Log In
Mt Hamilton Classic • May 26 2013
Partly Cloudy, 66 degrees, wind 9 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Shawn Rosenthal Team Mike's Bikes pb Incase
2 Kirk carlsen Prooffcycling.com Predator Carbon Repair
3 Justin Rossi Marc Pro - Strava
4 Adrien Costa Slipstream-Craddock Jr Development
5 Arthur Rand Marc Pro-Strava
6 Daniel Holloway Team Mike's Bikes p/b incase Teammate Win: Shawn Rosenthal
7 Sam Bassetti California Giant/Specialized
8 Tyler Brandt Get Crackin'
9 Taylor Bertrand-barrett Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
10 Scot Ferguson Team Clif Bar Cycling
11 Jack Maddux Team Specialized Racing Juniors
12 Christopher Harlanddunaway Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
13 Emerson Oronte UCI CT: Jelly Belly Cycling
14 Stefano Barberi California Giant/Specialized
15 Zeke Mostov Slipstream-Craddock Junior Developm
16 Keith Hillier Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
17 Lee Muse Team Bike Religion/ ShoAir
18 Logan Loader dope CashCall Mortgage
19 Tim Aiken Bear Development Team
20 Bryan Duke Bear Development Team
21 Jesse Miller-smith
22 Alistair Eeckman CyclesFANATICRacing.com
23 Cody Kaiser California Giant/Specialized
24 Tyler Williams BMC Development Team
25 Chris Stastny Hagens Berman Cycling
26 Dana Williams Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Win: Shawn Rosenthal
27 Matthew Abdalah SquadraSF
28 Charles Hutcheson Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
29 Kesler Jared Folsom Bike/VW/Raley's
30 Evan Freeman None
31 Connor Spencer GigaOM - ARO Pistachios
32 Roman Kilun Team Mike's Bikes pb Incase Teammate Win: Shawn Rosenthal
33 Eric Wohlberg None
34 Unknown Rider
35 Unknown Rider
36 Michael Grundmann Ritte Racing
37 Kurt Wolfgang Squadra SF
38 Matt Rodrigues Davis Bike Club Race Team
39 Rainier Schaefer Team Mike's Bikes
40 Christopher Flanagan Leopard-Sapporo
41 Jason King Fremont Bank Cycling Team
42 Robert Evans Bear Development Team
43 Andrew Tight Ritte Racing
44 Will Brickler Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
45 Erik Nelson Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
46 Mat Gordon SquadraSF
47 Aaron Wise Ritte Racing
48 Stephen O'mara Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Win: Shawn Rosenthal
49 Nicholas Castellano Team Specialized Racing Juniors
50 Byron Anson Davis Bike Club Race Team
51 Marcus Smith Team Mike's Bikes p/b incase Teammate Win: Shawn Rosenthal
52 Ben Palmer
53 Nick Schaffner Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
54 Brennan Percy Chico Corsa Cycling Club
55 David Bangor GigaOM - ARO Pistachios
56 David Mesa Chica Sexy!
57 Owen Gillott team specialized
58 Matthew Valencia team specialized racing
59 Ariel Herrmann Metromint Cycling
60 Elliot Hawkes Metromint
61 Chris Yu Metromint Cycling
62 James Laberge Team Mike's Bikes
63 Naveen Molloy Freewheel-BRITEsport
64 Grant Mcelroy Team Specialized Racing Juniors
65 Chris Riekert
66 Samuel Cerruti Bear Development Team
67 David Benkoski TEAM CLIF BAR Cycling
68 Tobin Ortenblad Bear Development Team
