Log In
Mutual of Enumclaw Stage Race - GC • May 19 2013
Overcast, 58 degrees, wind 5 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jesse Reams Trek Red Truck Racing p/b Mosai 04:47:21
2 Serghei Tvetcov Jelly Belly Cycling 04:47:34
3 Ian Crane Hagens Berman Cycling/Hagens Be 04:47:46
4 Craig Richey Trek Red Truck Racing p/b Mosai 04:47:53 Teammate Win: Jesse Reams
5 Morgan Schmitt Jelly Belly Cycling 04:47:54
6 Daniel Harm Stage 17 Racing/Stage 17-Cylanc 04:48:00
7 Cody Canning Trek Red Truck p/b Mosaic Homes 04:48:09
8 Paul Bourcier Veloce Racing P/B smith&nephew 04:48:10
9 Jeffrey Werner Russ Hay's / Accent Inns 04:48:18
10 Dylan Davies Super Champion 04:48:19
11 Brian Hitchcock Herriott Sports Performance/HSP 04:48:19
12 Steve Fisher Hagens Berman Cycling/Hagens Be 04:48:25 Teammate Top 5: Ian Crane
13 Ian Baldwin Lake Washington Velo/Hagens Ber 04:48:28
14 Aaron Shaw Herriott Sports Performance/HSP 04:48:32
15 Kyle Buckosky Team H&R Block 04:48:34
16 Gregory Christian Garneau-Evolution 04:48:34
17 Bill Booth Apex Racing Team/Cycle U / Apex 04:48:35
18 Federico Marchiori Team H&R Block 04:48:39
19 Mark Porcella 04:48:42
20 Scott Gray Team Oregon p/b Laurelwood Brew 04:48:41
21 Ryan Macdonald Team H&R Block 04:48:47
22 Brent Emoff Sizzle Pie Cycling p/b Veloform 04:48:48
23 Michael Vandenham RideOkanagan.com 04:48:49
24 David Kessler Team Rio Grande 04:48:50
25 Will Teal Herriott Sports Performance/HSP 04:48:51
26 Nigel Kinney Musette Cafe 04:49:08
27 Kyle Farrell Team Steam/Garage Racing 04:49:14
28 Samuel Schartz 04:49:28
29 James Stangeland Stranamanti Cycling/Keller Rohr 04:49:41
30 David Fleischhauer Hagens Berman Cycling/Hagens Be 04:49:49 Teammate Top 5: Ian Crane
31 Christopher Wingfield Hagens Berman Cycling/Hagens Be 04:50:06 Teammate Top 5: Ian Crane
32 Justin Kerr Team H&R Block 04:50:07
33 Joel Taylor VAC/Pro City Racing 04:50:10
34 Marvin Guzman Tranquilo Racing p/b Pacific Mu 04:50:28
35 Jacob Brewer US Military Cycling Team Fueled 04:50:35
36 Gabe Varela Jamis Hagens Berman 04:50:40
37 Evan Siroky Guinness Cycling Team 04:50:53
38 Austin Arguello Team Oregon p/b Laurelwood Brew 04:50:58
39 Samuel Rosenberg Hutch's - Slocom - Co Motion 04:51:18
40 Jordan Cheyne RideOkanagan.com 04:51:20
41 Luke Koolman Russ Hays Accent Inns p/b PCC 04:51:59
42 Steven Wilssens Herriott Sports Performance/HSP 04:52:02
43 Chris Swan Team Oregon 04:52:06
44 Aidan Caves Devo 04:53:17
45 Ben Wortelboer Team H&R Block 04:54:00
46 Connor Wilson RideOkanagan.com 04:54:13
47 Raphael Lalumiere Russ Hays Accent Inns p/b Pacif 04:54:49
48 Bailey Mcknight Trek Red Truck p/b Mosaic homes 04:55:29
49 Adam De vos Trek Red Truck pb Mosaic Homes 04:55:40
50 Dustin Andrews Trek Red Truck Racing p/b Mosai 04:56:45 Teammate Win: Jesse Reams
51 Dillon Caldwell Team Oregon 04:57:10
52 Emile De rosnay Russ Hay's/Accent Inns 04:57:14
53 Cid Martinez Russ Hays Accent Inn p/b Pacifi 04:57:20
54 Normand Richard Escape Velocity/Devo 04:57:48
55 Nicholas Bennette Stranamanti Cycling/Keller Rohr 04:59:02
56 Mark Franks Apex Racing Team/Cycle U / Apex 04:59:19
