Log In
Madera County Stage Race - Road Race • Mar 14 2010
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matthew Carinio ArtsCyclery.com/Wild Horse Wines 2:40:04
1
2 James Hardy Kaiser Permanente/ Team Oakland Cyc 2:40:04
2
3 Brian Choi Vitamin Water / Folsom Bike 2:40:04
3
4 Daniel Bryant Vitamin Water / Folsom Bike 2:40:04
4
5 Murray Swanson Peninsula Velo/Pomodoro 2:40:04
5
6 Jason Snovel Rocknasium 2:40:04
6
7 Jason Boynton Rocknasium 2:40:04
7
8 Patrick Mcclurg Vitamin Water / Folsom Bike 2:40:04
8
Teammate Top 5: Brian Choi
9 Scott Cole Morgan Stanley Smith Barney/Special 2:40:04
9
10 Tom Skiles Zenn Racing Team 2:40:04
10
11 Jan Weissenberger SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creat 2:40:04
11
12 Michael Holt TBS Racing Team 2:40:04
12
13 Kevin Kennedy Taleo Racing 2:40:04
13
14 Gregory Gambetta Vitamin Water / Folsom Bike 2:40:04
14
Teammate Top 5: Brian Choi
15 Aaron Hunter Kinetic Cycles/GBI 2:40:11
16 Lance Cameron Kingsnorth International Wheelers 2:40:11
17 Shawn Oliver Morgan Stanley Smith Barney/Special 2:40:16
18 Scott Peifer Vitamin Water / Folsom Bike 2:40:26 Teammate Top 5: Brian Choi
19 Jason Grefrath Taleo Racing 2:40:28
20 Scott Fonseca Zenn Racing Team 2:40:28
21 Ronald Reade SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creat 2:40:28
22 Todd Manley SJBC 2:40:31
23 Dan Martin SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creat 2:40:38
Off The Back
24 Chris Ott Zenn Racing Team 2:40:51
Off The Back
25 Alex Smith Unattached 2:40:54
Off The Back
26 David Pouncy Berkeley Bicycle Club (BBC) 2:40:54
Off The Back
27 Jonathan Eropkin SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creat 2:41:03
Off The Back
28 Daryl Spano SJBC 2:41:05
Off The Back
29 Alex Osborne 3rd Rail Cycling Club 2:41:07
Off The Back
30 Earle Baker TBS Racing Team 2:41:10
Off The Back
31 Marco Hellman Team Specialized Racing Masters 2:41:10
Off The Back
32 Mark Trujillo Team Clover 2:41:10
Off The Back
33 Monte Boyle Team Clover 2:41:10
Off The Back
34 Wilson Gorrell Vitamin Water / Folsom Bike 2:41:10
Off The Back
Teammate Top 5: Brian Choi
35 Chad Demasi Rocknasium 2:41:31
Off The Back
36 James Herzman Kinetic Cycles/GBI 2:41:45
Off The Back
37 David Levine Taleo Racing 2:41:49
Off The Back
38 Matthew Beebe Bell Lap Racing 2:41:55
Off The Back
39 Dylan Mcreynolds Berkeley Bicycle Club (BBC) 2:42:23
Off The Back
40 Jim Bonnet SJBC 2:42:42
Off The Back
41 David Porter TBS Racing Team 2:46:01
Off The Back
42 Dean Laberge Team Specialized Racing Masters 2:46:45
Off The Back
43 Robert Anderson Team Specialized Racing Masters 2:46:45
Off The Back
44 Ramon Alarcon SJBC 2:49:42
Off The Back
45 Robert Miller Taleo Racing 3:06:37
Off The Back
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 22   Cat 3: 18   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mike Gadow SJBC 1:58:55
1
2 Stefano Schiaffino Christian Cycling-Hammer Nutrition 1:58:55
2
3 Andrew Nevitt SJBC 1:58:55
3
Teammate Win: Mike Gadow
4 Gregg Betonte SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creat 1:58:55
4
5 Max Thompson VOS Racing 1:58:55
5
6 John Ford Morgan Stanley Smith Barney/Special 1:58:55
6
7 Peter Allen SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creat 1:58:55
7
Teammate Top 5: Gregg Betonte
8 Michael Vetterli Olympic Club 1:58:55
8
9 Hunter Ziesing Echelon Gran Fondo/Zteam 1:58:55
9
10 Michael Pugh Echelon Gran Fondo/Zteam 1:58:55