69 Joe Dickerson Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
70 Trevor Gomes Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
71 Joseph Ison Giga OM - ARO Pistachios
72 Brian Funk Metromint Cycling
73 Brandon Borth Delta Velo
74 Kevin Leong GigaOm-ARO Pistachios p/b BRITEspor
75 Ned Britten Davis Bike Club Race Team
76 Jonathan Teeter Marc Pro - Strava Teammate Top 5: Justin Rossi
77 Travis T GigaOm/ARO Pistachios
Finishers: Cat 1: 31   Cat 2: 41   Cat 3: 3   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Dapice None
2 Jan Weissenberger ZIPZ Cycling Team
3 Neil Bartley ZIPZ CYCLING TEAM
4 Jason Benford GigaOm-ARO Pistachios
5 Jacob Berkman Team Mike's Bikes p/b Incase
6 Matthew Adams Team Mike's Bikes p/b Incase
7 Thomas Gross Studio Velo
8 Kenneth Spencer CoreTechs Cycling
9 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/b Incase Teammate Top 5: Jacob Berkman
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andres Gil Michael David Winery Cycling Team
2 Jason Boynton Folsom Bike/Mercedes Benz
3 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling
4 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley's
5 Matthew Carinio ArtsCyclery.com
6 Nathan Parks Folsom Bike/VW/Raley's
7 Cameron Birky Kovarus/Wells Fargo
8 Scott Bromstead Barclay's Racing
9 Ken Gallardo ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Christopher Phipps
10 Todd Bell MORGAN STANLEY
11 Marcel Appelman Team Mike's Bikes p/b Incase
12 Christopher Lyman Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Daniel Bryant
13 Chris Becker Taleo Racing
14 Peter Vaughan Village Peddler
15 Alan Nevin ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Christopher Phipps
16 Bradford Goodson Suffolk-Sunpower Racing
17 Brian Choi Stuzio.com
18 Bill Laddish Berkeley Bike Club(BBC)
19 Benjamin Albracht ZIPZ CYCLING TEAM
20 Stefan Giachino Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Daniel Bryant
21 Nathan Erickson ArtsCyclery.com Teammate Top 5: Matthew Carinio
22 Chris Ott PrimeTime Cycling Team
23 Phill Mai None
24 Jason Hanchett Berkeley Bicycle Club (BBC)
25 Menko Johnson Peninsula Velo Racing
26 Gregory Gambetta Folsom Bike/VW/Raley's Teammate Top 5: Daniel Bryant
27 Greg Mcquaid ThirstyBear Cycling Teammate Top 5: Christopher Phipps
28 Jordan Gudebski None
29 Joel Vowell CoreTechs Cycling
30 Bo Barry
31 Hussein Saffouri Berkeley Bicycle Club
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 10   Cat 3: 13   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Nunes ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines
2 Robert Pasco SAFEWAY/PureRED/Bicycles Plus
3 Bryan Hoadley R4R-Make A Wish
4 Cale Reeder Hammer/Charityofchoice
5 Todd Allington Victory Velo Racing
6 John Hunt California Giant/Specialized
7 Mark Manning Dodocase Cycling Club
8 Patrick Mcclurg Patrick McClurg
9 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
10 John Cavanaugh primetime cycling team
11 Kevin Miller DODOcase Cycling Team
12 Daryl Spano SJBC
13 Patrick Briggs PrimeTime Cycling Team
14 Tracy Colwell Suffolk-Sun Power
15 Chris Wire PrimeTime Cycling Team
