Log In
Berry Peddler RR • May 11 2013
Mostly Cloudy, 68 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradley Spears Sonic Cycling
2 Steven Carpenter Grindstone Performance Cycling p/b
3 Kenneth Poole SVMIC Cycling
4 John Carr Treehouse Racing
5 Mark Miller Treehouse Racing
6 Jason Brasel SVMIC Cycling
7 Christopher Cundiff US Military Cycling Team Fueled by
8 Kent Bostick Team Athletix Benefitting Globalbik
9 Cameron Molchan Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
10 David Hixson Team Gran Fondo
11 Noah Hendrix Caney Fork Racing
12 Brent Faulk Hub Endurance Chattanooga
13 Jason Peters Hub Endurance Chattanooga
DNF Keith Knittle MOAB Masters Racing
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Williams Harper Auto
2 Patrick Quinn BSM Cycling
3 Christopher Winter Hub City Bicycle - Lift Center Raci
4 Cody Mccoy BPC Cycling
5 Andrew Howe Village Volkswagen Elite Cycling Te
6 Jeffrey Brooks Village Volkswagen Elite Cycling Te
7 Ryan Jones NashvilleCyclist.com
8 Thomas Baggenstoss Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Andrew Howe
9 Will Montgomery I AM Racing
10 Connor Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Andrew Howe
11 Mark Peet Harper Auto Teammate Win: Jacob Williams
12 David Ferguson Be Real Sports
13 Bryan Thames Marx and Bensdorf Cycling Team
14 Jonathan Sierra Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Andrew Howe
15 Tracy Terpstra Village Volkswagen Elite Cycling Te Teammate Top 5: Andrew Howe
16 Ernest Elliott International Christian Cycling Clu
17 Nathan Stone I AM Racing
DNF Billy Campbell McDonalds Cycling Team
Finishers: Cat 3: 14   Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Todd Huber SVMIC Cycling
2 Chad Moss SVMIC Cycling Teammate Win: Todd Huber
3 James Simms SVMIC Cycling Teammate Win: Todd Huber
4 Paul Haanschoten Madison Cycles
5 James Avery Weigel's Convenience Stores
6 David Baird Treehouse Racing
7 Tony Adair SVMIC Cycling Teammate Win: Todd Huber
8 James Buckingham Hub Endurance Chattanooga
9 Elizabeth Mccalley Hub Endurance Women's Cycling Team
10 Amy Phillips Hub Endurance Women's Cycling Team
11 Peter Woodrow Hub Endurance Chattanooga
12 Ronald Wilson Harper Auto
13 Michael Moriarty Bicycles ETC. INC.
14 Timothy Tidwell Harper Auto
15 Greg Brannon I AM Racing
16 Timothy Goodin Village Volkswagen Cycling Team
17 Thomas Gee Hub City Bicycle - Lift Center Raci
18 Jimmy Reed Marx and Bensdorf Cycling Team
19 Jack Evans Southern Express
20 Mitchell Danner Spring City Cycling Club
21 John Turner Harper Auto
22 Kimberly Flynn I AM Racing
23 Steven Reeves
24 Riccardo Cannone NashvilleCyclist.com
25 Steve Lewis BMW Global MINI Free-Flite Masters
26 Ralph Schmook BMW Global MINI Free-Flite Masters
27 Melissa Petty Hub Endurance Women's Cycling Team
28 Charles Gundlach NashvilleCyclist.com
29 Mickel Kobeck Moab/Middle Tennessee Velo
30 S Alan laytham ST3 Cycling
31 S Durward higgins BMW Global MINI Free-Flite Masters
32 Mike Herring ST3 Cycling
33 Mick Gould ST3 Cycling
34 Michael Miller Team Gran Fondo
35 Joseph Morton
DNF Thomas King Harper Auto
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 3   Cat 3: 15   Cat 4: 11   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michaelee Bowes I AM Racing
2 Thomas Evans Harper Auto
3 Joshua lewis Team bikers choice Team Bikers Choice
4 James Waller Ride615 Development
5 Nate Lelek I AM Racing Teammate Win: Michaelee Bowes
6 Matthew Robbins Hub Endurance Chattanooga
7 Chris Leonard Harper Auto Teammate Top 5: Thomas Evans
8 Derek Tavasci Village Volkswagen Cycling Team
9 Jc Emberton Village Volkswagen Cycling Team
10 Jameson Simms Trace Bikes
11 Kevin Sprouse Micro Metals/Bike Zoo/Sunspot
12 Marco Pigni Harper Auto Teammate Top 5: Thomas Evans
13 Hartono Tanuwidjaja I AM Racing Teammate Win: Michaelee Bowes
14 Will Owens Village Volkswagen Cycling Team
15 Nolan Wehr Bear Creek Bikes Race Team
16 Justin Lowe Gear Up Cycles
17 Bob Butsch Treehouse Racing
18 Brian Ring BPC Cycling
19 Derek Hurst Village Volkswagen Cycling Team
