Log In
Early Bird Road Race • Jan 23 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Jasinski Chico Corsa Cycling Club 00:00:00.0
1
2 Jeremiah Holdway Reno Wheelmen 00:00:00.0
2
3 Joshua Carling Williams Cycling 00:00:00.0
3
4 Dustin Diede Precision Bicycles/team Precis 00:00:00.0
4
5 Bo Hebenstreit Webcor/alto Velo 00:00:00.0
5
6 Yacov Spivak Chico Corsa Cycling Club 00:00:00.0
6
Teammate Win: Michael Jasinski
7 Nathanael Christensen Williams Cycling 00:00:00.0
7
Teammate Top 5: Joshua Carling
8 Andreas Freund Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
8
9 Michael Cordova Chico Corsa Cycling Club 00:00:00.0 Teammate Win: Michael Jasinski
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tom Roberts SJBC 00:00:00.0
1
2 Mark Faulkner Unattached 00:00:00.0
2
3 Scott Fonseca Zenn Racing Team 00:00:00.0
3
4 Mauricio Prado Allegiant Airlines/pain Md's.c 00:00:00.0
4
5 Alexander Rouch Unattached 00:00:00.0
5
6 Greg Mcquaid SJBC 00:00:00.0
6
Teammate Win: Tom Roberts
7 Tony Homes Wells Fargo Racing Team 00:00:00.0
7
8 C Scott lee Team Kinetic Cycles 00:00:00.0
8
9 Keith Defiebre Norcal Elite Cycling 00:00:00.0
9
10 Tom Skiles Unattached 00:00:00.0
10
11 Chris Ott Zenn Racing Team 00:00:00.0
11
Teammate Top 5: Scott Fonseca
12 Leslie Oglesby Unattached 00:00:00.0
12
13 Ramon Alarcon SJBC 00:00:00.0
13
Teammate Win: Tom Roberts
14 Jason Brown Vos Racing 00:00:00.0
14
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 6   Cat 3: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel Farinha SJBC 00:00:00.0
1
2 Brian Zimny Team City Sacramento 00:00:00.0
2
3 Scott Warren Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
3
4 Stone Beck Stevens Bicycle Racing 00:00:00.0
4
5 David Mesa Unattached 00:00:00.0
5
6 Bill Laddish Berkeley Bike Club 00:00:00.0
6
7 Alexander Freund Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
7
Teammate Top 5: Scott Warren
8 Craig Chaney Fun Sport Bikes Cycling Team 00:00:00.0
8
9 Michael Vella Unattached 00:00:00.0
9
10 Maurice Monge SJBC 00:00:00.0
10
Teammate Win: Daniel Farinha
11 Alex Luce Unattached 00:00:00.0
11
12 Jordan Kestler University Of California-berke 00:00:00.0
12
13 Peter Montoya Stevens Bicycle Racing 00:00:00.0
13
Teammate Top 5: Stone Beck
14 Roland Freund Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
14
Teammate Top 5: Scott Warren
15 Jason Smith Dolce Vita Cycling 00:00:00.0
15
16 David Rossow Webcor/alto Velo 00:00:00.0
16
17 James Porter Webcor/alto Velo 00:00:00.0
17
18 Gus Platis Team City Sacramento 00:00:00.0
18
Teammate Top 5: Brian Zimny
19 Givargis Betoshana Fun Sport Bikes Cycling Team 00:00:00.0
19
20 Cliff Goldstein Echelon Gran Fondo/zteam 00:00:00.0
20
21 Nole Studley Team Roaring Mouse 00:00:00.0
21
22 Abe Rotstein Team Bicycle Trip/symantec 00:00:00.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 20   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sydney Newsom Unattached 00:00:00.0
1
2 Henry Scholz Team Roaring Mouse 00:00:00.0
2