10
11 Bubba Melcher Team Clover 1:58:55
11
12 Kevin Willitts Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 1:58:55
12
13 Spencer Kenner FCI Commercial Capital 1:58:55
13
14 Jonathan Sek San Jose Bicycle Club 1:58:55
14
15 Nelson Frink Davis Bike Club 1:58:55
15
16 Steven Gile VOS Racing 1:58:55
16
Teammate Top 5: Max Thompson
17 Joseph Foster Wells Fargo Racing Team 1:58:55
17
18 John O'neill Team Clover 1:58:55
18
19 Cale Reeder Echelon Gran Fondo/Zteam 1:58:55
19
20 James Pappe Yokohl Ranch/Sierra Bicycle Werks 1:58:55
20
21 Barney Drake Truckee Bicycle Team 1:59:03
1
22 Thomas Coulter Morgan Stanley Smith Barney/Special 1:59:03
2
23 Brian Mccleary 1:59:03
3
24 Mario Reyes Simply Fit/Action Sports 1:59:03
4
25 John Hancock Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 1:59:03
5
26 John Devere Sierra Pacific Racing 1:59:03
6
27 Fred Schnaars Davis Bike Club 1:59:03
7
28 Daniel Smith Morgan Stanley Smith Barney/Special 1:59:03
8
29 John Zunino Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 1:59:03
9
30 Rider Unknown 1:59:03
10
31 Michael Camarena Yokohl Ranch/Sierra Bicycle Werks 1:59:03
11
32 Rick Martyn VOS Racing 1:59:10 Teammate Top 5: Max Thompson
33 Vincent Gee Echelon Velo 1:59:10
34 Chris Black Morgan Stanley Smith Barney/Special 1:59:10
35 Vance Russell Davis Bike Club Race Team 1:59:22
36 Ron Callison Christian Cycling-Hammer Nutrition 1:59:22 Teammate Top 5: Stefano Schiaffino
37 Michael O'rourke SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creat 1:59:22 Teammate Top 5: Gregg Betonte
38 Leon Pitts VOS Racing 2:01:37 Teammate Top 5: Max Thompson
39 Tony Reid SAFEWAY/Bicycles Plus/PureRed Creat 2:01:37 Teammate Top 5: Gregg Betonte
40 Shawn Miller Davis Bike Club 2:01:43
41 Marc Hamlin Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 2:01:43
42 Michael Rizzo SJBC 2:01:43 Teammate Win: Mike Gadow
43 David Montgomery Truckee Bicycle Team 2:01:43
44 William Owens Truckee Bicycle Team 2:01:43
45 John Steggall Davis Bike Club Race Team 2:01:43
46 Christopher Bowlus Davis Bike Club Race Team 2:01:43
47 Martin Wolff VOS Racing 2:01:43 Teammate Top 5: Max Thompson
48 John Novitsky VOS Racing 2:01:43 Teammate Top 5: Max Thompson
49 Thomas Kellner Davis Bike Club Race Team 2:01:43
50 Lee Millon Davis Bike Club Race Team 2:01:43
51 Tracy Muegge Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 2:01:43
52 Darin Salk Davis Bike Club Race Team 2:02:38
Off The Back
53 Randy Armstrong SJBC 2:03:31
Off The Back
Teammate Win: Mike Gadow
54 Jeffrey Griffo Truckee Bicycle Team 2:03:27
Off The Back
55 Edgar Leano Reno Wheelmen 2:04:55
Off The Back
56 Rod Fernandez Davis Bike Club Race Team 2:09:49
Off The Back
57 Jon Ornstil VOS Racing 2:12:02
Off The Back
Teammate Top 5: Max Thompson
58 Brian Lewis Morgan Stanley Smith Barney/Special 2:15:57
Off The Back
59 Michael Holubeck Yokohl Ranch/Sierra Bicycle Werks 2:26:06
Off The Back
60 Leo Hinds Yokohl Ranch/Sierra Bicycle Werks 2:27:08
Off The Back
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 22   Cat 3: 28   Cat 4: 8   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Frank Spiteri Peninsula Velo/Pomodoro 2:41:58
1
2 Stone Beck Stevens Bicycle Racing 2:41:58
2
3 Aj Snovel Davis Bike Club Race Team 2:41:58
3
4 Marcus Smith TeamSpecializedRacing Juniors 2:41:58
4
5 Eliot Logan Webcor/Alto Velo 2:41:58
5
6 K Benjamin knipe Berkeley Bicycle Club (BBC) 2:41:58
