Log In
Gainesville Gran Prix - RR • May 19 2013
Overcast, 65 degrees, wind 6 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Lahm Velosports Racing
2 Fletcher Lydick Frazier Cycling
3 John Butler ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
4 Drago Cepar Round Here Racing
5 Robert Loomis SkyBlu Smart Fuels/Prima Tappa Cycl
6 Ezra Wardpackard Team Novo Nordisk Development
7 Andrew Kimble Velosports Racing Asheville
8 Matt Corse Round Here Racing Teammate Top 5: Drago Cepar
9 Ian Garrison Junior Flyers
10 Nick Oestreich Junior Flyers
11 Pablo Di marco North Georgia Cycling Association,
12 Luke Broadwell Junior Flyers
DNF Artem Kraitor Team Novo Nordisk Development
DNF Mark Anthony sanchez US Military Cycling Team Fueled by
DNF Camilo Restrepo Les Amis/Calder Brothers Developmen
DNF Marcelo Martino
DNF Austin Sholly Georgia Neurosurgical Institute
DNF Shane Collins Orlando Road Club
DNF Nicholas Collins Orlando Road Club
DNF Christopher Rupe GearLink Racing INC.
DNF Ben Rothschild Frazier Cycling Teammate Top 5: Fletcher Lydick
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 16   Cat 4: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dillon Swaim
2 Christopher Mosier Toyota Forklifts/Sport Factory
3 Greg Spaeth North Georgia Cycling Association,
4 Michael Vasco Grindstone Performance Cycling p/b
5 Mikey Waine
6 Jake Morman Lifetime Bikes Loganville
7 Crispin Del nero
8 Jason Wolfe Out Spokin Woodstock
9 Daudi Cobb Peachtree Bikes
10 Marvin Rivera
11 Steven Tarry Toyota Forklifts/Sport Factory Teammate Top 5: Christopher Mosier
12 Nolan Wehr Bear Creek Bikes Race Team
13 George Valentine Team Mission Source-NGCA
14 Chris Withers
15 James Todd Frazier Cycling
16 Duncan Mcguire realitybikes.com
17 Thomas Freckmann Out Spokin Woodstock
18 Eric Middleton ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
19 Chris Leslie Drummond Racing
20 Parker Haney Frazier Cycling
21 Charlie Putnal Big Ring Racing, Inc.
22 Brian Coll Team Mission Source-NGCA
23 Mark Schulz Frazier Cycling
DNF Conor Schunk ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
DNF Shawn Shields
DNF Rishi Teja mocherla Frazier Cycling
DNF Alexander Moody Team Mission Source-NGCA
DNF Johnathan Spathelf Frazier Cycling
DNF Hank Walls
DNF David Walls ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
DNF Travis Tindle North Georgia Cycling Association, Teammate Top 5: Greg Spaeth
DNF Trip Volnoff Frazier Cycling
DNF Chad Crocker
DNF Trey Griffin PCP Race Team
DNF Tyler Adsit Georgia Neurosurgical Institute
DNF Stephen Baxter Lifetime Bikes Loganville
DNF David Haney Frazier Cycling
DNF Moive Star kerns Village Volkswagen Cycling Team
DNF Micah Milne ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
DNF Jon Harbert Velo Voodoo
DNF Willem Kaiser Junior Flyers
Finishers: Cat 4: 36   Cat 5: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ryan Collins
2 Kristopher Sally Les Amis/Calder Brothers Developmen
3 William Luce Les Amis/Calder Brothers Developmen
4 Rob Butler Depaula Racing
5 Randall Daniels
6 Nicholas Long SkyBlu Smart Fuels/Prima Tappa Cycl
7 Humberto De campos Frazier Cycling
8 Kenneth Fischer Reality Bikes
9 Conor Mcnally L5Flyers p/b Maxxis
10 Benjamin Czelusniak
11 Aaron Budsock
12 Benjamin Spangler
13 Carlton Fields
14 Perry Melneciuc
15 James Sciarini Reality Bikes
16 Jason Martin PCP Race Team
17 Vladimir Flores
18 Mike Kehoe Reality Bikes
19 David Schnakenberg
20 Chip Carter PCP Race Team
21 Nicholas Plotts Frazier Cycling
22 Andrew Luettgen Scholars Inn Bakehouse Team Tortuga
23 Stephen Sisk Habersham Bicycles
24 Gary Farmer Velo Voodoo
25 Scot Eisenman Grindstone Performance Cycling p/b
26 Joseph Flynn
27 Gregg Hammond southern crescent cycling
28 Scott May Rome Velo
29 Kevin Godleski Frazier Cycling
30 Tony Jewah Mellow Mushroom Racing
31 Chase Bohannon Rome Velo
32 Brock Mason
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5   Cat 5: 26  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Beatty Wolverton Les Amis
2 Conor Schunk ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Davis Branyon Frazier Cycling Juniors
4 Nicholas Townes Les Amis Teammate Win: Beatty Wolverton
5 David Heath Frazier Cycling
6 Arvin Jansen Trace Bikes
7 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers Developmen
8 Blake Wilson Frazier Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
9 Gabriel Mendez Frazier Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
10 Sam Tullis Frazier Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
11 W. Harrison nguy Frazier Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
12 Ian Schirmer FC Roswell
13 Austin Moulton PCP Race Team
14 Aditya Gummadi Junior Flyers
15 Michael Garrison Junior Flyers
16 Eli Hoppenfeld Frazier Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
17 Sean Branyon Frazier Cycling Teammate Top 5: Davis Branyon
18 Reece Latham Junior Flyers
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 13  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Parker Goodson Trace Bikes
2 Micah Milne ABRC / AYC JR Devo p/b DIY Music
3 Jackson Calhoun Rome Velo
4 Rishi Teja mocherla Frazier Cycling
5 Chris Arriaza
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kurt Wagner EBP Racing Team
2 Kent Wheeler Ridley Masters' Team p/b Reality Bi
3 Jason Bewley
4 Kenneth Wood Drummond Racing
5 Brian Derose Ridley Masters' Team p/b Reality Bi
6 Sean Philyaw SkyBlu Smart Fuels/Prima Tappa Cycl
7 Brad Parkerson Lifetime Bikes Loganville
8 Yuans Halaixt TGCR Team Greenville Cycling Racing
DNF Todd Muller Ridley Masters' Team p/b Reality Bi Teammate Top 5: Kent Wheeler
DNF Damien Dunn Peachtree Bikes
DNF Justin Meschler Big Ring Racing, Inc.