3 Michael Stoner Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
3
4 Andreas Schulten Bicycle Planet 00:00:00.0
4
5 Steven Au Team Roaring Mouse 00:00:00.0
5
6 Kevin Tufts Bicycle Planet 00:00:00.0
6
7 Garrett Hankins Team City Sacramento 00:00:00.0
7
8 Jason Arinno Ikon Cycles Race Team 00:00:00.0
8
9 Thomas Gross Dolce Vita Cycling 00:00:00.0
9
10 Mike Gonzales Ikon Cycles Race Team 00:00:00.0
10
11 Patrick Piccolo Team Becher+ 00:00:00.0
11
12 David Bango Chica Sexy 00:00:00.0
12
13 Francisco Azevedo Squadra Ovest Cycling 00:00:00.0
13
14 Ryan Ettl 00:00:00.0
14
15 Kalman Zeiger Godspeed Courier 00:00:00.0
15
16 James Berry Dolce Vita Cycling 00:00:00.0
16
17 Benjamin Barry Team Becher + 00:00:00.0
17
18 Matt Tufts Bicycle Planet 00:00:00.0
18
Teammate Top 5: Andreas Schulten
19 Gary Thompson Davis Bike Club 00:00:00.0
19
Teammate Top 5: Michael Stoner
20 Jon Stewart Stevens Bicycle Racing 00:00:00.0
20
21 Ryan Johnson Team Roaring Mouse 00:00:00.0
21
Teammate Top 5: Henry Scholz
22 Zach Starnes Dolce Vita Cycling 00:00:00.0
22
23 James Hanacek Rio Strada Racing 00:00:00.0
23
24 Matthew Koenig Topsport 00:00:00.0
24
25 James Tower Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
25
Teammate Top 5: Michael Stoner
26 Drew Webb Taleo Racing 00:00:00.0
26
27 Alexander Fuentes Luzvimin Racing Team 00:00:00.0
27
28 Will Rose Unattached 00:00:00.0
29 Rozel Tupaz Luzvimin Racing Team 00:00:00.0
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 23   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Rusk Whipps California Giant Berry Farms/s 00:00:00.0
1
2 Ken Hill Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
2
3 Carmelo Rios Fightin' Bobas 00:00:00.0
3
4 Scott Wienker Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
4
5 Robin Mckinney Victory Velo/proactive Persona 00:00:00.0
5
6 Paul Ryan 00:00:00.0
6
7 Nelson Frink Davis Bike Club 00:00:00.0
7
Teammate Top 5: Ken Hill
8 Robert Montague Team Bicycle Trip/symantec 00:00:00.0
8
9 Randy Floyd Body Concepts 00:00:00.0
9
10 Matt Conidaris Body Concepts 00:00:00.0
10
11 Stephen Harris Squadra Ovest Cycling 00:00:00.0
11
12 Stanley Tsang Peninsula Velo/pomodoro 00:00:00.0
12
13 Gordon Reese Taleo Racing 00:00:00.0
13
14 Greg Elliott Minimax 00:00:00.0
14
15 Victor Furr Minimax 00:00:00.0
15
16 Dean Woerner Olympic Club 00:00:00.0
16
17 Sid Noyes Echelon Gran Fondo/zteam 00:00:00.0
17
18 Gerald Jeffs Taleo Racing 00:00:00.0
18
19 Jeff Slaton Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
19
Teammate Top 5: Ken Hill
20 Gary Speer Unattached 00:00:00.0
20
21 Paul Pacheco Taleo Racing 00:00:00.0
21
22 Dan Lekovish Taleo Racing 00:00:00.0
22
23 Barry Elting Golden Chain Cyclists 00:00:00.0
23
24 Mark Sneed Major Motion Cycling Club 00:00:00.0
24
25 Jan Elsbach Vos Racing 00:00:00.0
26 James Torrence Eden Bicycles Racing Club 00:00:00.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 21   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Mcconkie Evergreen Cycling 00:00:00.0
1