6
7 Alvaro Mosquera Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 2:41:58
7
8 Ryan Gadow SJBC 2:41:58
8
9 Henry Scholz Team Roaring Mouse 2:41:58
9
10 David Benkoski Team Specialized Racing 2:41:58
10
11 Nils Tikkanen Team Bicycle Trip/Symantec 2:41:58
11
12 Matthew Farnham Team Kaos-Alegent Health 2:41:58
12
13 Kenny Strickland SJBC 2:41:58
13
14 Bill Laddish Berkeley Bicycle Club (BBC) 2:41:58
14
15 Roger Martin Taleo Racing 2:41:58
15
16 Maurice Monge SJBC 2:41:58
16
17 Mark Volkmann ThirstyBear Cycling 2:41:58
17
18 Johannes Steffens SJBC 2:41:58
18
19 Daniel Tisdell Team Specialized Racing Juniors 2:41:58
19
Teammate Top 5: Marcus Smith
20 Robert Meyer Metromint Cycling 2:41:58
20
21 Todd Gosselaar Unattached 2:41:58
21
22 Jeromy Cottell Peninsula Velo/Pomodoro 2:41:58
22
Teammate Win: Frank Spiteri
23 Ken Gallardo Peninsula Velo/Pomodoro 2:41:58
23
Teammate Win: Frank Spiteri
24 Robert Skinner TBS Racing Team 2:41:58
24
25 Christopher Bosch Unattached 2:41:58
25
26 Mark Fairman Metromint Cycling 2:41:58
26
27 Mark Robertson Taleo Racing 2:41:58
27
28 Andrew Lanier Team Specialized Racing Juniors 2:41:58
28
Teammate Top 5: Marcus Smith
29 Steve Offerman Rio Strada Racing 2:42:03
30 Jonathan Moskowitz Taleo Racing 2:42:30
Off The Back
31 Torey Philipp Team Specialized Racing Juniors 2:42:38
Off The Back
Teammate Top 5: Marcus Smith
32 Michael Ricks Chico Corsa Cycling Club 2:42:38
Off The Back
33 Robert Orcutt Webcor/Alto Velo 2:42:48
Off The Back
Teammate Top 5: Eliot Logan
34 Kaley Parkinson Taleo Racing 2:42:48
Off The Back
35 Chris Laberge Team Specialized Racing Juniors 2:42:58
Off The Back
Teammate Top 5: Marcus Smith
36 Alistair Eeckman Team Specialized Racing Juniors 2:43:10
Off The Back
Teammate Top 5: Marcus Smith
37 Joseph Christensen SJBC 2:43:16
Off The Back
38 Whitney Bradley Peninsula Velo/Pomodoro 2:43:32
Off The Back
Teammate Win: Frank Spiteri
39 Sydney Newsom Sierra Pacific Racing 2:49:50
Off The Back
40 Chad Macdonald Wells Fargo Racing Team 3:06:17
Off The Back
41 John Cheetham Metromint Cycling 3:06:22
Off The Back
Finishers: Cat 2: 11   Cat 3: 30  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Michael Stoner Davis Bike Club Race Team 2:06:29
Off The Front
2 Josef Nygaard All Sport-Team Swift 2:08:28
1
3 Michael Gaiman Mission Cycling 2:08:28
2
4 Paul Ngo Team Roaring Mouse 2:08:28
3
5 Kyle Zampaglione SJBC 2:08:28
4
6 Michael Painter Chico Corsa Cycling Club 2:08:28
5
7 Raoul Martinblouin Taleo Racing 2:08:28
6
8 Kevin White Godspeed Courier 2:08:28
7
9 Alexander Hsing Webcor/Alto Velo 2:08:28
8
10 Adam Garcia Taleo Racing 2:08:28
9
11 Matthew Valencia Team Specialized Racing Juniors 2:08:28
10
12 Andrew Young Vapor Racing 2:08:28
11
13 David Bianco PAA RE/MAX 2:08:28
12
14 Paul Yun SLO Nexus-Gym One 2:08:28
13
15 Andreas Schulten Bicycle Planet 2:08:28
14
16 Charles Potts Kryki Sports 2:08:28
15
17 Francisco Azevedo Squadra Ovest Cycling 2:08:28
16
18 Terence Potter Berkeley Bicycle Club (BBC) 2:08:28
17
19 Dan Hernandez SLO Nexus-Gym One 2:08:28
18
20 Rob Brandt Lenovo 2:08:28
19
21 Anthony Eng Kaiser Permanente/ Team Oakland Cyc 2:08:28
20
22 Eugene Kim Mission Cycling 2:08:28
21
Teammate Top 5: Michael Gaiman
23 Joseph Yoham Whole Athlete 2:08:28
22
24 Lei Deng Third Pillar 2:08:28
23
25 Travis Selk Tri Valley Velo 2:08:28
24
26 David Doll Stanislaus/Merlock Velo 2:08:28
25
