Log In
San Bruno Hill Climb • Jan 1 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jordan Kestler 00:15:53.0
2 Gregory Coleman Taleo Racing 00:16:03.0
3 Daniel Tisdell Teamspecializedracingjuniors 00:16:30.0
4 Chris Isley Webcor/alto Velo 00:16:32.0
5 Ken Gallardo Peninsula Velo/pomodoro 00:16:33.0
6 Arthur Jones Na 00:16:35.0
7 Grant Cutler Altezza 40 / Albero Delle Ruot 00:16:40.0
8 Cesar Chavez Buy Cell 00:16:44.0
9 James Porter Webcor/alto Velo 00:17:08.0 Teammate Top 5: Chris Isley
10 Roger Martin Taleo Racing 00:18:04.0 Teammate Top 5: Gregory Coleman
11 Karl Erickson Colobikelaw.com 00:18:34.0
12 Karl Wurzbach Davis Bike Club 00:19:06.0
13 Mark Andersen Third Pillar 00:19:14.0
14 Luciano Sponza Na 00:20:15.0
15 Robert Orcutt Webcor/alto Velo 00:21:07.0 Teammate Top 5: Chris Isley
DNF Stephen Kent Freewheel Bike Shop
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Stephens Evergreen Cycling 00:16:48.0
2 Hanns Detlefsen Berkeley Bicycle Club 00:17:09.0
3 Jay Simons Third Pillar 00:17:20.0
4 John Walters Taleo Racing 00:17:32.0
5 Francisco Azevedo Squadra Ovest Cycling 00:17:39.0
6 Michael Simos Sugarcrm 00:17:41.0
7 Patrick Piccolo Becher+ 00:17:55.0
8 Johannes Kratz Unattached 00:18:02.0
9 Benjamin Barry Beer 00:18:14.0
10 Joshua Pizzica Sugarcrm 00:18:38.0
11 Phil Alne Sugarcrm 00:18:54.0
12 James Berry Dolce Vita Cycling 00:19:34.0
13 Drew Webb Taleo Racing 00:19:49.0 Teammate Top 5: John Walters
14 Brian Funk Cal Poly Slo 00:19:59.0
15 John Ellis Unattached 00:20:26.0
16 Charles Wiesner Big Swingin Cycles 00:20:47.0
17 Jon Stevens Dolce Vita 00:21:18.0
18 Robert Lo Eagle Racing Team 00:22:18.0
19 Gregory Towers Steelman Cycles 00:23:03.0
20 Dennis Mcgovern Sycip 00:23:30.0
21 Travis Dubose Webcor/alto Velo 00:24:04.0
Finishers: Cat 4: 21  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Krishna Dole 00:16:20.0
2 Ciaran Byrne 00:16:20.0
3 Jacob Berkman 00:16:48.0
4 Rainier Schaefer Unattached 00:16:53.0
5 Fergus Tanaka Unattached 00:17:29.0
6 Michael Gaiman Mission Cycling 00:17:50.0
7 Eric Breckinridge 00:17:57.0
8 Willie Myers Team City 00:18:02.0
9 Marcel Appelman Mission Cycling 00:18:19.0
10 John Becker Team Roaring Mouse 00:18:24.0
11 Clay Dossa 00:18:29.0
12 Eugene Kim Mission Cycling 00:18:36.0
13 Kevin Comerford Eden Bicycles 00:18:47.0
14 Owen Ransom Victory Velo 00:18:50.0
15 Scot Mclean Unattached 00:19:01.0
16 Dave Dunn Wells Fargo Racing Team 00:19:03.0
17 Collin Magnetti 00:19:05.0
18 Christopher Dufour Taleo 00:19:07.0
19 Daniel Cervelli 00:19:14.0
20 Nick Follett Unattached 00:19:21.0
21 Manuel Calero Unattached 00:19:41.0
22 Joshua Taylor Mission Cycling 00:19:57.0
23 Justin Eichenlaub 00:20:00.0
24 Matthew Spaulding Team City 00:20:08.0
25 Adam Melenkivitz Taleo 00:20:10.0
26 Oscar Garcia SBHC 00:20:20.0
27 Gilbert Tarin Taleo Racing 00:20:22.0
28 Chris Barentsen 00:21:10.0
29 Chris Toshok 00:21:22.0
30 Kurt Freytag Evergreen Power 00:21:27.0
31 Brandon Tyler Peninsula Velo/pomodoro 00:21:28.0
32 Richard Wilson 00:21:30.0
33 Joseph Ison Unattached 00:21:50.0
34 Robert Smith Rio Strada Racing 00:22:00.0
35 Chris Hermoso 00:23:49.0
36 Stephen Hammerle 00:24:08.0
37 Mark Kindred Unattached 00:31:57.0
DNF Jonathan Shambroom Dolce Vita
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 15   Cat 5: 19   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andreas Freund Davis Bike Club 00:16:47.0
2 Wes Holloway 00:16:59.0
3 Bjorn Fox Above Category Racing 00:17:02.0
