Log In
Northern California / Nevada District TT Champions • Jun 9 2013
Clear, 88 degrees, wind 4 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Justin Rossi Marc Pro - Strava 48:24.6
2 Shawn Rosenthal Team Mike's Bikes pb 50:14.1
3 Ariel Herrmann Metromint Cycling 50:58.1
4 Eamon Franck California Giant/Spe 51:16.9
5 Jeffrey Clause 52:51.4
6 Liam Stewart Team Roaring Mouse 55:37.9
7 Eliot Logan Metromint Cycling 56:18.5 Teammate Top 5: Ariel Herrmann
Finishers: Cat 1: 4   Cat 3: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jim Elias 58:24.5
2 Noah Campbell-lund SHO-AIR/SERT 59:43.2
3 Jeff Slaton Davis Bike Club Race 59:46.4
4 Ted Treat 1:01:01.4
5 Travis Selk Red Kite Racing 1:03:18.8
Finishers: Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 William Lachenauer Roger C Peace Paracy 1:00:48.5
2 John Kirsch 1:07:23.1
3 John Mumme 1:26:08.0
Finishers: Cat 5: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Joseph Booth 53:26.2
2 Nils Tikkanen Team Bicycle Trip 53:46.6
3 James Enright SquadraSF 56:00.7
4 Scott Kingston Rio Strada Racing 56:25.5
5 Greg Feyereisn 57:25.6
6 Reid Weber Audi 57:26.2
7 David Evans Velo Reno p/b Tamara 1:00:17.7
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1   Cat 4: 3   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sergei Chekhovskii Primal Wear - McDona 51:47.0
2 Jan Weissenberger ZIPZ CYCLING TEAM 52:30.6
3 Chris Espy Folsom Bike/VW/Raley 53:37.3
4 Oliver Ryan Team Mike's Bikes p/ 53:52.7
5 Jason Benford Giga OM-ARO Pistachi 54:55.2
6 David Christenson DirectAsia.com 55:41.0
7 Greg Price Rio Strada Racing 1:01:21.5
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Christopher Phipps ThirstyBear Cycling 49:18.4
2 Amit Kobrowski Truckee Bike Team 49:41.9
3 Daniel Bryant Folsom Bike/VW/Raley 50:57.6
4 Jason Walker Folsom Bike/VW/Raley 51:35.9
5 Aj Kennedy VuMedi p/b Lombardi 52:23.0
6 Ken Gallardo ThirstyBear Cycling 54:15.0 Teammate Win: Christopher Phipps
7 Alan Nevin ThirstyBear Cycling 55:45.3 Teammate Win: Christopher Phipps
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 4   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Craig Roemer TeamSpecialized 50:59.9
2 Cale Reeder Hammer Nutrition 51:33.8
3 John Hancock Team Bicycles Plus/S 55:06.6
4 Jonathan Pettengill Reno Cycling Team p/ 55:43.3
5 John Licatesi Davis Bike Club Race 59:59.7
Finishers: Cat 2: 3   Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kevin Metcalfe Team Specialized Rac 49:29.9
2 Thomas Coulter Morgan Stanley-Speci 52:32.9
3 Joseph Foster ZIPZ CYCLING TEAM 54:22.0
4 Jeremy Wire CoreTechs Cycling Te 55:20.7
5 David Passmore SJBC 55:59.7
6 Steven Olechny Cushman & Wakefield 58:06.1
7 Mike Souza Benicia Bicycle Club 1:03:34.0
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 2   Cat 3: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Brian Baccus sjbc 51:22.0
2 Elmer Colyer Brones Bikes 52:25.7
3 Lawrence Nolan Team Specialized Rac 52:57.1
4 David Montgomery Team Bicycles Plus/ 54:02.6
5 Roland Freund Davis Bike Club 54:15.1
6 Paul Gossi Truckee Bicycle Team 54:42.6
7 Briant Smith Fightin' Bobas 54:52.8
8 Richard Coyle Rio Strada Racing 55:33.0
9 Robert Anderson Team Specialized Rac 55:52.1 Teammate Top 5: Lawrence Nolan
10 Craig Larsen Monta Vista Velo 57:18.7
11 Douglas Gonda Team Bicycles Plus/S 59:06.3
12 Edward Condit unattached 59:09.1
13 Leonard Nitz 59:12.1
14 Jim Gentes Buy-Cell.com 1:02:17.9
15 John Farr Rio Strada 1:03:25.3
16 Daniel Dugan 1:04:30.8
17 Jeffrey Milligan Reno Wheelmen 1:11:21.1
Finishers: Cat 1: 2   Cat 2: 1   Cat 3: 6   Cat 4: 4   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 John Wagnon Alta Alpina 54:52.2
2 David Kelley Alto Velo 55:24.2
3 James Langley Team Bicycle Trip/Sy 57:15.5
4 Bradley Thomas Team Mason Thomas 59:40.0
5 Bob Ebe Cushman & Wakefield 1:00:45.0
6 Lloyd Leighton Davis Bike Club Race 1:01:07.2