27 Wendy Alejandro jaramillo Berkeley Bicycle Club (BBC) 2:08:28
26
28 Allen Brumm Webcor/Alto Velo 2:08:28
27
29 Matthew Koenig 2:08:28
28
30 Chris Latsch Metromint Cycling 2:08:28
29
31 David Maddux Central Valley Cycling 2:08:37
32 German Villa Berkeley Bicycle Club (BBC) 2:08:37
33 Tim Fehon Team NorCal Bike Sport 2:08:37
34 Tony Smith Whole Athlete 2:08:50
35 Ross Trenary Metromint Cycling 2:08:50
36 Rainier Schaefer Godspeed Courier 2:08:50
37 Michael Deza Taleo Racing 2:08:55
38 Kirk Evans Unattached 2:08:55
39 Tim Fehon Team NorCal Bike Sport 2:09:03
Off The Back
40 Ryan Ettl Bicycle Planet 2:09:07
Off The Back
41 Chris Horton Davis Bike Club Race Team 2:09:12
Off The Back
Teammate Win: Michael Stoner
42 David Brunetti Unattached 2:09:12
Off The Back
43 Rider Unknown 2:09:12
Off The Back
44 Jason Brasel Davis Bike Club 2:09:12
Off The Back
Teammate Win: Michael Stoner
45 Mike Brunetti Unattached 2:09:19
Off The Back
46 Rider Unknown 2:09:19
Off The Back
47 Chris Hopkins Davis Bike Club Race Team 2:09:37
Off The Back
Teammate Win: Michael Stoner
48 Bob Ehardt Bicycle Planet 2:09:48
Off The Back
49 Phil Alne San Jose Bicycle Club 2:09:54
Off The Back
50 Jesse Freese Kaiser Permanente/ Team Oakland Cyc 2:10:03
Off The Back
51 Carson Jeffres Davis Bike Club Race Team 2:10:32
Off The Back
Teammate Win: Michael Stoner
52 Darren Chamberlain Taleo Racing 2:13:14
Off The Back
53 Todd Dambly Bicycle Planet 2:14:03
Off The Back
54 Frank Lunceford sr Bicycle Planet 2:15:44
Off The Back
55 Richard Silva SLO Nexus-Gym One 2:15:58
Off The Back
56 Jason Oxford Vapor Racing 2:17:51
Off The Back
57 Ryan Miesbauer Bicycle Planet 2:19:40
Off The Back
58 Barrett Henson SLO Nexus-Gym One 2:20:57
Off The Back
59 James Allen Webcor/Alto Velo 2:24:05
Off The Back
60 Julian Simioni Webcor/Alto Velo 2:24:08
Off The Back
61 Zak Paillon Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 2:45:08
Off The Back
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 52   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Matt Connolly Rio Strada Racing 1:43:33
1
2 Rick Morgan SJBC 1:43:33
2
3 Mike Carr Rio Strada Racing 1:43:33
3
Teammate Win: Matt Connolly
4 Rick Kile Body Concepts 1:43:33
4
5 Mark Fiori Davis Bike Club Race Team 1:43:33
5
6 Paul Henderson Minimax 1:43:33
6
7 Steven Woo Third Pillar 1:43:33
7
8 John Collins Team Revolutions 1:43:33
8
9 Jeffrey Botelho Taleo Racing 1:43:33
9
10 Brett Habermann Evergreen Cycling 1:43:33
10
11 Michael Kopp Taleo Racing 1:43:33
11
12 David Metzinger Minimax 1:43:33
12
13 Michael Boehme Colavita Racing 1:43:33
13
14 Russell Voss Minimax 1:43:33
14
15 Mike Nissen Taleo Racing 1:43:33
15
16 John Walters Taleo Racing 1:43:33
16
17 Jodi Birrell TBS Racing Team 1:43:33
17
18 Henry Wu Evergreen Cycling 1:43:33
18
19 Shane Calkins Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 1:43:33
19
20 Jason Eiserich Davis Bike Club Race Team 1:43:33
20
Teammate Top 5: Mark Fiori
21 Hanns Detlefsen Taleo Racing 1:43:33
21
22 Joe Mccrummen Taleo Racing 1:43:33
22
23 Scott Cox SF Sport & Spine Pt Racing 1:43:33
23
24 Francis Goldsberry Sacramento Golden Wheelmen 1:43:39
25 Steve Ward Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 1:43:48
26 Chris Parod Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 1:43:48
27 Jay Dillon Rio Strada Racing 1:43:57
1
Teammate Win: Matt Connolly
28 Phillip Heiman Colavita Racing 1:43:57
2
