Log In
West Branch Classic - Road Race • Jun 1 2013
Mostly Cloudy, 71 degrees, wind 12 mph.
Is there a Strava segment for this course? Paste the url here:
Categories
Race Pictures
Know where to find pictures from this race? Share the love by adding a Photo Url:
Note: sharing private Facebook albums is not exactly "da love." Remember to make it public!
 
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 David Baar Ada Bike Club
2 Paul Mcmullen Ada Bike Club Teammate Win: David Baar
3 Jason Swiatlowski Bissell ABG Giant
4 Craig Newell CFT
5 Kenneth Vernier Prestige Cycling Club
6 Anthony Bruley Cadieux Bicycle Club/Team O2
7 Zak Konett CFT Cycling Team/TNR Cycling Cl
8 Alex Stchekine Wolverine Sports Club
9 Paul Heirtzler Wolverine Sports Club
10 Rich Russell Trails Edge Cycling/
11 Christopher Boer Ada Bike Club/East Hills Velo
12 Benjamin Christian Prestige Cycling Club/Essex Bra
13 David Manges
14 Ray Dybowski Wolverine Sports Club
DNF Derek Witte ICC BISSELL-ABG-GIANT/BISSELL-A
DNF Scott Kroske Wolverine Sports Club
DNF Eric Forrester Ada Bike Club/East Hills Velo
DNF Carey Roseth CFT Cycling Team/TNR Cycling Cl
Finishers: Cat 1: 4   Cat 2: 8   Cat 3: 2   Cat 4: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 James Ignash Cadieux Bicycle Club
2 Gordon Conner
3 Michael Dega Cadieux Bicycle Club/Team O2
4 Houston Peterson Coulee Region Youth Cycling Inc
5 Armando Vega
6 Craig Gietzen Speed Merchants
7 David Hietikko Ada Bike Club/East Hills Velo
8 Mike Jones Team Priority Health
9 Mark Wolowiec Flying Rhino Cycling Club
10 Norman Licht Hagerty Racing
11 Nick Laughton Cadieux Bicycle Club/Team O2 Teammate Top 5: Michael Dega
12 Terry Ritter Team Priority Health
13 Eric Phreed CFT Cycling Team/TNR Cycling Cl
14 Jonathan Morgan Team Priority Health
15 Timothy Collins MPI- Main Street Racing team
16 Peter * relegate vajda Cadieux Bicycle Club Teammate Win: James Ignash
DNF Peter Obrien Team Priority Health
DNF Myles Weitzman Hagerty Racing
DNF Peter Worden Hagerty Racing
DNF Hal Bevier Hagerty Racing/Hagerty Cycling
DNF Mark Freed Racer Heads Sports and Leisure
DNF James Holland Ann Arbor Velo Club
Finishers: Cat 1: 3   Cat 2: 8   Cat 3: 9   Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Donald Fedrigon Hagerty Racing
2 Frederick Anderson CFT Cycling Team/TNR Cycling Cl
3 Robin Allen CFT Cycling Team/TNR Cycling Cl
4 Larry Bohnsack
5 Mark Warner CFT Cycling Team/TNR Cycling Cl
6 John Shedlock Ann Arbor Velo Club
7 Thomas Sawyer Revolution Racing
8 Lars Welton Hagerty Racing Teammate Win: Donald Fedrigon
DNF Todd Fenton Cadieux Bicycle Club
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 5   Cat 4: 3  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Sam Forsyth Team Toast
2 Alex Morton Fraser Bicycle & Fitness
3 River Barden Revolution Racing/Revolution Ra
4 Henry Ezra
5 Gabrielle Morton Project J
6 Cameron Robertson Wolverine Sports Club
7 Anthony Ii bruley Cadieux Bicycle Club/Team O2
8 Parker Robertson RBS Cycling
DNF Joseph Cotton
Finishers: Cat 4: 1   Cat 5: 7   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Kyle Bohnsack
2 Sean Brownell Hagerty Racing
3 Andrew Dyke Hagerty Racing/Hagerty Cycling
4 Nathaniel Saldanha Hagerty Racing/Hagerty Cycling
5 Levi Veltkamp Tri City Cyclists/Tri-City Cycl
6 Anup Diwakar Wolverine Sports Club
Finishers: Cat 5: 6  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Dave Boboltz Ada Bike Club/East Hills Velo
2 Paul Skorupskas Cadieux Bicycle Club
