Log In
Blackbeard Criterium • Jun 1 2013
Clear, 85 degrees, wind 10 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
2 Dominik Meier Bon Secours
3 R Cameron holland James River Velo Sport
4 William Evans BikeWorks Racing
5 Stephen Walker BikeWorks Racing
6 John Hessian Team Carytown Bicycle Company
7 Bryan Hoy Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Win: Dan Netzer
8 Ethan Ensley Atlantic Velo-Virginia p/b Walt's R
9 Jordan Whiley BikeWorks Racing Teammate Top 5: William Evans
10 Andrei Pugachev Richmond Bicycle Studio Racing
11 Daryl Grissom Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Win: Dan Netzer
12 Jason Bradford Fat Frogs Racing
13 Christian Sheridan Charlottesville Racing Club
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mitch Hunt Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
2 Keith Johnson US Military Cycling Team Fueled by
3 Marc Greco Celerity Cycling p/b Brooks Systems
4 Jose Pena BikeWorks Racing
5 Gerald Wojcik Hilton Cycling Club
6 Rick Young Celerity Cycling p/b Brooks Systems
7 Mike Jinks BikeWorks Racing Teammate Top 5: Jose Pena
8 Kenneth Sumrell Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Marc Greco
9 Mark King Cutaway/Blue Wheel
10 Victor Siegfried Evolution Cycling Club p/b Long & F
11 Tim Starkey Celerity Cycling
12 Peter Raimist Richmond Velo Sport
13 Patrick Richardson
14 Terry Lovell Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Marc Greco
15 Roger Friend Cutaway/Blue Wheel
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 9   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Robins
2 Steve Simet Celerity Cycling
3 Dave Clark Cutaway/Blue Wheel
4 Wesley King Richmond Velo Sport
5 Todd Miller Team Tripower
6 Jack Gardner AVC/Team Hagerstown-Washington Co
7 Mark Holt James River Velo Sport
8 Ronne Irvine T.E.A.M. Fuji
9 Bill Battle Richmond Bicycle Studio Racing
10 Gordan Van hook VeloWorks-Spokes Etc
11 Reuben Santos Hilton Cycling Club
12 Vince Sutton Celerity Cycling p/b Brooks Systems
13 Ronald Whitenack James River Velo Sport
14 Peter Swan National Capital Velo Club/UnitedHe
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 6   Cat 4: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Daniel King Team Carytown Bicycle Company
2 Jeff Brandon Bon Secours
3 Dan Netzer Celerity Cycling p/b Brooks Systems
4 Michael Stoop Team Carytown Bicycle Company Power
5 Scott Moro Ride 2 Recovery
6 Kenneth Sumrell Celerity Cycling p/b Brooks Systems
7 Chris Jones* Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Dan Netzer
8 Ben Rickey Cutaway - Felt p/b Angus Dentistry
9 Jacob Tremblay Kelly Benefit Strategies/LSV
10 Sean Carithers Bon Secours Teammate Top 5: Jeff Brandon
11 Francois Fabiato Bon Secours Teammate Top 5: Jeff Brandon
12 Craig Dodson
13 Mark King Cutaway/Blue Wheel
14 Josh Moore
15 Tim Mullins Team Carytown Bicycle Company Teammate Win: Daniel King
16 Johnny Phan Team 3Sports
17 Tyler Cloutier Cutaway - Felt p/b Angus Dentistry
18 Kristian Rebeck Fat Frogs Racing
19 James Schaefer Team CyCor
20 Jacob King Hot Tubes Development Cycling Team,
21 Frank Cundiff Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Dan Netzer
22 Matt Lee Mock Orange Bikes
23 Mitch Hunt Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
24 Bryan Hoy Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Dan Netzer
25 Thomas Felton Bon Secours Teammate Top 5: Jeff Brandon
26 Mark Ladow Celerity Cycling p/b Brooks Systems Teammate Top 5: Dan Netzer
Finishers: Cat 1: 9   Cat 2: 9   Cat 3: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Evan Lang Richmond Bicycle Studio Racing