29 Robert Goss Rio Strada Racing 1:43:57 Teammate Win: Matt Connolly
30 Richard Coyle Rio Strada Racing 1:43:57 Teammate Win: Matt Connolly
31 Gerald Jeffs Taleo Racing 1:43:57
32 Greg Elliott Minimax 1:43:57
33 Steve Fielding Unattached 1:43:57
34 Martin Wensley Los Gatos 1:43:57
35 Greg Tsutaoka Berkeley Bicycle Club (BBC) 1:43:57
36 Robert Montague Team Bicycle Trip/Symantec 1:43:57
37 Grant Russell Sacramento Golden Wheelmen 1:44:15
38 Rick Berry Rubber Soul/CSC Racing Team 1:44:16
39 Bob Blyth Davis Bike Club Race Team 1:44:16 Teammate Top 5: Mark Fiori
40 Jawad Yousofi Taleo Racing 1:44:15
41 Aaron Lombardi Rio Strada Racing 1:44:35
Off The Back
Teammate Win: Matt Connolly
42 Gregg Roh Sacramento Golden Wheelmen 1:44:35
Off The Back
43 Trevor Cadogan Rio Strada Racing 1:44:47
Off The Back
Teammate Win: Matt Connolly
44 Timothy Zsoka Team Bicycles Plus/Sierra Nevada 1:45:28
Off The Back
45 David Burke Rio Strada Racing 1:45:30
Off The Back
Teammate Win: Matt Connolly
46 Timothy Spillane Rio Strada Racing 1:49:29
Off The Back
Teammate Win: Matt Connolly
47 William Ruffner TBS Racing Team 1:49:29
Off The Back
48 Douglas Rowland Davis Bike Club Race Team 1:50:07
Off The Back
Teammate Top 5: Mark Fiori
49 John Collins Team Revolutions 1:50:57
Off The Back
50 David Woodhouse Victory Velo/ProActive Personal Tra 1:50:57
Off The Back
51 John Gallagher Taleo Racing 1:59:08
Off The Back
52 Gilbert Tarin Taleo Racing 2:01:40
Off The Back
53 Tom Cutter Sacramento Golden Wheelmen 2:02:21
Off The Back
54 Michael Saba Taleo Racing 2:03:52
Off The Back
55 Keith Reed Tri Valley Velo 2:11:10
Off The Back
Finishers: Cat 3: 7   Cat 4: 47   Cat 5: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Aaron Branham Team Revolutions 2:23:23
1
2 Bob Beretta Davis Bike Club Race Team 2:23:23
2
3 Eric Gneckow Team Roaring Mouse 2:23:23
3
4 Oliver Ryan Unattached 2:23:23
4
5 Chaminda Fernando Unattached 2:23:23
5
6 Elmar Stefke Davis Bike Club Race Team 2:23:23
6
7 Derek Moffitt Chico Corsa Cycling Club 2:23:23
7
8 Nicholas Konwest Team Roaring Mouse 2:23:23
8
Teammate Top 5: Eric Gneckow
9 Casper Wagner 2:23:23
9
10 John Becker Team Roaring Mouse 2:23:23
10
Teammate Top 5: Eric Gneckow
11 Don Pontes Rio Strada Racing 2:23:32
12 Charles Eckel Unattached 2:23:40
13 Tyler Swartz Team Roaring Mouse 2:23:42 Teammate Top 5: Eric Gneckow
14 Reid Weber Reno Wheelmen 2:23:51
15 Jeremy Tuttle Central Valley Cycling 2:24:07
Off The Back
16 Julio Cesar esqueda Team Hammer Nutrition 2:24:01
Off The Back
17 Willie Myers Team City 2:24:01
Off The Back
18 Gordon Reese Taleo Racing 2:24:01
Off The Back
19 John Ricketts Taleo Racing 2:24:05
Off The Back
20 Ryan Ashford Unattached 2:24:05
Off The Back
21 Richard Allen Webcor/Alto Velo 2:24:05
Off The Back
22 Rockie Stevens Vapor Racing 2:24:05
Off The Back
23 Marco Carvajal Unattached 2:24:29
Off The Back
24 Jeremiah Kille Taleo Racing 2:24:32
Off The Back
25 Cody Greer Rubber Soul/CSC Racing Team 2:24:41
Off The Back
26 Glenn Imke Simply Fit/Action Sports 2:24:52
Off The Back
27 Christopher Pimentel Unattached 3:25:24
Off The Back
28 Tony Lopes Mission Cycling 2:25:57
Off The Back
29 Robert Woodward Central Valley Cycling 2:32:30
Off The Back
30 Leland Jones Vapor Racing 2:32:57
Off The Back
31 Erik Needham Team Roaring Mouse 2:35:38
Off The Back
Teammate Top 5: Eric Gneckow
32 Nick Massarella Stanislaus/Merlock Velo 2:35:54
Off The Back
