Log In
Southeast Regional Series: Event #1 - RR • May 26 2013
Clear, 81 degrees, wind 3 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Vida graner law-stradalli racing 2:23:55
1
2 Craig Baranowski Hammer Down Racing 2:23:55
2
3 Brad Parkerson Peachtree Bikes?Steel inc. 2:23:55
3
4 Curtis Long graner law-stradalli racing 2:23:56
4
Teammate Win: Ken Vida
5 Robert O'gorman jr Happy Tooth Racing 2:23:56
5
6 Kurt Phillips BMC/ Walmart 2:23:56
6
7 Pablo Santa cruz FloridaVelo 2:23:56
7
8 Tony Luchetti Velo Voodoo 2:23:56
8
9 Damien Dunn Peachtree Bikes 2:23:56
9
10 Kent Wheeler Nouveau Velo Cycling Team/ Ridl 2:23:56
10
11 Vanessa Drigo Rose Bandits 2:23:56
11
12 Brian Davis Treasure Coast Racing 2:23:57
12
13 Alan Korhonen Synergy 2:23:57
13
14 Aaron Burleson Finish Strong Elite Cycling Tea 2:23:57
14
15 J. Thomas smith Crosstown Velo 2:23:57
15
16 James G wenzel Velo Voodoo 2:23:58
16
17 Alan Laytham ST3 Cycling/Greenbull 2:23:58
17
18 Brian Derose Ridley Masters pb Reality Bikes 2:23:59
18
19 Tony Blansit PCP Racing 2:23:59
19
20 Todd Muller Reality Bikes & Skateboards 2:23:59
20
21 Jeffrey Tanski VeloVoodoo 2:23:59
21
22 Adam Baskin Synergy 2:24:00
22
23 Steve Middleton Grindstone Performance Cycling 2:24:01
23
24 Grant Potter graner law-stradalli racing 2:24:02
24
Teammate Win: Ken Vida
25 Terry O'toole Peachtree Bikes 2:24:05
26 Steven Carrell Peachtree Bikes 2:24:10
27 Don Autore Gulf Coast Velo 2:24:15
28 Andrew Miller Velobrew 2:24:16
29 James Holmes Velo Voodoo 2:24:23
30 Chris Emory Beer City Bicycles 2:24:39
Off The Back
Finishers: Cat 1: 13   Cat 2: 11   Cat 3: 5   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Glenn Sandefur Robson Forensic/ Hilton Head Cy 2:39:38
1
2 Jim Palmer Outspokin' Augusta 2:39:38
2
3 Robert Gregory MOAB Masters Racing / Smoothie 2:39:39
3
4 Ken Hinkle 0 2:39:39
4
5 Scott Forbis Hilton Head Cycling 2:39:39
5
6 James G wenzel Velo Voodoo 2:39:39
6
7 Charles Seward Unione Sportiva Italiana 2:39:40
7
8 Dale Hair Global BMW-Mini Masters Team 2:39:40
8
9 Robert Link VeloBrew Cycling Club 2:39:40
9
10 Gregory Hanson Frazier Cycling 2:39:43
11 Raymond Fararo PCP Race Team 2:39:49
12 Mark Miller PCP Race Team 2:39:52
13 John Turner Century Road Club Assoc
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 3   Cat 4: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Forrest Howard HCDT
2 Kyle Kelly Naples Cyclery pb Airport Kia
3 Jonathan Cucaz Frazier Cycling
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Trevor Marshall
2 Kyle Kelly Naples Cyclery pb Airport Kia
3 Austin Sholly Ga Neurosurgical Institute
Finishers: Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Duffy North Georgia Cycling Associati 2:28:02
1
2 Pablo Di marco NGCA Mission Source 2:28:02
2
3 Luis Silva southern crescent cycling 2:28:02
3
4 Eric Kirk North Georgia Cycling Associati 2:28:02
4
Teammate Win: Paul Duffy
5 Tony Esposito Mellow Mushroom 2:28:02
5
6 Modesto Diaz Southern Crescent Cycling 2:28:02
6
7 Justin Evans High Country Development Team p 2:28:02
7
8 Forrest Howard HCDT 2:28:02
8
9 Robert Monahan Team Desire Title/New Orleans B 2:28:03
9
10 Brad Harman Chain Reaction 2:28:03
10
11 Jonathan Cucaz Frazier Cycling 2:28:03
11
12 Tony Sigrist Gulf Coast Velo 2:28:03
12
13 Scott Morris Village Volkswagen Elite 2:28:03
13
14 Kyle Kelly Naples Cyclery pb Airport Kia 2:28:03
14
15 Jeff Ingle Village Volkswagen Elite Cyclin 2:28:03
15
16 Kevin Sigrist Gulf Coast Velo 2:28:03
16
17 Austin Sholly Ga Neurosurgical Institute 2:28:04
17
18 Trevor Marshall 0 2:28:04
18
19 James Thompson Gulf Coast Velo 2:28:04
19
20 Chris Stroh Gulf Coast Velo 2:28:05
