Wiggan Peninsula Velo Racing
22 Julia Reese SBRacing
23 Heidi Fraser Cushman & Wakefield Racing
24 Carla Cosentino Pacific Crush Racing
25 Remy Hitt Metromint Cycling
26 Candice Boyd Early Bird Womens Developmental Cyc Teammate Win: Natalie Dell
27 Margaret Winder Pacific Crush Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elle Anderson Vanderkitten-Focus
2 Rikke Preisler Metromint Cycling
3 Marissa Axell Fremont Bank Cycling Team
4 Ruth Winder Vanderkitten Teammate Win: Elle Anderson
5 Cristina Hughes Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
6 Tanya Grossman Los Gatos
7 Kimberly Fong CyclesFANATICRacing.com
8 Heather Ross Fremont Bank Cycling Team Teammate Top 5: Marissa Axell
9 Mary Glenn carrasco
10 Pan pan Fan Los Gatos
11 Holly Roberts SJBC
12 Pooja Bhatia Team TIBCO II
13 Kerry Stivaletti CyclesFANATICRacing.com
14 Laurie Furman Metromint Cycling Teammate Top 5: Rikke Preisler
15 Lucia Mokres Los Gatos
16 Emily Matheu
17 Sofia Marin Pacific Crush Racing
18 Jennifer Kalich Los Gatos
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 11   Cat ?: 1