Log In
Falls Lake Road Race • May 18 2013
Mostly Cloudy, 72 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Franklin Deese E3\ Code One Cycling
2 Johnny Edens ATOmic Cycles
3 Matt Hawkins Bicycle Gallery Racing
4 Gilbert Bollinger iii Catup Coaching
5 Matthew Mcnees Greensboro Velo Club
6 Jason Seago Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
7 Tim Giresi RCS p/b Linerider Brewery
8 James Huckle UNC - Chapel HIll
9 R Manson
10 Justin Gingrich Full Spectrum Racing
11 Robert Parks Gyros Race Team
12 Stephen Golinski Mock orange racing
13 Benjamin Alford SV/BikeSource Racing
14 Rob Osborne Cycles de Oro
15 Tony Ivey fugue racing
16 George Balfanz na
17 Chris Guella SV/BikeSource Racing
18 Sean Holland
19 Alexander Heldman Alabama Cycling
20 Christopher Smith AtOmic Cycles Teammate Top 5: Johnny Edens
21 Eric Terlizzi Team Simple Green/Bike Religion
22 Allen Walker Revolution Cycle Sports
23 Ron Skinner Hilton cycling club
24 Rick Williams The Hillsborough Street Elite
25 James Price Tricyclists BRC
26 Joshua Adams Bicycle Gallery Racing Teammate Top 5: Matt Hawkins
27 Steve Shankin
28 Robert Carter Celerity Cycling
29 John House
30 Steve Hobbs Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
31 Eric Golike University of North Carolina at Cha
32 Joseph Trettel Orlando Road Club
33 Matthew Kutilek Bicycle Gallery Racing Teammate Top 5: Matt Hawkins
34 Brandon Squizzato Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
35 Michael Bryan
36 Tom Armour Fugue Racing
37 John Soemer
38 Will Barnes Berger Hardware Bikes
39 David Galli
40 Jason Ian stamm Berger Hardware Bikes
41 Austin Black UNC
42 Bryan Ream
43 Eric Rood catUP Coaching Teammate Top 5: Gilbert Bollinger iii
44 Patrick Mulligan FUGUe RACING
45 Daniel Travieso Full Spectrum Racing - The Bicycle
46 Patrick Davis Ritte Van Vlaanderen
47 David Weatherford fugue
48 Christopher Dies Cool Breeze Cyclery
49 Russell Weaver Full Spectrum Racing
50 Kyle Carver Tricyclists BRC
51 Clifford Blackwell Atomic Cycles Teammate Top 5: Johnny Edens
52 Rick Finnin Full Spectrum Racing
53 Brent Dittenber Bad Cat Racing p/b Irish Cycles
54 Joseph Cannon Full Spectrum Racing
55 Jonathan Neuman Bicycle Gallery Racing Teammate Top 5: Matt Hawkins
56 Martin Evans
57 Terry Forrest Atomic Cycles Teammate Top 5: Johnny Edens
58 Ed Kulbis Bicycle Gallery Racing Teammate Top 5: Matt Hawkins
59 David Holoman
60 Trevor Allen
61 Andy Mullins Lonesome Pine Cycling
62 John Owens
63 Patrick Cullnan RCS/LoneRider
64 Tom Hewitt AtOmic Cycles Teammate Top 5: Johnny Edens
65 Shane Naber AtOmic Cycles Teammate Top 5: Johnny Edens
66 Coty Mills Celerity Cycling P/b Brooks System
67 Christopher Goyne Celerity Cycling P/b Brooks Systems
68 Richard Frye UNC Cycling
69 Cary Stewart
70 Michael Zurface Velo Smart Performance Lab
71 Joel Eisner Triangle Velo
72 Chad Mccoy Atomic Cycles Teammate Top 5: Johnny Edens
73 Aaron Hoag Specialized/DumondeTech
74 Ziyu Jin catUP Coaching Teammate Top 5: Gilbert Bollinger iii
75 John Tousignant Low Country Racing
76 Alexander Cowell Tricyclists Bicycle Racing Club
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 36   Cat 5: 36   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Brown