2 Fergus Tanaka Unattached 00:00:00.0
2
3 Brue Syvertsen 00:00:00.0
3
4 John Carrino Unattached 00:00:00.0
4
5 Will Masterman 00:00:00.0
5
6 Brice Winkler 00:00:00.0
6
7 Ned Britten Unattached 00:00:00.0
7
8 Michael White Team Bicycles Plus/sierra Neva 00:00:00.0
8
9 Alex Teller 00:00:00.0
9
10 Eugene Kim Mission Cycling 00:00:00.0
10
11 Joshua Taylor Mission Cycling 00:00:00.0
11
12 Christopher Dufour Lamorinda Cycling Club 00:00:00.0
12
13 Kirk Evans Unattached 00:00:00.0
13
14 Christopher Swenson Unattached 00:00:00.0
14
15 Raoul Martinblouin Taleo Racing 00:00:00.0
15
16 Kyle Zampaglione SJBC 00:00:00.0
16
17 Travis Alongi Team Roaring Mouse 00:00:00.0
17
18 Seth Callahan Team Roaring Mouse 00:00:00.0
18
19 David Siegel Unattached 00:00:00.0
19
20 Patrick Brown 00:00:00.0
20
21 Hosea Shepherd Topsport 00:00:00.0
21
22 Don Pontes Rio Strada Racing 00:00:00.0
22
23 Jacob Jones 00:00:00.0
23
24 Willie Myers 00:00:00.0
24
25 Ryan Alvey Davis Bike Club 00:00:00.0
25
26 Jason Cook 00:00:00.0
26
27 Fernando Chaminda 00:00:00.0
27
28 Jeff Maclellan Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
28
29 Justin Fahnestock Unattached 00:00:00.0
29
30 Daniel Cervelli Unattached 00:00:00.0
30
31 Christopher Dare Team Clif Bar Cycling 00:00:00.0
31
32 Matthew Cox Unattached 00:00:00.0
32
33 Frank Robinson All Sport-team Swift 00:00:00.0
33
34 Ron Rawson jr 00:00:00.0
34
35 Robert Smith Rio Strada Racing 00:00:00.0
35
36 Paul Betancourt Ghost Tree Racing 00:00:00.0
36
37 Sean Millerick 00:00:00.0
37
38 Curt Mills Unattached 00:00:00.0
38
39 Nicholas Sosa 00:00:00.0
39
40 Jacob Berkman Unattached 00:00:00.0
40
41 Matthew Spaulding Team City Sacramento 00:00:00.0
41
42 Shawn Torres 00:00:00.0
42
43 Mark Santillan 00:00:00.0
43
44 Tim Hickman Taleo Racing 00:00:00.0
44
45 Nick Mcgowan Echelon Gran Fondo/zteam 00:00:00.0
45
46 Alex Laddenguard 00:00:00.0
46
47 Chad Richards 00:00:00.0
47
48 Robert Delaney 00:00:00.0
48
49 Gerardo Felix Unattached 00:00:00.0
49
50 Robbie Farrens Rocket Sports Racing 00:00:00.0
51 Bob Loux Fun Sport Bikes Cycling Team 00:00:00.0
52 Simon Garcia 00:00:00.0
53 Michael Demaria Santa Clara University 00:00:00.0
54 Colin Gilbert Team Bicycle Trip/symantec 00:00:00.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 23   Cat 5: 22   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Clift 00:00:00.0
1
2 Kevin Comerford Eden Bicycles Racing Club 00:00:00.0
2
3 John Becker Team Roaring Mouse 00:00:00.0
3
4 Ricardo Moran 00:00:00.0
4
5 Justin Ching Team Roaring Mouse 00:00:00.0
5
6 Eric Gneckow Team Roaring Mouse 00:00:00.0
6
7 Nick Pelly Unattached 00:00:00.0
7
8 Derek Yarra 00:00:00.0
8
9 Ian Charles Echelon Gran Fondo/zteam 00:00:00.0
9
10 Scot Mclean Thirstybear Cycling 00:00:00.0
10
11 Timothy Burgess Team Norcal Bike Sport 00:00:00.0
11
12 Michael Ahern Los Gatos Bicycle Racing Club 00:00:00.0
12
13 Grant Duval Unattached 00:00:00.0
13
14 Matthew Kresse Los Gatos 00:00:00.0
14
15 Daniel Stevens Unattached 00:00:00.0