33 Jeremy Darrah Godspeed Courier 2:36:46
Off The Back
34 Matt Harris Unattached 2:37:11
Off The Back
35 Derek Wilson Team Kaos-Alegent Health 2:37:30
Off The Back
36 Marsh Oakes Bicycle Planet 2:38:52
Off The Back
37 Bill Burgoyne Taleo Racing 2:39:19
Off The Back
38 William Zavanelli Taleo Racing 2:39:53
Off The Back
39 Carlos Perez gautrin San Jose Bicycle Club 2:40:56
Off The Back
40 Tom Cesar Vapor Racing 2:51:41
Off The Back
Finishers: Cat 4: 11   Cat 5: 26   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Mark Caldwell Morgan Stanley Smith Barney/Special 2:16:05
1
2 Greg Bollella Webcor/Alto Velo 2:16:07
2
3 Peter Taylor Truckee Bicycle Team 2:16:07
3
4 Mac Carey Taleo Racing 2:16:07
4
5 Scott Hennessy VOS Racing 2:16:07
5
6 J Gilford Morgan Stanley Smith Barney/Special 2:16:07
6
Teammate Win: Mark Caldwell
7 Steven Grusis Rubber Soul/CSC Racing Team 2:16:15
8 Dana Farmer VOS Racing 2:16:21 Teammate Top 5: Scott Hennessy
9 Brian Fessenden Morgan Stanley Smith Barney/Special 2:19:11 Teammate Win: Mark Caldwell
10 John Emery Morgan Stanley Smith Barney/Special 2:19:14
1
Teammate Win: Mark Caldwell
11 Paul Chuck Morgan Stanley Smith Barney/Special 2:19:14
2
Teammate Win: Mark Caldwell
12 Douglas Lindsay Truckee Bicycle Team 2:19:14
3
Teammate Top 5: Peter Taylor
13 Michael Phelps VOS Racing 2:19:14
4
Teammate Top 5: Scott Hennessy
14 Morgan Caldwell Morgan Stanley Smith Barney/Special 2:19:14
5
Teammate Win: Mark Caldwell
15 Dan Lekovish Taleo Racing 2:19:16
6
Teammate Top 5: Mac Carey
16 Alfred Kerr Fightin' Bobas 2:19:25
17 Manuel Borges VOS Racing 2:19:46 Teammate Top 5: Scott Hennessy
18 Jack Kelso Team Hammer Nutrition 2:19:46
19 Russell Hands Taleo Racing 2:19:58
Off The Back
Teammate Top 5: Mac Carey
20 Franz Broz VOS Racing 2:19:58
Off The Back
Teammate Top 5: Scott Hennessy
21 Bob Ebe Taleo Racing 2:19:58
Off The Back
Teammate Top 5: Mac Carey
22 Thomas Mcdonough Fightin' Bobas 2:19:58
Off The Back
23 Dan Lekovish Taleo Racing 2:20:13
Off The Back
Teammate Top 5: Mac Carey
Finishers: Cat 1: 1   Cat 2: 8   Cat 3: 6   Cat 4: 8  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Benjamin Jacques-maynes BISSELL Pro Cycling 3:10:18
Off The Front
2 Paul Mach Bissell Pro Cycling 3:11:18
Off The Front
Teammate Win: Benjamin Jacques-maynes
3 James Wingert Echelon Gran Fondo/Zteam 3:11:18
Off The Front
4 Jesse Moore California Giant Berry Farms/Specia 3:11:56
Off The Front
5 Robert Britton BISSELL pro cycling 3:11:56
Off The Front
Teammate Win: Benjamin Jacques-maynes
6 Filip Vanacht Yahoo Cycling Team 3:11:58
Off The Front
7 Brian Bosch Yahoo Cycling Team 3:16:03
8 Ryan Parnes Yahoo Cycling Team 3:16:07
1
9 Justin Laue Echelon Gran Fondo/ZteaM 3:16:07
2
Teammate Top 5: James Wingert
10 Joshua Carling Williams Cycling 3:16:07
3
11 Chris Stastny California Giant Berry Farms/Specia 3:16:07
4
Teammate Top 5: Jesse Moore
12 Frank Marrs Davis Bike Club Race Team 3:16:07
5
13 Will Routley Jelly Belly Cycling Team Presented 3:16:07
6
14 Peter Taylor Team Specialized Racing Juniors 3:16:07
7
15 Kevin Klein Yahoo Cycling Team 3:16:07
8
16 Keith Hillier Davis Bike Club Race Team 3:16:07
9
17 Nic Hamilton Trek Red Truck p/b Mosaic Homes 3:16:07
10
18 Ian Boswell 3:16:07
11
19 Osvaldo Olmos California Giant Berry Farms/Specia 3:16:07
12
Teammate Top 5: Jesse Moore
20 Olivia Dillon 3:16:07
13
21 Brandon Trafton California Giant Berry Farms/Specia 3:16:07
14