2 Davis Turner ABRC/AYC Jr. Devo p/b DIY Music
3 Jared Eytcheson
4 Isabella Brookshire Exergy 2016
5 Caleb Soemer
6 Jacob Eisner Constellation Cycling
7 Joshua Eisner Constellation Cycling
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob Richardson Unattached
2 Coleman Hamrick ABRC/AYC Jr. Devo p/b DIY Music
3 Henry Davis KCOI U20
4 Jason Singletary Triangle Velo
5 Megan Baxter Inland/C2
6 Charlie Mckenzie ABRC/AYC Jr. Development p/b DIY Mu
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gordon Stiel Carolina Cycling Team
2 Lucas Livermon Unattached
3 Rob Mchardy Mock Orange Racing
4 Carlos Zamarripa ATC Racing
5 Reian Williams Origin-8
6 Adam Perez Revolution Cycle Sports p/b Lonerid
7 Dariusz Tyborowski Gyros Rasing Team p/b Carolina Ale
8 Jerry Gala Revolution CycleSports
9 Barrett Garner Mock Orange Bikes Teammate Top 5: Rob Mchardy
10 Robert George jr CatUP Coaching
11 Alan Brookshire Team Velosports
12 Jeremy Mcdaniel Cone Health/cycles de ORO
13 James Swigart Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
14 Matt Hawkins Bicycle Gallery Racing
15 Todd Berger Berger Hardware Bikes
16 Tim Giresi RCS p/b Linerider Brewery
17 Matthew Kutilek Bicycle Gallery Racing
18 Ziyu Jin catUP Coaching
19 Joshua Adams Bicycle Gallery Racing
20 Nicole Overeem RevolutionCycleSports p/b Lonerider
21 Jamie Kovalaske RevolutionCycleSports p/b Lonerider
22 Jonathan Crawford Unattached
23 Kyle Bush Gyros Racing Team p/b Carolina Ale
24 John Weigel Cone Health/cycles de ORO
25 Ron Skinner Hilton cycling club
26 Aaron Hoag Specialized/DumondeTech
27 Kyle Johnston Gyros Racing p/b Carolina Ale House
28 Michael Ventola Unattached
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 4: 11   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Darrin Dexter CatUp Coaching
2 Richard Creed Mock Orange Racing
3 Kirk Port Constellation Cycling p/b Inland Co
4 Daniel Gosner catUP Coaching Teammate Win: Darrin Dexter
5 Barney Baxter Mock Orange Bikes
6 Randy Parker Herbalife 24 Fit
7 Greg Robitaille Capital Cycling Club
8 Todd Davis KCOI Boulevard
9 W. Staly miller Revolution Cycle Sports pb Loneride
10 Greg Hilt CatUp Coaching Teammate Win: Darrin Dexter
11 John Adams Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
12 Stuart Whiteway Capital Cycling Club
13 Michael Angove Whole Wheel Velo Club
14 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo
15 Skip Johnson LoneRider/ Revolution
16 Ted Hopkins RevolutionCycleSports p/b Lonerider
17 Dean Hesterberg Revolution Cycle Sports p/b LoneRid
18 Gregg Fauceglia Team Simple Green/Bike Religion
19 David Leduc dope Atlantic Velo
20 Hans Hansen Unattached
21 Michael Szafran
22 James Berry
23 David Rollins
24 William Marcheck Triangle Velo
25 Neil Myers
26 Todd Thornton inland construction
27 Michael Vandenheuvel Mock Orange Racing Teammate Top 5: Richard Creed
28 Rob Weaver RevolutionCycleSports p/b Lonerider
29 Mark Bacon SV/BikeSource Racing
30 William Hart Unattached
31 Kurt Massey Revolution Cycle Sports
32 Robert Butler Revolution Cycle Sports c/o Lonerid
33 Michael Schneider Hawleys Bicycle World Race Team
34 John Baxter Inland/C2
35 Philippe Humbert Fugue Racing