3 Bryce Nuiver
4 Derrick Obrien CFT Cycling Team/TNR Cycling Cl
5 Chris Abston Racing Greyhounds
6 Matt Acker Freewheeler Bike Shop
7 Joe Thomas Kalamazoo Bicycle Club/CMS Race
8 Clayton Monahan Michigan Youth Cycling
9 Raymond Auger Cycle Smart
10 Jerry Gase ii Cadieux Bicycle Club/Team O2
11 John Lang Hampshire Cycle Club
12 Kyle Stange Cyclefit Sports Club
13 Patrick Robb Wolverine Sports Club
14 Brian Decann West Virginia University
15 Justin Drobish Kids Race Sports Development
16 Nick Mathis R4AC Cycling Project
17 Nate Cole
18 Bryan Underwood Kids Race Sports Development
19 Jay Dore CFT Cycling Team/TNR Cycling Cl Teammate Top 5: Derrick Obrien
20 Derek Delzer Cadieux Bicycle Club Teammate Top 5: Paul Skorupskas
21 Mike Tacchella East Hills
22 Jacob Ellis Hagerty Racing/Hagerty Cycling
23 Trae Bott Ventus Cycling Team
24 Colin Hebert Ann Arbor Velo Club
25 Luke Oostindie Ada Bike Club
26 Drew Martin Ada Bike Club/East Hills Velo Teammate Win: Dave Boboltz
27 Tom Payn KLM/Cold Stone
28 Joshua Neider Kids Race Sports Development
29 Adam Sulkes Racing Greyhounds Teammate Top 5: Chris Abston
30 Spencer Virtue Monticello Velo Club/Miller Sch
DNF Christopher Matthews Cadieux Bicycle Club/Team O2
DNF Brian Wachlarz Ventus Cycling Team
DNF Cj Brish Cycletherapy
DNF Matthew Hoffman Leadout Racing
DNF Douglas Burcicki Cadieux Bicycle Club Teammate Top 5: Paul Skorupskas
DNF Benjamin Cox Kids Race Sports Development
DNF John Gracely Kids Race Sports Development
Finishers: Cat 2: 1   Cat 3: 34   Cat 4: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Jonathan Nesburg Leadout Racing
2 Daniel Soltan Ann Arbor Velo Club
3 Jason Smith R4AC Cycling Project
4 Ryan Bolin Einstein Racing
5 Alex Huyghe Cadieux Bicycle Club/Team O2
6 Austin Schouman West Michigan Coast Riders
7 Nikita Bondar CFT Cycling Team
8 Tim Panagis Kids Race Sports Development
9 Kevin Daum Revolution Racing/Revolution Ra
10 Paul Nederveld Fusion Cycling Team
11 Corey Anderson Kids Race Sports Development
12 Kevin Baumann West Michigan Coast Riders
13 Elliot Sarnacki Wolverine Sports Club
14 Mark Caffyn MPI- Main Street Racing team
15 Peter Post Kalamazoo Bicycle Club/CMS Race
16 Luke Mullis Wolverine Sports Club
17 Chris Winkler Ann Arbor Velo Club/Ann Arbor V
18 Zachary Benet Ann Arbor Velo Club/Ann Arbor V
19 Steven Hetfield
20 Bryan Carps Hagerty Racing/Hagerty Cycling
21 Eric Malzahn
22 Caleb Williams Leadout Racing Teammate Win: Jonathan Nesburg
23 Scott Weiss Racing Greyhounds/Cycle To Fitn
24 Mustapha Dakroub CFT Cycling Team/TNR Cycling Cl
25 Ben Mcmurray
26 Martin Burk Revolution Racing/Revolution Ra
27 Rodney Eaton Flying Rhino Cycling Club
28 Matthew Hepp Revolution Racing/Revolution Ra
29 Kenneth Robison
30 Chad Rector
31 Wes Sovis Hagerty Racing/Hagerty Cycling
32 Kyle Wernert
33 Kyle Schroeder Ann Arbor Velo Club/Ann Arbor V
34 Richard Bielewicz Hagerty Racing
35 Mike Franskoviak Flying Rhino Cycling Club
36 Bennett Paul Einstein Racing Teammate Top 5: Ryan Bolin
37 Brad Legris Kids Race Sports Development
38 Tom Wamsley Ann Arbor Velo Club/Ann Arbor V
39 John Draminski CFT Cycling Team/TNR Cycling Cl
40 Jeremy Vanspronsen Kalamazoo Bicycle Club/CMS Race
41 Stephen Smith CFT Cycling Team/TNR Cycling Cl
42 Nathan Frazier
43 Mark Hughes Flying Rhino Cycling Club
44 Steve Brown
45 James Hartwell Leadout Racing Teammate Win: Jonathan Nesburg
DNF Jakub Malarz Revolution Racing/Revolution Ra