20
21 Sean Philyaw SkyBlu Smart Fuels Cycling Team 2:28:05
21
22 Jason Bordelon S3 Racing team 2:28:06
22
23 Peter Davis Stan's NoTubes p/b Proferrin 2:28:06
23
24 Steve Riley Team Mission Source - NGCA 2:28:06
24
Teammate Top 5: Pablo Di marco
25 Ben Rothschild 0 2:28:08
25
26 Aaron Guyer Gulf Coast Velo 2:28:25
27 Trey Crisp 0 2:28:30
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 24   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathan Hatfield PCP Race Team
2 Jake Morman Lifetime Bikes and Loganville Ford
3 Jose Avila
4 Mark Thompson Pcp race team Teammate Win: Nathan Hatfield
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Heber Cristino southern crescent cycling 2:28:03
1
2 Joshua Detwiler Colavita 2:28:03
2
3 Jason Davis Gulf Coast Velo 2:28:03
3
4 Jim Campbell Finish Strong Endurance Team 2:28:03
4
5 Timothy Goodin 0 2:28:04
5
6 John Hensz Hammer Down Multisport 2:28:04
6
7 Jose Avila 0 2:28:04
7
Teammate Top 5: Timothy Goodin
8 Nathan Hatfield PCP Race Team 2:28:04
8
9 Kelly Edwards Outspokin Augusta 2:28:04
9
10 Jorge Collado SCC SOUTHERN CRESCENT CYCLING 2:28:04
10
11 Samuel Kophazi Les Amis Calder Brother Dev 2:28:04
11
12 Charlie Putnal Big Ring Racing Inc. 2:28:05
12
13 Jake Morman Lifetime Bikes and Loganville F 2:28:06
13
14 Stephen Baxter LifeTime Bikes/Loganville Ford 2:28:14
15 Jason Davis Hoovers Market 2:30:17
Off The Back
16 Jason Wolfe Out Spokin Woodstock 2:42:21
Off The Back
17 Lino Asiatico Team Mission Source/ NGCA 2:58:13
Off The Back
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brock Mason Big Ring Racing Inc.
2 Kevin Godleski Frazier Cycling
3 Jed Young Hilton Head Cycling Inc
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brock Mason Big Ring Racing Inc. 1:18:57
1
2 Perry Melneciuc unattached 1:18:57
2
3 Jim Hays 0 1:18:57
3
4 Kevin Godleski Frazier Cycling 1:18:57
4
5 Greg Goldsberry Cherry St. Cycles 1:18:57
5
6 Justin Runac 0 1:18:58
6
7 Jed Young Hilton Head Cycling Inc 1:18:58
7
8 Chip Carter PCP Race Team 1:18:58
8
9 Joe Fritz PCP Race Team 1:18:58
9
10 Robert Vinson Cherry St. Cycles 1:18:59
10
Teammate Top 5: Greg Goldsberry
11 Harvey Blanco Loganville Lifetime Bikes 1:18:59
11
12 Mikkel Jensen HammerDown 1:18:59
12
13 Randall Daniels 0 1:19:00
13
Teammate Top 5: Jim Hays
14 Jason Martin PCP Race Team 1:19:00
14
15 Michael Corrigan Cherry Street Cycles 1:19:00
15
16 Mark Mcnees RedEye Velo 1:19:03
17 Troy Marcum 0 1:19:05 Teammate Top 5: Jim Hays
18 Andrew Luettgen Scholars Inn Bakehouse Team Tor 1:19:06
19 Thomas Ganas 0 1:19:10 Teammate Top 5: Jim Hays
20 Oliver Turner 0 1:19:14 Teammate Top 5: Jim Hays
21 James West Cherry St. Cycles 1:19:25 Teammate Top 5: Greg Goldsberry
22 Matt Watts Team Florida 1:26:48
Off The Back
23 Jeff Haire South Georgia Cycling 1:34:58
Off The Back
24 Dennis Moore PCP 1:34:58
Off The Back
25 Jake Blair Southern Crescent Cycling 1:39:08
Off The Back
26 Travis Mapp MACC RACING 1:39:12
Off The Back
27 Tatsuo Tachibana 2:08:00
Off The Back
Finishers: Cat 4: 5   Cat 5: 17   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Vida graner law-stradalli racing
2 Alan Korhonen Synergy
3 Kent Wheeler Nouveau Velo Cycling Team/ Ridley M
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Gregory MOAB Masters Racing / Smoothie King
2 Raymond Fararo PCP Race Team
3 Robert Link VeloBrew Cycling Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ken Vida graner law-stradalli racing
2 Adam Baskin Synergy
3 Tony Blansit PCP Racing
Finishers: Cat 1: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Robert Gregory MOAB Masters Racing / Smoothie King