36 Tom Hewitt AtOmic Cycles
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 17   Cat 4: 8   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Chris Uberti Team SmartStop Pro Cycling p/b Moun
2 Stephen Vogel Pre-Reg.com
3 Patrick Raines Team SmartStop p/b Mountain Khakis
4 Rich Harper Cleveland Clinic RGF Cycling Team
5 William Guillen Happy Tooth Racing
6 Corey Davis EarthFare
7 Matthew Bruner NCSU
8 Travis Livermon Team SmartStop p/b Mountain Khakis Teammate Top 5: Patrick Raines
9 Phillip Short
10 Daniel Patten Team Smartstop P/B Mountain Khakis Teammate Top 5: Patrick Raines
11 Zack Kratche Low Country Racing
12 Luis Flores Happy Tooth Racing Teammate Top 5: William Guillen
13 Chad Capobianco Earthfare/i9 pb Cyclesport Concepts
14 Dave Mabe Bitter Dose
15 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing Teammate Top 5: William Guillen
16 Ross Bowden Garneau Custom / Hutchinson
17 Owen Mcdonnell Happy Tooth Racing Teammate Top 5: William Guillen
18 Billy Raynor Port City Velo/UNCW
19 Jeffrey Bopp Port City Velo/Wattage Cottage
20 Jordan Lewis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
21 Michael Raynor The Hillsborough Street Elite
22 Seth Ray Specialized Dumonde-Tech
23 Jacob Timmerman Triangle Velo
24 Kellen Goodell Low Country Racing Team
25 James Brookshire Sliptream-Craddock Development Team
26 Devin Reavis ABRC/AYC JR Devo p/b DIY Music
27 Jonathan Hamblen SmartStop p/b Mountain Khakis power
28 Stephen Wagstaff The Hillsborough Street Elite
29 Walter Bixby four2one Sports
30 Bryan Hoy Celerity Cycling p/b Brooks Systems
31 Mark Ladow Celerity Cycling P/B Brooks Systems
32 Luis Guillen Constellation Cycling
33 Chris Zieman Happy Tooth Racing Teammate Top 5: William Guillen
34 Maxwell Robb Team United Healthcare Georgia/The
35 Sam Winters Direwolf Racing
36 Aaron Frahm Four 2 One Sports
37 Brian Sain The Hillsborough Street Elite
38 Connor Tankersley Village Volkswagen Elite Cycling Te
39 Erik Broo Happy Tooth Racing Teammate Top 5: William Guillen
40 Phillip Baxter
41 Thomas Wrona UCI CT: Hincapie Sportswear Develop
42 Curtis Staples The Hillsborough Elite
43 Parker Mcconville Unattached
44 Brett Kirby Homesmart Cycling
45 Tyler Perkins FSC Racing
46 Ryan Byars Bitter Dose Cycling
47 Steven Hill HSE Cycling Team
48 Phillip Jackson cycletherapy-Zimmer
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 17   Cat 3: 21   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nicole Overeem RevolutionCycleSports p/b Lonerider
2 Shayne Van-schalkwyk
3 Ericka Malow University of North Carolina
4 Amy Alexander Asheville Bicycle Racing Club
5 Erica Stievecaldwell AVC/Antietam Velo Club
6 Elizabeth Southern
7 Sarah Matchett CoolBreezeTrek
8 Suzanna Dupee The Hillsborough Street Elite
9 Linda Hatfield Life Time Fitness
10 Laura Calvin Cool Breeze Cyclery
11 Franci Pirkle Cool Breeze Cyclery/Trek Bike Store
12 Abby Ohare Lonesome Pine Cycling
13 Bethan Eynon
14 Isabella Brookshire Exergy 2016
15 Katie Mckenney
16 Lani Kroopnick-kowalsky
17 Megan Baxter Inland/C2
18 Mandy Gallagher Spokeswomen Syndicate
19 Christie Fry Spokeswoman Syndicate
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 11   Cat ?: 6