DNF Jeffrey Brooks Village Volkswagen Elite Cycling Te
DNF Lee Henson
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 2   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Terry O'toole Peachtree Bikes
2 Tim Stone Grindstone Performance Cycling p/b
3 Mchael Fitzgerald L5Flyers p/b Maxxis
4 Scott Skrove Grindstone Performance Cycling p/b
5 Joe Greenfeld Iron Data Racing
6 Steven Carrell Peachtree Bikes Teammate Win: Terry O'toole
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Griffeth
Finishers: Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thomas Brown UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain
2 Frank Travieso UCI CT: Team SmartStop p/b Mountain Teammate Win: Thomas Brown
3 Andrew Scarano Team United Healthcare Georgia/The
4 James Schurman Champion System p/b Stan's NoTubes
5 Nick Jowsey
6 Buddy Spafford
7 Emile Abraham Predator Cycling
8 Daniel Holt Team United Healthcare Georgia/The Teammate Top 5: Andrew Scarano
9 Andy Lougher Lupus Racing Team
10 Mike Stone UCI CT: BMC/Hincapie Sportswear De
11 Anders Swanson Litespeed-BMW
12 Oliver Flautt
13 Jonathan Brown Hot Tubes Development Cycling Team,
14 John Hayes Village Volkswagen Elite Cycling Te
15 Corentin Cherhal Team Novo Nordisk Development
16 Gerd Dekeijzer Team Novo Nordisk Development
17 Justin Lowe Team Athletix Benefitting Globalbik
18 Jan Kolar Lupus Racing Team
19 Alexey Shmidt Team United Healthcare Georgia/The Teammate Top 5: Andrew Scarano
20 Justin Bynum Donohoo-Infinity Racing
21 Amos Harvey Round Here Racing
22 Matt Lee Mock Orange Bikes
23 Benjamin Bryant
24 Marek Lipold
25 Benjamin Dilley Team Novo Nordisk Development
26 Brais Dacal Team Novo Nordisk Development
27 Peter Eckel Team Novo Nordisk Development
28 Dustin Cottle Team Novo Nordisk Development
29 Matthew Brooks Team Novo Nordisk Development
30 Ruud Cremers Team Novo Nordisk Development
DNF David Gearhart Litespeed-BMW
DNF Hank Booth Carolina Break
DNF James T gotsick Lupus Racing Team
DNF William Munoz
DNF Paul Tower Donohoo-Infinity Racing
DNF Keith Marek Team Priority Health
DNF Leonardo Marquez
DNF Brian Arne Finish Strong Elite Cycling Team
DNF David Goodman The 706 Project
DNF Michael Dalterio Team Novo Nordisk Development
DNF Paul Price jr Team Athletix Benefitting Globalbik
DNF Joseph Middleton
DNF Igor Rudalev Lupus Racing Team
DNF Daniel Rudalev Iron Data Racing
DNF Christian Parrett UCI CT: 5-Hour Energy p/b Kenda
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 16   Cat 3: 2   Cat 4: 3   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frances Sledge Frazier Cycling
2 Kira Maicke
3 Victoria Haney Frazier Cycling Teammate Win: Frances Sledge
4 Sophia Broadwell Junior Flyers
5 Emily Cox University of Georgia
6 Madeleine Haney Frazier Cycling Teammate Win: Frances Sledge
7 Lisabeth Quinn VeloBrew Cycling Club
8 Kate Eckrote Frazier Cycling Juniors Teammate Win: Frances Sledge
9 Misty Latham NARC
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Tullis Frazier Cycling
2 Viola Hasko Frazier Cycling Teammate Win: Jane Tullis
3 Mackenzie Collins Orlando Road Club
4 Isabella Nguy Frazier Cycling Teammate Win: Jane Tullis
Finishers: Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nichole Tower I AM Racing
2 Abigail Aldridge PCP Race Team
3 Zoe Frazier Frazier Cycling
4 Michele Moulton PCP Race Team
5 Kimberly Campione Lifetime Bikes Loganville
6 Tina Locklear PCP Race Team
DNF Dominique Shore Frazier Cycling Teammate Top 5: Zoe Frazier
DNF Evelyn Ewing Peachtree Bikes
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 3   Cat 3: 4