Log In
Wheel & Sprocket Criterium • May 18 2013
Partly Cloudy, 66 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Innokenty Zavyalov Basso pb Tonka Cycle
2 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
3 Logan Zueger West Michigan Coast Riders
4 Keith Tussey
5 Jereme Noffke
6 Andrew Hellpap Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
7 Brian Davis Diablo Cycling
8 Peter Behm St Paul Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Giedt Quantmodel Cycling Team
2 Frederick Derocher KS Energy Services / Team Wisconsin
3 Royce Breckon KS Energy Services / Team Wisconsin
4 Kevin Mulligan Lakes Area Physical Therapy
5 Alexandor Dorschner ISCorp Cycling/NCSF
6 Jim Frame Team Wheel & Sprocket
7 Simon Jones ISCorp Cycling Team Teammate Top 5: Alexandor Dorschner
8 Tyler Giese Great Dane Velo Club (GDVC)
9 Brent Williams Diablo Cycling
10 Mark Schindel
11 Cody Pawlak
12 Jeremy Vogels
13 Randy Brumhorst
14 Mike Lebeau Big Ring Flyers
15 Raymond Pitzka Team Extreme
16 Michael Buelter Big Ring Flyers
17 Joseph Mueller Team Fond Du Lac/Oshkosh Cyclery
18 Nathan Phelps Big Ring Flyers
19 Lance Schroth
20 Jonathan Pass KS Energy Services / Team Wisconsin Teammate Top 5: Frederick Derocher
21 Brandon Charles Diablo Cycling
22 Robert Sorenson Big Ring Flyers
23 Beau Perry
24 Hugo Martinez
25 Alex Woyte Lifecyclists
26 Jake Tarnowski ISCorp Cycling Team Teammate Top 5: Alexandor Dorschner
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 9   Cat 5: 13   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jake Tarnowski ISCorp Cycling Team
2 Garrett Zueger West Michigan Coast Riders
3 Alex Woyte Lifecyclists
4 Noah Kirchner
Finishers: Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Logan Zueger West Michigan Coast Riders
2 Simon Jones ISCorp Cycling Team
3 Garrett Zueger West Michigan Coast Riders Teammate Win: Logan Zueger
4 Jake Tarnowski ISCorp Cycling Team
5 Alexandor Dorschner ISCorp Cycling/NCSF
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Mckenna Hollander RDC
2 Greg Cullen Diablo Cycling
3 Ryan White Team Velocause
4 David Kay Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Peter Crowe Heavy Pedal Velo Club
6 Jeff Kapheim Team Wheel & Sprocket
7 Benjamin Schinke Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
8 Mike Buechel Hollander Benelux Racing p/b Badger
9 Brian Davis Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
10 Derek Hughes Heavy Pedal Velo Club Teammate Top 5: Peter Crowe
11 Erik Kolda Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
12 John robertson ? Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
13 Robert Springer Team Wheel & Sprocket
14 Doug Bailey Trek Midwest Team
15 Christopher Morris Great Dane Velo Club (GDVC) Teammate Top 5: David Kay
16 John Van susteren LAPT CC
17 Michael Mayer Trek Midwest Team
18 Steven Flurry CZ Velo
19 James Mauck Team Extreme
20 Peter Coons Team Wheel & Sprocket
21 Mark Olski Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
22 Andrew Swokowski Diablo Cycling Teammate Top 5: Greg Cullen
23 Chris Zugel Team Velocause Teammate Top 5: Ryan White
24 Brady Prenzlow Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
25 Michael Klapperich LAPT CC
26 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
27 Samuel Tobias ISCorp Cycling/NCSF
28 John Svanda Lakes Area Physical Therapy
29 Brian Petted Team Extreme
30 Marc Kermisch Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
31 John Brown Team Wheel & Sprocket
32 Gregg Coroleuski LAPT CC
DNF Scott Hebel Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
DNF Scott Hebel Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 18   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Giedt Quantmodel Cycling Team
2 Michael Froh Team Velocause
3 Grant Stevens Team Extreme
4 Michael Mayer Trek Midwest Team
5 Tyson Beck LAPT CC
6 Mark Olski Diablo Cycling
7 Tedd Jacobson KS Energy Services / Team Wisconsin
8 Mike Budd Team Wheel & Sprocket
9 Jeffrey Gantz Team Extreme Teammate Top 5: Grant Stevens
10 Scott Diedrich attitude sports
11 Gregg Coroleuski LAPT CC Teammate Top 5: Tyson Beck
12 James Mauck Team Extreme Teammate Top 5: Grant Stevens