57 Nicholas Jones Musette Caffe 05:01:27
58 Henri Deboever Trek Red Truck p/b Mosaic Homes 05:02:41
59 Jordan Duncan Russ Hays / Accent Inns p/b Pac 05:03:22
60 Zachary Jones Team Steam/Garage Racing 05:03:32
61 Thorsten Askervold Herriott Sports Performance 05:03:37
62 Stephen Flanagan rideokanagan.com 05:05:49
63 Brett Boniface Garneau Evolution 05:12:12
64 Anders Nystrom BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq 05:16:27
Finishers: Cat 1: 18   Cat 2: 18   Cat 3: 1   Cat ?: 27  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bradford Kilcline Herriott Sports Performance 03:18:17
2 Shane Savage Mighty 03:18:29
3 Robert Campbell Kryki Sports/Audi 03:18:37
4 Darren Vogler Tete de la Course 03:18:42
5 Tom Wick Team Steam/Garage Racing 03:18:49
6 Todd Gallaher Guinness Cycling Team 03:18:50
7 Sean Phillips Team Steam/Garage Racing 03:18:52 Teammate Top 5: Tom Wick
8 Vincent Marcotte Focus Bikes 03:18:53
9 David Gordon CBC Racing/Olympia Orthopaedic 03:18:55
10 Ryan Dean Kryki Sports/Audi 03:19:04 Teammate Top 5: Robert Campbell
11 Tim Smith CBC Racing/Olympia Orthopaedic 03:19:05
12 Nikos Mills Team Steam/Garage Racing 03:19:06 Teammate Top 5: Tom Wick
13 Martin Turek Kryki Sports 03:19:21 Teammate Top 5: Robert Campbell
14 Joe Holmes Tte de la Course Cycling 03:19:41
15 Brad Halstead CBC Racing/Olympia Orthopaedic 03:20:22
16 Mike Henry Evolution Racing Team-WA 03:21:05
17 Alex Rosenast Team Steam/Garage Racing 03:21:42 Teammate Top 5: Tom Wick
18 John O'donnell Stranamanti Cycling/Keller Rohr 03:21:50
19 Gregory Kauper Kryki Sports/Audi 03:22:11 Teammate Top 5: Robert Campbell
20 Kevin Masterson Team Steam/Garage Racing 03:22:29 Teammate Top 5: Tom Wick
21 Matthew Oseto Kryki Sports/Audi 03:22:38 Teammate Top 5: Robert Campbell
22 Landon Sealey Team Steam/Garage Racing 03:22:42 Teammate Top 5: Tom Wick
23 Warren Atkey Union Bay Cycling/Bikesale.com 03:23:03
24 John Stambaugh Alki/Rubicon Racing 03:23:40
25 Henry Gertje CBC Racing 03:24:56
26 Julian Base Local Ride 03:25:21
27 Scott Laliberte Unattached 03:26:38
28 Clark Rider Alki/Rubicon Racing 03:27:43
29 David Matthews Union Bay Cycling/Bikesale.com 03:29:06
30 Eric Schuman Tte de la Course Cycling 03:30:29
31 Gary Brown Tte de la Course Cycling 03:30:31
32 Jim Holbrooks CBC Racing/Olympia Orthopaedic 03:32:56
33 Jeffrey Goodwin Tte de la Course Cycling 03:33:00
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 15   Cat 3: 7   Cat 4: 2   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Adrian Magun Cycle U 01:19:54
2 Quinn Storey dEVo 01:20:20
3 Brennan Hodgins Cycle U 01:22:35 Teammate Win: Adrian Magun
4 Karl Praitis Unattached 01:32:37
5 Parker King Rad Racing NW 01:45:59
Finishers: Cat 5: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erik Diertens VAC ProCity Racing 01:15:28
2 Mark Grant VIPYRS 01:15:40
3 Jack Alessi BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq 01:16:44
4 Scott Funston Rad Racing NW 01:17:14
5 Alexander Walentynowicz Rad Racing NW 01:17:16
6 Calder Wood Rad Racing NW 01:17:37