DNF Ken Taylor Leadout Racing Teammate Win: Jonathan Nesburg
DNF Erik Krueger Racing Greyhounds/Cycle To Fitn
DNF Larry Brownell Hagerty Racing
DNF Alex Gonzalez KLM/Cold Stone
Finishers: Cat 3: 1   Cat 4: 45   Cat 5: 4  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Max Staran Wolverine Sports Club
2 Rhone Eppelheimer CFT Cycling Team/TNR Cycling Cl
3 Joshua Forsyth Team Toast
4 Ben Hume
5 Camden Brown
6 Mick Jones
7 Gavin Grant
8 Corey Derop Revolution Racing/Revolution Ra
9 Matthew Johnson Ann Arbor Velo Club/Ann Arbor V
10 Brad May KLM/Cold Stone
11 Collin Bates Team Priority Health
12 Jason Miller
13 Juho Won
14 Matt Elser Revolution Racing/Revolution Ra
15 Charles Snyder
16 Ky Kiefer University of Michigan-Ann Arbo
17 Jim Assemany Wolverine Sports Club Teammate Win: Max Staran
18 Joseph Mcgivern Revolution Racing/Revolution Ra
19 James Robertson Wolverine Sports Club Teammate Win: Max Staran
20 Matthew Benkert Revolution Racing/Revolution Ra
21 Nathan Oneil Revolution Racing/Revolution Ra
22 Hani Habra
23 William Ruelle Flying Rhino Cycling Club
DNF Norman Piotrowski
DNF Casey Provost R4AC Cycling Project
DNF Joshua Forsyth Team Toast Teammate Top 5: Joshua Forsyth
DNF Graham Barker-king Team Sandbag
DNF Edwin Fabre
DNF Ryan Gapske
Finishers: Cat 4: 2   Cat 5: 25   Cat ?: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Scott Hoffner Team Priority Health
2 Alexey Vermeulen BMC Development Team
3 Christopher Bogedin Einstein Racing
4 Ryan Cross Einstein Racing
5 Rudyard Peterson Coulee Region Youth Cycling Inc
6 Daniel Yankus Team Priority Health Teammate Win: Scott Hoffner
7 Martin Vecchio Panther/Bakehouse
8 Cameron Timmer Team Priority Health Teammate Win: Scott Hoffner
9 Christopher Gottwald Team Priority Health Teammate Win: Scott Hoffner
10 Sven Baumann Wolverine Sports Club
11 Tom Linck Leadout Racing
12 Steven Broglio Trails Edge Cycling/
13 Brian Kozeliski Wolverine Sports Club
14 Adam York Cleveland Clinic Sports Health
15 Cory Stange Bissell/ABG Cycling Club
16 Andrew Florian Team Priority Health Teammate Win: Scott Hoffner
17 Dan Korienek Leadout Racing
18 John Leach Einstein Racing Teammate Top 5: Christopher Bogedin
19 Anthony Prentice
DNF Benjamin Whitehead ICC BISSELL-ABG-GIANT/BISSELL-A
DNF Jason Young Einstein Racing Teammate Top 5: Christopher Bogedin
DNF Mark Hotchkin Leadout Racing
DNF Richard Rainville ISCorp Cycling/NCSF/ISCorp Cycl
DNF William Mclaughlin Maumee Valley Wheelmen
Finishers: Cat 1: 7   Cat 2: 15   Cat 3: 1   Cat ?: 1  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Bridgett Widrig Hagerty Racing
2 Zoe Reeves Einstein Racing
Finishers: Cat 2: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Keegan Korienek Leadout Racing
2 Ellie Korienek REAL WOMEN TRI
Finishers: Cat 4: 2  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Marie Dershem Team Priority Health
2 Jane Vanhof REAL WOMEN TRI
3 Danielle Mullis JET Cycling/JETCycling
4 Joann Cranson Team Priority Health Teammate Win: Marie Dershem
5 Lori Huffman REAL WOMEN TRI
Finishers: Cat 3: 5  
By Age: All | U20 | 20-29 | 30-39 | 40-49 | 50-59 | 60+ | Custom to
Pl First NameLast NameTeamTime
1 Erin Lumbard Team Priority Health
2 Kari Sederburg CFT Cycling Team/TNR Cycling Cl
3 Chelsea Strate Einstein Racing
4 Erin Fitzgibbon RBS Cycling/RBS CYCLING TEAM
5 Sarah Seelye Ann Arbor Velo Club/Ann Arbor V
6 Jennifer Marenich Revolution Racing
7 Sandra Dunn Hagerty
8 Laura Piippo
9 Sarah Hartwell REAL WOMEN TRI
Finishers: Cat 4: 9