16 John Funke Team Mike's Bikes p/b Incase
17 Kieran Sherlock VOS Racing
18 Raffi Jilizian Form Fitness
19 Nick Theobald SAFEWAY/PureRed Creative/Bicycles P
20 Kevin Klein HDR p/b Lombardi Sports
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 7   Cat 3: 5   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dirk Himley Hammer/Charity of Choice
2 Kevin Metcalfe Team Specialized Racing Masters
3 Hans Gouwens ThirstyBear Cycling
4 Holger Steinbach ThirstyBear Cycling
5 David Passmore SJBC
6 Max Thompson ThirstyBear Cycling
7 Quentin Sims One Way Cycling
8 Bobby Rees Ritte Racing
9 Hunter Ziesing Hammer/Charity of Choice Teammate Win: Dirk Himley
10 Chris Courtney San Jose Bicycle Club - SJBC
11 Scott Frake Suffolk-SunPower Racing
12 Jan Elsbach VOS Racing
13 Eric Saltzman CoreTechs Cycling Team
14 Stanley Terusaki Morgan Stanley/Specialized
15 Mark Foster CoreTechs Cycling Team
16 James Allen James Allen
17 Brian Mcandrews SPINTECK CYCLING TEAM
18 Jeremy Wire CoreTechs Cycling Team
19 Michael Cochran East Sac Bike Shop
20 Patrick Hampton ArtsCyclery.com
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 6   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Steven Archer Morgan Stanley/Specialized
2 Kevin Susco Marc Pro / Strava
3 Alan Roberts ThirstyBear Cycling
4 Bob Brandt SJBC
5 Kevin Keenan Marc Pro Strava
6 Robert Anderson Team Specialized Racing Masters
7 Mark Perry Victory Velo Racing
8 George Smith WEBCOR/ALTO VELO
9 Walter Fant SJBC Teammate Top 5: Bob Brandt
10 Alex Osborne IronDataThirstyBearCycling.com
11 David Montgomery Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
12 Michael Vetterli Olympic Club
13 Paul Gossi Truckee Bicycle Team
14 Owen Thomas None
15 Chris Mickelsen None
16 Paul Falvey ShoAir
17 Chris Cerruti Cal Giant Berry Farms/SPECIALIZED
18 Jack Wenzel Body concepts
19 Erik Salander Pen Velo Racing
20 Craig Larsen Monta Vista Velo
21 Keith Hartstein Cushman & Wakefield Racing
22 Robin Mckinney Victory Velo Racing
23 John Farr Rio Strada
24 Mark Bregman None
25 Paul Mc kenna Gene Solve
26 Jonathan Sek SJBC Teammate Top 5: Bob Brandt
27 Will Parks body concepts racing
Finishers: Cat 2: 5   Cat 3: 9   Cat 4: 10   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josef Lemire Team Hammer Nutrition
2 Richard Mull Michelop Ultra-LaGrange
3 James Langley Team Bicycle Trip
4 David Stockwell SJBC
5 Donald Case Cushman &Wakefield
6 Glenn Rennels Team Hammer Nutrition Teammate Win: Josef Lemire
7 J Gilford Morgan Stanley Specialized Cycling
8 Bob Fetherston Bob Fetherston
9 John Witkowicki Red Peloton
10 Sid Noyes Davis Bike Club Race Team
11 Kevin Mcspadden Davis Bike Club Race Team
12 George Coffey Team Revolutions
Finishers: Cat 2: 5   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ron Lebard Victory Velo Racing
2 Scott Hennessy VOS Racing
3 Jim Fox team hammer nutrition
4 Richard Shields Hammer Nutrition
5 Dan Taylor Team Hammer Nutrition
6 Jim Sharp Davis Bike Club Race Team
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 2   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Riley Majeune-fagan Metromint Cycling