16 Blake Kininmonth Unattached 00:00:00.0
Finishers: Cat 4: 7   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chad Rosser SJBC 00:00:00.0
1
2 Shon Grabbe SJBC 00:00:00.0
2
Teammate Win: Chad Rosser
3 Chris Latsch Metromint Cycling 00:00:00.0
3
4 Curtis Hoyt Bicycle Planet 00:00:00.0
4
5 Marcel Appelman Mission Cycling 00:00:00.0
5
6 Chris Becker Taleo Racing 00:00:00.0
6
7 Chris Callahan Wells Fargo Racing Team 00:00:00.0
7
8 Jim Elam Luzvimin Racing Team 00:00:00.0
8
9 Joshua Pizzica Los Gatos Bicycle Racing Club 00:00:00.0
9
10 Jeffrey Patterson Peninsula Velo Cycling Club 00:00:00.0
10
11 Sammy Trujillo Unattached 00:00:00.0
11
12 Frank Shoemaker Bicycle Planet 00:00:00.0
12
Teammate Top 5: Curtis Hoyt
13 Dave Dunn Wells Fargo Racing Team 00:00:00.0
13
14 Rick Lawton Wells Fargo Racing Team 00:00:00.0
14
15 Darron Sturgeon Reno Wheelmen 00:00:00.0
15
16 Chris Hernikl Taleo Racing 00:00:00.0
16
17 Rob Leever Rio Strada Racing 00:00:00.0
17
18 Brad Crow Wells Fargo Racing Team 00:00:00.0
18
19 Russell Gauthier Christian Cycling-hammer Nutri 00:00:00.0
19
20 Manuel Calero 00:00:00.0
20
21 Ray Carrier Thirstybear Cycling 00:00:00.0
21
22 Mitch Boehs Fun Sport Bikes Cycling Team 00:00:00.0
22
23 Sascha Messner Taleo Racing 00:00:00.0
23
24 Daniel Burns Unattached 00:00:00.0
24
25 Bob Ehardt Bicycle Planet
25
Teammate Top 5: Curtis Hoyt
26 Rick Cunningham Bicycle Planet
26
Teammate Top 5: Curtis Hoyt
27 James Mardakis Fun Sport Bikes Cycling Team
27
28 Frank Lunceford sr Bicycle Planet
28
Teammate Top 5: Curtis Hoyt
29 Ryan Lenhardt Taleo Racing
29
30 Gary Grimes
30
31 Scott Sommerfeld Fun Sport Bikes Cycling Team
31
32 Ebers Garcia
32
33 Derek Crevo Mission Cycling
33
Teammate Top 5: Marcel Appelman
34 Daniel Castellani Fun Sport Bike 00:00:00.0
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 21   Cat 5: 9   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alex Chiappetta Sf Sport & Spine Pt Racing 00:00:00.0
1
2 Eric Struble Sert/sho-air 00:00:00.0
2
3 Dan Goldsmith Sert/sho-air 00:00:00.0
3
4 Scott Cox Sf Sport & Spine Pt Racing 00:00:00.0
4
Teammate Win: Alex Chiappetta
5 Jerome Heiberger Sert/sho-air 00:00:00.0
5
6 Barry Freifeld Sf Sport & Spine Pt Racing 00:00:00.0
6
Teammate Win: Alex Chiappetta
7 Jay Simons Third Pillar 00:00:00.0
7
8 Tim Petersen Sf Sport & Spine Pt Racing 00:00:00.0
8
Teammate Win: Alex Chiappetta
9 Chris Parod Team Bicycles Plus/sierra Neva 00:00:00.0
9
10 Shawn Overholtzer Fun Sport Bikes Cycling Team 00:00:00.0
10
11 Chris Hawley Coretechs Cycling Team 00:00:00.0
11
12 Steven Zodikoff Taleo Racing 00:00:00.0
12
13 Roy Johnson Vsrt/livermore Cyclery 00:00:00.0
13
14 Mike Schaumloeffel Berkeley Bicycle Club (bbc) 00:00:00.0
14
15 Joseph Smith Fun Sport Bikes Cycling Team 00:00:00.0
15
16 Ryan Meineke Taleo Racing 00:00:00.0
16
17 Jason Cooke Forward Motion Race Club 00:00:00.0
17
18 Douglas Rowland Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
18
19 James Grant Thirstybear Cycling 00:00:00.0
19