7 Wyatt Mason Rad Racing NW 01:17:49 Teammate Top 5: Scott Funston
8 Isaac Vandervliet Trail bikes 01:18:17
9 Benjamin King Rad Racing NW 01:19:08 Teammate Top 5: Scott Funston
10 Trent Bielaszka BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq 01:20:00 Teammate Top 5: Jack Alessi
11 Erik Praitis Unattached 01:21:16
12 Brayden Buchanan Rad Racing NW 01:29:41 Teammate Top 5: Scott Funston
13 Bryan Smith Unattached 01:41:08
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2   Cat 5: 7   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kerry Farrell Wheelsport Cycling Team 03:26:07
2 Michael Walsh Apex Racing Team/Cycle U / Apex 03:27:11
3 Paul Krebsbach Seattle Super Squadra/Cucina Fr 03:28:42
4 Rick Benson Jet City Velo/Fischer Plumbing 03:28:50
5 Anthony Whiley Jet City Velo/Fischer Plumbing 03:30:01
6 Tom Potter CBC Racing/Olympia Orthopaedic 03:31:25
7 Craig Hammond Union Bay Cycling/Bikesale.com 03:32:51
8 Bill Serantoni Apex Racing Team 03:34:08 Teammate Top 5: Michael Walsh
9 Rollin Rogers Jet City Velo/Fischer Plumbing 03:34:11 Teammate Top 5: Rick Benson
10 Robert Ripley Herriott Sports Performance/HSP 03:34:55
11 Timothy Purcell Jet City Velo/Fischer Plumbing 03:35:19 Teammate Top 5: Rick Benson
12 Steve Thompson Union Bay Cycling/Bikesale.com 03:35:55
13 Jack Wenzel Body Concepts 03:37:24
14 Steve Matson Old Town Bicycle (OTB)/Old Town 03:37:25
15 Robert Sackett - converse 4 Corners Cycling 03:37:27
16 Mark Runyan Avanti Racing Club/Blue Rooster 03:48:52
17 Steve West 03:50:38
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 12   Cat 4: 2   Cat 5: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Stephen Gavette Apex Racing Team/Cycle U / Apex 03:36:31
2 Tyler Call Team Rockford / Clif 03:36:46
3 Mike Foster SCCA/Starbucks Cycling 03:36:46
4 Ayden Young Rad Racing NW 03:36:55
5 Michael Simecek Kryki Sports/Audi 03:36:57
6 Eric Cockrell Herriott Sports Performance/HSP 03:36:58
7 Andrew Austin Old Town Bicycle (OTB) 03:36:59
8 Ryan Bibko First Strike Velo 03:37:05
9 Nathaniel Pitts Boat Street Cycle Club (BSCC) 03:37:06
10 Andrew Lang Old Town Bicycle (OTB)/Old Town 03:37:10
11 Tyler Tangen Rad Racing NW 03:37:11 Teammate Top 5: Ayden Young
12 Zach Bowden Kryki Sports/Audi 03:37:12 Teammate Top 5: Michael Simecek
13 Theodore Schwartz Herriott Sports Performance/HSP 03:37:13
14 Jackson Pickell Local Ride Racing 03:37:16
15 Pj Bauser Lake Washington Velo/Hagens Ber 03:37:19
16 Bart Hawkinson Avanti Racing Club 03:37:22
17 Jonathan Braunstein Todds Racing 03:37:28
18 Tavish Taylor Herriott Sports Performance 03:37:32
19 Richard Arnopol Step Down Racing/Ravenna Capita 03:37:48
20 Josh Tanner Lake Washington Velo/Hagens Ber 03:38:00
21 Corey Fish Team Rockford / Clif 03:38:12 Teammate Top 5: Tyler Call
22 Matteo Jorgenson BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq 03:38:30
23 Miles Frank Team Hammer Nutrition/Hammer Nu 03:39:18
24 David Obrien Rad Racing NW 03:47:25 Teammate Top 5: Ayden Young
25 Jesse Nofziger SCCA/Starbucks Cycling 03:47:47 Teammate Top 5: Mike Foster
26 Robert Mcdaniel Boat Street Cycle Club (BSCC) 03:48:07