2 Raymond Fararo PCP Race Team
3 Robert Link VeloBrew Cycling Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Derek Schanze GearLink Racing INC.
2 Julian Cabra Finish Strong Elite Cycling Team
3 Brian Toone Friends of the Great Smokies (FGS C
Finishers: Cat 1: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Julian Cabra Finish Strong Elite Cycling Team
2 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin
3 Brian Toone Friends of the Great Smokies (FGS C
Finishers: Cat 1: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Reid Beloni High Country Devo Team P/B Pactimo
2 Fredd Matute 0
3 Brendan Sullivan CRCA/Lupus Racing Team
Finishers: Cat 1: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Guttenplan AG Bicycles / Guttenplan Coachi 3:19:15
1
2 Matt Moosa High Country Devo 3:19:15
2
3 Igor Rudalev CRCA /Lupus racing Team 3:19:15
3
4 Marc Williams Globalbike Wipes Elite Cycling 3:19:15
4
5 Jacob Hill Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:19:15
5
6 Brendan Cornett The 706 Project 3:19:15
6
7 Neal Shepherd Century Road Club Assoc 3:19:15
7
8 Winston David United Healthcare of Georgia p/ 3:19:15
8
9 Brian Toone Friends of the Great Smokies (F 3:19:15
9
10 Chris Wolhuter Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:19:15
10
Teammate Top 5: Jacob Hill
11 Jake Andrews Ga Neurosurgical Institute 3:19:16
11
12 Caleb Welborn Earth Fare 3:19:16
12
13 Zeb King High Country Devo p/b Pactimo 3:19:16
13
Teammate Top 5: Matt Moosa
14 Corey Davis Asheville Bicycle Racing Club 3:19:16
14
15 Oliver Flautt 0 3:19:17
15
16 John Brizzard iii Bikes Plus Racing 3:19:17
16
17 Dustin White VELOBREW 3:19:17
17
18 Tim Henry LITESPEED-BMW 3:19:17
18
19 Robert Donovan Team SmartStop p/b Mtn Khakis 3:19:18
19
20 Jake Wells Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:19:18
20
Teammate Top 5: Jacob Hill
21 Eric Stubbs GearLink Racing INC. 3:19:19
21
22 Yip Tsang Bike Street Racing 3:19:19
22
23 Ryan Mele Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:19:19
23
Teammate Top 5: Jacob Hill
24 Daniel Rudalev CRCA/Lupus Racing team 3:19:19
24
Teammate Top 5: Igor Rudalev
25 James T gotsick CRCA / Lupus Racing 3:19:19
25
26 Andy Lougher CRCA/Lupus Racing Team 3:19:20
26
Teammate Top 5: Igor Rudalev
27 Marek Lipold 0 3:19:20
27
28 John Loehner Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:19:20
28
Teammate Top 5: Jacob Hill
29 Justin Bynum Tria Cycling p/b DonohooAuto.co 3:19:20
29
30 Paul Tower Birmingham Velo 3:19:21
30
31 Shawn Gravois United Healthcare of Georgia p/ 3:19:22
31
32 David Monismith GearLink Racing INC. 3:19:22
32
33 Hank Beaver LITESPEED-BMW 3:19:22
33
34 Connor Ardrey Outspokin' Augusta 3:19:23
34
35 Oleg Tanovitchi Iron Data P/B Apto Solutions 3:19:23
35
36 Chris Chotas LITESPEED-BMW 3:19:23
36
37 Brandon Freyer High Country Devo p/b Pactimo 3:19:23
37
Teammate Top 5: Matt Moosa
38 Fredd Matute 0 3:19:23
38
39 Mike Stone Century Road Club Assoc 3:19:24
39
40 Andrew Hodges Round Here Racing 3:19:24
40
41 Brian Hill Stan's NoTubes P/b Proferrin 3:19:24
41
Teammate Top 5: Jacob Hill
42 Jan Kolar CRCA/Lupus Racing Team 3:19:25
42
Teammate Top 5: Igor Rudalev
43 Brendan Sullivan CRCA/Lupus Racing Team 3:19:25
43
Teammate Top 5: Igor Rudalev
44 George Garvick High Country Development 3:19:26
44
45 Matthew Miller Atlanta Cycling Racing PB New E 3:19:27
45
46 Alex Schueckler Bikes Plus Racing 3:19:27
46
47 Dylan Degan Mission Source 3:19:27
47
48 Peter Kay Globalbike Wipes 3:19:27
48