2 Tommy Lucas Bear Development Team
3 Sean Mcelroy Team Specialized Racing Jrs.
4 Chris Cain Don Chapin MBRT
5 Sam Warford Stage 17
6 Daniel Cobley Big Orange
7 David Mai R4r - make a wish
8 Jonathan Krier-tran Fremont Bike Club
9 Curtis Smith Team Bicycles Plus/Sierra Nevada
10 Steven Tortorelli Team Chica Sexy
11 Alex Lugosch SquadraSF
12 Jeffrey Clause
13 Jason Saltzman Team Specialized Racing Juniors
14 Michael Larson None
15 Jason Francia oneway cycling
16 Antonio Ricalde None
17 Andrew Levitt Tieni Duro Junior Cycling
18 Liam Stewart Team Roaring Mouse
19 Michael Watts SquadraSF
20 Dave Pankratz One Way Cycling
21 Chris Furgiuele Dolce Vita Cycling
22 Henry Nelson Tieni Duro
23 Chris Evans Peninsula Velo Racing
24 Chuck Edwall iii Suffolk-SunPower Racing
25 John Schiefer Tri Valley Velo
26 Nathan Oreizi Dayka-Hackett
27 Jeff Stein Victory Velo Racing Team
28 Brian Schuster SquadraSF
29 Ryan Rickard None
30 Ryan Price None
31 Jason Siegle None
32 Taylor Cody Team Mikes Bikes
33 Jared Prince Giga-Om Aro Pistachios
34 Nathan Abel None
35 Max Silverstein Metromint Cycling Teammate Win: Riley Majeune-fagan
36 Jeffrey Buscheck Fremont Bank Cycling Team
37 Clint Williams River City Velo p/b The Bicycle Bus
38 Daniel Murray Team Roaring Mouse
39 Steve Weixel Platinum Performance Cycling Team
40 Chris Gaitos team fremont powered by chipotle
41 Stephen Jayanathan Metromint Cycling Teammate Win: Riley Majeune-fagan
42 Andrew Biscardi Tieni Duro Junior Cycling
43 Alex Wild Trailhead Cyclery
44 Nick Humphrey Ritte
45 Justin Leong SJBC
46 Rupert Cox SJBC
47 Raul Arias j.r. SJBC Race Team
48 Joseph Sullivan SJBC
49 Andrew Shimizu Team City Sacramento
50 Reginald Trimingham None
51 Raymond Lam Leopard-Sapporo Team
52 Steve Weixel Platinum Performance Cycling Team
53 Jonathan Christensen Bicycles Plus/Sierra Neveda
54 Stephen Cabebe Leopard-Sapporo Team
55 Jared Hudson SquadraSF
56 Michael Miller Metromint Teammate Win: Riley Majeune-fagan
57 Alex Lockwood Fusion Sport
Finishers: Cat 3: 47   Cat 4: 10  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Long ThirstyBear Cycling
2 Justin Eatinger None
3 Ryosei Kaneko SHO-AIR/ SERT
4 Scot Mclean ThirstyBear Cycling Teammate Win: Aaron Long
5 Michael Ewing BODY CONCEPTS RACING TEAM
6 Thomas Greene Peninsula Velo Racing
7 Chris Meldner Cubic Tech
8 Maurice Klein Castro Valley Cycling Club
9 Geoff Beard Cushman & Wakefield Racing
10 Storrs Hoen Peninsula Velo
11 Bill Brier Team Fremont/FFBC p/b Chipotle
12 Kevin Odonnell Cushman & Wakefield Racing