27 Samuel Dodd SCCA/Starbucks Cycling 03:48:10 Teammate Top 5: Mike Foster
28 Mark Taylor US Military Cycling Team Fueled 03:48:20
29 Keiichi Otani Lake Washington Velo/Hagens Ber 03:48:29
30 Alexander Amiri Russ Hays Accent Inns/Pacific C 03:48:45
31 Trevor Stothard Victoria Academy of Cycling 03:48:56
32 Chad Richmond Lake Washington Velo/Hagens Ber 03:49:18
33 Mark Fry Apex Racing Team 03:49:21 Teammate Win: Stephen Gavette
34 Erik Spring Kryki Sports/Audi 03:49:51 Teammate Top 5: Michael Simecek
35 Ludo Max Herriott Sports Performance/HSP 03:50:07
36 Wesley Ochitwa Musette Caffe 03:50:29
37 Jesse Giordano US Military Cycling Team Fueled 03:50:30
38 Nicholas Morozkoops Jet City Velo/Fischer Plumbing 03:50:33
39 Andrew Roths Union Bay Cycling/Bikesale.com 03:51:17
40 Nicholas Adsero Boat Street Cycle Club (BSCC)/R 03:51:51
41 Aaron Griffith SCCA/Starbucks Cycling 03:52:43 Teammate Top 5: Mike Foster
42 Brian Smith Avanti Racing Club/Blue Rooster 03:53:02
43 Kevin Bernstein Unattached 03:55:52
44 Matt Hornland Mighty Cycling 03:58:05
Finishers: Cat 3: 34   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Thonney Wheatland Wheelers 02:42:08
2 Nicholas Luhr Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:42:20
3 Michael Finley Shuksan Velo Club/Fanatik Bike 02:42:26
4 Volodymyr Kuzmenko Seattle Super Squadra/Cucina Fr 02:42:37
5 Devon Moonie spoke n motion 02:42:50
6 Alan Mccready Kryki Sports/Audi 02:42:54
7 Jeff Rasor Unattached 02:43:33
8 Brendan Cowley dEVo 02:43:37
9 Eric Mathis Unattached 02:44:11
10 Amiel Flett-brown Aboriginal Youth Cycling 02:44:12
11 Chris Joy-webb Unattached 02:44:20
12 Eric Cranfield Apex Racing Team 02:44:33
13 John Willcox VAC Procity 02:44:58
14 Jordon Bressler Old Town Bicycle (OTB) 02:45:11
15 Randy Manion Jet City Velo/Fischer Plumbing 02:45:25
16 Zachary Smith Herriott Sports Performance/HSP 02:46:22
17 Todd Allen Jet City Velo/Fischer Plumbing 02:46:26
18 Daniel Milner Avanti Racing Club 02:46:28
19 David Dipetrillo Lake Washington Velo/Hagens Ber 02:47:09
20 Streett Silvestri 3D Racing Team 02:47:26
21 Andrew Morrison Jet City Velo/Fischer Plumbing 02:47:38
22 John Grandits Apex Racing Team 02:47:40
23 James Ji Cicada Racing Inc 02:47:50
24 John Alving Apex Racing Team/Cycle U / Apex 02:47:50
25 Timothy Hughes CBC Racing 02:48:06
26 Martin Vaneycke Tacoma Bike/Tacoma Bike Racing 02:48:25
27 Zach Houvener Kryki Sports/Audi 02:48:31
28 Travis Kubicek Apex Racing Team/Cycle U / Apex 02:49:04
29 Scott Villalon Jet City Velo/Fischer Plumbing 02:50:08
30 James Grant VIPYRS 02:50:39
31 Daniel Cox CBC Racing/Olympia Orthopaedic 02:50:47
32 Brian Hendry RideOkanagan.com 02:50:50
33 Curtis Baird CBC Racing/Olympia Orthopaedic 02:50:56
34 Misha Terentjev Central Washington University 02:51:56
35 Cooper Rombold Shuksan Velo Club/Fanatik Bike 02:52:02 Teammate Top 5: Michael Finley
36 Blair Snell BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq 02:53:43
37 Jim Baskin BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq 02:56:45
38 Tim Hubner Unattached 02:58:09
