Log In
Le Tour de Mont Pleasant - TT • Jun 7 2013
Clear, 65 degrees, wind 7 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Acker Freewheeler Bike Sho 08:44.4
2 Dylan Hayda WAS Labs Cycling 08:56.8
3 Derrick Obrien CFT Cycling Team -TN 09:01.0
4 Chris Abston Racing Greyhounds 09:01.6
5 Kevin Daum Revolution Racing -R 09:03.4
6 Bob Miller Revolution Racing -R 09:04.6
7 Derek Delzer Cadieux Bicycle Club 09:07.0
8 Hendra Palisades Ohio State Universit 09:07.8
9 Aaron Mccready Racing Greyhounds -C 09:09.5
10 Lewis Henrickson Kalamazoo Bicycle Cl 09:10.0
11 Trae Bott Ventus Cycling Team 09:10.6
12 Justin Drobish Kids Race Sports Dev 09:14.5
13 Richard Hummel Revolution Racing -R 09:24.7 Teammate Top 5: Kevin Daum
14 Ryan Erxleben Team Priority Health 09:25.0
15 Brian Decann West Virginia Univer 09:30.8
16 Ryan Fogle Team Dayton Bicyclin 09:32.1
17 Joshua Blubaugh WAS Labs Cycling 09:37.4 Teammate Top 5: Dylan Hayda
18 Jerry Gase ii Cadieux Bicycle Club 09:50.2
19 Andrew Frelitz Ventus Cycling Team 10:10.8
Finishers: Cat 3: 16   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Andrew Holly Fusion Cycling Team 09:12.0
2 Alec Womboldt CFT Cycling Team -TN 09:13.5
3 Alex Hackney Team Dayton Bicyclin 09:17.4
4 Zeb Johnston 09:19.2
5 Chad Rector 09:20.7
6 Kyle Wernert 09:22.0
7 Evan Price 09:26.8
8 Brad Legris Kids Race Sports Dev 09:30.6
9 Tommy Graul Team Dayton Bicyclin 09:30.8 Teammate Top 5: Alex Hackney
10 Zachary Benet Ann Arbor Velo Club 09:30.9
11 Caleb Williams Leadout Racing 09:36.6
12 Douglas Crysler R4AC Cycling Project 09:37.5
13 Erik Krueger Racing Greyhounds -C 09:37.7
14 Rodney Eaton Flying Rhino Cycling 09:39.3
15 Bradley Field Team Priority Health 09:42.9
16 David Cox Team Dayton Bicyclin 09:43.1 Teammate Top 5: Alex Hackney
17 Jason Smith R4AC Cycling Project 09:49.5
18 Dustin Harrison Rocky Mountain Road 09:51.5
19 Mike Peiffer Red Bike -Team RED B 09:52.0
20 Nathan Frazier 09:52.9
21 Enrique Jackson Wolverine Sports Clu 09:53.9
22 Mark Sobb Red Bike -Team RED B 10:02.5
23 John Stefanides Wolverine Sports Clu 10:03.7
24 Kenneth Robison 10:05.7
25 Tim Woolford 10:06.0
26 Vibol Deng Team Hoigaard's 10:07.3
27 Daniel Lausin WAS Labs Cycling 10:14.8
28 John Draminski CFT Cycling Team -TN 10:51.5 Teammate Top 5: Alec Womboldt
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 19   Cat 5: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Collin Bates Team Priority Health 09:34.4
2 Eric Kane WSI -Team Active Rac 09:43.0
3 Jonathan Studer 09:52.4
4 William Gorton 09:56.6
5 Matthew Ohl Tri City Cyclists 10:05.6
6 Mike Arnold 10:09.8
7 Kyle Eveleth Tri City Cyclists -T 10:14.9
8 Thomas Canale Tri City Cyclists -T 10:19.3
9 Justin Johnson 10:19.3
10 Christopher Maltby 10:21.1
11 Brett Fisher Asheville Bicycle Ra 10:27.0
12 Adam Fray 10:40.9
13 Jeff Seeley Queen City Wheels 10:43.1
14 Mark Walton 11:09.7
15 Russ Senkowski 11:17.7
16 Tim Morley 11:20.1
17 Larry Mckeown 11:25.9
18 Nicholas Kehoe CFT Cycling Team -TN 12:04.1
19 Michael Glass 12:17.0
DNF Harold Wilson Maumee Valley Wheelm
Finishers: Cat 5: 17   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keegan Korienek Leadout Racing 09:54.4
2 River Barden Revolution Racing -R 11:27.7
3 Ryan Durand Hagerty Racing -Hage 12:18.6
4 Alex Ditchen 13:44.0
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 2   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Nathaniel Saldanha Hagerty Racing -Hage 10:21.2
2 Levi Veltkamp Tri City Cyclists -T 10:25.9
3 Ian Durand Hagerty Racing 10:34.8
4 Eddie Ip 10:41.8
Finishers: Cat 5: 3   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Peter Mogg Team T1C - London Ho 08:29.5
2 David Baar Ada Bike Club 08:44.4
3 Benjamin Christian Prestige Cycling Clu 08:58.4