Teammate Top 5: Jesse Moore
22 Maxim Jenkins 3:16:07
15
23 Samuel Pickman California Giant Berry Farms/Specia 3:16:07 Teammate Top 5: Jesse Moore
24 Jason King Davis Bike Club 3:16:07
25 Phillip Snodgrass Wells Fargo Racing Team 3:16:07
26 Raffi Jilizian Form Fitness 3:16:07
27 Vincent Owens Yahoo Cycling Team 3:16:07
28 Taylor Bertrand-barrett Team NorCal Bike Sport 3:16:50
Off The Back
29 Connor Spencer Metromint Cycling 3:16:54
Off The Back
30 Timothy Farnham BISSELL Pro Cycling 3:16:54
Off The Back
Teammate Win: Benjamin Jacques-maynes
31 Nathanael Christensen Williams Cycling 3:16:56
Off The Back
32 Kris Lunning Above Category Racing 3:16:20
33 Christopher Lyman Team Specialized Racing Masters 3:16:20
34 Charlie Avis Trek Livestrong U23 Team 3:17:56
Off The Back
35 Craig Roemer Team Specialized Racing Masters 3:17:56
Off The Back
36 Patrick Briggs Yahoo Cycling Team 3:18:40
Off The Back
37 Eric Kimbles ThirstyBear Cycling 3:18:45
Off The Back
38 Jeffrey Galland CHICO CORSA/SIERRA NEVADA 3:22:22
Off The Back
39 Alex Brookhouse Lake Washington Velo 3:22:22
Off The Back
40 Tyler Brandt California Giant Berry Farms/Specia 3:22:22
Off The Back
Teammate Top 5: Jesse Moore
41 Brooke Miller Team TIBCO 3:22:22
Off The Back
42 Megan Guarnier Team TIBCO 3:48:54
Off The Back
Finishers: Cat 1: 24   Cat 2: 15   Cat ?: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jane Despas Yahoo Cycling Team 2:50:01
1
2 Lauren Hecht Webcor/Alto Velo 2:50:01
2
3 Emily Kachorek Wells Fargo Racing Team 2:50:01
3
4 Molly Van houweling Metromint Cycling 2:50:01
4
5 Vanessa Drigo Touchstone Climbing 2:50:01
5
6 Laurie Furman Team iPass 2:50:01
6
7 Shoshauna Laxson Trek Red Truck Racing Presented by 2:50:01
7
8 Kristina Seley Touchstone Climbing 2:50:01
8
Teammate Top 5: Vanessa Drigo
9 Anne Fulton Los Gatos Bicycle Racing Club 2:50:01
9
10 Karla Kingsley Third Pillar 2:50:01
10
11 Annie Malouin Wells Fargo Racing Team 2:50:01
11
Teammate Top 5: Emily Kachorek
12 Amy Mcguire Wheelworks Racing 2:50:01
12
13 Mary Ellen ash Los Gatos 2:50:01
13
14 Kim Wik Team iPass 2:50:01
14
15 Cody Graf Wells Fargo Racing Team 2:50:01
15
Teammate Top 5: Emily Kachorek
16 Amanda Seigle Metromint Cycling 2:50:01
16
Teammate Top 5: Molly Van houweling
17 Janelle Kellman Dolce Vita Cycling 2:50:01
17
18 Heather Pryor Touchstone Climbing 2:50:01
18
Teammate Top 5: Vanessa Drigo
19 Jane Robertson Metromint Cycling 2:50:01
19
Teammate Top 5: Molly Van houweling
20 Tracie Nelson Dolce Vita Cycling 2:50:01
20
21 Jennifer Van muckey Los Gatos 2:50:06
22 Brianna Hand Metromint Cycling 2:50:06 Teammate Top 5: Molly Van houweling
23 Anny Henry Metromint Cycling 2:50:15 Teammate Top 5: Molly Van houweling
24 Kimberly Fong Los Gatos 2:50:15
25 Maura Kinsella Webcor/Alto Velo 2:50:34
Off The Back
Teammate Top 5: Lauren Hecht
26 Beverly Chaney Team Roaring Mouse 2:55:58
Off The Back
Finishers: Cat 1: 8   Cat 2: 17   Cat 4: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Tyler Stewart Unattached 2:56:57
1
2 Elizabeth Newell MRBerkeley.com p/b Bell Lap 2:56:59
2
3 Juliette Olson Team NorCal Bike Sport 2:56:59
3
4 Emily Foxman Los Gatos 2:56:59
4
5 Josephine Morgan Los Gatos 2:56:59
5
6 Tracy Hogan Third Pillar 2:56:59
6
7 Katie Kindt Dolce Vita Cycling 2:57:04
8 Marian Jamison Touchstone Climbing 2:57:11
9 Kim Ladd Team iPass 2:57:33
Off The Back
10 Daniela Becker Team Roaring Mouse 2:57:36
Off The Back