39 Austin Longino Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:58:31 Teammate Top 5: Nicholas Luhr
40 David Garate Jet City Velo/Fischer Plumbing 02:58:49
41 Hugh Alessi BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq 02:59:53
42 Mark Rogers Lake Washington Velo/Hagens Ber 03:00:14
43 Rian Rustvold Unattached 03:01:47
Finishers: Cat 4: 33   Cat 5: 5   Cat ?: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Vandervliet Comox valley cycling club 02:50:24
2 John Clouse Jet City Velo/Fischer Plumbing 02:51:19
3 Edward Praitis Pain Cave Productions 02:51:20
4 Kyle Anderson CBC Racing/Olympia Orthopaedic 02:51:22
5 Alex Votry Avanti Racing Club 02:51:23
6 Aaron Keith US Paracycling 02:51:29
7 Scott Monett Tacoma Bike 02:51:40
8 Ed Reagan Crank p/b Portland Bike Studio 02:51:43
9 Francisco Pons Jet City Velo 02:51:45
10 William Alcorn Old Town Bicycle (OTB) 02:52:19
11 Kent Duncan Comox Valley Cycle Club 02:52:33
12 Chad Olson Seattle Super Squadra 02:53:27
13 Bruce Krebs Laredo Cycling Club 02:54:08
14 Nicholas Berry Independent 02:54:50
15 Brian Dowling Dimensional Sound Health 02:56:10
16 Rod Garbarino Boat Street Cycle Club (BSCC)/R 02:58:24
17 Chris Mahan Seattle Super Squadra/Cucina Fr 03:00:29
18 Paul Coffee Tacoma Bike 03:00:42
19 Kenton Berg Snoqualmie Valley Velo 03:01:15
20 John Rombold Shuksan Velo Club/Fanatik Bike 03:01:49
21 David Queen 20/20 Fuel 03:09:30
22 Christopher Soelling Seattle Super Squadra/Cucina Fr 03:10:12
23 Neil Stothard Everti 03:10:18
24 Michael Skinner Avanti Racing Club 03:17:43 Teammate Top 5: Alex Votry
25 James Buchanan Unattached 03:18:08
26 Timothy Culbertson Lake Washington Velo/Hagens Ber 03:19:12
Finishers: Cat 4: 16   Cat 5: 6   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jack Toland Unattached 02:03:02
2 Conor Collins Old Town Bicycle (OTB) 02:03:14
3 Lewis Whiley Rad Racing NW 02:03:21
4 Ryan Auburn Boat Street Cycle Club (BSCC) 02:04:11
5 Anthony Ferronato Unattached 02:04:50
6 Erin Aas Avanti Racing Club/Blue Rooster 02:04:59
7 Andie Taylor Apex Racing Team/Cycle U / Apex 02:05:24
8 Niall Smart Unattached 02:06:52
9 Justin Tornow Unattached 02:07:19
10 Layton Carroll- novack Apex Racing Team/Cycle U / Apex 02:09:47
11 Oliver Wood dEVo 02:11:00
12 Leigh Thurgood Lake Washington Velo/Hagens Ber 02:13:01
13 Jeff Pozarski Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:13:44
14 Lewis Wright Unattached 02:14:02
15 Steve Walker Unattached 02:14:30
16 Jeff Nyman Unattached 02:22:08
17 Ryan Engledow Old Town Bicycle (OTB) 02:23:23 Teammate Top 5: Conor Collins
18 Michael Elekes Unattached 02:48:09
19 Brandon Dejong Unattached 02:51:32
20 James Farmer Unattached 03:20:04
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 17   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Cutler Vanderkitten/Vanderkitten-Focus 03:47:52
2 Leia Tyrrell Ironclad p/b Yakima 03:48:22
3 Anna Christiansen Ironclad p/b Yakima 03:48:48
4 Michele Conrad Stranamanti Cycling/Keller Rohr 03:49:01
5 Sarah Carroll SCCA/Starbucks Cycling 03:49:03
6 Vanessa Johnson SCCA/Starbucks Cycling 03:49:17