20 Oscar Garcia 00:00:00.0
20
21 Amit Paz Unattached 00:00:00.0
21
22 Tobin Richardson Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
22
23 Tony Lopes Mission Cycling 00:00:00.0
23
24 Victor Romero 00:00:00.0
24
25 Jack Backus Unattached 00:00:00.0
25
26 Greg Tsutaoka Berkeley Bicycle Club (bbc) 00:00:00.0
26
27 Troy Ogle 00:00:00.0
27
28 Robert Knaggs Williams Cycling 00:00:00.0
28
29 Cole Rathje 00:00:00.0
29
30 William Wickersham Eagle Racing Team 00:00:00.0
30
31 Dennis Wolf 00:00:00.0
31
32 Brian Enticott 00:00:00.0
32
33 Michael Holk Unattached 00:00:00.0
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 17   Cat 5: 11   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Romjue Olympic Club 00:00:00.0
1
2 Cale Reeder Echelon Gran Fondo/zteam 00:00:00.0
2
3 Hunter Ziesing Echelon Gran Fondo/zteam 00:00:00.0
3
4 Chris Courtney SJBC 00:00:00.0
4
5 Jan Huptych Thirstybear Cycling 00:00:00.0
5
6 Hans Gouwens Thirstybear Cycling 00:00:00.0
6
7 Rick Martyn Vos Racing 00:00:00.0
7
8 Jon Ornstil Vos Racing 00:00:00.0
8
9 Carl Nielson Wells Fargo Racing Team 00:00:00.0
9
10 Tom Lyons Echelon Gran Fondo/zteam 00:00:00.0
10
Teammate Top 5: Cale Reeder
11 Clark Foy SJBC 00:00:00.0
11
Teammate Top 5: Chris Courtney
12 John Novitsky Vos Racing 00:00:00.0
12
13 John Steggall Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
13
14 Fred Schnaars Davis Bike Club 00:00:00.0
14
15 Scott Duncan Sho-air/sonance 00:00:00.0
15
16 Lee Millon Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
16
17 David Jones Wells Fargo Racing Team 00:00:00.0
17
18 John Devere Sierra Pacific Racing 00:00:00.0
18
19 David Montgomery Unattached 00:00:00.0
19
20 Thomas Morris Fightin' Bobas 00:00:00.0
20
21 Darin Salk Davis Bike Club Race Team 00:00:00.0
21
22 Eric Lafranchi Thirstybear Cycling 00:00:00.0
22
Teammate Top 5: Jan Huptych
23 Jamie Willin Olympic Club 00:00:00.0
23
Teammate Win: Steven Romjue
24 Kristopher Spyrka Taleo Racing 00:00:00.0
24
25 Michael Anderson 00:00:00.0
25
26 Wayne Cottrell Unattached 00:00:00.0
26
27 Michael Pugh Echelon Gran Fondo/zteam 00:00:00.0 Teammate Top 5: Cale Reeder
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 17   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ruste Jenkins Stevens Bicycle Racing 00:00:00.0
1
2 Robyn Nearn Stevens Bicycle Racing 00:00:00.0
2
Teammate Win: Ruste Jenkins
3 Ivy Wang Team Roaring Mouse 00:00:00.0
3
4 Sara Donaldson Taleo Racing 00:00:00.0
4
5 Laura Hipp SJBC 00:00:00.0
5
6 Laura Schuster SJBC 00:00:00.0
6
7 Tara Taylor Unattached 00:00:00.0
7
8 Heather Mcdonald Mission Cyclery 00:00:00.0
8
9 Rene Mcgillicuddy Team Roaring Mouse 00:00:00.0
9
Teammate Top 5: Ivy Wang
10 Katherine Burgess Unattached 00:00:00.0
10
11 Karis Mcfarlane Unattached 00:00:00.0
11
12 Kristen Hill 00:00:00.0
12
13 Adrienne Belliveau Team Roaring Mouse 00:00:00.0 Teammate Top 5: Ivy Wang
14 Colleen Mclaughlin Early Bird Womens Developmenta 00:00:00.0
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 13