7 Michael Andalora Bicycle Trip 1:02:12.2
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Hennessy vos racing 27:20.4
2 Jack Kelso Team Hammer Nutritio 28:03.9
3 Mike Shaw Chico Masters Cyclin 32:13.6
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Phelps VOS racing 28:49.6
2 Dan Taylor Team Hammer Nutritio 29:24.8
3 Jim Turner Suffolk-SunPower Rac 30:10.4
4 Mike Macdonald Jaeger Wheelmen 31:38.6
5 Dwayne Gannon Paco's Bike & Ski 31:59.7
6 Gary Bridges Peninsula Velo 32:50.2
7 Lothar Grahlmann victory velo 37:30.2
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 4   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Fitzhugh Rollins 34:24.6
2 Jim Duncan Valley Spokesmen / D 37:11.4
3 Ken Green Stanford 39:45.9
4 Peter Dahlstrand Bezerkeley Bike Coll 40:41.9
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1   Cat 5: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jan Elsbach Elgart and Elsbach 0:51:30.5
2 John Elgart Elgart and Elsbach 0:51:30.5 Teammate Win: Jan Elsbach
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Martha Bellisle Red Peloton 1:00:24.4
2 Paul Mckenzie Marc Pro - Strava 1:00:24.4
Finishers: Cat 3: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Winnie Brehmer Team Brehmer / Velo 0:59:20.2
2 Dan Brehmer Team Brehmer / Velo 0:59:20.2 Teammate Win: Winnie Brehmer
3 Gus Platis Team Platis 0:59:34.7
4 Angie Platis Team Platis 0:59:34.7
Finishers: Cat 3: 2   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bob Beretta Zack Attack 0:54:52.2
2 Kristina Zack Zack Attack 0:54:52.2 Teammate Win: Bob Beretta
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jeff Poulsen SAFEWAY/VeloBella 0:55:08.8
2 Soni Andreini poulsen SAFEWAY/VeloBella 0:55:08.8 Teammate Win: Jeff Poulsen
Finishers: Cat 1: 1   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Alison Starnes Exergy TWENTY16 53:56.2
2 Molly Van houweling Metromint Cycling 54:04.8
3 Sara Clafferty Pinnacle p/b Argon 1 57:16.6
4 Lina Martensson Metromint Cycling 57:34.3
5 Flavia Oliveira DNA Cycling p/b Plan 58:17.7
6 Joanna Dahl???? Metromint Cycling 1:04:06.7
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Thea Rosa Victory Velo Racing 39:11.3
Finishers: Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Sherrill Metromint Cycling 59:47.6
2 Stephanie Hass Metromint Cycling 1:01:02.6 Teammate Win: Ellen Sherrill
3 Kelly Thomas Team Mason Thomas 1:02:49.1
4 Stephanie Mayberg Rio Strada Racing 1:06:13.0
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Juliette Olson Pinnacle p/b Argon 1 58:01.5
2 Jennifer Jordan Mellow Motors 1:02:23.1
3 Andrea Atkins Velo Bella 1:08:00.3
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kim Wik Mellow Motors Racing 59:24.8
2 Sandra King Team Fremont/FFBC p/ 1:04:18.8
Finishers: Cat 2: 1   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Helen Casabona Peninsula Velo Racin 59:23.8
2 Ann Stuart Metromint Cycling 59:33.3
3 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo Racin 1:01:04.5 Teammate Win: Helen Casabona
4 Heidi Fraser Cushman & Wakefield 1:03:50.0
5 Joan Case Cushman and Wakefiel 1:05:06.6
6 Lois Olechny Alto Velo/Suffolk Su 1:09:15.1
7 Debbie Souza Cushman & Wakefield 1:12:26.1 Teammate Top 5: Heidi Fraser
8 Vanessa Baumann Wells Fargo / Kovaru 1:15:09.7
Finishers: Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Camille Deluca-flaherty Velo Bella Specializ 28:36.5
2 Elizabeth Benishin Velo Bella - Special 30:26.0
3 Lesley Jensen Rio Strada Racing 30:33.4
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Laura Lindgren SOC 29:36.4
2 Mary Ellen allen Alto Velo/Suffolk Su 29:57.7
3 Just Dustyn hammer nutrition 31:48.3
4 Christine Bergmann 32:29.0
5 Norma Hilton Peninsula Velo Racin 34:16.7
6 Narda Roushdi Berkeley High 34:36.0
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dee Samuels SHO-AIR/SERT 38:03.4
Finishers: Cat 4: 1