7 Janna Gillick Mid Island Velo Association 03:49:21
8 Megan Rathwell Trek Red Truck Racing p/b Mosai 03:49:31
9 Meghan Grant Local Ride Racing 03:49:51
10 Laura Dodd SCCA/Starbucks Cycling 03:49:59 Teammate Top 5: Sarah Carroll
11 Nik Vogler Russ Hays Accent Inns p/b Pacif 03:50:18
12 Annalisa Fish Team Rockford / Clif 03:54:00
13 Dave Aldersebaes SCCA/Starbucks Cycling 03:55:51 Teammate Top 5: Sarah Carroll
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 5   Cat 3: 1   Cat ?: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jessica Reynolds VIPYRS 01:19:13
2 Grace Green BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq 01:23:21
3 Eleanor James Cycle U 01:26:27
4 Aynslee King Rad Racing NW 01:34:45
5 Ciara Macdonald Rad Racing NW 01:37:46
Finishers: Cat 4: 4   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Anika Todd Tripleshot Cycling Club 03:48:10
2 Justine Clift Glotman Simpson 03:49:02
3 Katherine Reinhart Puget Sound Cycling Club 03:49:12
4 Megan Gray Eddie's Cycling 03:49:20
5 Jessica Sterner Coeur d 'Alene Velo Racers (CDA 03:54:08
6 Theresa Harding SCCA/Starbucks Cycling 03:54:43
7 Sheila Raff Spokeswomen Racing/Peterson Rac 03:55:35
8 Megan Doherty BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq 03:55:42
9 Danyel Longmire Sound Velo Cycling Club/Team Gr 03:55:53
10 Haley Warkentin Russ Hays Accent Inns p/b Pacif 04:04:31
11 Karine Valliantsaunders SCCA/Starbucks Cycling 04:18:05
Finishers: Cat 3: 8   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Gillian Ellsay Trail Bikes 02:21:00
2 Tessa Pinckston dEVo 02:21:16
3 Maggie Coles_lyster Local Ride Racing 02:21:32
4 Sheila Walsh Jet City Velo/Fischer Plumbing 02:21:34
5 Dessie Weigel BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq 02:21:43
6 Hilary Wille Russ Hays/Accent Inns p/b Pacif 02:21:47
7 Clara Mackenzie Pro CIty Racing - VAC 02:21:52
8 Brenna Pauly Tripleshot Cycling 02:22:04
9 Lisa Steppe Unattached 02:22:36
10 Abigail Youngwerth BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq 02:22:48 Teammate Top 5: Dessie Weigel
11 Mollie Mckiernan Team Rockford / Clif 02:23:46
12 Danita Dunlap Western Washington University 02:24:06
13 Kia Vandervliet Trail bikes 02:24:36 Teammate Win: Gillian Ellsay
14 Alexandra Mertens Herriott Sports Performance/HSP 02:24:41
15 Allison Spain BYRDS (Boise Young Rider Dev Sq 02:25:36 Teammate Top 5: Dessie Weigel
16 Holly Simonson Pro City Racing/ VAC 02:27:50
17 Victoria Lord Union Bay Cycling/Bikesale.com 02:27:54
18 Tarryn Ct Victoria Academy of Cycling p/b 02:28:18
19 Liese Anex Sound Velo Cycling Club/Team Gr 02:29:53
20 Alexa Mccorkle Unattached 02:32:24
21 Melinda Burdo Sound Velo Cycling Club/Team Gr 02:34:03
22 Caitlin Plese Portland State University 02:34:16
23 Beth Pfost Blue Rooster/Sports Medicine Cl 02:36:23
24 Emily Nevin Avanti Racing Club/Blue Rooster 02:37:56
25 Karen Doherty Boise VeloWomen 02:39:17
26 Anamaria Popp Unattached 02:39:55
27 Joellen Wang SCCA/Starbucks Cycling 02:40:13
28 Ayla Aymond Unattached 02:45:36
29 Vikki Bourcier Unattached 02:54:33
Finishers: Cat 4: 20   Cat ?: 9