49 Derek Schanze GearLink Racing INC. 3:19:29
49
50 Maxwell Robb United Healthcare of Georgia p/ 3:19:30
50
51 John Stowe Georgia Cycling Inc. 3:19:31
51
52 Brian Arne Finish Strong Elite Cycling Tea 3:19:32
52
53 Julian Cabra Finish Strong Elite Cycling Tea 3:19:33
53
54 Baird Sills High Country Development p/b P 3:19:37
55 Brady Rogers LITESPEED-BMW 3:19:41
56 Daniel Zmolik Stan's NoTubes p/b Proferrin 3:19:41 Teammate Top 5: Jacob Hill
57 Diego Garavito 0 3:26:44
58 Payne Griffin Marx-Bensdorf Cycling Team 3:26:44
59 Josh Oxendine earthfare 3:26:44
60 O'neil Samuels LITESPEED-BMW 3:26:44
61 Andrew Crater Finish Strong Elite Cycling Tea 3:26:44
62 Clay Parks LITESPEED-BMW 3:26:44
63 Justin Lowe Team Athletix benefiting Global 3:26:44
64 Reid Beloni High Country Devo Team P/B Pact 3:26:44
65 Michael Mcbrien bikes plus racing 3:26:44
66 Justin Meade Finish Strong Elite Cycling Tea 3:26:44
Finishers: Cat 1: 34   Cat 2: 26   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kristopher Sally les amis jr development team/ca 49:26:00
1
2 Jacob Monahan Apolline/NOBC 49:27:00
2
3 Aditya Gummadi Junior Flyers 49:28:00
3
4 Beatty Wolverton Les Amis Jr. Devo Team 49:28:00
4
5 Joseph Fritz iv PCP Race Team 49:28:00
5
6 Emile Therrien VeloBrew Cycling 49:29:00
6
7 Eric Mcnees RedEye Velo 49:30:00
7
8 Austin Moulton PCP Race Team 49:30:00
8
Teammate Top 5: Joseph Fritz iv
9 Blake Wilson Frazier Cycling 49:30:00
9
10 Eric Calder Les Amis/Calder Brothers 49:31:00
10
11 Bryce Smith Beck Cycling 49:32:00
11
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 9  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Connor Everett RedEye Velo 49:26:00
1
2 Brian Sciba RedEye Velo 49:27:00
2
Teammate Win: Connor Everett
3 William Luce Les Amis 49:28:00
3
4 Tate Harper Colavita Racing Inc. 49:29:00
4
5 Prithvi Gummadi Junior Flyers 49:31:00
5
6 Joseph Monahan Desire Title/NOBC 49:34:00
Finishers: Cat 4: 3   Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joshua Detwiler Colavita 49:26:00
2 Robert Monahan Apolline/New Orleans Bicycle Cl 49:30:00
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tina Locklear PCP Race Team
2 Dory Diavelone phoenix rising artistrys
3 Trudi Franzel Alderman-OSP
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gabriele Hauck team alderman 1:30:32
Off The Front
2 Trudi Franzel Alderman-OSP 1:30:33
Off The Front
3 Kimberly Campione Lifetime-Loganville Ford 1:32:47
1
4 Tina Locklear PCP Race Team 1:32:48
2
5 Stacie Ricciardi Alderman/OSP 1:32:48
3
6 Melissa Leto Alderman/OSP 1:32:48
4
7 Jean Toth Savannah Wheelmen 1:32:50
5
8 Tonya Blocker 1:32:50
6
9 Dory Diavelone phoenix rising artistrys 1:40:28
Off The Back
10 Roberta Beckers Apolline/NOBC 1:41:21
Off The Back
11 Kellee Melneciuc unattached 1:42:05
Off The Back
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 7  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arden Stelly Pain Pathways 2:48:14
2 Nina Laughlin High Country Development Team p 2:48:15
3 Michele Moulton PCP Race Team 2:48:16
4 Debbie Prouty PCP Race Team 2:55:03
5 Abigail Aldridge PCP Race Team 2:55:04
6 Stephanie Cucaz PCP Race Team 2:55:13
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arden Stelly Pain Pathways
2 Stephanie Cucaz PCP Race Team
3 Abigail Aldridge PCP Race Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Arden Stelly Pain Pathways
2 Nina Laughlin High Country Development Team p/b P
3 Abigail Aldridge PCP Race Team
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1