4 Rich Russell Mom and Pop Racing p 09:09.6
5 Marten Mann Team T1C - London H 09:10.4
6 Ernie Riley Revolution Racing -R 09:14.1
7 Jason Stephenson 09:16.7
8 Chris Wood sound solutions 09:29.7
9 Scott Bentley Sound Solutions 09:35.8
10 Paul Rivera Prestige Cycling Clu 09:41.6 Teammate Top 5: Benjamin Christian
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 2   Cat 4: 1   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Jones Team Priority Health 08:56.4
2 Rick Snow Coulee Region Youth 09:00.2
3 Henry Swinty Ft. Wayne Outfitters 09:08.4
4 James Brown Union Cycling Team 09:08.8
5 Houston Peterson Coulee Region Youth 09:19.0
6 Terry Ritter Team Priority Health 09:30.5 Teammate Win: Mike Jones
7 Doug Mckibbon Wolverine Sports Clu 09:37.8
8 Michael Wyczalek Team Priority Health 09:47.8 Teammate Win: Mike Jones
9 Darren Williams Ft. Wayne Outfitters 09:50.3 Teammate Top 5: Henry Swinty
10 Michael Seaman 10:04.9
11 Jamie Smith Flying Rhino Cycling 10:08.4
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 7   Cat 3: 2   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Fedrigon Hagerty Racing 09:04.5
2 David Linden Team Dayton Bicyclin 09:37.1
3 Paul Rouse Team Dayton Bicyclin 09:59.1
4 Mark Hribar 10:06.8
5 David Benner Team Dayton Bicyclin 10:13.6
Finishers: Cat 3: 3   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Paul Martin Panther -Bakehouse 08:09.3
2 Alex Vanias ICC BISSELL-ABG-GIAN 08:11.0
3 Jordan Diekema ICC BISSELL-ABG-GIAN 08:22.2
4 Nathaniel Williams ICC BISSELL-ABG-GIAN 08:24.9
5 Mac Brennan UCI CT: Bissell Cycl 08:29.5
6 Daniel Lam ICC BISSELL-ABG-GIAN 08:32.5
7 Alexey Vermeulen BMC Development Team 08:32.7
8 Matthew Weeks WAS Labs Cycling 08:36.6
9 Derek Graham ICC BISSELL-ABG-GIAN 08:38.3 Teammate Top 5: Alex Vanias
10 Kirk Albers Panther -Bakehouse 08:41.1 Teammate Win: Paul Martin
11 Rudyard Peterson Coulee Region Youth 08:42.6
12 Aaron Cruikshank WAS Labs Cycling 08:43.3
13 Adam York Cleveland Clinic Spo 08:45.2
14 ? David WAS Labs Cycling 08:47.1
15 Daniel Yankus Team Priority Health 08:47.6
16 Patrick Walle 08:49.9
17 Matt Bole Team Dayton Bicyclin 08:51.8
18 Jason Swiatlowski ICC BISSELL-ABG-GIAN 08:55.8 Teammate Top 5: Alex Vanias
19 Paul Mcmullen Ada Bike Club 08:59.4
20 Sean Piper Freddie Fu Cycling T 08:59.8
21 Ryan Rodd Wolverine Sports Clu 09:00.9
22 Brent Goetz Revolution Racing -R 09:01.1
23 David Neis Team Dayton Bicyclin 09:02.9
24 Dan Wilson Freddie Fu Cycling T 09:03.5
25 Andy Prickett Team Dayton Bicyclin 09:10.4
DNF Scott Hoffner Team Priority Health
Finishers: Cat 1: 11   Cat 2: 15  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Cj Karas Fraser Bicycle & Fit 10:07.2
2 Mary Wienholts Team Dayton Bicyclin 10:18.4
3 Lori Huffman REAL WOMEN TRI 10:19.8
4 Jane Geisse Spin -Spin -Litzler 10:28.6
5 Joann Cranson Team Priority Health 10:34.6
6 Chelsea Clark Team Priority Health 10:42.8
7 Laura Webb Spin -Spin -Litzler 10:45.2 Teammate Top 5: Jane Geisse
8 Birgit Reeves Century Road Club As 11:03.9
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Josi Brynick 10:56.0
2 Adrienne O'day Team Dayton Bicyclin 10:58.1
3 Susan Donnelly Hagerty Racing 11:09.0
4 Mary Roy 11:10.2
5 Riley Peterson Coulee Region Youth 11:38.4
6 Sandra Frazier 12:30.3
7 Michelle Trombley 15:27.9
Finishers: Cat 4: 5   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Claire Reeves Einstein Racing 11:32.3
2 Ellie Korienek REAL WOMEN TRI 12:03.8
3 Kiersen Korienek REAL WOMEN TRI 12:39.8
Finishers: Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kayla Starr Queen City Wheels 09:55.5
2 Sarah Demerly Cleveland Clinic Spo 10:00.3
3 Zoe Reeves Einstein Racing 10:22.0
Finishers: Cat 2: 2   Cat 3: 1