20 Ryan Cleary I AM Racing Teammate Win: Michaelee Bowes
DNF Brandon Orear Commonwealth Eye Surgery / Crankwor
DNF Peter Radebaugh Trace Bikes
DNF Jacob Pratt I AM Racing Teammate Win: Michaelee Bowes
DNF James Buckingham Hub Endurance Chattanooga
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 18   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Blalock Village Volkswagen Cycling Team
2 Sanford Webster Harper Auto
3 Ryan Burry Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Adam Blalock
4 Daniel Hamilton Hub Endurance Chattanooga
5 Shawn Edwards Southern Express
6 Troy Marcum
7 Ricky Trussell Madison Cycles
8 Mckenly Owen MOAB
9 Aaron Smith I AM Racing
10 Jonathan Jenkins Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Adam Blalock
11 David Piercey Hub City Bicycle - Lift Center Raci
12 Jordan Picchiottino
13 Eric Anderson
14 Christopher Granju Harper Auto Teammate Top 5: Sanford Webster
15 Dan Powell I AM Racing
16 Kenneth Croft
17 Fausto Crapiz
18 Josh Cook Team Bikers Choice
19 Johnathan Gannaway
20 Ryan Sullivan
21 John Aranjo
22 Brian Burgan CKW Racing
23 Ryan Zemeski Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Adam Blalock
24 Jonathan Reeves NashvilleCyclist.com
25 Scott Higgins
26 Kenneth Wallace Trace Bikes
27 Christopher Haddock Bear Creek Bikes Race Team
28 Jeremy Allin Village Volkswagen Cycling Team Teammate Win: Adam Blalock
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 5: 24   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Delong VeloShine Cycling Team
2 Brian Toone Friends Great Smokies (FGS Cycling)
3 Anders Swanson Litespeed-BMW
4 Ben Knoernschild Marx and Bensdorf Cycling Team
5 Dirk Pohlmann Texas Roadhouse Cycling Team P/B Mo
6 Kyle Taylor Team Bikers Choice
7 Zachary Hoover Hub Endurance Chattanooga
8 John Hayes Village Volkswagen Elite Cycling Te
9 Nolan Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te
10 John King Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Ben Knoernschild
11 Tim Henry Litespeed-BMW Teammate Top 5: Anders Swanson
12 Robert Berghel Village Volkswagen Cycling Team
13 Matt Schupp Team Bikers Choice
14 Justin Bynum Donohoo-Infinity Racing
15 Jeffrey Mcgrane Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: Brian Toone
16 Matthew Russell Village Volkswagen Elite Cycling Te
17 Kurt Page Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: Brian Toone
18 John Hart Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: Brian Toone
19 Scott Newberry Marx and Bensdorf Cycling Team Teammate Top 5: Ben Knoernschild
20 Alan Dawkins Hub Endurance Chattanooga
DNF Jon Mclaughlin Village Volkswagen Elite Cycling Te
DNF Jason Spence Friends Great Smokies (FGS Cycling) Teammate Top 5: Brian Toone
DNF Chris Chotas Litespeed-BMW Teammate Top 5: Anders Swanson
Finishers: Cat 1: 10   Cat 2: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Katie Ryan SVMIC Cycling
2 Elizabeth Mccalley Hub Endurance Women's Cycling Team
3 Amy Phillips Hub Endurance Women's Cycling Team
4 Shannon Dawkins Hub Endurance Women's Cycling Team
5 Jessica Owings SVMIC Cycling Teammate Win: Katie Ryan
6 Katherine Williams Team Belladium
7 Martha Lowe Gear Up Cycles
8 Catherine Dewberry Team Belladium
9 Parri Gilbride Team Belladium
10 Mindy Williford Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Elizabeth Mccalley
11 Kiki Cunningham Team Belladium
12 Shannon Mathis Team Belladium
13 Anna Mcfarland Team Belladium
14 Stephanie Hatcher SVMIC Cycling Teammate Win: Katie Ryan
15 Jen Cook I AM Racing
16 Kailin Acheson Team Belladium
17 Karah Lewis Team Bikers Choice
18 Rebecca Jackson Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Elizabeth Mccalley
19 Lynne Gould ST3 Cycling
20 Laura Buder ST3 Cycling
21 Morgan Miller Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Elizabeth Mccalley
22 Paige Vinson Treehouse Racing
23 Stephanie Rynas Hub Endurance Women's Cycling Team Teammate Top 5: Elizabeth Mccalley
24 Chrysa Malosh Team Novo Nordisk Women
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 7   Cat 4: 10   Cat ?: 2