13 Alexander Komlik SJBC
14 Craig Lindberg SHO-AIR/SERT Teammate Top 5: Ryosei Kaneko
15 Angus Murray None Teammate Top 5: Justin Eatinger
16 Jim Forester Cushman & Wakefield Racing
17 Laurence Hall Berkeley Bike Club (BBC)
18 Lance Haag ThirstyBear Cycling Teammate Win: Aaron Long
19 Christopher Metz None Teammate Top 5: Justin Eatinger
20 John Houston IC3
21 Dan Goldsmith SHO-AIR/SERT Teammate Top 5: Ryosei Kaneko
22 Michael Tauber Peninsula velo racing
23 Rob Lytle Cushman & Wakefield Racing
24 Ken Sato Family Cycling Center
25 Paul Cook Berkeley Bicycle Club (BBC)
26 Nelson Willhite SHO_AIR/SERT Teammate Top 5: Ryosei Kaneko
27 John Hawkins SLO Nexus-GymOne
28 Tom Ferreira Eden Bicycles Racing Club
29 Jeffrey Bell Cushman & Wakefield Racing
30 David Holland Big Orange
31 Neil Rapmund Berkeley Bicycle Club (BBC)
32 Gregory Cullen None Teammate Top 5: Justin Eatinger
33 James Winne Body Concepts
34 Matt Wocasek Team Bicycle Trip
35 Brian Gates
36 Frank Sousa None Teammate Top 5: Justin Eatinger
37 Christopher Bond Evergreen
38 Steven Mielich SJBC
39 Rafael Ortiz None Teammate Top 5: Justin Eatinger
Finishers: Cat 3: 18   Cat 4: 20   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Priest Santa Ynez Valley Cycling Club
2 Ryan Vanderleun SHOAIR SERT
3 James Sears Team City Sacramento
4 Alec Seivert None
5 Robert Schell Leopard-Sapporo Team
6 Mark Stringer Davis Bike Club Race Team
7 Sean Henderson Team Oakland
8 Travis Retzer None Teammate Top 5: Alec Seivert
9 Emerson Glassey Alto Velo
10 Chance Tiner
11 Adrian Buganzatepole None Teammate Top 5: Alec Seivert
12 Ben Cook Team Swift
13 Michael Betts Dolce Vita Cycling
14 Bernard Cushing Team Mike's Bikes p/b Incase
15 Spencer Ingels None Teammate Top 5: Alec Seivert
16 Joseph Turner None Teammate Top 5: Alec Seivert
17 Niklas Barreto Suffolk-Sunpower Racing
18 Justin Balderston Team Mike's Bikes p/b Incase
19 Benjamin Christopher Stage17 Velo Club
20 Eddie Santos Team Bicycle Trip
21 Elliott Dunlap None Teammate Top 5: Alec Seivert
22 Igor Dementiev None Teammate Top 5: Alec Seivert
23 Nathan Cauffman None Teammate Top 5: Alec Seivert
24 Landon Brenner Mike's Bikes
25 Juan Rosas Bike Station Aptos
26 Kevin Comerford VSRT/DS Electric
27 Kyle Fiori Davis Bike Club Race Team Jrs
28 Jonathan Paris The Bike Palace
29 David Priest Santa Ynez Valley Cycling Club Teammate Win: David Priest
30 Kyle Iufer Webcor/Alto Velo
31 Kyle Iufer Webcor/Alto Velo
Finishers: Cat 4: 28   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Piers Barry ThirstyBear Cycling