11 Amy Willis Golden Gate Velo 2:57:41
Off The Back
12 Monica Holt Team iPass 2:58:06
Off The Back
13 Jane Wolcott Los Gatos 2:58:07
Off The Back
Teammate Top 5: Emily Foxman
14 Amy Russo Dolce Vita Cycling 2:58:07
Off The Back
15 Amy Heine Dolce Vita Cycling 2:59:12
Off The Back
16 Bess Tonkinson Metromint Cycling 3:03:10
Off The Back
17 Sarah Kayfetz Dolce Vita Cycling 3:04:40
Off The Back
18 Karena Shannon Team iPass 3:04:53
Off The Back
Finishers: Cat 2: 4   Cat 3: 14  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Ellen Sherrill Davis Bike Club Race Team 1:56:26
1
2 Nancy Benedetti Los Gatos 1:56:27
2
3 Kristina Zack Davis Bike Club Race Team 1:56:27
3
Teammate Win: Ellen Sherrill
4 Ruth Anderson Davis Bike Club Race Team 1:56:27
4
Teammate Win: Ellen Sherrill
5 Alice Paillat Team Roaring Mouse 1:56:27
5
6 Barbora Hanusova Unattached 1:56:27
6
7 Cheryl Shwe Dolce Vita Cycling 1:56:27
7
8 Michelle Melka Dolce Vita Cycling 1:56:27
8
9 Rebekah Dilley Team Kaos-Alegent Health 1:56:27
9
10 Erica Mikesh Early Bird Womens Developmental Cyc 1:56:27
10
11 Christine Harris Dolce Vita Cycling 1:56:27
11
12 Lisa Tepper Metromint Cycling 1:56:27
12
13 Rhonda Serr Reno Wheelmen 1:56:27
13
14 Kathryn Styer Early Bird Womens Developmental Cyc 1:56:41
15 Mary Ellen allen Webcor/Alto Velo 1:56:50
16 Nicole Slaton Metromint Cycling 1:56:50
17 Yvonne Walbroehl Peninsula Velo/Pomodoro 1:56:53
18 Cortney Burns Early Bird Womens Developmental Cyc 1:56:53
19 Vanessa Cairns Team TIBCO II 1:56:58
20 Kerry Stivaletti OHANA Sport/Ducati 1:56:58
21 Alissa Maglaty Early Bird Womens Developmental Cyc 1:57:08
22 Jill Eyres Unattached 1:57:08
23 Brett Ortiz Dolce Vita Cycling 1:57:08
24 Allyson Kutler Dolce Vita Cycling 1:57:08
25 Maryann Schrupp Lenovo 1:57:08
26 Sherri Lehman Davis Bike Club Race Team 1:57:08 Teammate Win: Ellen Sherrill
27 Meredith Obendorfer Dolce Vita Cycling 1:57:16
28 Anne Findlay Early Bird Womens Developmental Cyc 1:57:42
Off The Back
29 Heather Ross Los Gatos Bicycle Racing Club 1:57:53
Off The Back
Teammate Top 5: Nancy Benedetti
30 Kaya Beeley Unattached 1:57:53
Off The Back
31 Adrienne Belliveau Team Roaring Mouse 2:07:12
Off The Back
Teammate Top 5: Alice Paillat
32 Norma Hilton Peninsula Velo/Pomodoro 2:07:30
Off The Back
33 Stacy Mcqueary Unattached 2:14:11
Off The Back
34 ? Ana Metromint Cycling 2:16:27
Off The Back
35 Lina Martensson Metromint Cycling 2:16:27
Off The Back
36 Michele Feikert Davis Bike Club Race Team 2:17:43
Off The Back
Teammate Win: Ellen Sherrill
37 Kristen Hill Davis Bike Club Race Team 2:22:26
Off The Back
Teammate Win: Ellen Sherrill
Finishers: Cat 3: 4   Cat 4: 33  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Avalon Jenkinsbalker Echelon Santa Barbara 2:38:02
2 Sue Lovecchio Velo Bella 2:38:15
3 Jill Gass KalyraBella Nova Womens Cycling Tea 2:38:17
4 Lesley Jensen One Team Racing 2:38:20
5 Elizabeth Benishin Velo Bella 2:38:34
6 Vanessa Baumann Wells Fargo Racing Team 2:38:40
7 Deborah Levine Taleo Racing 2:38:43
8 Maryann Levenson Kalyra/Bella Nova Master Womens Tea 2:39:00
9 Catherine Hadsell Wells Fargo Racing Team 2:39:08
10 Sonia Ross KalyraBella Nova Womens Cycling Tea 2:39:31 Teammate Top 5: Jill Gass
11 Andrea Atkins Velo Bella 2:40:00 Teammate Top 5: Sue Lovecchio
12 Lisa Tonello KalyraBella Nova Womens Cycling Tea 2:40:04 Teammate Top 5: Jill Gass
Finishers: Cat 2: 7   Cat 3: 3   Cat 4: 2