13 Darin Chic LAPT CC Teammate Top 5: Tyson Beck
14 Patrick Streicher
15 Steve Werner Team Wisconsin
16 John Boudry Team Extreme Teammate Top 5: Grant Stevens
17 Eric Schram Heavy Pedal Velo Club
18 Jim Frame Team Wheel & Sprocket
19 Greg Steltenpohl Kitchi-Mi-Kana
20 Wade Loberger Team Wheel & Sprocket
21 Quentin Gniot Big Ring Flyers
22 John Lang Hampshire Cycle Club
23 John Svanda Lakes Area Physical Therapy Teammate Top 5: Tyson Beck
24 Nathan Phelps Big Ring Flyers
25 Michael Buelter Team Wheel & Sprocket
26 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
27 Brian Petted Team Extreme Teammate Top 5: Grant Stevens
28 Mike Herbrand Team Extreme Teammate Top 5: Grant Stevens
29 Steven Scherck Diablo Cycling
30 John Brown Team Wheel & Sprocket
31 James Buckley Colavita Racing
Finishers: Cat 3: 20   Cat 4: 9   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Lane Schroth
2 Patrick Streicher
3 Zachary Redding
4 Robert Anderson Diablo Cycling
5 Allen Wildish
6 Michael Berzinski Heavy Pedal Velo Club
7 Timm Jacobson
8 Mike Herbrand Team Extreme
9 Matthew Kirchner
10 Brien Christopherson KS Energy Services / Team Wisconsin
11 Scott Ubl
12 Michael Duschak
13 Peter Ackermann
14 Randy Brumhorst
15 Mark Barrette
16 David Neira Attitude Sports
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 7   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Paquette KS Energy Services / Team Wisconsin
2 Kevin Berger Team Wheel & Sprocket
3 John Acker Team Wheel & Sprocket
4 Dan Ajer Great Dane Velo Club (GDVC)
5 Michael Woell Freewheel Bike
6 Justin Michels Diablo Cycling
7 Tim Savre Freewheel Bike Teammate Top 5: Michael Woell
8 Michael Dutczak South Chicago Wheelmen
9 Aaron Shaw Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
10 Tony Kaatz attitude sports
11 Peter Crowe Heavy Pedal Velo Club
12 Jeramey Werbelow Team Extreme
13 Scott Hebel Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
14 Alex Wieseler ICC BISSELL-ABG-GIANT
15 Chris Zugel Team Velocause
16 David Haase Attitude Sports
17 Andrew Hellpap Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
18 Nicholas Sabel Lakes Area Physical Therapy
19 Steven Flurry CZ Velo
20 Brian Koeneman Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Kevin Berger
21 Matt Waite Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Kevin Berger
22 Derek Hughes Heavy Pedal Velo Club
23 Robert Springer Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Kevin Berger
24 Paul Harrison Flat City Cycling Club Inc.
25 Erik Kolda Diablo Cycling
26 Andrew Swokowski Diablo Cycling
27 David Kay Great Dane Velo Club (GDVC) Teammate Top 5: Dan Ajer
28 Jeff Buckles
29 Jason Boynton Team Wheel & Sprocket Teammate Top 5: Kevin Berger
30 Brady Prenzlow Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
31 Ryan White Team Velocause
32 Brandon Krawczyk Revolution Cycle/Twin Six
33 William Greenwood Freewheel Bike Teammate Top 5: Michael Woell
34 Bill Mulligan Great Dane Velo Club
DNF Marc Kermisch Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Benjamin Schinke Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Marc Kermisch Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
DNF Benjamin Schinke Erik's Bike Club/Eriks Bike Shop
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 20   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Ruess St Paul Bicycle Racing Club
2 Victoria Meier Lakes Area Physical Therapy
3 Julie Phelps Big Ring Flyers
4 Jennifer Youngwerson
5 Stephanie Skladzien
6 Jennifer Skierka ISCorp Cycling Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Abby Ruess St Paul Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephanie Skladzien
2 Jennifer Youngwerson
3 Jennifer Picciolo ISCorp Cycling/NCSF
4 Jennifer Skierka ISCorp Cycling Team
5 Jane Allinger
6 Melissa Putzer Team Wheel & Sprocket
7 Kelly Vandenbrook
8 Rachel Lloyd ISCorp Cycling/NCSF Teammate Top 5: Jennifer Picciolo
9 Sarah Drilias ISCorp Cycling/NCSF Teammate Top 5: Jennifer Picciolo
10 Sheyrena Boswell Team Wheel & Sprocket
Finishers: Cat 4: 8   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Olivia Millay
Finishers: Cat ?: 1