2 Morgan Raines Team Bicycle Trip
3 Jeff Braunstein Red Peloton
4 Paul Berger Topsport
5 Dennis Vanhoof None
6 Jay Parkhill Team Roaring Mouse
7 Ryan Allen One Way Cycling
8 Doug Cook Integrity
9 Cj Wolf ThirstyBear Cycling Teammate Win: Piers Barry
10 Stefan Brunnschweiler Berkeley Bicycle Club (BBC)
11 J.d. Daniels Eden Bicycles Racing Club
12 Paul Higley Folsom Bike/VW/Raley's
13 Tim Vickroy None Teammate Top 5: Dennis Vanhoof
14 Angus Nesbitt Hup United
15 Stefan Cameron Peninsula Velo Racing
16 Brian West Team Oakland Cycling
17 Unknown Rider
18 Chappy Wood Mellow Motors
19 Ty Arnold None Teammate Top 5: Dennis Vanhoof
20 Takanobu Seimiya Nikon Cycling Club
21 Mark King Team Fremont/FFBC p.b. Chipotle
22 Trevor Bartlett Peninsula Velo Racing
23 Lloyd Jobe Berkeley Bike Club
24 Zachary Hilton SJBC
25 Brendan Glueck Team Oakland Cycling
26 Robert Zirkle Team Oakland Cycling
27 Michael Yeager Team Bicycles Inc.
28 Carl Butler Christian Cycling
29 Sang-hoon Kim None Teammate Top 5: Dennis Vanhoof
30 David Kirkbride Team Roaring Mouse
31 John Lem Team Fremont/FFBC powered by Chipot
32 Richard Bolt ThirstyBear Cycling Teammate Win: Piers Barry
33 Kenny Burt wtb
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 26   Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Scheider
2 Stefano Profumo Bicycle Trip/Symantec
3 Sebastian Petrli
4 David Collet Pen Velo Racing
5 Michael Golub Berkeley Bicycle Club (BBC)
6 Weston Lane None
7 Justin Abbott
8 Peter Vonclemm
9 Christopher Kovacs Eden Bicycles Racing Club
10 Maurice Lee None
11 Wil Hurd None
12 Alvin Chan team oakland cycling
13 Matthew Lewsadder Los Gatos Bicycle Racing Club
14 Porter Wesson
15 Marc Garibaldi Pennisula Velo Racing
16 Patrick Konsor None
17 Jorge Lopez Leopard-Sapporo Team
18 Darrill Stepp
19 Eliott Jones Coretechs
20 Mark Giblin Bicycle Trip
21 Al Dietz None
22 Chris Cowart Peninsula Velo Cycling Club
23 Bob Scott Peninsula Velo Racing
24 Paul Schwertner SC VELO
25 Alden Kroll Broadmark Capital
26 Nick Patane
27 Mark Cook
28 Peter Widjaja None
29 Douglas Bowser None
30 Norbert Kappel SJBC
31 Eric Edem Eric
32 Eduardo Marins
33 Dvid Kelsey
34 Patrick Gomez
35 Anthony Roach
36 Kevin Eastman None
37 Ryan Beaty None
Finishers: Cat 5: 26   Cat ?: 11  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bill Dvorak None
2 Leah Thomas Suffolk Sunpower Racing
3 Christopher Okeefe None Teammate Win: Bill Dvorak
4 Twain Mein
5 Ginger Kroft SJBC
6 Martin Zarate
7 Clarice Sayle
8 Carlos Corjon
9 Jose Rodriquez
10 Johanna Fogolin SJBC Teammate Top 5: Ginger Kroft
11 Unknown Rider
12 Diana Cedeno Early Bird Women's Developmental Cy
13 Keith Jones Suffolk-SunPower Racing Teammate Top 5: Leah Thomas
14 Jay Abraham None Teammate Win: Bill Dvorak
15 Tasha Rossi Hub Coffee Roasters p/b Tahoe Carso
16 Ann Eatinger None Teammate Win: Bill Dvorak
17 Emily Abraham Team Swift
18 Kevin Smith
19 Pamela Collum None Teammate Win: Bill Dvorak
20 Raghavendra Km
21 Michael Fogolin None Teammate Win: Bill Dvorak
Finishers: Cat 4: 9   Cat 5: 4   Cat ?: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cristina Hughes None
2 Flavia Oliveira DNA Cycling p/b Plan7
3 Amy Thornquist None Teammate Win: Cristina Hughes
4 Katharine Hall Metromint Cycling
5 Fiona Strouts Folsom Bike/Cervelo
6 Susannah Breen Folsom Bike/Cervelo
7 Melanie Spath Team Tibco
8 Ginger Snell
9 Sara Bird None Teammate Win: Cristina Hughes
10 Mary Elizabeth maroon SBRacing
11 Tanja Tamguney Pinnacle p/b Argon
12 Erica Greif Reno Wheelmen
13 Laurel Larsen Leopard-Sapporo
14 Jennifer App Ecshelon racing development
15 Rebecca Siegel SCVelo/Incycle
16 Audrey Biehle Rio Strada Racing
17 Amanda Seigle Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
18 Lina Martensson Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
19 Julia Gieschen
20 Sophy Lee Early Bird Women Developmental Cycl
21 Angharad Porteous None Teammate Win: Cristina Hughes
22 Judith Wexler CyclesFANATICRacing.com
23 Cara Fitchett Fremont Bank Cycling Team
24 Lisa Mueller Metromint Cycling Teammate Top 5: Katharine Hall
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 8   Cat 3: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Despas Leopard-Sapporo Team
2 Tanya Fredricks ThirstyBear Cycling
3 Leila Cavanaugh ThirstyBear Cycling
4 Cheryl Shwe RED Racing
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennie Phillips Kovarus/Wells Fargo Racing Team
2 Annie Carrino CapoVW Webcor
3 Tracy Lillig Cushman & Wakefield Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Elizabeth Benishin Velo Bella
2 Camille Deluca-flaherty Velo Bella/Specialized Teammate Win: Elizabeth Benishin
3 Lesley Jensen Rio Strada Racing
4 Cecily Majerus Peninsula Velo
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Phyllis Olrich Victory Velo Racing
2 Narda Roushdi Berkeley High
3 Just Dustyn Hammer Nutrition
Finishers: Cat 3: 3