4 Frank Robinson All Sport-team Swift 00:17:41.0
5 Alexander Freund Davis Bike Club 00:18:25.0 Teammate Win: Andreas Freund
6 Dominic Bati Unattached 00:18:33.0
7 Sean Clark Unattached 00:20:07.0
8 Kenneth Roque 00:22:46.0
9 Benjamin Pham SJBC 00:23:31.0
10 Troy Strickland SJBC 00:23:57.0
11 David Tisdell Lgbrc 00:26:28.0
12 Isaiah Lowney 00:28:25.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat 5: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tim Clark SJBC 00:16:14.0
2 Greg Mcquaid SJBC 00:16:29.0 Teammate Win: Tim Clark
3 John Roberts Dolce Vita 00:17:02.0
4 Nick Theobald SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creat 00:17:22.0
5 Christopher Coble Taleo Racing 00:17:29.0
6 Chris Ott Zenn Racing Team 00:17:42.0
7 Dana Albert 00:18:03.0
8 Mark Shaw Unattached 00:18:18.0
9 Jeffrey Tse Taleo Racing 00:18:31.0 Teammate Top 5: Christopher Coble
10 Rafael Ortiz 00:18:39.0
11 Scott Cox Sf Sport & Spine Pt Racing 00:18:57.0
12 Tim Sutliff Taleo Racing 00:19:02.0 Teammate Top 5: Christopher Coble
13 Bruce Gardner Monte Vista Velo 00:19:14.0
14 Ramon Alarcon Sjbc 00:19:25.0 Teammate Win: Tim Clark
15 Scott Moulton 00:19:32.0
16 Brian Schmitz 00:19:37.0
17 Wayne Aquilino 00:19:39.0
18 Don Pontes Rio Strada 00:19:41.0
19 Brad Crow Wells Fargo 00:20:01.0
20 Michael Ceely 00:20:11.0
21 Keith Defiebre 00:20:30.0
22 Jonathan Hunt Freewheel Bike Shop 00:20:30.0
23 Michael Mcintyre Team Clif Bar Cycling 00:20:56.0
24 Tim Mock 00:20:56.0
25 Daniel Parkinson Eagle Race Team 00:21:17.0
26 Amit Paz 00:21:26.0
27 Greg Erickson Eagle Racing Team 00:22:32.0
28 Steven Zodikoff Taleo Racing 00:23:09.0 Teammate Top 5: Christopher Coble
29 John Murphy Webcor/alto Velo 00:23:32.0
30 Anthony Funk Unattached 00:26:32.0
31 Douglas Lowney 00:27:55.0
32 Michael Tom 00:35:05.0
33 Alec Berger 00:36:41.0
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat 4: 11   Cat 5: 10   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cale Reeder Echelon Gran Fondo/zteam 00:15:59.0
2 Mark Edwards Team Bicycle Trip 00:15:59.0
3 Clark Foy Sjbc 00:16:11.0
4 Rick Martyn Vos Racing 00:16:14.0
5 Carl Nielson Wells Fargo Racing Team 00:16:18.0
6 Geoffrey Drake Team Bicycle Trip 00:16:54.0
7 Thomas Fox Above Category Racing 00:17:44.0
8 Hunter Ziesing Echelon Gran Fondo/zteam 00:17:56.0 Teammate Win: Cale Reeder
9 Storrs Hoen 00:18:03.0
10 Martin Hyland Sjbc 00:18:18.0 Teammate Top 5: Clark Foy
11 James Werle Sterling Sports Group 00:18:34.0
12 Michael Chasse 00:19:00.0
13 Matt Wocasek Team Bicycle Trip 00:19:09.0 Teammate Top 5: Mark Edwards
14 John Bonnet Sjbc/sugarcrm 00:19:23.0
15 Eric Murray Webcor/alto Velo 00:19:46.0
16 Dave Maminski Sugar Crm 00:19:47.0
17 Alan Weatherall Sjbc 00:19:51.0 Teammate Top 5: Clark Foy
18 Barry Frey Team Clif Bar Cycling 00:19:52.0
19 Earle Baker Tbs Racing 00:20:28.0
20 Gregory Colyer Taleo Racing 00:20:31.0
21 Stanley Tsang Peninsula Velo / Pomodoro 00:20:33.0
22 Eric Lafranchi Thirsty Bear Cycling 00:20:40.0
23 Martin Hampton Peninsula Velo/pomodoro 00:21:04.0
24 Matt Barger 00:21:07.0
25 Jonathan Walden Na 00:21:14.0
26 Lorne Sachs Davis Bike Club Race Team 00:21:15.0
27 Roger Messier 00:21:44.0
28 Gerald Jeffs Taleo Racing 00:21:53.0
29 Toby Katz Velo Club Monterey Racing 00:22:09.0
30 Richard Siegel Above Category Racing 00:22:10.0
31 Michael Coppolino Unattached 00:22:22.0
32 John Behring Peninsula Velo/pomodoro 00:22:59.0
33 Paul Vlasveld SJBC 00:24:03.0 Teammate Top 5: Clark Foy
34 Sonny Pham 00:27:12.0