2 John Kruegler Richmond Bicycle Studio Racing Teammate Win: Evan Lang
3 John Gray Virginia Beach Wheelmen
4 John Eiler Team 3Sports
5 Jarred Orff Celerity Cycling
6 Thomas Grinnan Team Carytown Bicycle Company
7 Kristian Rebeck Fat Frogs Racing
8 Will Massey Virginia Polytechnic University
9 Dave Clark Cutaway/Blue Wheel
10 Jimmy Deaton Tri Power
11 Mark Ladow Celerity Cycling p/b Brooks Systems
12 Jason Plank Team 3Sports Teammate Top 5: John Eiler
13 Alan Dawkins Celerity Cycling p/b Brooks Systems
14 Jerry Hadley Team Tripower
15 Sam Winters Dire Wolf Racing
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 8   Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Eric Jensen Cross Creek Cycling Club-C4
2 Sam Redden Hilton Cycling Club
3 Tom Vaquera Fat Frogs Racing
4 William Bylund
5 Peter Foytik
6 Ben Holmes Southside Tri & Cycle
7 Brenden Leavitt Team Carytown Bicycle Company
8 Blair Sweigart College of William and Mary
9 Casey Werderman
10 Andrew Limbaugh
11 Mark Bebko Richmond Velo Sport
12 Mike Troster Ride 2 Recovery
13 Robert Ferrara Ride 2 Recovery
14 Ray Crews
15 Matt Keiper Hilton Cycling Club Teammate Top 5: Sam Redden
16 Matt Andrews
17 Jesse Tran
18 Brian Derr
19 Harrison Gold
20 Jimmy Bruce Hilton Cycling Club Teammate Top 5: Sam Redden
21 Mike Thomas Hawley's Bicycle World Racing Team
22 Kenneth Spence Team Kainer
23 Wayne Champigny Hilton Cycling Club Teammate Top 5: Sam Redden
24 David Smith Ride 2 Recovery
25 Matthew Forni
26 Todd Toomey Ride 2 Recovery
27 Casey Fulton Rogue Velo Racing
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 18   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Developm
2 Mason Hopkins Tradewinds Racing p/b BikeBeat
3 Elijah Shipp Virginia Beach Wheelmen
4 Casey Fulton Rogue Velo Racing
5 Christopher Carey Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jacob King Hot Tubes Development Cycling Team,
2 Chris Lloyd Rogue Velo Racing
3 Adam Croft Slipstream-Craddock Junior Developm
4 Thomas Carey Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
5 Emily Croft James River Velo Sport (JRVS)
6 Mason Hopkins Tradewinds Racing p/b BikeBeat
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Carey Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
2 Autumn Bartels
3 Jewel Bartels
4 Brooke Bartels
Finishers: Cat 3: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Dewitt
2 Robert Ferrara Ride 2 Recovery
3 Ronne Irvine T.E.A.M. Fuji
4 Jason Kimball Ride 2 Recovery
5 Hunter Stoneking Ride 2 Recovery
6 Mike Troster Ride 2 Recovery
7 Eric Jensen Cross Creek Cycling Club-C4
8 Mike Thomas Hawley's Bicycle World Racing Team
9 Adam Mccann Ride 2 Recovery Teammate Top 5: Robert Ferrara
10 Todd Toomey Ride 2 Recovery Teammate Top 5: Robert Ferrara
11 John Kennelly
12 Charles Davis
13 Ben Holmes Southside Tri & Cycle
14 Jeff Herrmann
15 Adam Volchok
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jennifer Pope Rogue Velo Racing
2 Julie Kuliecza Pepper Palace Pro Cycling
3 Alena Pugacheva Richmond Bicycle Studio Racing
4 Amanda Eichert Tradewinds Racing p/b BikeBeat
5 Julie Hunter Tradewinds Racing p/b BikeBeat
6 Laura Cook Velocita
7 Ali Ingram Velocita
8 Avanell Schmitz Tradewinds Racing p/b BikeBeat Teammate Top 5: Amanda Eichert
9 Sonya Gagnon Team Commonwealth Sports Medicine
10 Glenda Craddock Greenbrier Pawn of Fat Frogs Racing
11 Morgan Schutz Tradewinds Racing p/b BikeBeat Teammate Top 5: Amanda Eichert
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 6   Cat 3: 4