Finishers: Cat 2: 6   Cat 3: 5   Cat 4: 10   Cat 5: 11   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Caldwell Morgan Stanley Smith Barney/sp 00:17:13.0
2 Mac Carey Taleo Racing 00:17:15.0
3 Roland Freund Davis Bike Club 00:18:13.0
4 Jamie Willin The Olympic Club 00:18:20.0
5 Scott Hennessy Vos Racing 00:18:32.0
6 Larry Hampson Vos Racing 00:18:36.0
7 Daryl Nelson Taleo Racing 00:18:57.0 Teammate Top 5: Mac Carey
8 Thomas Fox Sf Sport & Spine Pt Racing 00:19:27.0
9 Christopher Kolm Taleo Racing 00:19:28.0 Teammate Top 5: Mac Carey
10 Stewart Thompson Peninsula Velo/pomodoro 00:19:36.0
11 Greg Bollella Webcor / Alto Velo 00:19:53.0
12 Paul Ryan Taleo Racing 00:19:57.0 Teammate Top 5: Mac Carey
13 Dan Lekovish Taleo Racing 00:20:01.0 Teammate Top 5: Mac Carey
14 Bob Hasenick Taleo Racing 00:20:27.0 Teammate Top 5: Mac Carey
15 Mark Powers Peninsula Velo/pomodoro 00:20:54.0
16 Richard Allen Webcor/altovelo 00:23:07.0
17 Peter Piepul SJBC 00:23:42.0
18 Jim Turner Webcor/alto Velo 00:23:53.0
19 Scott Forman Peninsula Velo/pomodoro 00:25:02.0
DNF Manuel Borges Vos Racing Teammate Top 5: Scott Hennessy
DNF Gordon Chiang Mako Mellow Motors
DNF Paul Chuck Morgan Stanley Smith Barney/sp Teammate Win: Mark Caldwell
DNF Gary Griffin Bicycle Trip/symantec
DNF Sid Noyes Zteam
DNF Joe Platin Team Bicycle Trip
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 10   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Menso De jong Metromint Cycling 00:15:13.0
2 Christopher Phipps Morgan Stanley/team Spine/spec 00:15:23.0
3 Connor Spencer Metromint Cycling 00:15:51.0 Teammate Win: Menso De jong
4 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing Master 00:15:52.0
5 Robert Anderson Team Specialized Racing Master 00:15:56.0
6 Chris Stastny California Giant/specialized 00:15:59.0
7 Travis T Metromint Cycling 00:16:03.0 Teammate Win: Menso De jong
8 Evan Pickett Alto Velo 00:16:14.0
9 Elliot Hawkes 00:16:21.0
10 Raffi Jilizian Form Fitness 00:16:23.0
11 Max Haines-stiles Metromint Cycling 00:16:37.0 Teammate Win: Menso De jong
12 Bo Hebenstreit Webcor/alto Velo
13 Justin Lucke Sugarcrm 00:16:55.0
14 Dustin Diede Team Precision 00:18:28.0
15 Dean Poshard Rock Lobster 00:18:50.0
16 Brandon Correia Godspeed Courier 00:18:51.0
Finishers: Cat 1: 6   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rebecca Rising Sierra Pacific Ortho Clinic Te 00:19:13.0
2 Lauraleen Fenech Bici Sport 00:19:25.0
3 Anne Fulton Lgbrc 00:19:40.0
4 Patricia Selbicky Unattached 00:20:02.0
5 Jean Harvey Taleo Racing 00:20:20.0
6 Jennifer Barlow Team Precision
7 Birgit Cory Crc/poggio 00:21:59.0
8 Sarah Holmes Peninsula Velo/pomodoro 00:26:44.0
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kelly Crowley 00:19:40.0
2 Janet Martinez Vsrt 00:19:58.0
3 ? Ana Metromint Cycling 00:20:17.0
4 Lisa Hern Ohana Sport 00:20:39.0
5 Cortney Burns Early Bird Developmental Team 00:20:43.0
6 Michelle Melka Dolce Vita 00:20:47.0
7 Robyn Nearn Steven's Bicycles 00:21:17.0
8 Jamii North Ohana Sport 00:21:22.0 Teammate Top 5: Lisa Hern
9 Michal Jmaeff Early Bird Womens Developmenta 00:21:37.0
10 Mary Allen Webcor Alto Velo 00:22:33.0
11 Beth Butrymowicz Ohana Sport 00:24:03.0 Teammate Top 5: Lisa Hern
12 Karis Mcfarlane Unattached 00:25:06.0
13 Alison Chaiken 00:25:40.0
14 Jamie Breckenridge Stevens Bicycle Racing 00:27:11.0
15 Lisa Emmerich 00:27:13.0
16 Pam Lowney Unattached 00:28:19.0
17 Jefree Schroepfer 00:29:59.0
18 Jennifer Mcgovern 00:30:46.0
Finishers: Cat 4: 14   Cat ?: 4